bor madeni

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında ero tarafından paylaşıldı.

 1. ero

  ero Daimi Üye

  BOR madeni geleceğin enerji kaynağı
  Bor Dünyada söz sahibi olduğumuz tek madendir.

  Nükleer teknolojiden uzay araçlarına kadar 250’yi aşkın alanda kullanılan ve teknolojik gelişmelerle kullanım alanı gün geçtikçe genişleyen bor madenleri ülkemizi dünyada söz sahibi yapan stratejik bir madendir. Dünya bor rezervlerinin % 63’üne sahip olan ülkemiz, dünya üretiminin % 31’ini gerçekleştirmektedir. Türkiye’den sonra en büyük bor rezervine % 13 ile ABD sahiptir.

  Bir diğer önemli noktada, Türkiye’nin dışındaki ülkelerde dünyanın ancak 50-60 yıllık ihtiyacını karşılayabilecek bor rezervi varken ülkemizde tüm dünyanın 450 yıllık ihtiyacını karşılayabilecek rezerv bulunmasıdır.

  Yani bugünkü üretim ve tüketim hızıyla 60 yıl sonra Türkiye’den başka hiçbir ülkede bor madeni kalmayacaktır ve Türkiye bu konuda dünyada tekel konumuna geçecektir.

  Bor madenleri Türkiye için vazgeçilmez bir döviz kaynağıdır.

  Yılda ortalama 250 milyon dolarlık bor ihracatı, toplam maden ihracat gelirlerimizin % 50’sini oluşturmaktadır ve dünya ihracatının % 21’ini tek başına ülkemiz gerçekleştirmektedir.

  Türkiye bor madenini rafine olarak ihraç etmek için gerekli yatırımları yaptığı takdirde, bu ihracatın yıllık 800 milyon dolar seviyesine çıkması ve dünya ihracatının % 50’sini kontrol etmesi mümkündür.

  Dış ticaret açığının kriz noktasına ulaştığı ülkemizde bor vazgeçilmez bir ihracat geliri kaynağıdır.

  Dünyada bor pazarını kim kontrol ediyor?

  Dünya bor pazarında bir borsa mevcut değildir.

  Uluslar arası piyasada fiyatları, pazarı kontrol eden iki tekel konumundaki US Boraks ve Eti Holding belirlenmektedir.

  Dünyanın en büyük uluslar arası madencilik devi olan Rio Tinto Zinc şirketine bağlı US Boraks firması 1978 yılına kadar bor pazarının tek hakimi durumundaydı.

  Türkiye’de 1978 yılında bor madenlerinin kamulaştırılmasından önce, özel firmalar bor madenlerini US Boraks’ın belirlediği fiyatlarla 50-60 dolar civarında fiyatla satmaktaydılar.

  Bu fiyat kamulaştırma sonrasında bor üretiminin ve pazarlamasının Eti Holdinge geçmesiyle, 300 dolara geçmiştir.

  Diğer bir değişle, US Boraks’ın dünya bor pazarındaki tartışmasız hakimiyeti Eti Holding tarafından kırılmış ve bor madenlerimiz dünya piyasalarında gerçek değerleriyle satılmaya başlanmıştır.

  IMF, bor madenlerimizin niçin özelleştirilmesini istiyor?

  IMF, hükümetin kendisine verdiği Üçüncü Niyet Mektubu’na borların özelleştirilmesini özellikle koydurttu.

  Hükümet, Eti Holdingi özelleştirme kapsamına alırken bor madenlerinde kamu tekelinin kaldırılması için çalışmalar başlattı.

  IMF borların özelleştirilmesini dünya pazarındaki kontrolün tamamen US Boraks’ın eline geçmesi için istemektedir. Çünkü, ancak bu şekilde US Boraks Türkiye’deki bor sahalarını kontrol edip dünya bor pazarlarında kaybetmekte olduğu hakimiyeti yeniden ele geçirebilecek ve pazarı tek başına kontrol edebilecektir.

  Bor madenlerimiz özelleştirilmemelidir?

  Çünkü, bor madeni ve bu madeni işleten Eti Holdingin özelleştirilmesi demek;

  · Türkiye’nin dünya bor pazarlarındaki rekabet gücünü tamamen yitirmesi demektir.

  · Türkiye’nin bor madenlerini özel sektör eliyle 1978 öncesinde olduğu gibi haraç-mezat fiyatına satmak zorunda kalması, dahası önemlisi, bor sahaları ve işletmelerinin özel sektör eliyle uluslar arası bor tekeline teslim edilmesi demektir.

  · Dış ticaret açığı her gün büyüyen Türkiye’nin milyarlarca dolarlık ihracat gelirinden mahrum olması demektir.

  Türkiye, petrol üreten ülkelerin yaptığı gibi bor madenlerini bir ulusal politika dahilinde üretmek, işlemek ve pazarlamak zorundadır.

  Bor madeni ülkemizi uluslar arası alanda yalnızca ekonomik değil, siyasi olarak da güçlü kılan bir madendir.


  Diğer yer altı zenginliklerimiz gibi, bor madenleri ve işletmeciliği özelleştirilmemelidir.

  BOR MADENLERİMİZ ÜLKEMİZİN GELECEĞİDİR !

  TÜRKİYE’NİN PETROLÜ BOR MADENLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM !
   
 2. kutlay

  kutlay Daimi Üye

  Yani bugünkü üretim ve tüketim hızıyla 60 yıl sonra Türkiye’den başka hiçbir ülkede bor madeni kalmayacaktır ve Türkiye bu konuda dünyada tekel konumuna geçecektir.  tabı 60 yıl sonra Türkiye diye bi ülke kalırsa
   
 3. oktay

  oktay Daimi Üye

  Bor madeni işlemesi ve işletmesi zor olan bir mineraldir.Şu anki teknolojiyle Türkiye'de işlenebilmesi çok zordur. Yani Türkiye bu madenin değerini anlayamayacaktır..
   
 4. hürriyet

  hürriyet Yeni Üye

  Arkadaşlar en son bor madeninden yakıt üretildiği geçenlerde baında resmen açıklandı %100 bor madeni ile giden raç yakıtı düşünebiliyormusunuz bunu? bor madeni gerçekten Türkiye için hayati öneme sahip ve İzmirin Tire ilçesinde üniversite öğrencisiyim ve Bor madeni olmamasına karşın tirede bor madeni ve diğer madenlerinin ülkemiz sınıları içersine değerlendirilmesi dışarı ham madde olarak satılmamasını amaç edinmiş derneğin sitesi tirebor com dur sitede bor madeni kullanım alanları makaleler ve daha bir çok veri bulunmaktadır gelin derneğin adını duyuralım derneğe destek verelim...
   
 5. ero

  ero Daimi Üye

  dünya bor madeninin çoğunu elimizde tutuyoruz ama ne fayda..
  tanrı onu işleyecek teknolojiyi bize ihsan eylesin
   
 6. alii...

  alii... Yeni Üye

  yaa... ,Türkiye'de bor madeninin yaygın olarak kullanılmamasının nedenleri nelerdir? hızlı bi şekilde cevap atabilir misiniz?
   
 7. sessiz-okyanus

  sessiz-okyanus Daimi Üye

  emğine sağlık can açıklayıcı ve bilgilendirici bir paylaşım bir yerde okumuştum he şunuda diyim zaten bu maden için avrupa yeteri kadar türkiyeyi baskı altında tutuyor ve hala daha oyuncak gibi oymanamaya çalışıyor ve bunu sürdürüyor adamlar türkiyeye imf zoruyla herşeyii yaptırıyorlar zatennn inşallah bu madeni türkiye iyi bir şekilde kullanır fakat şunuda biliyorum bir 60 yıl sonrasından bahsediyorsak hele bu dönemden anlaşılacağı gibii kaçınılmaz bazıı kötü olaylarda bizi bekliyor dmektirrr
   
 8. gezgin1881

  gezgin1881 Daimi Üye

  Merhaba canlar

  malesef uluslararası emperyalistler bu madenimizede göz dikmiş durumdadır yıllar önce borla calısan 600 patentli araba türü oldugunu söyledigimizde kimse inanmadı ama bugün televizyonlarda borla calısan otomobil yapıldı diye haberler geciyor

  Bor madenleri kimin işletiminde Eti, Eti'ye ne oldu ?
  cevabını arastırdıgınızda göreceksiniz

