HACI BEKTAŞ VELİ - 20 ALTIN ÖĞÜT

Konu, 'Pir Hacı Bektaş Veli' kısmında seyduna_34 tarafından paylaşıldı.

 1. seyduna_34

  seyduna_34 Daimi Üye

  [​IMG]

  v Ya sen Kuran içre olasın Kuran taşra kalmasın.Ya da Kuran senden içre olsun;şartın tutsun.Dava bir bütün olsun.  v Arifler hem arıdır, hem arıtıcı.  v Bir olalım, iri olalım, diri olalım.  v Çalışmadan geçinenler bizden değildir  v Dinine dizlerinle değil, kalbinle bağlan.  v Düşmanınızın dahi insan olduğunu unutmayınız  v Eline, beline, diline sahip ol!  v En büyük keramet çalışmaktır  v İki nesne en büyüktür: Bilgi ve yumuşaklık. Bilgi ile doğruya yol görünür, yumuşaklık ile insanlara katlanılır.  v İlimden gidilmeyen yolun sonu karanlıktır  v İslamın temeli ahlak, ahlakın özü bilgi, bilginin özü akıldır  v Marifet, nefsi silmek değil, bilmektir  v Mülk alimin şeytanıdır  v Yolumuz, ilim, irfan ve insanlık sevgisi üzerine  v Oturduğun yeri pak et, kazandığın lokmayı hak et  v Nebiler veliler insanlığa Tanrının hediyesidir.  v Mürşitlik, alıcılık değil vericiliktir.  v Nefsine ağır geleni kimseye tatbik etme.  v Murada ermek sabır iledir  v Sabah namazı çocukluk haline benzer.öğle namazı buluğ haline,ikindi namazı olgunluk haline benzer.Akşam namazı yaşlılık çağına yatsı namazı ise ecel vaktine benzer.
   
 2. ero

  ero Daimi Üye

  HACI sağ olsaydıda ne günlerden geçtiğimizi görseydi
   
 3. her zaman insanlığa ışık tutarak aydınlatacak bu güzel öğretileri hatırlattınız, ama bugüne bakınca endişelenmemek mümkün olmuyor..... teşekkürler
   
 4. LinkinPark

  LinkinPark Daimi Üye

  baslıkta da denıldıgı gıbı 20 altın öğüt:) paylaşıma tesekkurler +1:)
   
 5. fairy44

  fairy44 Daimi Üye

  Tesekkürler sagolun emeklerınız ıcın..
   
 6. İnsan olmanın en temel taşları,ne güzel paylaşımlar,ne güzel okurken insanı düşündüren öğütler.Sayfayı açan dostlara teşekkürler.Hacı Bektaş adlı şiiriminde bir kıtasını paylaşıyorum.

  Asırlardır sevenlerin
  Anar seni Hacı Bektaş
  Yolunda yok kavga savaş
  Hacı Bektaş Hacı Bektaş
   
 7. bilgikur

  bilgikur Yeni Üye

  Forumunuza yeni üye oldum CANLAR herkeze Hüüü Erenler Hüüü Diyerek selamlıyorum sizleri..
   
 8. kigi12

  kigi12 Daimi Üye

  gzl bir paylasim.. emege saygi..
   

Sayfayı Paylaş