Ebeveynler İçin 10 Altın Öneri!

Konu, 'Eğitim & Öğretim' kısmında seyduna_34 tarafından paylaşıldı.

 1. seyduna_34

  seyduna_34 Daimi Üye

  Anne-babalar çocukları ve aileleri için en iyiyi ister. Bu nedenle çok hassas ve titiz davranırlar. İşte çocuklarınızı daha iyi büyütmenize yardımcı olacak 10 öneri..

  1. Sizi aşan iş programı yapmayın. Yapacaklarınızı önceden planlayın ve buzdolabınızın üzerine asın. Yemek zamanı, oyun zamanı, kendinize ve eşinize ayıracağınız zamanı planlayın. Programa zaman zaman bağlı kalamadığınız olabilir ancak kendinizi fazla sıkmayın. Unutmayın, etrafta bağıran ve emirler yağdıran bir anneyi çocuklar sevmez.

  2. Çocukların altın çağını takip edin. Çoğu ailenin boyalarla sorunu vardır. Dağınıklık sinir bozucu olabilir. Çocuğunuz elleriyle boyamayı seviyorsa ve siz kirlenmesinden korkuyorsanız bunları boş verin. Ona nasıl temiz boya yapması gerektiğini ve ellerini temizlemesini gösterin.

  3. Önceliklerinizi belirleyin. Günü sonunda mutfak temiz, çocuklar mutlu ve tok ise anneler de huzurlu olur. Çocuğunuz büyükse babası onunla vakit geçirebilir. İşte bu an sizin için harika bir fırsat olabilir. Yapmak istediğiniz şeylere zaman ayırabilirsiniz.

  4. Çocuklarınıza saygılı davranın. Çocuğunuza ne kadar iyi davranırsanız o da size o şekilde iyi davranır.

  5. Üzüntülü ve depresif olmak yerine eğlenceli olun. Her zaman onlarla keyifli zaman geçirin. Şarkılar söyleyin, oyunlar oynayın. Yemekten sonra masa da oynanabilecek oyunlar oynayın. Böylece çocuğunuz yemeğe de seve seve gelecektir.


  6. Az para harcayarak yaratıcı değişiklikler yapın. Fast food restorana gitmek yerine evinizde onun ilgisini çekebilecek menüler ve ufak hediyeler hazırlayın. Her zaman yapmayın ancak haftada bir pahalı olmayan ancak manevi değeri olan şeylerle onu ödüllendirin.

  7. Değişmez şeylerinizi iyi belirleyin ve çocuklarınıza doğru anlatın. Bazı çocuklarda yemek yeme, konuşma, tuvalet ya da gece uyumama sorunu görülebilir. Böyle bir durumda sevgi, şefkat ve sabırla bunları öğrenmesi için çalışın. Onu sevdiğinizi, düşündüğünüzü anlaması için onu kucaklayın, sevin, öpün ve onunla oynayın.

  8. Kardeşlerin birbirini korumasını, kollamasını öğretin. Tüm çocuklarınıza aynı davranın. Büyük veya küçük onlar çocuk. Küçükler ona söylediklerinizi sadece büyüklerin yapması gerektiğini düşünmemeli.

  9. Özel günleri atlamayın. Ailelerin bir araya geldiği eğlenceler organize edin. Çocuğunuzun hayatta başarılı ve mutlu olmasına etkisi olacak insanlarla görüşün.

  10. Eşinize zaman ayırın. Çocuklarınızla gün boyu vakit geçirdikten sonra eşinizle TV izleyebilir, mesaj yazabilir ya da birlikte yemek yapabilirsiniz. Unutmayın çovuklar kadar yetişkin olarak ebevenylerin de eğlenmeye ihtiyacı var.

   
 2. alevi_kızı

  alevi_kızı Daimi Üye

  çok dogru bi yazı ama malesef bizim insanlarımız bunlardan belki de 4/2 anca yapıyolarsa ama gerçekten yapılması gereken ler bunlar..emegine saglık cnm.
   
 3. YagmurYürekli

  YagmurYürekli Daimi Üye

  cok güzel öneriler canim paylasimin icin sagol...
   
 4. gülüş

  gülüş Daimi Üye

  bilgilendirici ve güzel bir paylaşım
   
 5. nurcanselda

  nurcanselda Daimi Üye

  paylaşımın için tesekkürler...
   

Sayfayı Paylaş