  saygılarımla
   
 9. sessiz-okyanus

  sessiz-okyanus Daimi Üye

  Borda satış hedefi bir milyar dolar (veteknoloji.com - 18.12.2009)
  Avrupa Birliği'nin (AB), ''üremeye olumsuz etkili toksik madde'' listesine aldığı borda satış hedefi, 2010 yılı için 1 milyar dolar olarak belirlendi.
  AA muhabirinin Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü yetkililerinden edindiği bilgiye göre, dünya bor rezervlerinin yüzde 70'inden fazlasına sahip olan Türkiye'nin bor ihracatı, küresel krize bağlı olarak bu yıl geçen yıla oranla azaldı. Geçen yılın tamamında 488 milyon dolar olan bor ihracatı, bu yıl Kasım sonu itibariyle 395,5 milyon dolara geriledi. Yıl sonu itibariyle ihracat tutarının 420 milyon dolara ulaşması öngörülüyor.
  Geçen yılın tamamında 1 milyon 395 milyon ton olan bor ihracatı, bu yıl Kasım sonu itibariyle 927 bin ton düzeyinde gerçekleşti. İhracattaki düşüşte, küresel krizin etkisi olduğu belirtiliyor.
  İSO'nun 500 büyük sanayi kuruluşu sıralamasında, geçen yıl 725 milyon liralık satış tutarı ile üretimden net satışlar açısından 55'inci sıraya yükselen Eti Maden, 292,9 milyon liralık karı ile de 11. sırada yer almıştı. Bu yıl Kasım ayı sonu itibariyle 254 milyon lira olan kurum karının yıl sonunda 300 milyon lirayı geçmesi bekleniyor.
  Kurum, 2009-2013 dönemi için strateji planını da oluşturdu. Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından onaylanan planda, kurumun, 2013 itibariyle 1 milyar dolarlık satış gelirine karşılık 600 milyon dolar (900 milyon lira) kar elde etmesi hedefleniyor.
  Geçen yıl iç pazar dahil 540 milyon dolar düzeyinde olan bor satışlarının, küresel krizin etkisiyle, bu yıl 445-500 milyon dolara gerilemesi bekleniyor. Ancak, plana göre, borun kullanım alanlarının giderek artması nedeniyle, Eti Maden'in bor satışları, 2013 yılında 1 milyar dolara ulaşacak.
  Edinilen bilgiye göre, bu yılki bor ihracatının azalmasında, bor tüketimi açısından önemli olan ülkelerin ekonomilerinde yaşanan küçülme etkili oldu. ABD, AB, Japonya, Rusya ekonomilerindeki küçülmeye karşın, Çin ve Hindistan gibi ülkelerdeki büyüme, ihracat açısından önemli fırsatlar sunuyor. Kurum, ürün çeşitliliğini artırarak ihracatını artırmayı hedefliyor.
  Dünyada bilinen bor rezervlerinin yüzde 70'i Türkiye'de bulunuyor. Türkiye'den sonra en fazla bor bulunan ülkeler ABD ve Rusya. Eti Maden, ihracatını artırmak için 2011'de Çin'de bir depo kurmayı planlıyor. Böylece depo sayısı 21'e ulaşacak.
  [COLOR=purple]Türkiye'nin halan yüzde 36 olan dünya bor pazarındaki payının, 2013 sonunda yüzde 39'a çıkarılması hedefleniyor. Dönem sonunda bor kimyasalları ve eşdeğeri ürün üretim kapasitesi 1 milyon 272 bin tondan 2 milyon 158 bin tona çıkarılacak.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Halen, Luksemburg, Portekiz, İspanya, Belçika, İsviçre, İngiltere, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Slovak Cumhuriyeti, İrlanda, Slovenya, Avusturya, Macaristan, Hollanda, ABD, Hırvatistan, Romanya, Yugoslavya, Bulgaristan, Finlandiya, Estonya, İsveç, Latviya, Norveç, Litvanya, Danimarka, Rusya, İzlanda, Polonya, Beyaz Rusya, Ukrayna, Singapur, Burma, BAE, Tayland, Umman, Endonezya, Hindistan, Hong Kong, Sri Lanka, Güney Çin (Guanddong Eya), Bangladeş, Malezya ve Tayvan, G. Afrika, Fildişi Sahilleri, Gana, Kenya, Zimbabwe, Nijerya, Benin, Uganda ve Tanzanya'ya bor ihraç ediliyor.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Bor, nihai kullanım alanı olan sektörlerde çoğunlukla bor kimyasalları şeklinde tüketildiği gibi konsantre bor olarak doğrudan da tüketilebiliyor. Bor ürünleri; uzay ve hava araçları, nükleer uygulamalar, askeri araçlar, yakıtlar, elektronik ve iletişim sektörü, tarım, cam sanayi, kimya ve deterjan sektörü, seramik ve polimerik malzemeler, nanoteknolojiler, otomotiv ve enerji sektörü, metalurji ve inşaat gibi pek çok alanda kullanılıyor. Bor ürünlerinin yüzde 85'e yakını cam, seramik-frit, tarım ve deterjan sektörlerinde değerlendiriliyor.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Özel bor kimyasalları sanayinin Türkiye'de kurulması yönünde bir adım olarak 2013 yılı sonuna kadar üç ayrı özel bor kimyasalı üretimi planlanıyor. Bu alanda yapılan yatırım çalışmaları kapsamında, ilk olarak 8 bin ton yıl kapasiteli zirai bor üretim tesisi hizmete açıldı. Tesiste gerektiğinde bazı modifikasyonlarla çinko borat üretimi de gerçekleştirilebilecek.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]-AB'NİN BORU ÜREMEYE ETKİLİ TOKSİK MADDE KAPSAMINA ALMASI-
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Bu arada, AB'nin boru ''üremeye etkili toksik madde'' sınıfına almasına ilişkin kararının Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) götürülüp götürülmeyeceğine yönelik çalışmalar da devam ediyor.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Türkiye, bu karardan sonra, borun üremeye etkili toksik madde olmadığını kanıtlamak üzere, 4 yabancı bilim adamının da görev aldığı bir bilimsel araştırma başlatmıştı. Eti Maden işletmelerindeki işçiler üzerinde yapılan araştırmanın ilk sonuçlarının gelecek yıl Ocak ayında alınması bekleniyor.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Yetkililer, kararın DTÖ'ye götürülmesi halinde araştırma sonuçlarının önemli dayanak olacağını vurguladı.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]AB, dünya bor rezervlerinin yüzde 70'inden fazlasına sahip olan Türkiye'nin itirazlarına rağmen, boru, geçen yıl ''üremeye olumsuz etkili toksik madde'' listesine almıştı.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]AB, 67/548/ECC sayılı AB Komisyonu direktifi doğrultusunda, tehlikeli maddelerin sınıflandırılması, ambalajlanması ve etiketlenmesine yönelik çalışmalar yapıyor. Direktif uyarınca, kimyasal maddeler, insan sağlığı yönünden risk durumlarına göre 3 listede toplanıyor. İnsan üzerinde yapılan deneylere göre sağlık üzerinde olumsuz etkileri belirlenen ürünler ilk listede yer alırken, hayvanlar üzerinde yapılan deneylere göre insanları da olumsuz etkileyebileceği öngörülen ürünler ''2 sayılı liste''de sınıflandırılıyor. Şüphelenilen ve az riskli bulunan ürünler ise 3 sayılı listede bulunuyor. Belirli aralıklarla yenilenen bu listelerdeki ürünler, ticaret sırasında önemli kısıtlayıcı uygulamalara maruz kalıyorlar. Söz gelimi riskli bulunan ürünler ihraç edilirken, ambalajlarının üzerine çok tehlikeli olduğunu gösteren ''kuru kafa'' ya da çarpı şeklinde ''kemik'' logosu kullanılıyor. Ayrıca AB'nin diğer mevzuatları kapsamında otomatik olarak ticareti kısıtlayıcı etkileri oluyor.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Üçüncü listedeki ürünlerin ise sadece etiketlerine ilişkin düzenlemeler bulunuyor.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]AB komisyonu, borun, ''üremeye olumsuz etkili toksik madde'' olduğu gerekçesiyle 2 sayılı listede yer almasına ilişkin direktifi, 9 Haziran 2008'de kabul etti. Karar, 15 Eylül'de Topluluk Resmi Gazetesi'nde, 20 gün sonra yürürlükte olmak üzere yayımlandı.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Türkiye, AB'nin kararını, ''bilimsel temellere dayanmadığı ve ticarette teknik engel oluşturmaya yönelik olduğu'' gerekçesi ile DTÖ nezdinde dava etmeye hazırlanıyor.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Yıllık yaklaşık 500 milyon dolar düzeyinde olan bor ihracatının 130-140 milyon doları AB'ye, yüzde 50'si Çin, Japonya, Malezya gibi Uzak Doğu ülkelerine yapılıyor. AB'ye ihracatta düşüşte, sınıflandırma kararından çok küresel krizin daha etkili belirtiliyor.
  [COLOR=purple][FONT=Verdana]Kriz 'bor'u vurdu, ihracat 140 milyon dolar düştü ([FONT=Verdana]ZAMAN - 15.12.2009)

  [COLOR=purple][FONT=Verdana]Ekonomik kriz, maden ihracatında önemli bir yer tutan bor minerallerini de vurdu. Dünya pazarını elinde bulunduran Türkiye'nin satışları, geçen yıla göre yüzde 27 düştü [FONT=Verdana]Zaman'ın edindiği bilgilere göre Eti Maden İşletmeleri (Eti Maden) geçen yıl toplam 518 milyon dolarlık bor ihracatı yapmıştı. Rakam bu yıl aralığın ilk haftası itibarıyla 378 milyon dolara geriledi. Bor mineralleri en çok inşaat, otomotiv ve elektronik sektörlerinde kullanılıyor. Uzmanlar, küresel ekonomideki düzelmeyle birlikte ihracatın da tekrar artışa geçeceğini belirtiyor.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Dünya bor rezervlerinin yüzde 72'si Türkiye'de bulunuyor. Bor pazarını yöneten Eti Maden, daha çok konsantre ve rafine bor ürünleri satıyor. Üretilen bor ağırlıklı olarak yurtdışına satılırken iç pazarda da seramik, cam ve kimya sanayii, metalürji, temizleme ve beyazlatma sanayii gibi sektörlerde kullanılıyor. Bor minerallerini cevher şeklinde satmak yerine, işleyip kimyasal ürüne dönüştürerek satmak çok daha yüksek gelir sağlıyor. Türkiye, bor pazarını elinde bulundurmakla birlikte ABD, Rusya, Arjantin, Şili ve Çin de değişik miktarlarda üretim yapıyor. Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) verilerine göre dünya bor mineralleri rezervinin 1 milyar ton civarında olduğu tahmin ediliyor. Bilinen rezervlerin yaklaşık yüzde 80'i Türkiye ve ABD'de bulunuyor.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Global ekonomik kriz ve sanayi üretimindeki düşüş, Türkiye'nin bor satışlarını da olumsuz etkiledi. Dünya pazarlarına satış yapan Eti Maden, 2008'de 65 milyon doları konsantre bor, geri kalanı bor kimyasalları ve eşdeğer ürün olmak üzere toplam 518 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Bu yıl ise aralık ayının ilk haftası itibarıyla 13 milyon doları konsantre olmak üzere toplam 378,9 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Uzmanlar, satışlardaki düşüşte ekonomik krizin etkili olduğunu ifade ediyor. Ayrıca bor fiyat politikalarının da bu konuda olumsuz etki yaptığı kaydediliyor. Uzmanlara göre bor fiyatları mutlaka borsada belirlenmeli. Uluslararası pazarlara entegre olunmalı ve borun satış fiyatı, dünya emtia fiyatlarındaki değişime uygun olmalı.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Nükleer teknolojiden sabuna kadar her alanda kullanılıyor
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Eti Maden'in geçen yıl ürettiği 1,5 milyon ton borun 49 bin tonu iç pazarda tüketildi. DPT Özel İhtisas Komisyonu raporuna göre borun belli başlı kullanım alanları şöyle: Seramik, cam ve kimya sanayii, metalürji, temizleme ve beyazlatma sanayii, yanmayı önleyici (geciktirici) maddeler, nükleer uygulamalar ve rafine bor imalatı. Ayrıca ahşap, silisyum üretimi, döküm, korozyonu önleme ve yapıştırıcı gibi ürünler de borun diğer bazı kullanım alanları arasında yer alıyor. Öte yandan bor tüketimi ülkeden ülkeye farklılık gösterebiliyor. ABD, boru daha çok fiberglas izolasyon sanayiinde kullanırken Batı Avrupa'da ise sabun ve deterjan sanayii bor tüketiminde ilk sırada yer alıyor. Japonya'da da borun en büyük tüketim alanı tekstil ve fiberglas sanayii.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Bor katkılı gübre, tarımda verim ve kaliteyi artırıyor
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Türkiye'nin en önemli yer altı zenginliklerinin başında gelen bor, tarımda kullanıldığında mahsul verim ve kalitesini artırıyor. Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Zafer Sunu, son yıllarda yapılan araştırmalarda, tarımda borlu gübreler kullanıldığında başta tahıllar olmak üzere birçok mahsulün verim ve kalitesinde ciddi yükselmeler görüldüğünü açıkladı. Sunu, "Son yıllardaki çalışmalarda, dünya ve Türkiye topraklarında mikro besin elementleriyle ilgili problemlerin yaygınlık gösterdiği ortaya koyulmuştur. Bunlardan biri de bordur. İki yıllık tarla denemeleri sonuçlarına göre bor uygulamasıyla ekmeklik buğday dane veriminde çok önemli artışlar elde edilmiştir." dedi. Türkiye'de toplam 9,5 milyon hektarlık alanda buğday ekildiğini ve yılda ortalama 20 milyon ton mahsul elde edildiğini kaydeden Mustafa Zafer Sunu, "Hektar başına 2,5 kg bor kullanılırsa yüzde 35 verim alınıyor. Bu oran sarımsakta 2 kg'da yüzde 22, yoncada 3 kg'da yüzde 30, domateste 1,5 kg'da yüzde 18, fındıkta 2 kg'da yüzde 19, pirinçte ise 3 kg'da yüzde 20 çıkıyor." şeklinde konuştu. Ancak borlu gübrenin fazla kullanılması halinde zararlı sonuçlar da çıkabileceği uyarısında bulunan Prof. Dr. Sunu, "Kontrole göre hektar başına 3 kg bor uygulaması, örtülü masurada yetiştirilen çilek bitkisinde yüzde 27'lik artış sağlarken aynı doz, açık sistemde yüzde 12 oranında artışa sebep olmaktadır. BOREN tarafından üretilen bor içerikli gübre, gerek topraktan gerekse dozu iyi ayarlanmak şartıyla yapraktan kullanılabilir." açıklamasını yaptı.
  [CENTER][COLOR=purple][IMG]http://www.etimaden.gov.tr/tr/a_img/BorGazete.jpg[/IMG][/COLOR][/CENTER][COLOR=purple]
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Eti Maden'den yanmayan kumaş mobilya ve kablo (TÜRKİYE - 12.10.2009)

