SİVİLCE HAKKINDA BİLİNMESİ GEREKENLER VE TEDAVİ YÖNTEMLERİ

Konu, 'Sağlık Köşesi' kısmında sevgi_seli tarafından paylaşıldı.

 1. sevgi_seli

  sevgi_seli Daimi Üye

  Sivilce Konusunda İlk Bilinmesi Gerekenler ve Tedavi Seçenekleri
  --------------------------------------------------------------------------------
  Hazırlayan : Uzm Dr. Semih Tatlıcan, Dermatoloji Uzmanı
  SSK Ankara Eğitim Hastanesi Dermatoloji Kliniği
  Tanım
  Sivilce(Akne) yağ üretimi yapan bezlerin) uzun süreli iltihabi rahatsızlıdır. Açık ve kapalı komedon oluşumu, eritemli popül ve püstüller, nodüller, psodokistler ve bazen de nedbe oluşumu ile karakterizedir.

  Akne genel olarak adölesan ve gençlik dönemi hastalığıdır. Ortalama 14 yaşta başlar ve 20´li yaşların sonuna doğru iyileşir. Bu yaşlardaki genç insanların önemli bir kozmetik problemi olduğu kadar, görünüşteki bu bozukluk nedeniyle kişini psikolojisi de olumsuz etkileyen bir dermatolojik problemdir. Hastalık bazen bazı endokrinolojik-hormonal hastalıklara da eşlik edebilmektedir.

  Akne oluşumunda genel olarak 4 faktör önemlidir.
  1-) Artmış sebum üretimi
  2-) Mikrobial florada anormallikler
  3-) Pilosebase kornikikasyon
  4-) İnflamasyon

  Akne polimorfik bir hastalıktır. % 99 oranında yüzde, % 60 oranında sırtta ve % 15 oranında göğüste bulunur. Akne oluşumu ile ilgili olarak yağlı, yüksek kalorili yiyeceklerin alımı ile doğru orantılı olarak akne oluşumunun arttığı yaygın bir inanış olmasına rağmen bu yönde bir bilgi içeren bilimsel çalışma yoktur. Kadınlarda menstrusyon öncesi alevlenmeler görülebilmektedir. Terleme ile artış gösterdiği, Sıcak ve nemli ortamlarda bulunmakla akne oluşumunun arttığı bildirilmiştir.

  Güneş ışınının akne oluşumunu arttırdığı da yine yaygın bir inanış ise de bu konuda bilimsel bir yayın bulunmamaktadır. Ultraviyolenin cilt yağı denge düzeyini arttırdığını bildiren bilimsel yayınlar mevcuttur. Stresin akneyi bildiren hiçbir yayın bulunmamaktadır. Tersine akne varlığı genç kadınlarda utanma, anksiyete, huzursuzluk ve sosyal ilişkilerde çekingenliğe yol açabilmektedir.

  Tedavi
  Tedavinin başarısı hasta ile kurulan diyalog ile son derece ilişkilidir. Hasta kendi tedavisinin planlanmasına katkıda bulunmalı ve tedavi sürecinde sorumluluk almalıdır.

  Öncelikle bilinmesi gereken hafif akne türlerinin bile 4-6 yıl sürebileceği gerçeğidir.

  Tedavide amaç yukarıda dört madde ile özetlenmiş olan nedensel faktörlere etki edebilmektedir. Hastanın yaşı, cinsiyeti, kaç yıldır akne şikayeti bulunduğu ve eşlik eden başka bir hastalık olup olmadığı tedavi seçiminde önemlidir. Ancak tedavi seçimince en önemli etmen aknenin yaygınlığı ve ciddiyetidir. Hafif akne olarak sınıflananlar topik (seçme ilaçlar) orta şiddette aknesi olan olanlar ise sistemik tedaviler ile tedavi edilmelidir. Çünkü akneye ait izleri tedavi etmek aknenin kendisini tedavi etmekten daha zor, pahalı, zaman isteyen ve daha az başarılı bir yöntemdir.

