Sivas Katliamın 17'inci Yılında Merkezi Miting

Konu, 'Etkinlikler ve Duyurular' kısmında LinkinPark tarafından paylaşıldı.

 1. LinkinPark

  LinkinPark Daimi Üye

  ANKARA - Sivas katliamı, 17’inci yılında çeşitli etkinliklerle protesto edilecek ve katledilenler anılacak. PSAKD, 25 Haziran-6 Temmuz tarihleri arasını ‘Demokrasi, İnsan Hakları, Barış ve Laiklik İçin Mücadele Haftası’ ilan etti.

  Protesto ve anma etkinlikleri Mülkiyeliler Birliği’nde PSAKD’nin düzenlediği basın toplantısıyla start aldı. Toplantıya çeşitli demokratik kitle örgütü ve siyasi parti temsilcileri ile katliamda yaşamını yitirenlerin yakınları katıldı.

  PSAKD Genel Başkanı Fevzi Gümüş yaptığı konuşmada, 17 yıl geçmesine rağmen halen Madımak katliamında birinci derecede rol üstlenen katillerin Avrupa’da tatil yaptıklarına işaret ederek, “Katliam bütün boyutları ile ortaya çıkarılmadı, devlet kurumlarının katliamdaki sorumluluğu, hukuki olarak tanımlanmadı. Ve ne yazık ki Madımak hala müze yapılmadı” dedi. Fevzi Gümüş, katliamla ilgili şu soruları dile getirdi:
  “Ozanlar anıtını tekbir getirerek, yerlerde sürükleyen ırkçı, gerici, şeriatçı, faşist sürüsü bu pervasızca cesareti kimlerden, nereden almıştı? Başta dönemin cumhurbaşkanı, başbakanı, başbakan yardımcısı, içişleri bakanı, valisi neden katliamı seyretmişler ve katliamcılara müdahale etmemişlerdi? Katliamın hemen ardından başbakanın ‘çok şükür halkımıza bir zarar gelmedi!’ demesi, katliamı onaylayan bir siyasi tavır değil miydi? Katliamın üzerinden 17 yıl geçmiş olmasına karşın neden hiçbir hükümet Madımak Oteli’nin müze olması konusunda somut bir çalışma yapmadı? Sekiz yıldır tek başına iktidarda olan AKP hükümeti neden ‘açılımların’ içinde boğulmaya başladı?”

  2 Temmuz'da Sivas'ta merkezi miting
  Kendi yurttaşına tek tip Türk-İslam gömleği giydirme politikasının artık tutma imkanının olmadığını vurgulayan Gümüş, “Bu ilkel ve ırkçı bir politikadır. Türkiye’de her toplum kendi kimliği ve kültürü ile özgür, demokratik bir ortamda yaşayabilmelidir” diye konuştu. Aleviler olarak, Alevi sorununda demokratik çözüm isterken bunun temel göstergesinin Madımak olduğunu ısrarla vurguladıklarını ifade eden Gümüş, “Evet, Madımak müze olmalıdır. Bir daha böylesine bir katliamı yaşamayı engellemek için Madımak müze olmalıdır. Herkesi 2 Temmuz’da Madımak’ın önünde cem olmaya çağırıyoruz” diye kaydetti.

  Toplantıya katılan DİSK Genel Sekreteri Tayfun Görgün de Türkiye’nin içinde bulunduğu son döneme de işaret ederek, demokrasi mücadelesinin daha güçlü bir şekilde verilmesi gerektiğinin altını çizdi. Katliam davasını başından beri takip eden avukat Şanal Saruhan ise 17 yıldır bir hukuk mücadelesi verdiklerini ifade ederek, katliamda bir avuç kişinin yargılandığını, oysa bunun örgütlü bir katliam olduğunun altını çizdi.

  KESK Kadın Sekreteri Songül Morsümbül de bu acının herkesin acısı olduğuna dikkat çekerek, Türkiye’nin trajediler ülkesi olduğunu, bu trajedinin ortadan kalkması için ‘Hepimiz Aleviyiz, hepimiz Kürdüz, hepimiz kadınız’ diyen tüm kesimlerin sürece sahip çıkması gerektiğini söyledi. Katliamda yaşamını yitirenlerin yakınları adına konuşan Şehriban Metin ise kayıp yakınları olarak, duyarlı kesimlerin bu davayı sahiplenmesiyle daha da güçlendiklerini söyledi. Almanya’nın, Hitlerin gerçekleştirdiği katliamlarla yüzleştiğini ve utanç müzesi oluşturduğuna işaret eden Metin, “Onlar kendilerini nasıl yeniden sorguluyorlarsa, bizim de buna ihtiyacımız var” dedi.

