KENE

Konu, 'Sağlık Köşesi' kısmında süpürgeci tarafından paylaşıldı.

 1. süpürgeci

  süpürgeci Daimi Üye

  KENE

  [​IMG]


  Son yıllarda daha sıkça duyulmaya başlayan, bahar-yaz dönemlerinde artış gösteren ve ağırlıklı olarak keneler aracılığıyla bulaşan virütik bir hastalıktır. İlk olarak 1944 yılında Kırım´da, sonra 1956 yılında Kongo´da tanımlanmış ve sonra aynı hastalık olduğu anlaşılmıştır

  Keneler, kan emerek beslendikleri için hemen tüm yabani ve evcil hayvanların (inek, koyun, köpek, kemiriciler, yerde beslenen kuşlar vb.) üzerinde bulunabilir ve bu hayvanlardan insana geçebilirler. Ayrıca, çalılık ve yeşil, yüksek otlu alanlarda bulunan keneler, beslenmek için doğrudan insanlara da geçip ısırabilirler. Bu nedenle daha çok kırsal bölgelerde ve hayvancılıkla uğraşan kişilerde görülmekle birlikte kentsel alanlardaki uygun ortamlarda da bulunabilirler.

  kan emişini tamamladıktan sonra ayrılırken bir sıvı salgılarlar. Virüs genellikle bu sıvı ile bulaşır. Kan emdikleri ve virüsü bulaştırdıkları tüm canlılar hasta olabilir fakat hastalık genellikle hayvanlarda hafif ve bulgusuz seyreder. Bu nedenle daha az görülmekle birlikte hasta hayvanların salgıları ve kanları aracılığıyla da hastalık bulaşabilir.

  Kenelerin kan emişi genellikle uzun bir süreçtir. Sinekler gibi hemen sokup kısa sürede kan emişini bırakmazlar. Kan emmeye başlayan kene, ağız kısmındaki hortumunu cilt içine sokar ve doyuncaya kadar çıkartmaz. Bu hortum, geri çıkışı engellemek için çıkıntılar içerdiğinden kolay çıkmaz. Bu nedenle keneyi çıkartmak için zorlamamak gerekir. Çok zorlandığında sıvıyı erken salgılayıp virüsü bulaştırabilir veya boru kısmı koparak cilt içinde kalabilir. Ayrıca, zorlama kenenin patlayarak enfekte sıvı ve kanının cildimizdeki çiziklerden ya da gözümüze sıçrayarak bulaşmasına yol açabilir. Bu nedenle vücuda yapışık kene görüldüğünde bir cımbızla ağız kısmından tutularak yavaşça sağa-sola oynatılıp bir vida gibi çıkartılmaya çalışmalı ya da bir sağlık kurumuna başvurularak çıkartılması sağlanmalıdır.


  Hastalık oluşması ve bulguları:
  Hastalık genellikle kene ısırığı ile virüsün bulaşmasından 1-3 gün sonra ortaya çıkar. Bu süre en fazla 9 güne kadar uzayabilir. Hasta hayvanın kan ve vücut sıvıları bulaşmış ise bu durumda hastalığın ortaya çıkışı 13 güne kadar uzayabilmektedir.

  Ateş, kırıklık, baş ağrısı, halsizlik, aşırı duyarlılık, kol, bacak ve sırtta şiddetli ağrı ve belirgin iştahsızlık bulguları ile başlar. Bazen kusma, karın ağrısı ve ishal olabilir.
  İlk günlerde yüz ve göğüste küçük cilt altı kanamaları, gözlerde kızarıklık, gövde, kol ve bacaklarda bir yere çarpmış gibi cilt altı kanamalar oluşabilir.
  Burun kanaması, kanlı kusma, kanlı dışkılama, kanlı idrar görülebilir. Vajinal kanamaya da rastlanabilir.
  Ağır olgularda hepatit, karaciğer, böbrek, akciğer yetmezlikleri oluşabilir.

  Tedavi: Diğer çoğu virüs hastalıklarında olduğu gibi bu hastalığın da doğrudan bir tedavisi ve etkili bir ilacı olmayıp daha çok destek tedavisi ve bulguları gidermeye yönelik tedaviler ve bazı antivirütik ilaçlar uygulanmaktadır.
  Erken dönemde başlanılan destek tedavi daha başarılı sonuç vermektedir. Geç başlanılan tedavi ve ağır seyredebilen hastalık öldürücü olabilmektedir.
  Hastalığa karşı aşı çalışması yürütülmekle birlikte henüz koruyucu bir aşı geliştirilememiştir.

  Korunma:
  Hastalık, kenelerin sokması sonrası salgıladıkları sıvıyla, kenelerin çıkartılırken ezilmesi sonucu çıkan sıvı ve kanıyla veya kene sokması sonucu virüsü alıp hasta olmuş hayvanların kan ve salgıları ile bulaşabilmektedir. Bu nedenle:
  Mera ve meskenlerde yerleşik keneler kan emerek beslenirler. Hayvanları kenelerden uzak tutarak kenelerin yayılmaları engellenmelidir.

