Dedeler Gerçekten Ehlibeyt Soyundanmı geliyor (anket)

Konu, 'Ziyaretçiler ( Soru - Cevap )' kısmında WorldFe tarafından paylaşıldı.

?

dedelerin ehlibeyt soyundan geldiðine inanýyormusunuz

 1. Evet dedeler Ehlibeyt Peygamber soyundan geliyor

  30,0%
 2. Hayır Bence bÖyle birþey derin araþtırmalar gerektirir

  40,0%
 3. Çok derin mevzu beni aþar

  30,0%
 1. arapca ehli beyt demek o kisinin konusan dili gören gözü yani onun gibi olmak birde evladi muhammet vardir oda onun cocuklarina denir anlata bildimmi can
   
 2. berfine36

  berfine36 Aktif Üye

  Dedeler benim bildiğim ehlibeytten gelir, çünkü bunun başlangıcı zaten 12 imamlardır.
   
  devran bunu beğendi.
 3. Kozmopolit

  Kozmopolit Misafir

  Biyolojik olarak gerçekten Ehlibeytin soyundan geldiklerini veya herhangi bir doğrudan da olsa akrabalık bağına sahip olduklarına sanmıyorum ama manevi olarak kendilerini onların soyundan hissediyor olabilirler. Tabi insan kendi dinini, inancını serbestçe seçebildiği gibi ait olmak istediği milleti veya soyu da isterse seçebilir.
   
 4. Pir Mehmet

  Pir Mehmet Daimi Üye

  Kanıtınız var mı? Sizin bu iddiasına karşın seyitlerin süregelen soyağaçları var.
   
  devran bunu beğendi.
 5. Unregistered

  Unregistered Misafir

  Dedeler Ehli Beyt soyundan gelir ve bu dede olmak için bir zorunluluktur. Babalık ise Bektaşilikte dede'nin görevlerini yerien getirendir. Dedeler aynı zamanda Bektaşi Postuna oturarak Dede-Baba olurlar. Yani Postş(ç)ini. Ehli Beyt Soyu ne Arap, Ne Türk, Ne de başka bir millettendir. Ehli Beyt Soyu Tertemiz ve pak olarak Hz. Şit A.S. ve onun soyundan gelen Hz Muhammed Mustafa ve İmam Ali'nin neslinden olanlardır. Bu soy belli peygamberler aracılığı ile devam eder. Peygamberimiz Muhammed Mustafa hiç bir zaman Arap olduğunu söylememiş ve Atam İbrahimin soyundanım demiştir. Veda hutbesindede Arap'ın diğer milletlere bir üstünlüğünün olmadığını açık ve net şekilde bildirmiştir.

  Farklı dilde konuşan Dedelere gelince, Muaviye ve Abbasi soyunun Peygamber efendimizin soyuna yaptıklarını hepiniz bilirsiniz, işte o zulümden kaçan aile fertleri belirli bölgelere dağilmışlar ve özellikle İran ve Anadolu taraflarına gelerek buralara yerleişmişler, buralardan evlenmişler, ve orada yaşayan insanların dillerini konuşmuşlar ki onlara İslamı düzgün ve doğru bir şekilde anlatabilsinler.

  Alevi olanlar aynı zamanda Bektaşi olabilirlerken, Bektaşiler ise Alevi olamazlar, bu bir ayrım değildir, Aleviliğin soydan-kan bağından geçmesinden dolayıdır. Onun için Alevilikte Dedelik var iken Bektaşilikte Babalık vardır.
   
 6. zkoknar

  zkoknar Yeni Üye

  Dedeler Ehlibeyt soyundan olmalıdır tabiki ancak bu soyun hakkını da vermeli tarihi, aleviliği ve dini öğrenmiş ve öğretmeyi bilgi paylaşımını da yapmalıdır. Günümüz alevi gençliği, kimliklerinden habersiz, asimile olmaya devam etmektedirler. Genelde büyüksehirlerde daha çok bu durum. Dedeler sevgiyle yaymalıdırlar alevi kültürünün ışığını. Alevi gençlerinin bilgili önderlere ihtiyacı vardır.
   
  Alevi_Kaptan bunu beğendi.
 7. firari

  firari Yeni Üye

  dedelik H.Z ALİ soyundan gelir kürt türk arap dedeler var diyorlar yok öyle bişey bi HOCA AHMED YEsEVİYİ tanıyın öncelikle hoca efendimiz anadolunun dört bir yanına talebelerini göndermiştir mesela Yunus Emre, Hacı Bektaş-ı Veli ,Mevlana , Taptuk Emre ve bir çok derviş ve erenlerdir bu talebeler kürtlerin arapların türklerin v.s. arasına katılarak İslamı ve Aleviligi anlatmış ve yaşatmıştır ve o halkların içinde kalarak orayı yurt edinmiştir o yüzdendirki kürt türk arap alevi dedeleri var deniyor oysaki dedelik bir yerden gelir bir ocaktan oda Hoca Ahmed Yesevi dergahındandır.
   
 8. SwORDoftheLORD

  SwORDoftheLORD Yeni Üye

  tuncelide dede soyundan gelen aşiretler kuryşanlılar olarak biliniyor zaten hz Ali ve hz Muhammedin mensup oldukları kabilede kureyş kabilesidir
   
 9. sanem_62

  sanem_62 Daimi Üye

  Kimi dedelerin ehlibeyhden geldiğini bilirim...
   

Sayfayı Paylaş