Tırnak Batmasınını çözümü arayan arkadaşlar işte çözümü

Konu, 'Sağlık Köşesi' kısmında [email protected] tarafından paylaşıldı.

 1. Eğer tırnağınızı çok kısa keserseniz, özelliklede bunu başparmağınızın iki kenarında yaparsanız , sık bir hastalık olan tırnak batmasına neden olabilirsiniz.İnsanlar genellikle tırnak köşelerini parmak biçimine uygun olarak yuvarlak keserler. Bu tırnak yatağına yakın uçlar cilt içine doğru gömülerek büyür. Bu duruma bazen sıkı ve dar bir ayakkabıda neden olabilir. Ancak bu tür problemleri olan kişilerin tırnak yataklarının yapısal olarak gömük ve tırnak kenarlarındaki cilt kvrımının tırnak üzerine doğru kıvrımları olduğu görülür.

  Tırnak batmaya başladığında sertlaşma, şişme ve hassaslaşma başlar. Daha sonra enfeksiyon başlar ve çok ağrılı olur. Bu dönemde tırnak yatağı kenarında cerahat görülebilir, zamanla cilt tırnak üzerine büyümeye başlar.
  (Bkz: Şekil 1)

  Tedavi

  İltahaplı batık tırnak tedavisinde öncelikle ayak günde 5-6 kez sıcak, sbunlu suya sokulur. Bu sırada batmış tırnağınızı nazikçe çıkararak altına küçük bir pamuk veya mumlu diş ipi koymaya çalışın. Koyduğunuz parçayı hergün değiştirin. Enfeksiyon fazla ise doktorunuz antibiotik verecektir. Düzelinceye kadar sık sık çoraplarınızı değiştirin, sandalet giyin ve uzayınca tırnağınızı köşeli kesin. Bu prosedürü başaramazsanız doktora başvurunuz. Doktorunuz lokal anestezi ile batan tırnağınızın bir kısmını kesebilir.

  İleri dönemlerde aynı olay tekrarlarsa tırnak yatağını düzeltici daha ileri cerrahi prosedürler gerekebilir.

  Korunma

  Bu riskten korunmak için tırnak kenarlarını yuvarlak değil köşeli kesin. Tırnak uzunluğunu cildi geçecek biçimde tutun. Tırnak kenarlarını koparmayın. Çok sıkı çorap veya ayakkabılardan sakının. Ayaklarınızı her zaman temiz tutun.


  [​IMG]  Alıntıdır
   
 2. Alevi_Kaptan

  Alevi_Kaptan Admin Yetkili Kişi

  bendede son 2 3 senedir bu sorun var. ayak tırnağımı yuvarlak kesmiştim deriye yakın kesmiştim o günden beri bu acıyı çekiyorum bu sene Doktora gittim ve lokal anestezi ile batan tırnağınızın bir kısmını aldılar 15 20 gün ayakkabı giymedim, ve 4 -5 aydır böyle sorun yoktu şimdi gene başladı bu sefer dipten batıyor bu seferki çok ciddi görübüyyor.. allah kimsenin başına vermesin çok kötü bir acı..
  bu yöndemler basit tırnak batmalarında uygulanır
  Not: Üsteki resimdeki kadar kötü değil ama :D

   
 3. nisan güneşi

  nisan güneşi Daimi Üye

  haberci can bu bilgileri bizlerle paylaştığın için teşekkürler
  bu sorunu bende yaşıyorum tırnaklarımı uzatmaya korkuyorum
  sürekli kısa tutmaya özen gösteriyorum
  bir keresinde yine tırnağım batmıştı ve ben işten gelirken trende kazayla ayağıma bastılar
  aklım başımdan gitti ağlayarak en yakın eczaneye gittim tırnağı kaldırıp altına ilaçlı pamuk yerleştirdiler
  resimdeki kadar vahim değildi ama yinede insanın çok canı yanıyor
  düzelmişti ama yine tekrarladı sanırım giydiğim ayakkabıdan kaynaklanıyor çaresi yok gibi
  tek çarem kaldı tırnakları kökünden söktürcem heralde :D :D
   

Sayfayı Paylaş