  [FONT=Verdana][COLOR=purple]BURSA -AA- Dünya bor ihracatında liderliği ele geçiren Eti Maden'in Bandırma tesislerinde üreteceği çinkoborat ile yanmayan kumaş, mobilya ve elektrik kabloları imal edilebilecek.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Eti Maden Bandırma Bor ve Asit Fabrikası İşletme Müdürlüğü bünyesinde 4,1 milyon dolarlık yatırımla kurulan yeni tesis nisan ayında deneme üretimlerine başladı.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Yılda 8 bin ton kapasiteli tesis, zirai bor üretimi için yaptırıldı ancak borun birçok yan ürününü imal edebilecek ölçüde dizayn edildi. Tesis, zirai borun dışında borun ahşap koruyucu türevleri ile yanmaz özellikteki çinkoborat üretimi de yapacak.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Yetkililer, Türkiye'de ilk olan fabrikada borun antiseptik özellikteki yan ürününün de üretilebileceğini belirterek, "Normalde ağaçlar yüksek maliyetlerle kromla kaplanıyor. Özellikle telefon direklerinde maliyet yüksek oluyor. Yüksek basınç altında yapılan bu işlem çok pahalıya patlı yor. Bizim üreteceğimiz bor ürünü ile ağaçların ömrü uzayacak. Ahşap ürünler yıllarca korunmuş olacak. Haşereler ağaçlara zarar veremeyecek" dedi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Tesislerde diğer önemli bir ürün olan çinko boratın da üretileceğini dile getiren yetkililer, şunları kaydetti:
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]"Tesiste istediğimiz anda bu ürünü üretebileceğiz. Çinko borat sayesinde yanmayan kumaş, mobilya ve elektrik kabloları imal edilebilecek. Özellikle elektrik tesisatlarında kabloların yanma sıcaklığı ötelenerek üst seviyelere çıkarılacak ve risk düşecek. Yanmayan kumaşlar ile tekstil sektöründe yeni bir sayfa açılacak. Yanmaz özellikteki mobilyaları daha fazla duyacağız. Ar-Ge çalışmalarımız aralıksız sürecek. Dünya pazarını ABD, Rusya ya da Çin'e kaptırmaya hiç niyetimiz yok."
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Petrol-İş Sendikası Bandırma Şubesi Başkanı Recep Gökdeniz de Türkiye bor ihracatının 500 milyon doları geçtiğini, 2011-2012 yılı hedefinin 1 milyar doların üzerine çıkmak olduğunu söyledi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Stratejik bir ürün olan bor cevherinin sanayide 350'den fazla alanda kullanıldığını dile getiren Gökdeniz, Türkiye'de yapılan Ar-Ge çalışmaları ile borun yan ürünlerinin üretilmeye başlandığını, bunun ihracatı olumlu etkileyece ğini bildirdi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Gökdeniz, dünya bor rezervinin yüzde 70'ine sahip Türkiye'nin ihracatta 60 milyar doları yakalayabileceğini vurgula*****, "Dünyanın bu ürüne talebi giderek artıyor. Yeni yatırımlar bor üzerine yapılıyor. Bu konuda Türkiye, yıldızı parlayan bir ülke olarak dünyanın dikkatini çekiyor" dedi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Eti’de kapasite artacak (İLK HABER - 31.07.2009)

  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Eti Maden Bandırma İşletme Müdür Yardımcısı Ersin Demirci, işletme bünyesindeki boraks ve sülfürik asit tesislerinin kapasitesinin artırılacağını söyledi.

  [FONT=Verdana][COLOR=purple]İşletme bünyesinde faaliyetini sürdüren borik asit fabrikasının 85 bin ton olan yıllık kapasitesinin 185 ton/yıla çıkartılacağını açıklayan Demirci, projenin yatırım maliyetinin yaklaşık olarak 73 milyon TL öngörüldüğünü söyledi. Yeni tesislerin hizmete girmesiyle birlikte işletmenin yurt içindeki satışlardan yıllık 124 milyon TL yurt dışı satışlarından ise 737 milyon dolar gelir beklendiğini kaydeden Demirci, tesislerde çalışacak olan personel sayısının ise 100 kişi olacağını, işletmede işlenecek olan borun ise Kütahya Emet’ten getirileceğini dile getirdi. İşletme bünyesindeki Sülfürik Asit Fabrikalarının da kapasite artırımına gideceklerini açıklayan Demirci, işletme bünyesinde 240 bin ton/yıl sülfürik asit üretimin 480 bin ton/yıla çıkartılacağını söyledi. Demirci, burada üretilen sülfürik asitin tamamının borik asit işletmelerinde değerlendirileceğini açıkladı. Ağıldere’nin boyu yükseltilecek

  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Kapasite artışıyla birlikte ortaya çıkacak olan atıkların Levent Mahallesinde bulunan Ağıldere barajında depolanacağını dile getiren Demirci, işletme olarak 25 metre olan baraj yüksekliğini 40 metreye çıkartacağız. Ayrıca işletme müdürlüğümüz bünyesindeki arıtma tesislerinin yapım çalışmaları Ağustos sonunda sona erecek. İşletme olarak çevreye karşı duyarlıyız. 600 Evler Mahallesinde bulunan işletmelerimizde üretim sonrasında oluşan şlamın sevkiyatında özel donanımlı araçlar kullanıyoruz” dedi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Buhar santrali yerli kömürle karşılanacak Kapasite artırımıyla birlikte işletme bünyesindeki buhar santralinin de kapasitesinin arttırılacağını dile getiren Demirci, günde 10 ton olan kömür tüketiminin ise 135 tona çıkacağını santralde ise yerli kömürün tüketileceğini sözlerine ekledi.

  [COLOR=purple][FONT=Verdana]Borlu gübre' için deneme üretimi başladı.[FONT=Verdana](Dünya Online - 21.06.2009) [FONT=Verdana]Bor gübresinin kullanılacağı bölgeler yapılacak toprak tahlillerinden sonra belirlenecek
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]ANKARA - Dünyada bir çok ülkede kullanılan borlu gübre artık Türkiye'de de kullanılacak. Tarımda verimlilik ve üretim kapasitesini artıracak olan borun, gübre tesislerinde deneme üretimine başlandı.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Edinilen bilgiye göre, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğünün Bandırma'da kuruluş çalışmaları tamamlanarak deneme üretimine başlayan tesislerinde yılda 8 bin ton bor gübresi üretilecek. İlgili kuruluşlar ile yapılan görüşmeler ve hazırlanan programa göre, borlu gübre, bor eksiği bulunan bölgelerde tarımsal üretim amacı ile kullanılacak.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Tarımda verim ve kaliteyi artıracak olan bor gübresinin kullanılacağı bölgeler yapılacak toprak tahlillerinden sonra belirlenecek. Bor gübresi ile Türkiye'nin tarımsal üretim potansiyelinin büyük oranda arttırılması amaçlanıyor.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğünün tamamen kendi imkanları ile gerçekleştirdiği Bandırma bor üretim tesislerinde üretilecek bor gübresinin ihracatının yapılması da öngörülüyor.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Yapımına 2007 yılı sonunda başlanarak yaklaşık bir yıl gibi bir sürede tamamlanan tesisler, teknoloji ve altyapısı dahil olmak üzere tamamen Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından "anahtar teslim" olarak gerçekleştirildi.


  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Bor ihracatı bu yıl da sevindirecek (SABAH - 14.06.2009)
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Dünyanın en büyük rezervlerini elinde bulunduran Türkiye'nin bor ihracatı her geçen yıl artıyor.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Edinilen bilgiye göre, Türkiye'de ve dünyada maden ihracatının lider ürünü konumundaki bor üretimini çeşitlendirerek, üretiminin önemli bir bölümünü de ihracata yönlendiren Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, bu yıl bor ihracatını 650 milyon dolar olarak belirledi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Geçen yıl, hedefinin üzerinde ihracat gerçekleştiren kurum, 2008 yılında toplam bor ihracatını 500 milyon dolar olarak öngörmesine karşın, yurt dışında yapılan yeni bağlantı ve alınan siparişler sonrasında bunu, 520 milyon dolar düzeyine çıkarmıştı.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]KRİZE RAĞMEN İHRACAT ARTTI
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Dünyada yaşanan ekonomik ve küresel krize rağmen ihracatı artırdıklarını ifade eden kurum yetkilileri, geçen yıl gerçekleştirilen bu artışın 2009 yılına taşınarak, 2009 yılı toplam bor ihracat hedefinin de iç satışlar dışında 650 milyon dolar olarak öngörüldüğünü belirttiler.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Dünyadaki mevcut bor rezervlerinin yaklaşık yüzde 72'sine sahip olan Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğünün, 2012 yılındaki toplam bor ihracat hedefi ise 1 milyar dolar olarak öngörülüyor.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Kurumun, bor ihracatının önemli bir bölümü Avrupa ve Uzak Doğu ülkeleri ile ABD başta olmak üzere yaklaşık 70 ülkeye yapılıyor.


