Hamza baba anma etkinliği’nde canlar meydana doldu

Konu, 'Etkinlikler ve Duyurular' kısmında prkacin tarafından paylaşıldı.

 1. prkacin

  prkacin Super Moderator

  Her sene Ağustos’un son hafta sonunda Kemalpaşa’nın Hamza Baba Köyünde Anma Etkinlikleri gerçekleşir. 28 – 29 Ağustos 2010 tarihinde gerçekleşen Anma Etkinliğinin kendini anlamlı yapan yönlerinin olması, bu bakımdan kendini geleceğe taşıma açısından katkı sunacağından hiç kuşkumuz yoktur.
  İzmir ve çevresinden buraya gelen alevi vatandaşlar köy meydanında bulunan Hamza Baba Türbesi'ni ziyaret ederek niyazlarını sunarak, lokmalarını paylaşarak güzel bir dayanışma örneği göstermektedirler.

  İsterseniz Anma Etkinliğine cumartesi gecesi yapılan cemle başlamak, iki güne cem içinde nasıl gönül birliğine kavuştuğumuzu, yapılan hizmetlerin yola bent olma anlamında yerini bulmada rehber olduğunu sunarak değinmek değerin en uygun başlangıcı olacaktır. Hamza Baba’da Ayin-i Cem’i Çepni Dede’lerinden Bektaş Piroğlu Dede yönetmiştir. Dedemize aşk-ı niyazlarımızı sunarak, hizmetler de bulunan canların hizmetleri kabul olsun, kurbanları olanların lokmaları yerini bulsun diyerek yapılan cemin gençler üzerinde epeyce etkili olduğunu vurgulamalıyız. Bektaş Dede’nin hem bilgisinin hem de görgüsünün hem de iletişimin bu bakımdan sağladığı sıcaklık gençler arasında sevilmesine neden oluşturmuştur.

  Hamza Baba Anma Etkinliğini köy muhtarı ile organize eden Alevi Bektaşi Federasyonu İzmir Bileşenleri ile birlikte yapılmıştır.. Hamza Baba Anma Etkinliği resmi programı Amfi tiyatroda 29 Ağustos Pazar günü Saat: 13.00’de başlamıştır. Programda Hamza Baba Köyü Muhtarı Halil Topbaş, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak, Alevi Bektaşi Federasyonu İzmir Bileşenleri adına tertip komitesinden Alevi Kültür Dernekleri Örgütlenme Sekreteri Engin Gündük, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Fevzi Gümüş, Alevi Kültür Derneği Genel Başkanı Selahattin Özel, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Mustafa Özarslan, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu adına Türkiye Temsilcisi Hüseyin Karakuş birer konuşma yaparak Alevi yurttaşlarının sorunları üzerine gündem konuşmalarını gerçekleştirmişlerdir. Bu anlamda en etkili konuşmayı Alevi Bektaşi Federasyonu İzmir Bileşenleri adına tertip komitesinde bulunan Alevi Kültür Dernekleri Örgütlenme Sekreteri Engin Gündük yapmıştır. Siyasetçiler ön sırada şapkalarıyla güneşten korunurken, arka sıralarda oturan canların güneş altındaki parlayan yüzlerine de bakarak, “Ey siyasetçiler burada verdiğiniz SÖZE sadık kalın!” demiştir.

  Torbalı Belediye Başkanı İsmail Uygur’un seçimlerden önce oy almak için cemevi yaptıracağı arsadan, seçimlerden sonra vazgeçmesine çok ağır sözler söyleyerek, sorguladı. Protestocu alkışlar Torbalı’ya kadar gitti.

  Bornova Cemevin de yaşananlar ise, tam bir Kerbela zulmüydü. Büyükşehir de çalışan ve Alevilerin temsilcisi olduğu söylenen kişi de söylenen sözlerden payını aldı. Aziz Kocaoğlu ise, büyük bir hayal kırıklığı yaratmış, adının geçtiği her yerde Aleviler onu alkışlama***** tepki koydular. Oysa Aziz Kocaoğlu Hamza Baba’ya geldiği zamanlar da çok mutlu olduğunu söylerdi. Şimdi etkinliğe gelemiyor. Aleviler için Aziz Kocaoğlu bitmiştir.


  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Fevzi Gümüş, alanda asılı bulunan Bornova Cemevi pankartını göstererek, pankartın arkasın da olduğunu, 12 Eylül Referandumundan sonra bunun hesabı sorulacak dedi. Bu anlamda Alaattin Yüksel’e konuşma hakkı verilmesi muğlâklık oluşmasına sebebiyet oluşturmuştur. Kaflarda soru işareti meydana gelmiştir.

