COCA COLA NIN ZARARLARI VE FAYDALARI

Konu, 'Sağlık Köşesi' kısmında seyduna tarafından paylaşıldı.

 1. seyduna

  seyduna Daimi Üye

  İlk defa 1886 da John Styth Pemberton tarafından, gündelik sağlık şikayetlerinin tedavisi için bir şurup olarak üretilen Coca Cola nın formülünde 1905 e kadar kokain de bulunuyordu.

  Şu anda dünyanın en köklü ve büyük şirketlerinden biri olan The Coca Cola Company 1892 yılında kuruldu. Coca Cola nın küresel tek rakibi, bu ürünü taklit edip 1902 de şirketleşen yine bir ABD şirketi PepsiCo oldu.

  Coca Cola yı evrensel bir içecek yapan en büyük etken, dünya çapındaki yaygın dağıtım ağının yanı sıra dünyanın bütün yerel noktalarında ortaya çıkan taklitleri de oldu.

  29 mayıs 1886 da ilk Coca Cola reklamı The Atlanta Journal da yayımlandı. İlanda kullanılan slogan yine, nefis ve serinletici idi.

  Reklamlarda hep, yaşamın eğlenceli yanları öne çıkarıldı. İlk nakliyat parlak kırmızı fıçılarda yapıldığı için, günümüzün en sevilen içeceğinin simgesi de kırmızı oldu.

  Dr. Pemberton ın ölümünden sonra Coca Cola nın haklarını 2 bin 300 dolara satın alan Asa Candler, 1892 de 100 bin dolar sermaye ile kurulan şirketinin dünyanın 200 ülkesinde satılacak bir ürünü pazarlayacağını tahmin etmemişti.

  Sadece bir ürün mü? Elbette hayır. Çağa damgasını vuracak bir külttü yaratılan. Coca Cola 1950 de Time dergisinde kapak oluyordu. Time, Coca Cola yı dünya ve dostu manşetiyle tanımlıyordu.

  Ay a ilk kez ayak basan Neil Amstrong, dönüşünde Times meydanında, "Coca Cola nın evine, dünyaya hoşgeldiniz" pankartıyla karşılanıyordu.

  Coca Cola, Olimpiyat Oyunları ndan Sir Edmund Hillary nin Güney Kutbu yolculuğuna kadar birçok organizasyonun sponsoru olarak karşımıza çıktı.

  Kola ve sağlık

  Bir litre kolalı içecek yaklaşık 400 kalori eşdeğeri şeker, 0.15 gram kafein, değişik miktarlarda renk veren maddeler, orijinal tadı sağlayan kola özü ve asıl önemlisi gazlı içecek olmasını sağlayan fosforik asit içeriyor.

  Yakın zamanda yayımlanan tüm araştırmalar başta çocukluk çağı olmak üzere büyük yaş gruplarında şişmanlık ile kola tüketimi arasında önemli bir bağlantı olduğu üzerinde duruyor.

  Kolalı içecekler, bir yantan kan şekerini hızla yükselten, dolayısıyla insülin hormonunu artırarak vücudun yağ depolamasına yol açan yüksek miktarda şeker içermesi nedeniyle, diğer taraftan da süt ve süt ürünleri gibi sağlıklı beslenmenin temeli olan içeceklerin yerine geçtiği için şişmanlık riski oluşturuyor.

  Bunların dışında kola içme alışkanlığının fast-food beslenmeye eşlik ettiğini ve kola ile birlikte daha fazla yemek yendiğini biliyoruz.

  Bu nedenle çocuklukta obezite ve buna bağlı şeker hastalığının önemli bir sorun haline geldiği ABD deki çocuk sağlığı otoriteleri çocukların kolalı içeceklerden uzak tutulmasını öneriyor.

  Kolalı içeceklerin asıl zararlı etkisi ise kemikler üzerinde. Üç yıl önce ABD Tabipler Birliği nin Çocuk Sağlığı dergisinde kolanın lise öğrencilerinde kemik kırıkları sıklığını üç kat artırdığını gösteren bir araştırma yayımlandı.

  Araştırmacılar, koladaki yüksek miktarda fosforun kan fosforunu yükselterek kemiklerden kalsiyum kemiren paratiroid hormonu düzeyini artırdığını ve bir süre sonra kalsiyumu azalan kemiklerin sağlamlıklarını yitirdiklerini öne sürdü.

  Tıp literatüründe bu gözlemi destekleyen başka insan çalışmalarının yanı sıra benzer etkinin farelerde olduğunu gösteren araştırmalar da yayımlandı.

  Kola içme alışkanlığı, en önemli kalsiyum kaynağı olan süt ve süt ürünleri tüketimini de azaltıyor ve ergenlik döneminde günde 800-1200 miligram olan kalsiyum ihtiyacının karşılanmasını önleyerek kemik sağlığını olumsuz yönde etkiliyor.