  [FONT=Verdana][COLOR=purple]29.05.2009 - Eti Maden’den açıklama
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürlüğü basın kuruluşlarında fabrikanın üretiminin durmasıyla ilgili çıkan haberler üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamada yerel basında çıkan “ekonomik kriz sebebiyle üretim durdu” haberlerinin işletmenin itibarını ve ihracatını olumsuz yönde etkilediği öne sürüldü.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürü Recep Şekerci “Kamu kuruluşu olan işletmemiz 2840 sayılı kanun gereğince borların ülkemizdeki tek işleticisidir. Kurumumuz 518 milyon dolar ile en fazla döviz girdisi sağlayan kuruluşlardan biridir. Yeterince inceleme ve araştırma yapılmadan ortaya çıkarılan bu tür haberler üretiminin yüzde 92’sini ihraç eden kurumumuzun ticari itibarını ve rekabet koşullarını olumsuz etkilemektedir” dedi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Her fabrikanın iş programında yıl içinde bir aylık periyodik bakımın ön görüldüğünü dile getiren Şekerci şunları kaydetti “Müdürlüğümüze bağlı fabrikalarda iş yoğunluğu nedeniyle uzun yıllar periyodik bakım yapılamamıştır. Bu sene tamamen teknik zorunluluklar nedeniyle işletmemize bağlı fabrikalarda bakım,onarım ve iyileştirme çalışmaları yapma zorunluluğu doğmuştur. Üretime bu nedenle ara verilmek zorunda kalınmıştır. Söz konusu teknik çalışmalar bitmesiyle birlikte üretime devam edilecektir”
  [COLOR=purple][FONT=Verdana]16 Nisan 2009 - Ilkhaber.com.tr [FONT=Verdana]Eti Maden’den açıklama
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürlüğü basın kuruluşlarında fabrikanın üretiminin durmasıyla ilgili çıkan haberler üzerine bir açıklama yaptı. Açıklamada yerel basında çıkan “ekonomik kriz sebebiyle üretim durdu” haberlerinin işletmenin itibarını ve ihracatını olumsuz yönde etkilediği öne sürüldü.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Bandırma Bor ve Asit Fabrikaları İşletme Müdürü Recep Şekerci “Kamu kuruluşu olan işletmemiz 2840 sayılı kanun gereğince borların ülkemizdeki tek işleticisidir. Kurumumuz 518 milyon dolar ile en fazla döviz girdisi sağlayan kuruluşlardan biridir. Yeterince inceleme ve araştırma yapılmadan ortaya çıkarılan bu tür haberler üretiminin yüzde 92’sini ihraç eden kurumumuzun ticari itibarını ve rekabet koşullarını olumsuz etkilemektedir” dedi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Her fabrikanın iş programında yıl içinde bir aylık periyodik bakımın ön görüldüğünü dile getiren Şekerci şunları kaydetti “Müdürlüğümüze bağlı fabrikalarda iş yoğunluğu nedeniyle uzun yıllar periyodik bakım yapılamamıştır. Bu sene tamamen teknik zorunluluklar nedeniyle işletmemize bağlı fabrikalarda bakım,onarım ve iyileştirme çalışmaları yapma zorunluluğu doğmuştur. Üretime bu nedenle ara verilmek zorunda kalınmıştır. Söz konusu teknik çalışmalar bitmesiyle birlikte üretime devam edilecektir”
  [COLOR=purple][FONT=Verdana]16 Nisan 2009 Perşembe -STAR [FONT=Verdana]5 Bin yıl yetecek bor madeni bulundu
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Kütahya'nın Emet ve Hisarcık ilçelerinde, Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nün yaptığı sondaj çalışmalarına göre yaklaşık 1 milyar ton bor madeni rezervi bulunduğu tahmin ediliyor. Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) Başkanı Erk İnger, dünyada çıkarılan borun yüzde 40'ını ABD'nin tükettiğini belirterek, dünya bor rezervinin yüzde 70'inin bulunduğu Türkiye'de ise bu oranın yüzde 1'de kaldığını söyledi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]BOR ZENGİNİ EMET
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Sanayide kullanılan ve çağın madeni olarak tanımlanan borun dünyadaki rezervinin yaklaşık yüzde 70'i Türkiye'de, bunun yüzde 70'i de Emet'te bulunuyor.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]50 YIL ÖNCE BULUNDU Bölgede bor madeninin varlığı, 1956 yılında, Maden Tetkik Arama Genel Müdürlüğünde (MTA) görevli Alman Jeolog Dr. Gawlik tarafından ilçe merkezinin 4 kilometre kuzeyindeki Espey mevkisinde ve 12 kilometre güneyindeki Hisarcık ilçesinde tespit edildi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]ETİBANK İŞLETİYOR
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Emet'teki bor sahaları, MTA tarafından 1958 yılında Etibank'a verildi. Espey'deki sahaların bir bölümü özel şirketlerce, geri kalanı ise Etibank tarafından bir süre işletildi. İlk yıllarda yer altı işletmeciliği yapan bu kuruluşlar, daha sonra boru açık işletme sistemiyle çıkarmaya başladı. O yıllarda Hisarcık'taki sahalarda ise Etibank'a bağlı Emet Kolemanit İşletmesince açık ocak üretimi yapıldı.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]İsmi Emet Bor İşletmesi olarak değiştirilen kurum, 1958 yılında resmen bor üretimine başladı. Espey yakınındaki Killik mevkisinde 1957 yılında özel sektör kuruluşlarınca işletilen sahalar, 1979'da dönemin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Deniz Baykal tarafından kamulaştırılarak, Emet Bor işletmesine devredildi. Bölgedeki tüm maden ocakları 1990'da açık işletmeye dönüştürülerek, bor üretimine devam edildi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]BOR MADENİNİN KULLANIM ALANLARI
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Bor mineralleri ve bileşikleri doğrudan kullanılamıyor, ancak sanayinin birçok dalında katkı maddesi olarak değerlendiriliyor.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Cam elyaf, optik ve teknik cam endüstrisi, sır ve emaye üretimi, boya ve diğer bazı kimyasalların yapımı, seramik, gübre, fotoğrafçılık, ilaç, deri, demir-çelik, kozmetik, sabun ve deterjan sanayisi, enerji sektörü ve nükleer uygulamalarda kullanılan bordan son yıllarda uzay araçlarının üzerlerinin kaplanması, ısı yalıtımı, pil, yanmaz kumaş, çelik yelek, askeri tank zırhları imalatında ve araç yakıtı olarak yararlanılıyor.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]GELECEĞİN PETROLÜ OLARAK GÖRÜLÜYOR
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]ABD'deki petrol kaynaklarının azalmasından sonra araç yakıtı olarak kullanılabileceğinin belirlenmesi, borun stratejik önemini artırdı. Türkiye'nin ihraç kalemlerinden de biri olan bor, ABD, Japonya, Çin, Rusya, Avrupa Birliği (AB) ve Afrika ülkelerine gönderiliyor.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]5000 BİN YIL ÖMRÜ VAR
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü yetkilileri, Emet ve Hisarcık'taki sahalarda yapılan sondajlara göre yaklaşık 1 milyar ton bor rezervi bulunduğunu saptadı.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Müdürlük tarafından rezerv tespiti için çalışmaların MTA Genel Müdürlüğü bünyesinde sürdürüldüğüne işaret eden yetkililer, sondajlara bu yıl da devam edileceğini kaydetti.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Emet Bor İşletmesinin yıllık bor üretimi ve satışının yaklaşık 200 bin ton olduğunu ifade eden yetkililer, bölgedeki bor madeninin ömrünü 5000 yıl olarak tahmin ettiklerini belirtti.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]BORLU ÇİMENTO ÜRETİMİ PROJESİ
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Yetkililer, işletmede 830 işçi ve memurun çalıştığını bildirerek, bor ve bor atıklarından çimento imalatında katkı malzemesi olarak kullanılması yönünde çalışmalara devam edildiğini anlattı.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Orhan Yılmaz tarafından başlatılan çalışmalar kapsamında teknik ekibin, dayanaklı çimento ve beton asfalt yapımı için gerçekleştirilen deneylerden olumlu sonuç alındığına dikkati çeken yetkililer, çimento üretimi için proje çalışmalarına ağırlık verdiklerini duyurdu.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]BORİK ASİT FABRİKASI ZİNCİRİNE YENİ HALKA
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Emet'te üretilen borun işlenmesi konusunda da önemli çalışmalar yapılıyor.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Bor madeninden elde edilen borik asit, daha önce Balıkesir'in Bandırma ilçesinde, Eti Maden İşletmelerinin tesislerinde üretiliyordu. Bu tesisin ekonomik ömrünü tamamlamasının ardından Emet'te 2002 yılında borik asit fabrikası kuruldu.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Yıllık 100 bin ton borik asit üretilen fabrika, yurt içi ve yurt dışından gelen talepleri karşılayamayınca Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü tarafından ikinci fabrikanın kurulmasına karar verildi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]YENİ TESİS YAPILACAK
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Mevcut fabrikanın yanındaki alanda bu ay sonunda inşaatına başlanacak tesiste, yıllık 100 bin ton borik asit kapasitesiyle 2010 yılında üretime başlanması hedefleniyor.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]"BU DEĞER YÜKSELTİMELİ"
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) Başkanı Erk İnger, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri, yılda toplam 200 milyon euro'luk bor ithalatı yaparken, bor kullanarak ürettikleri ürünlerden 89 milyar avro kazandığını belirterek, ''Üniversite-sanayi işbirliğiyle teknolojik altyapıyı geliştirerek, bordan elde ettiğimiz katma değeri yükseltmeliyiz'' dedi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]BİZDE TÜKETİM SADECE YÜZDE 1
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Erk İnger, dünyada çıkarılan borun yüzde 40'ını ABD'nin tükettiğini belirterek, dünya bor rezervinin yüzde 70'inin bulunduğu Türkiye'de ise bu oranın yüzde 1'de kaldığını söyledi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Türkiye'den çıkarılan borun yüzde 90'ının ihraç edildiğini, yüzde 10'luk bölümünün ise genellikle cam, seramik ve temizlik sektörlerinde kullanıldığını dile getiren İnger, beş yıl önce faaliyete geçen BOREN ile sanayi-üniversite iş birliğinde borun kullanım alanlarını artırmayı ve yeni ürünler geliştirmeyi hedeflediklerini ifade etti.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]İnger, Balıkesir, Eskişehir ve Kütahya'da bulunan rezervlerden çıkarılan borun, rafine ürün haline getirildikten sonra ihraç edildiğini anlatarak, şöyle konuştu: ''Türkiye'nin ihraç ettiği rafine borun maddi karşılığı, 200 milyon avro civarında... AB ülkeleri ise yılda toplam 200 milyon avroluk bor ithalatı yaparken, bor kullanılarak ürettikleri ürünlerden 89 milyar avro kazanıyor. Üniversite-sanayi iş birliğiyle teknolojik alt yapıyı geliştirerek, bordan elde ettiğimiz katma değeri yükseltmeliyiz.''
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]YENİ KULLANIM ALANLARI
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Borun kullanım alanlarının artırılması amacıyla dünyada yapılan çalışmalara da değinen İnger, beyin ve cilt tümörleri için deneysel bir kanser tedavisi yöntemi olan bor ile nötron yakalamalı terapi (bor izotopunun kanserli hücrelerin yok edilmesinde kullanılması) ve bor ile elektrik elde edilmesine yönelik çalışmaların, Türkiye'de de sürdürüldüğünü ifade etti.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]İnger, bor füzyon santrali yoluyla elektrik elde etme çalışmalarının başarıya ulaşması durumunda, elektriğin kilovatsaat (KWH) maliyetinin 1 kuruşun altına ineceğini belirterek, bor füzyon santralinin, nükleer santrale göre ''sıfır radyasyon'' avantajının bulunacağını kaydetti.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]BOREN olarak 15'i aşkın ürün geliştirdiklerini, 100'ü aşkın projeyi de devam ettirdiklerini anlatan İnger, bazı projelerde, diğer ülkelerden ileri konumda bulunulduğunu ifade etti.
  [CENTER][COLOR=purple][IMG]http://www.etimaden.gov.tr/tr/a_img/basinda_etimaden/basin7.jpg[/IMG][/COLOR][/CENTER][COLOR=purple]
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Ankara, 11 Nisan 2008 - TGRT Haber
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]ETİ Maden'den dünya çapında bir buluş
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]ETİ Maden İşletmeleri, bir ilki başardı ve dünya çapında bir buluşa imza attı. Düşük yoğunluklu bor cevherini, bilinenlerden daha yüksek yoğunluklu ve kaliteli hale getirerek KALSİNE TİNKAL adlı yeni ürünü başarıyla üreten ETİ Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü, bu yeni buluş için Türk Patent Enstitüsü'ne de başvurdu. TGRT Haber'e özel açıklamalarda bulunan Genel Müdür Orhan Yılmaz, yeni ürün ile ilgili olarak daha şimdiden uluslararası piyasalardan büyük talepler geldiğini söyledi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]KalcineTinkal? Bir çoğumuzun telaffuz etmekte bile zorlandığı bu sözcükler, Eti Maden İşletmeleri'nin, Türkiye'nin en stratejik madeni olan bordan geliştirdiği yeni ürünün adı. Son 5 yıldır bor kimyasalları üretiminde ve satışında büyük atılımlar yapan İşletme, bir ilke imza atarak geliştirdiği yeni ürüne dünya çapında patent alıyor. Ürünü Ar-ge safhasından tesis safhasına kadar kendilerinin tamamladıklarını belirten Genel Müdür Orhan Yılmaz, yeni ürünün klasik yöntemden farkını şöyle açıklıyor. Diğer türlere göre, yüzde 50 daha pahalıya satılan yeni ürünün büyük rağbet gördüğünü ve özellikle izolasyon sektöründen talep geldiğini belirten Yılmaz, Eskişehir-Kırka tesislerinde ürettikleri 20 bin ton ürünü daha şimdiden sattıklarını söyledi. Kurumun adından dolayı madencilik kuruluşu gibi algılandığından da şikayet eden Yılmaz, aslında madenden itibaren bor kimyasalları üreten bir kuruluş olduklarını vurguladı. Yılmaz, yine kamuoyunda yanlış bilinen hammadde satışını da şiddetle yalanladı. Son beş yılda üretimi yüzde 153 artırarak 1 milyon 100 bin tona çıkardıklarını söyleyen Yılmaz satışlarda da çok iddialı.
  [CENTER][COLOR=purple][IMG]http://www.etimaden.gov.tr/tr/a_img/basinda_etimaden/basin1.jpg[/IMG][/COLOR][/CENTER][COLOR=purple]
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]17 Mayıs 2009 Pazar -HT EKONOMİ
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]37 milyon dolarlık ihracat
  [COLOR=purple][FONT=Verdana]N[FONT=Verdana]isan ayında, Bandırma Limanı'ndan 37 milyon dolarlık ihracata karşılık, toplam 99 milyon dolar ithalat yapıldı
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Bandırma Limanı'ndan nisan ayında 37 milyon dolarlık ihracat yapıldığı bildirildi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Bandırma Liman Başkanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, nisan ayında en çok ihracatı Eti Maden İşletmecileri A.Ş, en çok ithalatı ise Bandırma Gübre Fabrikaları A.Ş (BAGFAŞ) yaptı.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Nisan ayının ihracat birincisi Eti Madencilik İşletmeleri A.Ş, Letonya, Finlandiya, Belçika, İngiltere, Suriye, Rusya, Romanya, Mısır, Bulgaristan, Türkmenistan, İspanya ve Sırbistan'a toplam 12 milyon 323 dolar tutarında boraks, asitborik, kolemanit cevheri gibi ürünler gönderdi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]İthalat birincisi BAGFAŞ ise Suriye, Ukrayna, Kazakistan ve Bulgaristan'dan toplam 9 milyon 147 bin dolarlık kalsiyum fosfat, amonyum sülfat, amonyak, kükürt ve sülfürik asit satın aldı.
  [CENTER][FONT=Verdana][COLOR=purple][IMG]http://www.etimaden.gov.tr/tr/a_img/basinda_etimaden/basın2.jpg[/IMG][/COLOR][/FONT][/CENTER][FONT=Verdana][COLOR=purple]
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]20-04-2009 - HABERORTAK
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Eti Maden`den bor için büyük yatırım
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Eti Maden`in Bandırma`da zirai bor üretimi için 4,1 milyon dolar maliyetle yaptığı tesis, bu ay içinde deneme üretimlerine başlayacak.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Eti Maden yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının ilişkili kuruluşu Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) ve Türkiye`deki bazı üniversiteler, borun tarımdaki etkileri konusunda geniş çaplı araştırmalar yapıyor
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Araştırmalarda bor cevherinin, buğday, yonca, sarımsak, pancar, fasulye, nohut ve kolza gibi birçok üründe yüzde 20-30 civarında verim artışı artışı sağladığı belirlendi. Özellikle Konya, Afyonkarahisar, Karaman, Aksaray, Niğde, Nevşehir ve Kayseri illerini içine alan orta-güney Anadolu tarım bölgesinde yapılan analizlerde, borun buğdayda yüzde 38`e varan oranlarda verim artışı sağladığı ve kuraklığa karşı dayanıklılığı artırdığı ortaya çıktı.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Tarımda yeni sayfa açacağı söylenen borun tarımda gösterdiği bu performans üzerine Eti Maden Bandırma Bor ve Asit Fabrikası İşletme Müdürlüğü bünyesinde zirai bor üretimi için harekete geçildi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Geçen yıl, tarımda kullanılmak üzere mikro besleyici zirai bor üretimi için yatırım yapıldığını ifade eden yetkililer, 4,1 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilen tesisin bu ay içinde deneme üretimlerine başlayacağını bildirdi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Aslında bazı çiftçilerin boru yakından tanıdığını ve kullandığını dile getiren yetkililer, ``Zeytin üreticileri yıllardır tarlasında bor kullanıyor. Tabi bu biraz daha kontrolsüz oluyordu. Şimdi yeni tesisimizde yılda 8 bin ton zirai bor üretilecek. Kontrollü üretim ile üretim miktarları değişecek`` dedi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Türkiye`de ilk kez üretilecek mikro besleyici bu ürünün tarımda verimliliği artıracağını vurgulayan yetkililer, ``Dünya bor rezervinin yüzde 70`i Türkiye`de bulunuyor. Türkiye ve dünyadaki tarım topraklarının önemli bölümünde ise bor noksanlığı yüzünden verimde sorunlar yaşanıyor. Bu ürünümüz Türkiye`de tarımı yeniden şekillendirecek. Ayrıca toprakları bor sıkıntısı yaşayan dünyanın birçok ülkesine ihraç etme olanağı da olacak`` diye konuştu.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Yetkililer, zirai borun, noksanlığı görülen yerlerde kullanılması durumunda verimde artışı sağlayacağını, fazla görülen tarım alanlarında kullanılması halinde ise üründe zarara yol açacağına işaret ederek, bu nedenle toprak analizlerine göre hareket edilmesi gerektiğini bildirdi.
  [CENTER][FONT=Verdana][COLOR=purple][IMG]http://www.etimaden.gov.tr/tr/a_img/basinda_etimaden/basin3.jpg[/IMG][/COLOR][/FONT][/CENTER][FONT=Verdana][COLOR=purple]
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]17 Mart 2009 Salı - NETHABER
  [COLOR=purple][FONT=Verdana]Tayyip Erdoğan, Ciner Grup ve Eti Maden ortaklığının tesisini açtı... MHP'li aday Yavaş, Erdoğan'ı çiçekle karşıladı. [FONT=Verdana]Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Beypazarı'nda Eti Maden ile Ciner Grubu'nun işbirliği ile yapılan soda külü üretim tesisinin açılışını yaptı.

