bazı alevi düğünlerinde semah dönülüyor. bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz?

Konu, 'Ziyaretçiler ( Soru - Cevap )' kısmında ersan-tan tarafından paylaşıldı.

 1. musayuce

  musayuce Daimi Üye

  semlar.eğer semahı sadece ibadet olarak görür ve ibadeti günlük yaşamımızdan ayırırsak,nerde bizim alevi inancımız nerde bizim bektaşiliğimiz.bizim yolumuz insanlık yolu,ibadetimiz insan.semahın anlamıda aynı yolda gitmek,aynı duyguları paylaşmak.Biri kırk kırkı bir olmaktır.Bizim her anımız ibadet.Diğerlerinden ayıran fark bu bizi.Ama magazin programlarınada bir magazin olayı olarak kullanılması doğru değil.2yıl önce didimdeydim ve CEM adında bir bar açmışlar,ordakilere sordum neden bu isimle açtınız diye.Birçoğu bilmiyo bilende reklam amaçlı açmış sanırım. işte bu saçma.
   
 2. mim.nesli

  mim.nesli Daimi Üye

  DÖNÜLÜR NEDEN DÖNÜLMESİNKİ.. SEMAHLARIMIZ SADECE İBADET DEĞİLDİR...BİRLİKTELİĞİMİZİ GÖSTERMENİN EN GÜZEL YOLLARINDAN BİRİDİR BENCE..
   
 3. kızıltan

  kızıltan Üye

  bende karşıyım semah kesinlikle rastgele yerlerde dönülmez ibadet ancak ibadete uygun yerlerde yapılır ,buna dikkat edilmesi zorunludur .
   
 4. selenayy

  selenayy Daimi Üye


  ben düğünlerde semah dönülmesine karşıyım bunu her fırsatta dile getiriyorum. xece'nin yorumu beni düşündürdü; bu bizim eksikliğimiz bu bizim ayıbımız. derdim bu zaten benim artık ne olur gençlerimizi, geleceğimizi bilinçli, bilgili ve aleviliğe yakışır şekilde büyütelim. semahı düğünlerde, düvaz_imamı televizyon programlarında görmesinler. lütfen canlar artık zamanı geldi biraz daha duyarlı bilgili olalım bu yolun yolcusuysak eğer yolun hakkını verelim.
   
 5. gecekorsanı

  gecekorsanı Aktif Üye

  ÖNEMLİ BİR KONUYA PARMAK BASMIŞSINIZ SİZİ TEBRİK EDERİM.DĞÜĞNLERDE SEMAH DÖNMEK SON DERECE YANLIŞ. KALDIKİ DÜĞÜNLERE BİZİM İBADET ŞEKLİMİZİ YADIRGAYAN KOMŞULARIMIZ DA GELEBİLİYOR. BUNLAR İBADET YERLERİNİN DÜĞÜN SALONLARI OLMADIĞINI BİLMELERİ DE BİZİ TANIMALARI AÇISINDAN FAYDALI DEĞİL Mİ?
   
 6. yalçındemir

  yalçındemir Aktif Üye

  bende öyle düşünüyorum semah bir ibadet şeklidir düğünlerde dönülmesi yanlıştır
   
 7. serpil

  serpil Üye

  BENCEDE SEMAHIN DÜĞÜNLERDE DÖNÜLMESİ YANLIŞ BU BİZİM İBADETİMİZ EYLENCE ORTAMINDA OLMAMASI GERKİR
   

Sayfayı Paylaş