Türkiye'nin ÖSS ortalaması

Konu, 'Eğitim & Öğretim' kısmında prkacin tarafından paylaşıldı.

 1. prkacin

  prkacin Super Moderator

  Milli Eğitim Bakanlığı 2008 ÖSS?de Türkiye ortalamalarını açıkladı.

  Milli Eğitim Bakanlığı 2008 ÖSS?de Türkiye ortalamalarını açıkladı. Buna göre, Türkiye ortalaması Say-1?de 194.207, Say-2?de 205.787, Söz-1?de 217.630, Söz-2?de 203.730, EA- 1?de 213.734, EA- 2?de ise 202.928 puan oldu.

  Milli Eğitim Bakanlığı, ÖSS 2008?de alanlara göre Türkiye ortalamasını çıkardı. Bakanlık, ÖSS puan ortalamalarını tüm milli eğitim müdürlüklerine gönderirken, ortalamanın ÖSS 2009?da yükseltilmesi için tedbir alınmasını istedi. MEB?den il milli eğitim müdürlüklerine gönderilen yazıda, ?Eğitimde kalitenin arttırılmasına yönelik çalışmalarda değerlendirilmek amacıyla, ÖSYM?nin http://www.osym.gov.tr internet adresinde yayımlanan 2008 ÖSS sonuçları incelenmiş ve Türkiye ortalamalarının Say-1?de 194.207, Say-2?de 205.787, Söz-1?de 217.630, Söz-2?de 203.730, EA- 1?de 213.734, EA- 2?de ise 202.928 puan olduğu görülmektedir? açıklamasında bulunuldu.

  -?ORTALAMASA DÜŞÜK İLLERDE TEDBİR ALIN?-

  Bakanlık, belirtilen puan türlerine göre her ili başarı oranının, Türkiye ortalamasının üzerinde veya altında olma durumu da dikkate alınarak, başarısı Türkiye ortalamasının üzerinde olan illerde bu başarının daha da arttırılması için çalışmaların sürdürülmesini istedi. Yazıda, başarısı Türkiye ortalamasının altında olan illerde ise başarının Türkiye ortalaması düzeyine çıkarılması ve yükseltilmesi için il düzeyinde başarısızlık nedenlerinin araştırılacak, geliştirme ve iyileştirme çalışmalarına ağırlık verileceği kaydedildi. Yazıda şöyle denildi:

  ?Ayrıca okullar bazında da okul türlerine göre Türkiye ve il ortalaması esas alınarak gerekli değerlendirme çalışmaları yapılacak ve başarının arttırılmasına yönelik alınması gereken tüm tedbirler alınacaktır. Diğer taraftan, başta eğitim kurumlarımızda görevli yönetici ve öğretmenlerimiz olmak üzere eğitimle ilgili herkes, kalite ve başarının arttırılmasına yönelik gerek kurumsal gerekse bireysel olarak sürekli öz değerlendirme yaparak, kendilerini yenileme gayreti içinde olacaklardır. Yukarıdaki açıklamalar doğrultusunda il millî eğitim müdürlüklerince il ve okullar bazında ÖSS başarı durumlarının değerlendirilmesi ve buna göre başarının arttırılmasına yönelik gerekli tedbirlerin alınması hususunda bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.?  Haber: ANKA
   
 2. nafizyilmaz

  nafizyilmaz Daimi Üye

  OLSA NE OLACAK BU EKONOMİK ÇÖKÜNTÜ İÇERİSİNDE ÜNÜVERSİTEYİ BİTİRMEK BİLE ÇÖZÜM OLMUYOR EĞİTİM ZATEN ARAPSAÇINA DÖNMÜŞ HAKSIZ REKABET ÇİFTE SATANDART DEVAM ETTİĞİ SÜRECE GELECEĞE UMUTLA BAKMAK ALDATICI OLSA GEREK
   

Sayfayı Paylaş