  Konuşmaların ardından Çınar Köyü Semah Erkân-ı çıktı. Etkinlikte sanatçılar Musa Eroğlu, Sabahat Akkiraz, Esrari, Nebi Yaşar, İsmail Kaya, Yolcu Bilgiç ve Haydar Olcay sevilen eserlerini seslendirdi. Bütün sanatçıların parçalarını seslendirirken canların canı gönülden katılması dikkatlerden kaçmadı. Özellikle de Sabahat Akkiraz sahneye çıktığında halkın ona sevgisi çok etkili idi.

  Hamza Baba Anma Etkinliğinde söz edilmesi gereken değerli bir katkı daha vardı. Bu katkı ise Alevi Kültür Dernekleri örgütlülüğü içerisinde hizmet veren Alevi Kültür Dernekleri Gençlik Hareketi İzmir Platformu üyelerinin Anma Etkinliğine kattıkları değerdir. Programın protokol, sahne, güvenlik ve çeşitli yerlerde aldıkları görevle sundukları hizmettir. Ayrıca bunun yanında Anma Etkinliğine yaptıkları pankart hazırlıkları, dağıttıkları broşürleri ayrıca açtıkları stantları ile çok farklı bir seçenek sundukları muhakkaktır. Özellikle stantta çevre temizliği ile ilgili imza kampanyası canlardan çok ses getirmiştir. Hamza Baba Köyünde delikli taşın yakınında bulunan çöp dağına benzeyen görüntüsü ile canavarlaşan çevre kirliliğine yönelişleri sağla***** bu anlamda Alevi canları duyarlı ve aynı zamanda yetkili mercileri göreve çağırarak, reklam yapmalarından ziyade çözüm üretmeleri, Alevi yurttaşlarına hizmet etmeleri istenmiştir. Hamza Baba Anma Etkinliklerinin bu sene yapılan duyarlı hazırlıklarla ziyaretleri daha da anlamlı kılmıştır.

  Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Mustafa Özarslan, Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu adına Türkiye Temsilcisi Hüseyin Karakuş, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Selahattin Özel, Pir Sultan Abdal Kültür Dernekleri Genel Başkanı Fevzi Gümüş, Alevi Yol Genel Başkanı İzzet Öztekin, Tahtacılar Derneği Genel Başkanı Yolcu Bilgiç, Alevi Kültür Derneği Genel Sekreteri Hüseyin Yıldırım, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, Çiğli Belediye Başkanı Metin Solak, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur, Bornova Belediye Başkanı Kamil Oktay Sındır, Buca Belediye Başkanı Ercan Tatı, Balçova Belediye Başkanı M. Ali Çalkaya, Hamza Baba Köyü Muhtarı Halil Topbaş, Balçova İlçe Başkanı Mustafa Moroğlu Hamza Baba Anma Etkinliğine katılan konuklardı.
  [FONT=Arial]
  [FONT=Arial] Hamza Baba Anma Etkinliğinde emeği geçen tüm canların hizmetleri kabul olsun. Bundan sonra ki süreçlerde Belediye Başkanlarının kendi amigo yaratma çabalarının önüne geçilmesinin gerektiğinin de geldiğinin altını çizmek isteriz. Bu bakımdan Alevileri bir partinin referandum şov alanına çevrilmesine müsaade edildiğini de görmemiz gözlerden kaçmamaktadır. Özellikle şapka dağıtımı bu açıdan zafiyetli bir örnek oluşturmaktadır.
  [FONT=Arial]
  [FONT=Arial]Yukarıdaki örneğin Alevi örgütlerinin kendini değerlendirmesi açısından tartıya koymalarını hazırlayacaktır.
  [FONT=Arial]
  [FONT=Arial]Bir sonra ki Hamza Baba Anma Etkinliğinde iradeli, dik duruşlu ve yol’a aşk ile organize edilen çalışmalarda buluşmak dileğiyle. Hoşça kalın.
  [FONT=Arial]
  [FONT=Arial]Herkes kabı kadar su alır. Aşkla kalın.
  [FONT=Arial]
  [FONT=Arial]
  [FONT=Arial]
  [FONT=Arial]04.09.2010
  Hüseyin Dede[FONT=Arial]
  Alevi Kültür Dernekleri Gençlik Hareketi İzmir Platformu

  [FONT=Arial]Proje Yürütme Kurulu Üyesi
  [FONT=Arial] [/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT][/FONT]
   

Sayfayı Paylaş