Petrol arama gemisi değil balıkçı teknesi gibi :)

Konu, 'Tartışma ve Özeleştiri' kısmında Alevi_Kaptan tarafından paylaşıldı.

 1. Alevi_Kaptan

  Alevi_Kaptan Admin Yetkili Kişi

  78 yapımı Piri Reis Akdeniz'e açılıyor.. Petrol arama gemisi değil LAZ TAKA'sı


  33 yıldır denizlerde olan Piri Reis Akdeniz'e açılıyor.
  [​IMG]

  Enerji Bakanı Taner Yıldız, KKTC ile imzalanan Kıta Sahanlığı Anlaşması'na bağlı olarak sismik arama gemimiz Piri Reis'in bugün Akdeniz'e açılacağını söyledi. Yıldız, arama çalışmaları sırasında gerek görüldüğünde Rum tarafıyla çakışan alanlara da girileceğini belirtti.

  Türkiye'nin tek faal sismik araştırma gemisi olan Piri Reis 33 yıldır denizlerde.. 1978 yılında Almanya'da yapılan gemide hazırlıklar tamamlanır tamamlanmaz Urla'dan Akdeniz'e açılacak..

  [​IMG]

  DENİZALTILAR SAVAŞ YÜKÜYLE AKDENİZ'DE
  Akdeniz´de yaşanan gerginlik nedeniyle Donanma Komutanlığı´nın Gölcük Deniz Üssü´ndeki bir çok gemi belirli aralıklarla buradan ayrılırken, son olarak bu sabah da 3 denizaltının bölgeye hareket ettiği öğrenildi. Donanma Komutanlığı´nın Ege ve Akdeniz´deki deniz üslerinde de birçok Firkateyn, hücümbot, mayın ve yardımcı gemileri bulunuyor.

  PİRİ REİS TÜRKİYE'NİN TEK ARAŞTIRMA GEMİSİ
  Piri Reis Araştırma Gemisi R/V Koca Piri Reis araştırma gemisi 1978 yılında Batı Almanya´ da yapılmıştır. K.Piri Reis araştırma gemisi Türkiye' nin bilimsel deniz araştırmaları için sahip olduğu ilk gemidir. Kıyıya yanaşmaya gereksinim göstermeden 15-20 gün araştırma çalışması yapabilme yeteneğindedir. Geminin boyu 36 m, eni 8.10 m, draftı minimum 2.30 m, maksimum 2.8 m, yüksekliği ise 3.8 m, tonajı 300 grosston, 80 netton' dur. Halen ülkemizde deniz jeolojisi ve jeofiziği çalışmaları da dahil olmak üzere, çok disiplinli deniz araştırmalarının yapılabildiği tek araştırma gemisi konumunda..

  Türkiye gibi küresel güç olma yolunda hızla ilerleyen bir ülkenin 1978 yapımı bir araştırma gemisiyle Akdeniz'e açılıyor olması, üstelik bu geminin 3 tarafı denizlerle çevrili Türkiye'nin tek sismik araştırma gemisi olması oldukça şaşırtıcı..
  Piri Reis Araştırma Gemisi'nin bazı teknik özellikleri aşağıda çıkarılmıştır.

  RUMLAR'DA SAVAŞ HAZIRLIĞI
  Doğu Akdeniz'de petrol ve doğalgaz arama faaliyetlerine başlayan Kıbrıs Rum yönetimini, Türkiye ile KKTC arasında imzalanan "kıta sahanlığı" anlaşması telaşlandırdı.

  Rum Alithia gazetesinin, "Savaş Yasaları Mecliste" başlığıyla verdiği habere göre, Güney Kıbrıs'ın herhangi bir acil veya savaş durumunda nasıl hareket edeceğine ilişkin yeni bir yasa tasarısı Rum hükümeti tarafından meclise sunuldu. Tasarıda 'Acil Durumlar Sivil Planlama' (PSEA) birimi adı altında yeni bir oluşum öngörülüyor. Habere göre, herhangi bir saldırı veya tehdit karşısında acil durum ilan edilmesi durumunda PSEA'da görevli kişilerin harekete geçmesi ve savunmaya yardımcı olması hedefleniyor. Yasa tasarısında, PSEA çerçevesinde, 'alarm sistemi kurulması, göreve çağrıldıklarında PSEA mensuplarının kullanabilecekleri teçhizat ve malzemelerin bulunacağı uygun binaların yapılması' öngörülürken, İçişleri Bakanına da PSEA personelini acil durumlarda göreve çağırma yetkisi veriliyor.


  ensonhaber
   
  Pir Mehmet ve devran bunu beğendi.
 2. Pir Mehmet

  Pir Mehmet Daimi Üye

  Türkiye, sırf diğer milletlerle it dalaşı için, aklınca kendini üstün göstermeye çalıştığı için aceleyle bir hazırlık yaptı ve ortaya bu Piri Reis takası çıktı.
   
  Alevi_Kaptan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş