Parmak Çıtlatmanın Zararları

Konu, 'Sağlık Köşesi' kısmında Alevi_Kaptan tarafından paylaşıldı.

 1. Alevi_Kaptan

  Alevi_Kaptan Admin Yetkili Kişi

  Kimi insanlar, her iki elinin parmaklarını birbirine geçirerek ve onları gererek ses çıkartırlar, yani çıtlatırlar. Çoğumuz buralardan gelen sesin kemiklerden geldiğini sanırız, hatta rahatsız oluruz ama nedense bunu yapanlar durumlarından memnun görünürler. En çok ve kolaylıkla çıtlattığımız yerler vücudumuzda en çok bulunan sürtünmeli eklem yerleridir. Bu tip eklem yerlerinde örneğin, parmaklarımızda, iki kemiğin birleştiği yerde bir bağlantı kapsülü ve bu kapsülün içinde de, kemiklerin hareketleri sırasında, buraları yağlayan bir sıvı bulunmaktadır. Bu sıvının içinde erimiş durumda oksijen, nitrojen ve karbondioksit gazları bulunur. Vücudumuzda en kolay çıtlatabileceğimiz eklem yerlerimiz parmaklarımızdır. Parmaklarımız gerilince ve eklem yerlerimiz düzleşince bu kapsül de gerilir. İçindeki sıvının basıncı azalır ve gaz kabarcıkları patlamaya başlar. İşte duyduğumuz bu seslerdir. Patlayan kabarcıklar sonucunda gazlar bu sıvıyı terk eder, sıvı daha da genleşir ve eklem yerlerinin hareket yeteneğini artırır. Kuşkusuz ki bu eklem yerlerinin gerilmesi, bu kapsülün boyu ile sınırlıdır.

  Eğer parmaklarınızı çıtlattığınız anda röntgenini de çekmiş olsanız, eklem içinde oluşan gaz kabarcıklarını görebilirsiniz. Bu olay eklem yerindeki hacmi yaklaşık yüzde 15- 20 artırır. Aynı parmağınızı arka arkaya çıtlatamazsanız. Bir süre beklemeniz gerekir, çünkü gaz kabarcıklarının sıvı içerisinde tekrar oluşması biraz zaman alır. Tüm bu açıklamalar, deneylerde kanıtlanmasına karşın, yine de bu kadar küçük gazın, bu denli büyük bir ses çıkartabilmesinin nedeni hâlâ bilinememektedir.
  Ayrıca detaylı çalışmalar göstermiştir ki çıtırdama sırasında iki ayrı ses duyulmaktadır. Birincisin gaz kabarcıklarının patlaması olduğu biliniyor. İkinci sesin ise kapsülün uzama sınırına vardığına çıktığı sanılıyor.


  Peki, parmaklarımızı çıtlatmak vücudumuza zararlı mı?

  Bunu alışkanlık biçimine getirenlerde, eklemler çevresindeki yumuşak doku zarar görmekte, parmaklar şişmekte, dolayısıyla elin kavrama gücü azalmaktadır.
   
 2. Alevi_Kaptan

  Alevi_Kaptan Admin Yetkili Kişi

  Canlar bende nette araştırdım ve buldum gerçekten zararlı bişey... kendimden örnek verebilirim lise dönemlerinde arkadaşlarım tıkıt tıkıt kıtlatırdı ben hiç kıtlatamazdım azimle kıtlatmaya çalışıyodum ama her türlü kıtlamıyodu sadece parmağı sağa sola eğdikten sonra kıtlıyodu yani benim kıtlatma biçimim daha kötü şimdi ise fena alıştım ve farkına varmadan kıtlatıyorum.. bu aralar biraz bıraktım umarım artık hiç kıtlatmam çünkü bazen gerçekten parmaklarımın acıyor veya küçük bi şeyde hemen kıtlıyo sanki vidaları gevşemiş araba gibi :cool:
   
 3. fefe

  fefe Misafir

  Emegine saglik Erkan,gercekten niye ses cikar diye merak etmisimdir.
  Malesef bendede var citlatma aliskanligi. Nasil basa cikilir? :-&
   
 4. N-u-r-a-y

  N-u-r-a-y Daimi Üye

  hiç akLıma ßiLe qeLmez parmak çıtLatmak zararLı oLduqunu ßiLiyordum payLaŞm için saoL=)
   

Sayfayı Paylaş