İSA PEYGAMERİN ANISI ACABA HANGİ KAVİME İŞARET

Konu, 'ALLAH'ın Arslanı. Hz. Ali' kısmında al mucteba tarafından paylaşıldı.

 1. al mucteba

  al mucteba Aktif Üye

  İSA PEYGAMBER, seyahati esnasında bir memlekete varmış. İbadet ateşiyle cayır cayır yana bir kavim görmüş. Kimler olduğunu ve sebebi ibadetlerini sormuş. ( Bizler ibadullahız , cehennem korkusu çekeriz ) demişler . İsa,(Allah büyüktür,sizi korktuğunuzdan emin eder ) demiş.
  Tekrar seyahatine devam ederek , zikre müdavim bir tahifeye daha rastlamış, onların da sebebi ibadetlerinin (Şevki cennet,ricayi minnet ) olduğunu öğrenmiş. ( Rica ettiğinizi vermek Allahın şanına yaraşır ) diyerek oradan da ayrılmış. Başka bir kavme daha uğramış . Onların halleri hoşuna gitmiş. Kimler olduğunu sual edince : ( Biz ehli muhabbetiz. Ne şevki cennetle, ne de havfı cehennemle ibadet ederiz; bizim istediğimiz ancak ricayi rebbani , İclali celal suphanidir) cevabını almış. Hazreti İsa :
  (Benim aradığım sizsiniz,birlikte bulunmaklığa memur olduğum ibadullahsınız ) diyerek onların içinde ikamet etmiş.

  İbadetten maksut olan gaye ,cennet umusu,tamu korkusu değil, rızayı bari ve muhabbetullahtır. Ehli hal olanlar cennet meyli , tamu korkusu şöyle dursun din ,mezhep,dünya , ahiret endişesi bile etmezler. Onların her nefeste zikri ve fikri birdir. Gönüllerinin yegane arzusu, samimi ve riyasız, dostunu sevmek, her yerde , her zaman onun cemali ba kemali ni hayretle müşahede etmektir
   

Sayfayı Paylaş