Sonradan Alevi olunur mu?

Konu, 'Ziyaretçiler ( Soru - Cevap )' kısmında Kayýtsýz Üye tarafından paylaşıldı.

1. Size bir şey sormak istiyorum. Ben aileden sünni diye etiket basılan ama kendimi sünni olarak kabul etmeyen, din, kültür, ahlak vb.anlayışlarında da alevilere daha çok uyan bir insanım. Bunu nerden mi biliyorum. Çünkü arkadaşlarımın hemen hepsi aleviler ve beni ilk tanıyan insanlar öyle bir elktrik alıyorlar benden. Dünyaya bakış felsefem, dinlediğim müzik, halk kültürüne olan merakım vb. sebeplerden ötürü.Ben de Alevi olmak istiyorum. Mümkün müdür? Alevilikte sonradan Alevi olmak diye bir durum var mıdır?Mümkünse nasıl olabilirim? İnsanlar sorduğunda Aleviyim desem yeterli olur mu? Yoksa başka birşeyler yapmam gerekir mi?

Eğer Alevilik doğuştan geliyorsa sonradan Alevi olunmuyorsa Türkmen,Kürt,Türk, Arap vb. farklı ırklarda ya da Balkan ülkelerinde nasıl Aleviler oluyor? Hem belki doğuştan Alevi etiketli olan ama hiç Alevi gibi yaşamayan bir insanın Aleviliğe ne faydası olur? Ben gerçekten Alevi gibi yaşamak, çocuklarımı Alevi kültürüne ve değerlerine göre yetiştirmek istiyorum.Çünkü kendi sizler gibi hissediyorum.Alevilerin eline, beline, diline sahip olan insanlar olduğunu ve Aleviliğin'de kültürüne sahip çıkmak olduğunu düşünüyorum.

Bu konuda doğru bilgi sahibi birinin cevaplamasını rica ederim.

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Baskoylu bunu beğendi.
  2. devran

devran Yönetici

Baskoylu bunu beğendi.
  3. Baskoylu

Baskoylu Daimi Üye

Saygideger Can

Alevilik dogustan geldigini size kim soylemisse dogru bir aciklama degildir, veya siz yanlis anlamissiniz.

Alevilik; Insanligin Dogusundan Gelen Bir Yasam Felsefesidir... Alevilikte, Din, Irk, Millet, Mezhep ve Renk Ayrimi Yapilmadan 72 Millete Bir Nazarda Bakar... Yani Butun Insanligi Kendine Kardes Olarak Gorur, Yaratanda, Yaradanda (Varligin Birligi) Insanin kendisi olduguna inanir..

Hak Insanda, Insan Haktadir, dolayisiyla Hakkin kendisi Insandir.... Bunun diger bir aciklamasida... ENEL=H** deyimidir, Tanri bende, Ben Tanridayim, Tanri Benim, Ben Tanrinin kendisiyim, Tanriyi Kendisinde, Kendisini Tanrida Gorme Olgusuna sahip oldugundan dolayi, Saygiyi, Sevgiyi ve Hosgoru ilkesini kendine Yol etmis,
    Bunun parelelinde Insanliktan Daha Degerli bir varligin olmadigini savunuyorsa.........
    Eline, Diline ve Beline sahip olan, Insanlik degerleri ayakta tutan her birey Ikrar verip yola girebilir........

Belimden Gelen Degil, Yolumdan Giden Alevidir.
    olgusu her insan icin gercerlidir.
    Gel gelebilirsen,
    El Ele, El Hakka Diyebilirsen...
    Gercegin Demine HUUUU diyebilirsen......

Saygi ve Insani Sevgilerimle.

DEMAN bunu beğendi.
  4. ünver55

ünver55 Daimi Üye

Neden olunmasın. Bir Hıristiyan nasıl Müslüman oluyorsa herkeste sonradan Alevi olabilir. Yeterki istesin...

5. Alevilik doğuştan olur her köyün dedesi cem evinde alevi olmayanı hemen tanır, ceme gelen her kişiyi babadan dedeye bilir, alevi olmayan birine kız verilir veya alınır ise düşkün olur ancak onu boşayınca kurban keser ve cem evinde yemek vererek düşkünlükten kurtulur. Tabi orjinal alevilerden bahsediyorum. Sonradan olup veya değişikliğe uğrayanlardan değil. Genelde bu soylar Amasya, Gümüşhacıköy ve Tuncelinin belirli köyleyinde bulunur.

6. Unregistered

Unregistered Misafir

Benim ailem pek dinlerini yaşayan insanlar değil. Biraz daha açacak olursak deistler. Ama ben Alevi olmak istiyorum. Denizli'de yaşıyorum. Burada cemevi var mı bilmiyorum. Yaşım 14.