  ‘Demokrasi, İnsan Hakları, Barış ve Laiklik’ haftası süresince Ankara’da değişik semtlerde; fotoğraf sergileri, anma konserleri, paneller, şiir dinletileri, belgesel gösterimleri, sinevizyon, tiyatro, semah, tanıkların katıldığı toplantılar, söyleşiler, açık hava etkinlikleri, film gösterimleri, anıt mezar ziyareti gibi çeşitli etkinlikler gerçekleştirilecek.
  Atılım - (ANF) - 25 Haziran 2010
  Madımak katliamının üzerinden 17 yıl geçti
  Bu gün Pir Sultan Adal Kültür Derneği tarafından Mülkiyeller Birliğinde yapılan Basın Toplantısında 2 Temmuz'da Sivas'da yapılacak anma programı ile ilgili bilgi verildi. Basın Toplantısına çok sayıda demokratik kitle örgütü, sendika ve siyasi parti temsilcisi tarafından destek sunuldu. Basın toplantısında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Av. Fevzi GÜMÜŞ şunları ifade etti:
  "Madımak katliamının üzerinden 17 yıl geçti
  Ancak hala Madımak katliamında birinci derecede rol üstlenen katiller Avrupa’da tatil yapıyorlar. Katliam bütün boyutları ile ortaya çıkarılmadı, devlet kurumlarının katliamdaki sorumluluğu, hukuki olarak tanımlanmadı. Ve ne yazık ki Madımak hala müze yapılmadı.
  [COLOR=darkred]Bize göre Madımak katliamı, Baba İshak ve yarenlerini katledenlerin, Şeyh Bedrettin’i asıp binlerce Canı kılıçtan geçirenlerin, 100 bini aşkın Alevi’yi katleden Yavuzların, Alevileri kuyulara doldurup katleden Kuyucu Murat Paşaların, Alevi Dergahlarını talan edip, Hacıbektaş Dergahına Nakşibendi hocaları Bektaşi dede babası diye atayan 2. Mahmutların, Yol Ulumuz Pirimiz Pir Sultan Abdal’ı asan Hızır Paşaların, Aleviler için “Katli vaciptir.” diyen şeyhülislamların, Hallac-ı asanların, Nesimi’nin derisini yüzenlerin, Koçgiri’de Alevileri katletmek için görevlendirilen Topal Osman’ların, Dersimde binlerce canımızı mağaralara doldurup yakan, 85 yaşındaki Seyit Rıza’yı asanların, Maraş, Çorum, Sivas, Malatya, Gazi katliamlarını yapanların yaptığı bir katliamdır.
  [COLOR=darkred]Madımak’ta Metin Altıok ve Behçet Aysan şahsında şiirimiz, Koray Kaya Canımız şahsında çocukluğumuz, 17 genç kızımız ve kadın canımız şahsında kadınlarımız ve semahımız, 70 yaşındaki Asım Bezirci ve Nesimi Çimen şahsında kültürel belleğimiz, Muhlis Akarsu, Hasret Gültekin canlarımız şahsında deyişlerimiz, türkülerimiz yakılmıştır.
  [COLOR=#8b0000]
  [COLOR=darkred]Katliamdan önce ozanlar anıtını tekbir getirerek yerlerde sürükleyen ırkçı, gerici, şeriatçı, faşist sürüsü bu pervasızca cesareti kimlerden, nereden almıştı?
  [COLOR=darkred]Başta dönemin Cumhurbaşkanı, Başbakanı, Başbakan Yardımcısı, İçişleri Bakanı, Valisi neden katliamı seyretmişler ve katliamcılara müdahale etmemişlerdi?
  [COLOR=darkred]Katliamın hemen ardından Başbakanın “Çok şükür halkımıza bir zarar gelmedi!” demesi, katliamı onaylayan bir siyasi tavır değil miydi?
  [COLOR=#8b0000]
  [COLOR=darkred]Katliamın üzerinden 17 yıl geçmiş olmasına karşın neden hiçbir hükümet Madımak Oteli’nin müze olması konusunda somut bir çalışma yapmadı?
  [COLOR=#8b0000]
  [COLOR=darkred]8 yıldır tek başına iktidarda olan [COLOR=darkred]AKP Hükümeti neden “açılımların” içinde boğulmaya başladı?
