Tandır Ekmeği Sektör Oldu

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında BRUCE LEE tarafından paylaşıldı.

 1. BRUCE LEE

  BRUCE LEE Daimi Üye

  [​IMG]
  TANDIR EKMEĞİ SEKTÖR OLDU

  25.01.2010 Saat: 01:59

  Erzincan da son zamanlarda vatandaşın ilgisi ve talebi üzerine Erzincan a özgü kete ve tandır ekmeği üretiminde önemli derecede artış oldu. Bu sayede Erzincan ın her köşesinde tandır ekmeği ve kete yapan fırınlar görmek mümkün.

  Köylerden büyük bir hızla şehir merkezine geçen halk kültürü ve ağız tadı Erzincan´da vatandaş tarafından önemli derecede benimseniyor. Geçmişte daha çok köylere özgü olarak bilinen ve köylerdeki kadınlar tarafından pişirilen tandır ekmeğini artık Erzincan´da hemen hemen her fırında görmek mümkün oluyor. Tandır ekmeği popülaritesini tekrardan kazanmasıyla fırınlar ek bölümlerinde tandır kurarak, tandır ekmeği konusunda deneyimli kadınlara Erzincan tandır ekmeği yaptırıp müşterilerine sunuyorlar.

  Erzincan´da bir çok fırında özenle ve bin bir zahmetle pişirilen Erzincan tandır ekmeği, şehir merkezi ile sınırlı kalma***** yurt içinde ve yurt dışında da Erzincan tandır ekmeğine ilginin arttığı belirtildi. Daha çok Erzincanlı vatandaşlar şehir merkezindeki tandırlarda pişirilen ekmeklerden onlarca alarak yurt dışındaki ve Türkiye´nin çeşitli illerindeki yakınlarına gönderdikleri belirtildi.

  İşletme sahipleri ekmeğin kültürümüzde ki önemine değinerek, fırın işletmecileri; Erzincan'ın ketesinin yanı sıra tandır ekmeğine olan ilgi sayesinde fırınlarının köşelerine tandır kurduklarını ve bu sayede vatandaş sıcak bir şekilde tandırdan çıkan ekmeğe ilgi gösterdiklerini söylediler. Bu sektördeki gidişata bakıldığında simit fuarlarının ardından Erzincan´da ‘kete fuarı´ da açılacağa benziyor.

  Kemal Arduç
   
 2. YagmurYürekli

  YagmurYürekli Daimi Üye

  hele birde firinlarin önünden gecerken mis gibi kokar almadan gecemezsin:))
   

Sayfayı Paylaş