  Topik (yüzeysel-sürme) Tedavi

  Öncelikle antikomedonal olanlar

  Adapalene
  Tretioin
  Azeleic Acid
  Isotretinoin
  Öncelikle antibiyotik Olanlar

  Azaleic Acid
  Benzoyl Peroxide
  Eritromisin
  Klindemisin
  Tetrasiklin
  Öncelikle iltihap önleyici olanlar

  Adapalane
  Topikal Antibiyotikler
  Oral Tedavi
  Antibiyotikler : Tetrasiklin, minosiklin, dohoisiklin ve erstremisin

  Hormonlar: Precelnisolane+estrogen, antiandrojenler, spiranolacton
  Isotretinoin:Bilinen en etkili akne tedavi preperatıdır. Akne oluşumuna katkısına katkısı bulunan dört faktöre karşıda daha etkilidir.

  Ancak yan etkileri de diğer ilaçlara göre daha fazladır. Mutlaka hekim kontrolü altında kullanılması gereken bir ilaçtır.

  Sonuç olarak acne Vulgaris toplumda özellikle genç insanlar arasında çok yaygın oluşu, kişinin psiko-sosyal dengesine ve kozmetik görünümüne olumsuz etkileri nedeniyle olduğu kadar çeşitli yaygın ve yanlış inanışları da beraberinde taşıyan ve bu nedenle tedavisinde bir hekimin yardımının önemli olduğu bir hastalıktır.  ALINTIDIR.....

  günümüzde biz gençlerin en büyük sorunlarından biride sivilcelerdir ve bunun için araştırdım ve inşallah işinize yarayan birşeylerdir...
   
 2. bluedream

  bluedream Daimi Üye

  güzel bi paylaşımdı ama sürekli ilaç tedavisi bi sonuç getirmiyor insanların bu konuda dikket etcekleri şey yaglı yiyeceklerden uzak durmaları abur cubur şeyler yememeli sivilceye en etken sebeplerden biridir.
   
 3. Kutup Yıldızı

  Kutup Yıldızı Daimi Üye

  Bir sağlıkçı olaraktan ben diyorum ki;
  Sivilcenizin nedenini "dermatoloji uzmanına" giderek tam kan tahlili ile öğreniniz!
  Eğer sivilce nedenleriniz bünye sonucu meydana geliyorsa hekiminizin önerdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanınız!
  Sivilceleriniz ergenlik sivilceleriyse; sivilcelerle oynamayıp sadece su ve sabunla yıkayarak ergenlik döneminizin geçmesini bekleyiniz!
  Çevrenizden duyduğunuz bir takım ilaçlar, losyonlar, piyasada satılan ürünler (sadece ticaret amaçlı üretilmiştir), bunları almayınız!
  Ergenlik sivilcelerinden kurtulmanın en iyi yollları:
  1- Sivilcelerinizi rahat bırakmak.
  2- Ellerinizi bol suyla sık aralıklarla yıkamak ve elinizle yüzünüz arasındaki mesafeyi uzun tutmak.
  3- Yüzünüzü sabunla yıkamak ve hiç bir ürün kullanmamak.
  Not:Basit bir el yıkamada 15 saniyelik bir uygulamanın bile deriye bulaşmış bakterilerin sayısını önemli oranda azalttığı saptanmıştır.
   
 4. Alevi_Kaptan

  Alevi_Kaptan Admin Yetkili Kişi

  :) :) :)

  katılıyorum aynen
   
 5. gizem

  gizem Daimi Üye

  ya akın bize anlayacağımız dilden bişiler yazsaydınnnn:D:Dbişi anlamadımm bndede bol sivilce vardaaaa........:D:D:D
   
 6. SiBeLiM

  SiBeLiM Misafir


  "katiliyorum kutupyildizi" diyorum cunku saglikci degilim ama uzun bi suredir tedavisini görüyorum :lol:

  çok zahmetli bi i$ :) Allah sivilceli insanlarin yardimcisi olsun :D
   
 7. CeSuR__PRENS

  CeSuR__PRENS Daimi Üye

  bilgin için sağol
   
 8. dilek_44

  dilek_44 Üye

  paylaşım için teşekkürler..bence tedavi şart tedaviden sonra tekrarlıyo ama eskisi gibi olmuyo daha az ve küçük çıkıyo :D o kadarda olcak artık yani.
   

Sayfayı Paylaş