  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Erdoğan, tesise gelişinde MHP'nin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı da olan Beypazarı Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından çiçekle karşılandı.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü ile Ciner Grubu tarafından Beypazarı'nda yaptırılan soda külü üretim tesisi bugün düzenlenen törenle açıldı. Başbakan Erdoğan, Beypazarı Bağözü köyündeki tesise Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ait bir helikopterle geldi. İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile birlikte tören alanına gelen Başbakan Erdoğan, MHP'li Beypazarı Belediye Başkanı Mansur Yavaş tarafından çiçekle karşılandı. Karşılama öncesinde Başbakan Erdoğan'ın korumalarının Yavaş'ın elindeki çiçeği inceledikleri gözlendi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Soda külü üretim tesisinin açılış törenine Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ve davetlisi olarak Ankara'da bulunan Rusya Enerji Bakanı Sergey İvonovich Shmatko, Sanayi ve Ticaret Bakanı Zafer Çağlayan ve Devlet Bakanı Said Yazıcıoğlu da katıldı.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Törende bir konuşma yapan Başbakan Erdoğan, bugün özel sektör ve devlet işbirliği ile yapılan çok güzel bir eseri Türkiye'ye kazandırdıklarını belirterek, sabit sermaye yatırımı 250 milyon dolar olan tesisin Beypazarı'na kazandırılmasında emeği olanlara teşekkür etti.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Tesisin bin 500 kişiye dolaylı yada dolaysız istihdam sağlayacağını vurgulayan Erdoğan bunu çok anlamlı bulduğunu belirtti. Erdoğan, "Şu topraklarımızın altında neler var. Bunların yeryüzüne çıkarılması noktasında bu tesisin yapılmasını önemsiyorum. Türkiye yıllar yılı bor madeni rezervi ile birinci trona rezevi ile ikinci sırada yer aldı.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Bunlarla hep övündük ama bunları mamul haline getirmede hep el ovuşturduk. Şimdi bunları katma değer yaratacak şekilde yeni ürünlere dönüştürmek gerekiyor. Bu tesisle bu başarılıyor" şeklinde konuştu. Türkiye'nin sahip olduğu potansiyeli hakkıyla değerlendirme konusunda hep geride kaldığını belirten Erdoğan, şimdi AK Parti iktidarıyla bunları Türkiye'ye kazandırdıklarını söyledi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Erdoğan, "Tartışmalarla, lafla vakit yitirmenin anlamı yok. İş, iş, iş; üretim, üretim, üretim. Bahane üretmedik ve finansla sorunları aştık. Bu tesisi hızla tamamladık. Bugün geldiğimiz yer madenciliğimiz açısında çok önemlidir. Türkiye on yıllar boyunca yeraltı ve yerüstü zenginlikleriyle övündü. Ancak bu zenginlikler son yıllara kadar hep atıl kaldı. Ülkemizin geleceği için bunları hayata geçirmek zorundayız" şeklinde konuştu.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]6.5 yıl önce Türkiye'nin dünyanın 26. büyük ekonomisi iken bugün 17. sıraya yükseldiğini hatırlatan Erdoğan, Türkiye'yi daha iyi noktalara getireceklerini söyledi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Açılışta konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler ise Türkiye'nin artık maden cevherinden kimsayala geçtiğine dikkat çekerek, çevre dostu ve verimli bir teknolojiyi tercih eden tesisin 2 yılda tamamlandığını söyledi. Tesisin yapımında kamuyla özel sektör işbirliğinin en güzel örneğinin sergilendiğini dile getiren Güler, sodanın yanısıra kum ve bor madeninin de bulunduğu Beypazarı'nın Türkiye ve dünyanın cam merkezi haline getirilebileceğini kaydetti.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Ciner Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Turgay Ciner, 375 milyon dolar yatırımla yapılan tesisin yılda 300 milyon dolar katma değer sağlayacağını açıkladı. Ciner bunun 250 milyon dolarının ihracaat olacağını ifade etti. Ciner ayrıca yılda 1 milyon ton soda külü üretim kapasiteli tesiste 600 kişiye istihdam yaratılacağını açıkladı.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Açılış konuşmalarının ardından Başbakan Erdoğan, açılış kurdelesini kesti. Turgay Ciner, Başbakan Erdoğan'a sodanın ham haliyle işlendikten sonra ortaya çıkan soda külünün bulunduğu bir plaket verdi. Başbakan Erdoğan törenin ardından tesisi gezerek yetkililerden bilgi aldı.
  [CENTER][FONT=Verdana][COLOR=purple][IMG]http://www.etimaden.gov.tr/tr/a_img/basinda_etimaden/basin4.jpg[/IMG][/COLOR][/FONT][/CENTER][FONT=Verdana][COLOR=purple]
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]07.11.2008 - CNNTÜRK
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Eti Maden AB'nin bor kararı için dava açacak
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Avrupa Birliği'nin (AB), boru "üremeye olumsuz etkili toksik madde" listesine almasına karşı, Türkiye ülke olarak Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) nezdinde dava açmaya hazırlanırken, boru işleyen ve ihraç eden Eti Maden İşletmeleri de hukuki platformda hakkını aramak için harekete geçti.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Eti Maden İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Orhan Yılmaz, ihracat yaptıkları ülkelerde, AB'nin sınıflandırma kararına karşı, "ticareti sınırlandırdığı, teknik engel çıkardığı, haksız rekabete neden olduğu" gerekçesiyle dava açacaklarını ve bu amaçla avukatlarla sözleşmeler imzalandığını söyledi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Eti Madencilik, ayrıca, borun insan sağlığı üzerindeki etkileri konusunda, yabancı bilimadamlarının da yer alacağı bir araştırma başlattı.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Yılmaz, "AB; daha önce, borda çalışan insanların kan ve sperm örnekleri üzerinde yapılan araştırmayı kabul etmiyor. Bu nedenle yeni çalışma yaparken, yabancı bilimadamlarını da araştırmaya davet ettik" dedi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]AB'nin kararı uyarınca bu maddelerin özel şartlarda taşınması, ambalajlanması ve taşınması gerektiğini, bunun da kullanıcı şirketler açısından maliyeti artırdığını anlatan Yılmaz, AB'de boru kullanan sektörlerin de AB'nin bu kararından rahatsız olduğunu ve Türkiye ile birlikte hareket ettiğini belirtti.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Bu yıl 550 milyon dolar bor ihracatı öngörüldüğünü, bunun yüzde 43'ünün Avrupa'ya, yüzde 43'ünün Asya'ya ve yüzde 12'sinin de ABD'ye yapıldığını kaydeden Yılmaz şu bilgiyi verdi:
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]"Bu olay yeni değil, 1998'den beri AB'nin çalışmalarını izliyoruz. AB, bilimsel geçerliliği sınırlı bazı çalışmalara dayanarak, bor hakkında bu kararı eylülde çıkardı. AB, önce fareler üzerinde yapılan deneyi insanlar üzerine şamilleyip, üremeyle ilgili olumsuz etkilerinin olduğunu iddia ediyor. Arkasından da 'siz bunun böyle olmadığını ispatlayın' diyorlar.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Sonuçta böyle bir karar çıktı. AB'ye sadece biz bor satmıyoruz. ABD'liler de, Şili, Arjantin, Rusya, Çin de aynı şekilde bizimle birlikte hareket ediyor. AB'de boru kullanan sektörler de bu karardan rahatsız oldu ve bizimle birlikte hareket ediyorlar. AB'nin mantığı yanlış ama bu yanlış sadece bize yönelik değil.
  [COLOR=purple][FONT=Verdana]İkame ürünler, hammaddeler oluşturulmasını istiyorlar. Bunun doğal sonucu, sanayileri, kirli üretim, Asya'ya, Afrika'ya kayıyor. Ama sonuçta, AB'de konan kural bütün ticareti etkiliyor. Asya'da üretilen bir mal Avrupa'ya [FONT=Verdana]ABD'ye ihraç ediliyor. Dolayısıyla bütün üretimi etkiliyor.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Şimdi, bor tüketen bütün Avrupa ülkelerinde avukatlarımızı tuttuk, vekaletnamelerimizi verdik, komisyon kararı aleyhine dava açacağız. Ticareti doğrudan engelliyor. Haksız rekabete neden oluyor ve bilimsel niteliği olmayan isnatlarda bulunuluyor. AB'deki bir şirketimiz aracılığıyla bu organizasyonu yapıyoruz."
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Avrupa'da Rusya'nın bor ihraç ettiği bölgelerin de bulunduğunu, karar nedeniyle ihracatta frene basar gibi bir kesilme olmayacağını anlatan Yılmaz, genel ekonomik krizden bağımsız olarak, bunun etkisinin orta ve uzun vadede olacağını vurguladı.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Kararla getirilen özel ambalaj, özel taşıma ve özel kullanım şartlarının, kullanıcı sektör açısından maliyeti artıracağına ve bu yönüyle caydırıcılık vasfı bulunduğuna işaret eden Orhan Yılmaz, konuyu hem şirket olarak kendilerinin hem de devlet olarak Türkiye'nin iki ayrı boyutta takip ettiğini kaydetti.

  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Uluslararası nitelikli araştırma yapılıyor

  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Bor ile ilgili ilk iddialar gündeme geldiğinde, 1998-2000 yılları arasında, işletmelerde çalışan ve doğrudan bora maruz kalan insanlar, çalışanlar üzerinde araştırmalar yaptıklarını ve bunların sonuçlarını AB'ye sunduklarını da anlatan Yılmaz, ancak AB'nin bunları eksik bularak kabul etmediğini söyledi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Yılmaz, bu nedenle, Almanya'dan bazı bilimadamlarının da katılmasıyla 2 yıllık bir araştırma projesi başlattıklarını ve bunun eylül ayında başladığını bildirdi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Orhan Yılmaz, şu bilgiyi verdi:
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]"Bizim bor işletmelerinde çalışan işçilerin doğurganlık oranları, kan ve sperm örnekleri üzerinde daha önceden, Prof. Dr. Bekir Sıktı Şaylı tarafından bir araştırma yapılmıştı. 1998-2000 arasında.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Bölgede yaşayanlar değil, doğrudan bora maruz kalan, torbalamada çalışan işçilerden aldıkları kan sperm örnekleri üzerinde araştırma yapıldı. Doğurganlık oranı, sperm sayıları ve kandaki bor düzeyi açısından, Türkiye'nin genel oranları arasında bir fark yok. Bu raporlar bizim arşivlerde var.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]En kötü şartlarda çalışan insanlar üzerinde nefatif unsura rastlanmadı. Ancak şimdi, yabancıların da içinde olacağı şekilde aynı nitelikte araştırma tekrar başlatıldı. İşçilerden kan, sperm örnekleri alınacak."