  Yeşil ve piknik alanlarına gidildiğinde (su kenarları, otlaklar, çalılık ve yüksek otlu alanlar) uzun giysiler giymeli, bacakları açıkta bırakmamalı, paçalar çorap içine konulup kenenin vücuda ulaşması zorlaştırılmalıdır. Dönüşte tüm vücut kontrol edilip yapışık kene olup olmadığına bakılmalıdır.

  Yeşil alanlara giderken böcek kaçırıcı sıvı ve jeller cilde sürülebilir veya giysilere emdirilebilir. Bu maddelerin az da olsa sağlık
  sakıncaları olduğu dikkate alınmalıdır. Hayvan besliyorsanız hayvanlarınızı dolaştırırken onlara da bu sıvılardan sürebilirsiniz.
  Vücuda yapışık kene tespit edildiğinde keneyi çıkartmak için fazla zorlamamalı, halk arasında yaygın olduğu şekliyle sigara veya kibritle yakma, kenenin üzerine kolonya, alkol veya diğer kimyasal maddeler uygulanmamalıdır. Bu maddeler kenenin daha erken aşamada kusmasına ve enfekte sıvıyı vücudumuza salgılamasına neden olabilir.

  Vücuda yapışık kene tespit edildiğinde eldiven takarak ve bir cımbız ile kene vücuda yapışık ağız kısmından tutularak yavaşça sağa-sola sallanarak bir vida gibi çıkartılmalı veya bir sağlık kurumuna başvurularak çıkartılması sağlanmalıdır.
  Hasta kişiler ile temasta vücut sıvıları aracılığıyla bulaşma olabileceği unutulmamalıdır.

  Artık piknik yapmak da riskli hale geldi.
  Kenelerle karşılaşmamanız dileğiyle,


  [​IMG]

  Dr. Murat FIRAT
  Halk Sağlığı Uzmanı
   
 2. selenayy

  selenayy Daimi Üye

  emeğine sağlık bacım


  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kırım Kongo Kanamalı Ateşi'nde risk gurupları

  Tarım çalışanları
  Hayvancılık yapanlar
  - Çiftlik çalışanları
  - Çobanlar
  - Mezbaha çalışanları
  - Kasaplar
  Veterinerler ve hasta hayvan ile teması olanlar
  Endemik bölgelerde görev yapan sağlık personeli
  Askerler
  Kamp yapanlar
  Deri fabrikası çalışanları  Virusun insanlara geçişi
  Kenelerin ısırması ve ezilmesi
  İnfekte çiftlik hayvanlarının kan veya dokularıyla temas
  Akut infekte hastayla temas ile olmaktadır  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Uygulanabilir kişisel korunma önlemlerinin ise:

  Kırsal alan ziyaretlerinde mümkün olduğunca vücutta açık kısım kalmamasına özen gösterilmesi,

  Kenelerin daha kolay fark edilmesi açık renkli elbiselerin tercih edilmesi,

  Kenelerin vücuda girebileceği yerlerin kapatılması (örneğin pantolon paçalarının çorap içine alınması, çizme giyilmesi)

  Vücudun açık yerlerine repellent veya böceksavar olarak bilinen böcekleri uzaklaştırıcı ilaçların sürülmesi;

  Bunun yanı sıra, uygun kalıcı insektisitlerinde elbiselere emdirilerek kullanılmasında yarar olduğu,

  Zaman zaman vücudun kene yönünden muayenesi, kene varsa bir cımbız yardımıyla patlamadan çıkarılması;

  Kenenin çıkarıldığı yere antiseptiklerin uygulanması,

  Vücuttan uzaklaştırılan kenenin çamaşır suyu, alkol veya insektisit v.b. İçine atılarak öldürülmesi,

  Kenelerin hiçbir şekilde elle patlatılmaması ve öldürülmemesi,

  Ayrıca, keneleri vücuttan uzaklaştırmak amacıyla, gazyağı ve kolonya gibi kimyasal maddeleri dökmek veya yanan sigarayı ve kibriti keneye değdirmek gibi yöntemlere başvurulmamalı  bu arada değinmeden geçmek istemiyorum dün akşam haberleri izleyenler bilirler

  [​IMG]

  Bolu'nun Gerede ilçesinde kenenin ısırdığı 11 yaşındaki Mevlüt Öztürk, yakalandığı Kırım Kongo Kanamalı Ateşi (KKKA) hastalığını yendi. Bir ilki başaran Öztürk'ün iyileşmesi herkesi sevindirdi
   
 3. süpürgeci

  süpürgeci Daimi Üye

  teşekkür ederim ablacım emeğine sağlık
   
 4. N-u-r-a-y

  N-u-r-a-y Daimi Üye

  BiLqiLerR iÇin TeşŞeKkürLer..
   

Sayfayı Paylaş