Kuran değiştirilmiş midir?

Konu, 'Sorularınız, Cevaplarınız ve Anketlerimiz' kısmında _melek_ tarafından paylaşıldı.

?

Kur'an deðiþtirilmiþ midir?

 1. Evet

  37,5%
 2. Hayır

  62,5%
Birden fazla oy kullanılabilir.
 1. enelhak

  enelhak Super Moderator

  Teşekkürler değerli Can Bilgiler için :)
   
 2. MUHAMMEDALİ

  MUHAMMEDALİ Daimi Üye

  eyvallah :)
   
 3. devran

  devran Yönetici

  Teşekkürler canlar fikirlerinizi paylaştığınız için emeklerinize sağlık .
   
  enelhak bunu beğendi.
 4. _melek_

  _melek_ Daimi Üye

  Benim o soruyu sormamın farklı bir hikayesi var imamhatipliler taoplandık sizden konu açıldı bana bir soru yöneltildi.Alevilerin Kuran değişmiştir diye bir iddiası var mı diyerek konu altıldı ortaya. herkes sustu dediğim gibi tanımlamak zor sizi bunu kabul edelim.
  Sonra soru bana yöneltildi.Bende sustum geldim anket açtım sizde sustunuz be abi.Kim anlatacak peki sizi sizden başka kim anlatacak farklı düşünsenizde aranızda ayrılık olsada bunu neden açık açık dile getirmiyorsunuz?Ben sizin Kuran belki değişmiştir iddianızı eleştirmiyorum ki konu hakkında herkes çekinerek cevap veriyor bunun farkındayım.
  Neyse sayın Enelhak ve MuhammedAli gereken açıklamayı yapmışlar zaten.Ben sünnilerin alevilere bakışını davranış biçimini kesinlikle eleştiriyorum.Kimse kimseye bir şeyleri kabul ettirmek zorunda değil.Zaten bu sitede de aradığım aslında aramızda bir farkın olmadığını kanıtlamak anlamak ve anlatmaktı.Bana sorulduğunda cevap verebilmem için tanımam gerekiyor değerli canlar.Neden tanınmak istemiyorsunuz.Neden insanların sizi tanımasına müsaade etmiyorsunuz.Devran kardeşim size tepki vermemde ki sebep Kuran beliki değişmiş olabilir dediniz bunu sizden sizlerde duymak beni üzdüğü için ısrarla aynı soruyu dile getirdim.Yoksa neye inanıp neye inanmadığınız beni pek alakadar etmiyor.

  Ben ne misyonerim ne ajan kendi halinde yaşayan bir müslümanım.Yerim yurdum belli sakladığım çekindiği hiç bir şey yok enelhak kardeşim.
  Evet beni yürekten üzdünüz misyoner ajan olması gerekn insanları getirip karşımda savunudunuz.Bna o vasıfları yüklediniz yada ima ettiniz.Farketmez.
  Ben sizleri düşmanlarım olarak görmüyorum sizinde bizleri görmenizi istemem canlar teşekkür ederim hepinize ayrı ayrı selamlar saygılar..
   
  MUHAMMEDALİ ve devran bunu beğendi.
 5. enelhak

  enelhak Super Moderator

  Değerli Can lütfen alınganlık göstermeyin. bu beni üzer emin olun. Ben orda bir teşbihde bulundum .Lütfen alınmayın.Çünkü kötülemek yada size bir isnatta bulunmak için yazmadım. Eğer amacım hakaret olmus olsaydı orada Alevi Dedesi demezdim. Yanlış anşıldıysa özür dilerim.
   
 6. MUHAMMEDALİ

  MUHAMMEDALİ Daimi Üye

  melek, sır herkesi kaldırmaya vakıf olabileceğibir sır değildir. onun için herkese açmak doğru değildir. sünni olup da ehl-i sır olmak isteyenler için bektaşi ocağı kurulmuştur.
  şimdi eğri oturup doğr konuşalım. özellikle bu akepe iktidarı ve gülen hareketinden sonra insanlarımızın ağzından düşmez oldu insancıllık, insanı sevmek -ki zaten insanı sevmeyen hakkı sevmez sünni kardeşlerimiz bunu acaba ahir zaman olan şu devirde mi anlamaya başlıyor burası da mühim-.
  ama gerçek öylemi hiç sanmıyorum... kılıçdaroğlunun parti politikasını herkes sevmeyebiliri muhakkak ki. ama onu eleştirirken aleviliğinden söz ederek işe başlayan arkadaşımın hakaret eden babasının yanında neler hissettiğimi düşünebiliyor msun? bu bir. bu insanların büyük bir çoğunluğu hanefi ve hanefiliğin ne oldğnu bilmez. ciklet mezhebi adeta. sorarlarsa boş geçmeyelim mantığıyla adı öğrenilmiş bir mezhep. ben mezhep tutmam canların çoğu da tutmaz, küçük bir kısmı caferidir. şimdi, kendi mezhebini bile öğrenmeye aciz bir insan, (tamamını kastetmiyorm) bir mezhep yahut bir sekt olarak gördüğü ALEVİ FELSEFESİni neden merak etsin. hem b insan sıra alevi yakmaya gelince de Muhammet (s.a.v) den daha müslüman kesiliyor. kraldan daha çok kralcı oluyor. allahını seversen mantıklı sorular sor. kime ne anlatalım? bunlara biz ibrahim nesli, davud oğlu, ehl-i sır hak erenleriz dersek. ha...tir ulan allahsız demez mi? siz kimsiniz de peygamberlerin lafzını ağzınıza alıyorsnz demez mi? pir sulyan denemedi mi sanıyorsn? isyancı olarak tarihe geçti.. ya bedrettin? hadis kitabı yazan bu şeyhi de tarihin ilk komünisti yaptınız. imanla küfrün kavgası bitmez.
  tüm insanlık öz ile yaşasa bile fıtrat olarak herkes sırrı kaldıramaz , ya kaldırır hak olur ya da ağır gelir çok ;) olur.
  dem ve devrana hü.
  hızır oldaşın olsun.
   
 7. ünver55

  ünver55 Daimi Üye

  Kuran'ı Kerim'in meallerinde değişik yorumlar var.Arapça'sı hakkında fazla bilgim yok.Devran Canın bahsettiği ayet Hicr süresi 9. ayet:"Muhakkak ki Kuranı biz indirdik,şüphesiz onun koruyucusu da biziz." Kuranı Kerim Türkçelerinde farklılıklara rastlanıyor.
  Örnek:Nisa 59:Ey iman edenler! Allah'a itaat edin, Resul'e itaat edin ve sizden olan emir sahiplerine de...(Hasan Tahsin Feyizli )
  Nisa 59:Ey iman edenler!Allah'a itaat edin,Peygamber'e ve sizden olan idarecilere de itaat edin.(Türkiye Diyanet Vakfı Yayınları) Diyanet çevirisinde üçüne de itaat mutlaktır deniyor. Diğerinde ise itaat Allah'a ve Peygamber'ine mutlaktır deniyor.Bunun gibi çok örnekler var. İsterseniz yazabilirim...
   

Sayfayı Paylaş