7. Unregistered

Unregistered Misafir

Ne yani alevi kimse ben allahım allahta ben mi diyor açık açık böyle yazmışsın bu nasıl anlayış ya

8. Unregistered

Unregistered Misafir

ben sunniyim alevi olmak istiyorum içimde bisey alevi ol dedi yaşım 18 ailem sunni ama dinlerine pek bağlı degiller. ama bağlı olsalarda ben artık içimde suanki meshepimi bitirdim ve alevi olmak istiyorum. cem evine gitsem ben sunniyim alevi olmak istiyorum desem olurmu?

9. Shahkulu

Shahkulu Misafir

İsteyen Herkes Alevi Olabilir mi?

Aleviler, tarihten günümüze kadar sürekli olarak baskı, katliam, kendi yurdunda sürgün ve asimilasyon cenderesinde oldukları için, bazen en basit sorulara/tanımlamalara bile olması gerektiği gibi cevap veremiyorlar.

Eğer Alevilik inancı özgür olsaydı ve bu inanca mensup olanlar inançlarını tam anlamıyla öğrenip yasayabilseler de, bu gün çelişkili bir çok nokta böyle sürüncemede kalmaz ve berraklaşırdı.

Bu baskı, ötekileştirme, asimilasyonun neticesinde başlıktaki soruya çoğu kez Aleviliğin doğasıyla ters yanıtlar verilebiliniyor.

Aleviliğin bir inanç olduğu gerçeği hiç hesaba katılmadan akla ve mantığa ters olarak “isteyen kimsenin sonradan Alevi olunmayacağı” rahatlıkla söylenebiliniyor.

Alevilik bir inançtır. Tıpkı Sünnilik, Şiilik, Katoliklik, Protestanlık gibi bir inançtır.

Alevilik bir ırk kimliği, bir etnik aidiyet değildir. Dolayısıyla doğuştan gelen bir özellik değildir. İnsanın özgür iradesi ile seçip kabul edebileceği bir inançtır.

Nasıl ki diğer inançlar terk edilip yenileri tercih ediliyor ve ona göre bir yaşam seciliyorsa, aynı durum Alevilik inancı içinde geçerlidir.

“Kimse sonradan Alevi olamaz, Aleviliği benimseyemez, Alevi olmak için illa Alevi bir anne-babadan doğmak gerekir” gibi doğru olmayan, saçma sapan cevaplar/söylemler ne yazık ki azınlıkta olmayan söylemlerdir.

Oysa Alevilik bir ikrar inancıdır. Yani bilinçli bir tercihle, belli bir eğitim-öğrenim ile kişi ikrar vererek Aleviliği benimser.

Yani asıl olarak Alevi anne-babadan doğmak kişiyi otomatik olarak Alevi yapmıyor. Alevi anne-babadan doğmak, Aleviliğin yaşandığı ve yaşatıldığı bir atmosferde dünyaya gözlerini açıp büyümek kişinin Aleviliği benimsemesi için elbette ki önemli bir avantajdır. Ancak bu bile kişiyi otomatik olarak Alevi yapmaz. Alevi olmak yinede ikrar vermekle ve bu ikrar neticesinde inancın gereklerini yerine getirmekle mümkün olur. Egemen inanç mensuplarının amansız baskıları, yaptırımları neticesinde pratikte çoğu kez böyle tam anlamıyla uygunlanmasa da inançsal öz böyle işlemektedir. Esas olanda pratik işleyişten ziyade öz olduğuna göre, bu öze göre ele almak en doğrusudur.

Sonradan Alevi olunabildiğine göre, bu nasıl olmaktadır? Nasıl bir ritüel yapılmakta, ne gibi şartlar aranmaktadır?

Kişi belli bir ilgiden sonra, Aleviliği öğrenip bazı temel bilgiler edindikten sonra Alevi inancını benimsemeye karar vermişse, en yakınında bulunan bir Alevi inanç önderine başvurması ve onun yol göstericiliğinde, o çevrede bulunan canlarında rızası ile ikrar vermesi gerekiyor. Bu gün hemen hemen dünyanın bütün önemli ülkelerinde sayıları az da olsa Alevi kurumları, Aleviliğe hizmet eden yol önderleri/inanç önderleri vardır. En yakın yere gidip oraya başvurmak ve Alevilik yoluna intisap etme isteğini dile getirmek gerekiyor. Bu olduktan sonrada gerisi de zamanla kendiliğinde oluşur. Önemli olan ilk adımı atmak ve bu inanca olan ilgiyi hem Hakkın hemde halkın huzurunda ikrar ile tasdik etmektir.

Sayfayı Paylaş