  [FONT=Verdana][COLOR=purple]"En kötü senaryolara göre araştırma yapılıyor"

  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Eti Madencilik'in başlattığı araştırma projesinde görev alan Ankara Üniversitesi (AÜ) Eczacılık Fakültesi Farmasötik Toksikoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yalçın Duydu da, AB'nin yaklaşımını haksız olarak nitelendirirken, AB'nin Türkiye'de yapılan bilimsel çalışmaları dikkate almadığını söyledi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Prof. Dr. Duydu, Türkiye'de bununla ilgili yeterli düzeyde çalışma bulunduğunu ve AB'nin bunları görmezden gelerek hayvan deneylerini baz aldığını, "hayvan deneylerini baz alınca da iddialarında haklı duruma geldiklerini" belirtti.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Hayvan deneylerinde bu tür etkilerin belirlendiğini, ancak toksikolojide kimyasalların toksik etkisi değerlendirilirken insanlarda bir sonuç varsa, deney hayvanlarından gelen sonucun ikinci planda kaldığını anlatan Prof. Dr. Duydu, şöyle devam etti:
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]"Zaten deney hayvanlarında yapılan çalışmalar, insanlardaki toksik etkilerin tahmin edilmesi içindir. Şu anda insanlar üzerinde yapılan deneylere ilişkin sonuçlar var. Ama AB bunların eksik olduğunu söylüyor.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Bunun için biz de yeni bir çalışma başlattık. Eylülde başlattık ve 2 yılda tamamlanması öngörülüyor. Ama işin durumu nedeniyle, mümkün olduğunca kısa sürede sonuç almayı öngörüyoruz. En kötü senaryoyu test ediyoruz; bir insanın maruz kalabileceği en yüksek bor konsantrasyonunda neler oluyor, onu göstereceğiz. Bunun içinde, doğrudan bor fabrikalarda çalışan insanlardan örnekler alacağız."
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Daha önceki çalışmaların anket bazında yapıldığını, insanlara, "kaç çocuğunuz var, sakat çocuğunuz var, istediğinizde hamile kalabiliyor musunuz, kaç erkek, kaç kız çocuğunuz var" gibi sorular sorulduğunu kaydeden Prof. Dr. Duydu, şu ana kadar "insanlar üzerindeki etkisinin olumlu veya olumsuz olduğuna dair" kabul edilen bir çalışma bulunmadığını söyledi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Türkiye'nin yaptığı bir çalışmada, "olumsuz etkisinin olmadığının" belirtildiğini, Rusya'da yapılan çalışmada ise olumsuz etkinin belirtildiğini kaydeden Prof. Dr. Duydu, bu iki çalışmanın da AB tarafından eksik bulunarak kabul edilmediğine ve hayvanlar üzerindeki çalışmaları kabul ettiğini belirtti.

  [FONT=Verdana][COLOR=purple]BORUN KULLANIM ALANLARI

  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Eti Maden İşletmesi Genel Müdürlüğü'nün verilerine göre, bor, inşaat sektöründe, çimentoda mukavemet artırıcı ve izolasyon amaçlı,daha sağlam, hafif ve depreme-ısıya dayanıklı binaların yapılmasında, yalıtımda, ayrıca cam elyafı üretiminde kullanılıyor. Borun kullanıldığı diğer alanlar şöyle:

  [COLOR=purple][FONT=Arial][FONT=Verdana]Ahşap Koruma:[FONT=Verdana]Bakteri ve çürümeye karşı koruyucu ve alev geciktirici olarak kullanılıyor.

  [FONT=Arial][COLOR=purple][FONT=Verdana]Yanmayı Önleyici (Geciktirici) Maddelerde:[FONT=Verdana]Borik asit ve boratlar, selülozik maddelere, ateşe karşı dayanıklılık sağlıyor. Bor bileşikleri, plastiklerde yanmayı önleyici olarak giderek artan oranlarda kullanılıyor. Bu amaç için kullanılan bor bileşiklerinin başında çinko borat, baryum metaborat ve amonyum fluoborat geliyor.

  [FONT=Arial][FONT=Arial][FONT=Verdana][COLOR=purple]Nükleer Uygulamalar:
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Atom reaktörlerinde borlu çelikler, bor karbürler ve titanbor alaşımları kullanılır. Paslanmaz borlu çelik, nötron absorbanı olarak tercih ediliyor. Atom reaktörlerinin kontrol sistemleri ile soğutma havuzlarında ve reaktörün alarm ile kapatılmasında (B10) bor, ayrıca, nükleer atıkların depolanması için kolemanit kullanılıyor.

  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Metalurji:
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Boratlar yüksek sıcaklıklarda düzgün, yapışkan, koruyucu ve temiz, çapaksız bir sıvı oluşturma özelliği nedeniyle demir dışı metal sanayiinde koruyucu bir cüruf oluşturucu ve ergitmeyi hızlandırıcı madde olarak kullanılıyor.

  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Borik asit, nikel kaplamada, fluoboratlar ve fluoborik asitler ise; kalay kurşun, bakır, nikel gibi demir dışı metaller için elektrolit olarak, alaşımlarda, özellikle çeliğin sertliğini artırıcı olarak kullanılıyor. Bu konuda ferrobor oldukça önem kazandı. Çelik üretiminde 50 ppm bor ilavesi çeliğin sertleştirilebilme niteliğini geliştiriyor.

  [COLOR=purple][FONT=Verdana]Otomobil Hava Yastıkları, Antifriz:[FONT=Verdana]Bor, hava yastıklarının hemen şişmesini sağlamak amacıyla, ayrıca otomobillerde antifriz olarak ve hidrolik sistemlerde de kullanılıyor.

  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Sağlık:
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]BNCT (Boron Neutron Capture Therapy) kanser tedavisinde kullanılıyor. Özellikle, beyin kanserlerinin tedavisinde hasta hücrelerin seçilerek imha edilmesine yaraması ve sağlıklı hücrelere zararının minimum düzeyde olması nedeniyle tercih nedeni olabiliyor. Metabolizmadaki bor, kalsiyum, magnezyum ve fosfor dengesini ayarlıyor. Sağlıklı kemiklerin oluşumuna, kasların ve beyin fonksiyonlarının gelişimine yardım ediyor.

  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Füze/Uçuş Yakıtları:
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Bor kimyasalları özellikle füze yakıtı olarak, sodyum tetraborat, özel uygulamalarda yakıt katkı maddesi olarak kullanılmakta.

  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Atık Temizleme:
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Sodyum borohidrat, atık sulardaki civa, kurşun, gümüş gibi ağır metallerin sulardan temizlenmesi amacıyla kullanılıyor.

  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Borlu Katı Yakıtlar / Hücre Yakıtları / (Fuel Cells):
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Son günlerde sodyum borohidritinin kullanıldığı, sodyum borohidrattan enerji üreten hücre yakıtıyla ilgili çalışmalar hız kazandı. Sodyum borohidratın kimyasal bağlarında hidrojen bulunuyor ve katalist hidrojeni açığa çıkarıyor veya elektrik üretiyor. Bu üretimde temel prensip ise su ile boraksın reaksiyonu. Bu reaksiyondan üretilen hidrojen, doğrudan içten yanmalı motorlara beslenebiliyor veya hücre yakıtlarında kullanılabiliyor.

  [FONT=Arial][FONT=Verdana][COLOR=purple]Enerji Üretimi ve Isı Depolama:
  [FONT=Arial][FONT=Arial][COLOR=purple]Bor, demir ve nadir toprak elementleri kombinasyonu (METGLAS) yüzde 70 enerji tasarrufu sağlıyor. Bu güçlü manyetik ürün; bilgisayar disk sürücüleri, otomobillerde doğru akım-motorları ve ev eşyaları ile portatif güç aletlerinde kullanılıyor. Son yıllarda, borların piller/aküler de kullanılması ile maliyetler düşürüldü ve çevre dostu piller/aküler üretilmeye başlandı.

  [FONT=Arial][COLOR=purple]Bor, sanayide, fiber optik, kozmetik, kauçuk ve plastik sanayii, fotoğrafçılık, havai fişek gibi patlayıcılar, antifirizler, hidrolik yağlar, petrol boyaları, yanmayan ve erimeyen boyalar, tekstil boyaları, zımpara ve aşındırıcılar, kompozit malzemeler, manyetik cihazlar, moleküler biyoloji gibi ileri teknoloji araştırmalarında, ayrıca mumyalamada da kullanılıyor.

  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Cam sektöründe:
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Camın ısıya dayanmasını, cam imalatı sırasında çabuk ergimesini ve devitrifikasyonun önlenmesini sağlayan bor; yansıtma, kırma, parlama gibi özelliklerini de artırıyor. Bor, camı asite ve çizilmeye karşı koruyor. Cam tipine bağlı olarak; cam eriğinin yüzde 0,5 ile yüzde 0,23'ü bor oksitten oluşuyor. Örneğin Pyrex'de yüzde 13,5 B2O3 var. Genellikle cama boraks, kolemanit, borik asit halinde karma olarak ilave ediliyor.

  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Seramik sektöründe:
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Emayelerin akışkanlığını ve doygunlaşma ısısını azaltan bor oksit yüzde 20'ye kadar kullanılabiliyor. Özellikle emayeye katılan hammaddelerin yüzde 17-32'si borik oksit olup, sulu boraks tercih ediliyor. Bazı hallerde bor oksit veya susuz boraks da kullanılıyor.

  [FONT=Arial][FONT=Verdana][COLOR=purple]Temizleme sanayii:
  [FONT=Arial][FONT=Arial][COLOR=purple]Sabun ve deterjanlara mikrop öldürücü (jermisit) ve su yumuşatıcı etkisi nedeniyle yüzde 10 boraks dekahidrat ve beyazlatıcı etkisini artırmak için toz deterjanlara yüzde 10-20 oranında sodyum perborat katılıyor.

  [FONT=Arial][FONT=Verdana][COLOR=purple]Tarım sektöründe:
  [FONT=Arial][FONT=Arial][COLOR=purple]Bor mineralleri, bitki örtüsünün gelişmesini artırmak veya önlemek maksadıyla kullanılıyor. Bor, değişken ölçülerde, birçok bitkinin temel besin maddesi.

  [FONT=Arial][COLOR=purple]Bor eksikliği görülen bitkiler arasında yumru köklü bitkiler (özellikle şeker pancarı) kaba yoncalar, meyva ağaçları, armut, zeytin, kahve, tütün ve pamuk sayılıyor. Bu gibi hallerde susuz boraks ve boraks pentahidrat içeren karışık bir gübre kullanılıyor. Bu da suda çabuk eriyebilen sodyum pentaborat (NaB5O8.5H2O) veya disodyum oktaboratın (Na2B8O13) tarım ürününün üzerine püskürtülmesi suretiyle uygulanıyor.

  [FONT=Arial][COLOR=purple]Bor, bitkilerin köklerinin ve yapraklarının gelişmesine, çiçek açmasına, polen üretimine, filizin gelişmesine, tohum ve meyve vermesine yardımcı oluyor.
  [CENTER][FONT=Verdana][COLOR=purple][IMG]http://www.etimaden.gov.tr/tr/a_img/basinda_etimaden/basin5.jpg[/IMG][/COLOR][/FONT][/CENTER][FONT=Verdana][COLOR=purple]
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]04 Mayıs 2008- HÜRRİYET
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Eti Maden 'Kalsine Tinkal'i buldu, izolasyoncu kuyruğa girdi
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]1935 yılında kurulan Eti Maden İşletmeleri ilk kez bir buluşa imza atarak, Bor'dan yeni bir kimyasal üretti. Ürün, AB Patent Birliği'ne tescil ettirildi.