  Bunların dışında kolanın böbreklerden kalsiyum atılımını ve diş çürüklerini belirgin bir şekilde artırdığı, mide mukoza hücre döngüsünü bozduğu, aşırı içilmesinin kas hastalığına (hipokalemik miyopati) neden olduğunu gösteren raporlar yayımlandı.

  Şimdiye kadar kolanın insanlar için yararlı olduğunu gösteren bir araştırma yayımlanmadı.

  HEKİMCE
   
 2. yasemin

  yasemin Daimi Üye

  Bunu daha önce okumuştum.Pepsinin bölge satış müdürü arkadaşım zararlarını daha geniş ayrıntılı yapılışı ile anlatdı. Ama bilmeme rağmen cola tüketiminden asla vazgeçmedim. Hele o sıcaklar da o böyle lıkır lıkır buz gibi cola reklamı var ya süper yaaa

  Bildiğim her zararlı şeyin bir de yararı olduğu ama neye yararlı henüz bende bilmiyorum.Paylaşımın için sağol can...
   
 3. SÜLEYMAN

  SÜLEYMAN Daimi Üye

  valla zararlı da olsa vazgeçilmez olmuş artık insanlar sudan çok coca cola tüketiyolar :eek:
   
 4. kartal

  kartal Daimi Üye

  evet zararlı ama sıcak havada iyi gittiyor ne yapalım midemize mahvetiyoruz hiç faydası yok bana göre zararlı
   
 5. pınar__

  pınar__ Daimi Üye

  evet biçok zararı var ama yinede vazgeçilmezz,bi nevi alışkanlık iştee
   
 6. yorum62

  yorum62 Daimi Üye

  paylaşımın için saol can bu kadar zararlı etkilerinden sonra nasıl bir sonuç olur bilmem ama bence zararlıda olsa yararlıda
  dünya genelinde temel bir içecek haline gelmiş..
  eeee ne yapalım zararlarını içenler düşünsün demekten başka bişe diyemiyoruz.....
   
 7. CeSuR__PRENS

  CeSuR__PRENS Daimi Üye

  Coca Cola'yla pas tutmuş civataları somunları çok rahat açabiliyoruz çünkü asiti gerçekten kuwetli...
  İçmenizi tavsiye etmem en iyisi meyve suyu.
   
 8. selenayy

  selenayy Daimi Üye

  coco colayı içmek dışında da birçok yerde kullanabilirsiniz haydar ın dediği gibi sıkışmış civataları açmak hatta klozet temizliğinde de etkili olduğunu duymuştum çok kuvvetli bir asidik etkiye sahip. içip içmediğime gelince eğer herkes içiyor bir ben kalmışsam biri için çok özel bir ansa bir iki yudum en fazla bir küçük bardak içerim. lütfen dikkat edelim arkadaşlar herkese sağlıklı günler dilerim...emeğine sağlık can
   
 9. CeSuR__PRENS

  CeSuR__PRENS Daimi Üye

  Arkadaşlar burada bilgi paylaşılacaksa işte size bilgi ben ağır sanayiciyim cola (siyah) gerçekten çok etkili bir asitle zenginleştirilmiştir. Burada herşeyi tam olarak açıklamam çalıştığım firma için iyi olmaz. colanın dişinize verdiği zararda büyüktür dişleri erittiğini duymuştum siz fark etmiyorsunuz ama yavaş yavaş etkileniyorsunuz ayrıca çürüklerin kankasıdır.
  DENEY :
  Çok küçük bir et parçasına cola dökün ve bekleyin sonuç sizi şaşırtmasın gerçek...seçim sizin Afiyet olsun...
   
 10. gülüş

  gülüş Daimi Üye

  Cola içenler bu yazıyı okuduktan sonra umarım içmezler yada azltırlar ben şahsen elimden geldiği kadar içmemeye çalışıyorum aşırı içenleri de sanki üstüme vazifeymiş gibi uyarmadan duramıyorum Benim favori içeçeğim her zaman su olmuştur su gibisi yok doğal duru ve berak aynı zamanda zararsız.
   
 11. BENDE GÜNDE HİÇ ABARTISIZ 2.5. LİTRE KOLA İÇİYORDUM AMA 7 AY ÖNCESİNE KADAR EN SON ÇOK KÖTÜ BİR MİDE AĞRISIYLA DOKTORA GİTTİM DOKTOR MİDEYİ DELECEKMİŞİN AZ DAHA DEDİ VE O GÜN BU GÜNDÜR AĞZIMA SÜRMÜYORUM CANLAR SİZEDE TAFSİYEM İÇMEYİNNN
   

Sayfayı Paylaş