  [COLOR=darkred]“Açılımlarının” ilkini “Alevi Açılımı” diye başlatan AKP Hükümeti’nin “Alevi açılımından” muradı, Aleviliği Diyanet İşleri Başkanlığı ve ilahiyatçılara tanımlatarak nihai bir asimilasyon yapmaktan öteye gitmemiştir.
  [COLOR=darkred]“Alevi açılımı” yapıyorum diyen AKP Hükümeti hala Alevi Köylerine cami yapıyor. “Zorunlu Din derslerini” kaldırmıyor. “Siyasal İslam’ı” sadece Türkiye’de değil Ortadoğu’da bir siyasi proje olarak yaşama geçirmenin çabasını yürütüyor. AKP “Alevi Açılımı” konusunda samimi olsaydı Madımak Oteli bu gün müze olmalıydı. Ama hala “Anı evi, kütüphane” vb. teranelerle oyalama politikasına devam ediyorlar. Madımak otelini müzeye çevirmeyerek, katliamın izlerini yok etmeye çalışıyorlar.
  [COLOR=#8b0000]
  [COLOR=darkred]Yaşadığımız yüzyıl temel haklar ve özgürlükler çağıdır. Devlet ve hükümetler şeffaf ve insan haklarına hizmet eden, demokratik politika yürüten kurumlar olmalıdır. Kendi yurttaşına tek tip “Türk, İslam” gömleği giydirme politikası artık tutmaz. Bu ilkel ve ırkçı bir politikadır. Türkiye’de her toplum kendi kimliği ve kültürü ile özgür, demokratik bir ortamda yaşayabilmelidir.
  [COLOR=#8b0000]
  [COLOR=darkred]Biz Aleviler, Alevi Sorununa demokratik çözüm isterken bunun temel göstergesinin Madımak olduğunu ısrarla vurguluyoruz.
  [COLOR=#8b0000]
  [COLOR=darkred]Evet, Madımak Müze olmalıdır. Orada yakılan canlarımızın anısına saygı için, şiire, semaha, sanata, edebiyata, kültürel değerlerimize ve Alevi İnancına saygı için Madımak Müze olmalıdır. Bir daha böylesine bir katliamı yaşamayı engellemek için Madımak Müze olmalıdır.
  [COLOR=darkred]Bu anlamda, katliamın 17. yılında demokrasi, eşitlik ve özgürlükten yana siyasi partilerin, emek örgütlerinin, meslek odalarının, derneklerin yönetici ve üyelerini, demokratları, aydınları, sanat, kültür ve bilim insanlarını, Hakka Yürüyen Yol Ulularımızın yolundan yürüyen tüm canlarımızı 2 Temmuz 2010 Cuma günü Madımak’ın önünde cem olmaya çağırıyoruz.
  [COLOR=#8b0000]
  [COLOR=darkred]Pir Sultan Abdal ve 33 Canımızın yolundan yürüyen yüzü ak, bilinci berrak insanlar Laik, Demokratik Türkiye için Madımak’ın önünde buluşalım…''
  [COLOR=darkred]KAYNAK : Alevihaberajansi.com - 25 Haziran 2010

  [COLOR=#8b0000][URL="http://www.facebook.com/photo.php?pid=1240621&id=1478193977"][IMG]http://sphotos.ak.fbcdn.net/hphotos-ak-ash2/hs053.ash2/35999_1488034969016_1478193977_1285130_7711146_n.jpg[/IMG][/URL][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR]
   
 2. ero

  ero Daimi Üye

  faşizm, aslında 37 CAN'ı yakarken kendine vurduğu hançeri farkedemeyecek kadar karanlık düşünceye sahipti.
  yıllarca hakkını arayamayacak denli kendini pasif konuma almış bir halkın uyarıcısı olmuştur SİVAS KATLİAMI.
  insanlığın onuruna yakışmayacak, bu denli köktenci-ırkçı-faşist katliamlara taviz veren eşsiz ülkemin onursuz yöneticilerini ise nefretle kınıyorum.

  ölen 9 yaşından en yaşlısına kadar tüm CANları saygıyla anıyorum.
   
 3. Alevi_Kaptan

  Alevi_Kaptan Admin Yetkili Kişi

  Yaşamını yitiren tüm canları saygı ile anıyorum..
   

Sayfayı Paylaş