  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Bulunan ürün, cam ve seramik sektörü için büyük önem taşıyor. İzolasyon ürünleri artık daha az enerji ile daha ucuza üretilebilecek. Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Orhan Yılmaz, buluşlarını TBMM KİT Komisyonu üyeleriyle paylaşınca milletvekilleri de heyecanlandı. Komisyon, yöneticilerin ödüllendirilmesi için Sanayi Bakanlığı'na başvurma kararı aldı. Yılmaz, "Benim anlattıklarım cek cak değil. Yeni ürün için tesisimizi kurduk, talep doğdu, ürün sattık. Eskişehir'in Kırka Beldesi'nde geçen yıl 10 bin tonluk derme çatma tesis kurduk, 100 bin tonluk talep gelmeye başladı, şimdi tesisi büyüteceğiz" dedi.

  [FONT=Verdana][FONT=Verdana][COLOR=purple]Buluşun adı Kalsine Tinkal

  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Geçen hafta kurumun 2006 yılı hesaplarının görüşüldüğü toplantıda açıkladığı buluşu Hürriyet'e anlatan Orhan Yılmaz, şunları söyledi: "Bor madeninden tamamen yeni bir ürün ürettik. Adı Kalsine Tinkal. Cam ve seramik sektöründe üretimde enerji kullanılımı çok azaltan bir ürün. Tamamen bizim buluşumuz. Yeni ürünümüzün piyasası kısa zamanda 250 milyon YTL'yi aşacak. İzolasyon malzemesi üreten sektöre vermek için ürün yaptık. Dünyada bu konuda rekabet eden firmalardan daha az enerji ile üretim yapabilecekler."

  [FONT=Verdana][FONT=Verdana][COLOR=purple]İzolasyon için çok önemli

  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Orhan Yılmaz, Kalsine Tinkal sayesinde şirketlerin artık daha az enerji kullanarak izolasyon malzemesi üretebileceğini ifade ederek, şöyle konuştu: "Bildiğimiz camın değişik kullanım şekilleri var. Bor cam dediğimiz sıcağa dayanıklı camlar, cam yünü, cam elyafı üretiliyor izolasyon sanayinde. İşte bulduğumuz yeni ürün, bu alanda çok önemli. Üretimde enerji kullanılımı azalttığı için hem üretim maliyetini ucuzluyor, hem de üretim artıyor."

  [FONT=Verdana][FONT=Verdana][COLOR=purple]Bor ihracatında sıçrama

  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Yılmaz, Eti Maden'in yeni buluşla bor kimyasalları pazarında birinci sıraya çıktığını kaydederek, şunları dile getirdi: "İzolasyon sektörü için itici güç olacağız. Bu sektörde maliyetler çok pahalıdır, daha ucuz olduğu için bizi tercih ediyorlar. Türkiye'de bora dayalı sanayi cılız. O yüzden bor kimyasallarının yüzde 93'ünü ihraç ediyoruz. Türkiye'nin en önemli ihraç ürünlerinden biridir. Yıl sonunda tüm bor kimyasallarında ihracat rakamımız 500 milyon doları geçecek."

  [FONT=Verdana][COLOR=purple]'Buluşunuzun dünyada benzeri yok' dediler

  [FONT=Verdana][COLOR=purple]ETİ Maden İşletmeleri Genel Müdürü Orhan Yılmaz, "Bor madeni tek başına hiçbir şeydir. 'Çıkar çıkar sat' diye bir şey yok. Bizim satışımızın yüzde 88'i bor kimyasalları. Önemli olan boru, mamül hale getirmek. Esas olan bor kimyasallarıdır. Bizim asil işimiz de budur. Eti Maden İşletmeleri 1935 yılında kuruldu. İlk buluşu budur. Patente konu ilk işi biz yaptık. AB Patent Birliği'nde tescilini yaptırdık. Avrupa Patent Birliği, "Buluşunuzun dünyada benzeri yok" diye bize tebrik yazısı gönderdi. Bor kimyasalları konusunda üretici 5 ülkeden biriydik. Şimdi ABD'nin de önüne geçtik, birinci sıraya yükseldik. İşimizi üç kat büyüttük. İhracatımız üç kat artı. Üretim üçe katlandı. Eleman sayımız yüzde 20 azaldı" dedi.

  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Tek kuruş almayacağım

  [FONT=Verdana][COLOR=purple]22 yıldır kurumda çalışan, 2004 yılında genel müdürlüğe getirilen Orhan Yılmaz, TBMM KİT Komisyonu'nda, fırsat ve para düşkünü gibi görülmek istemediğini, bunun için Kalsine Tinkal buluşundan bir kuruş bile almayacağını açıkladı. Yılmaz, bu sözlerinin nedeninin sorulması üzerine de Patent Yasası'nda, "Patente konu bir işte, buluşcular haktan mahrum edilemez" maddesi bulunduğunu anımsattı. Yasaya göre buluşa katkı sağlayanların yüzde alma hakkı olduğunu ancak çıkan bazı dedikodular nedeniyle bu hakkını kullanmayacağını söyledi.

  [COLOR=purple][FONT=Verdana]22 Ocak 2008 Salı- HABERLER.COM [FONT=Verdana]Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü [URL="http://www.haberler.com/orhan-yilmaz/"]Orhan Yılmaz[/URL], Türkiye'de Çıkarılan Bor Madeninin Tamamının Hammadde Olarak İhraç Edilmesi Gibi Bir Durumun Söz Konusu Olmadığını, Üretimi Yapılan Borun Büyük Bir Kısmının Ülke Sanayiinde Kullanıldığını Söyledi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü </SPAN>[URL="http://www.haberler.com/orhan-yilmaz/"][FONT=Verdana][COLOR=purple]Orhan Yılmaz[/COLOR][/FONT][/URL][FONT=Verdana][COLOR=purple][FONT=Verdana][COLOR=purple], Türkiye'de çıkarılan bor madeninin tamamının hammadde olarak ihraç edilmesi gibi bir durumun söz konusu olmadığını, üretimi yapılan borun büyük bir kısmının ülke sanayiinde kullanıldığını söyledi.
  [FONT=Verdana][URL="http://www.haberler.com/eskisehir/"][COLOR=purple]Eskişehir[/COLOR][/URL][COLOR=purple][COLOR=purple] Ticaret Odası (ETO) Toplantı Salonu'nda basın toplantısı düzenleyen Yılmaz, "2003 yılında çalışanlarının maaşını veremeyen genel müdürlüğümüz, 2007 yılında 1 milyon ton üretim yapar hale geldi. 750 bin ton üretimle devraldığımız kurumumuz, 2011 yılında 2 milyon ton üretim hedeflemektedir. Kamuoyunda 'bor madeni ham olarak yurt dışına ihraç ediliyor' mantığı hakimdir. Bu, gerçeği yansıtmamaktadır. Bor satışlarımızın sektörel dağılımına baktığımızda yüzde 55'i cam, yüzde 16'sı seramik, yüzde 9'u deterjan ve geriye kalan yüzde 20'lik kısımsa diğer sanayi kollarında kullanılmaktadır. Bu sanayiler, ülkemizde faaliyet gösteren sanayi kollarıdır. Üretimin tamamının ihraç edilmesi gibi bir durum söz konusu değildir" dedi. Eti Maden İşletmeleri'nde çalışanların işlerini severek yaptığını ve bunun üretimde doğrudan etkili olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Bizde yıldız futbolcuya tahammül yoktur. Takım ruhuyla hareket ederiz. Normalde devlet kurumları hedeflerini açıklamazlar. Ama biz hedeflerimizi belirledik. Önümüzdeki 3 yılda 600 milyon dolar, sonraki 3 yılda 800 milyon dolar ve daha sonraki 3 yılda ise 1 milyon dolar seviyesinde kar elde etmeyi planlıyoruz" diye konuştu. [URL="http://www.haberler.com/orhan-yilmaz/"][COLOR=purple]Orhan Yılmaz[/COLOR][/URL][COLOR=purple][COLOR=purple], kuruma bağlı işletmelerin bulundukları yerlere çok büyük katkılar sağladığının altını çizerek, şunları söyledi:
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]"Dünyanın en büyük kompleksine sahibiz ve yakın bir tarihte üretimimizi iki katına çıkaracağız. Aldığımız yatırım kararları, bölgeye istihdam olarak yansıyacak. Şu anda bin 200 olan işçi istihdamının 2 bin civarında olacağını düşünüyoruz. Yeni yatırımlarımızı şu şekilde sıralayabiliriz. Tek kademeli penta üretimine 2008 yılı içerisinde geçilecek ve kapasitesi saatte 150 ton olacak. Boraks pentahidrat üretim tesisini 2009 yılında tamamlayacağız ve yıllık kapasitesi 100 bin ton olacak. Dördüncü boraks pentahidrat tesisini 2010 yılında bitirmeyi planlıyoruz ve yıllık kapasitesi 240 bin ton olacak." Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürü Yılmaz, kurumun özelleştirilmesinin söz konusu olamayacağını sözlerine ekledi.
  [FONT=Verdana][COLOR=purple]Anadolu’nun yer altı kaynaklarını değerlenirmek için kurulan ve bugün Eti Maden adını alan Etibank, 70 yıllık süreçte fonksiyonunu değiştirmedi...(etimaden..)......[/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/color][/COLOR][/color][/FONT][/COLOR][/FONT][/color][/font][/COLOR][/FONT][/FONT][/FONT][/COLOR][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/color][/font][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/FONT][/COLOR][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/COLOR][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/FONT][/COLOR][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/color][/font][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/FONT][/COLOR][/COLOR][/FONT][/color][/font][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/color][/font][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/FONT][/COLOR][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/color][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/color][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/FONT][/COLOR][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/FONT][/COLOR][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/COLOR][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/color][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/FONT][/COLOR][/FONT][/FONT][/COLOR][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR]
   
 10. ero

  ero Daimi Üye

  dünya bor madeninin çoğunu elimizde tutuyoruz ama ne fayda..
  tanrı onu işleyecek teknolojiyi bize ihsan eylesin
   
 11. ero

  ero Daimi Üye

  teşekkürle rsessiz okyanus her ne kadar tamamını okuyamadıysamda yinede bayağı detaylı bilgi aktarmışsın. sağol
   
 12. sessiz-okyanus

  sessiz-okyanus Daimi Üye

  hemde ekonomik güç versinnn baksana insanlar fakir azda ekonomik koşullar iyi olsaaa
   

Sayfayı Paylaş