Ata'mızın Özel Eşyaları..

Konu, 'Atatürk'ün resimleri' kısmında LinkinPark tarafından paylaşıldı.

 1. LinkinPark

  LinkinPark Daimi Üye

  AKSESUARLARI

  KRAVAT İĞNESİ


  [​IMG]
  Manevi kızı Afet İNAN tarfından Anıtkabir Müzesine bağışlanmış olan bu kravat iğnesi, "g.m. Kemal" ibaresi bulunan ince sarı madeni tele şekil verilerek yapılmıştır.


  DÜĞMELERİ

  [​IMG]

  Büyük düğmelerin üzerinde 29'ar, küçük düğmelerin üzerinde 25'er adet elmas taşı bulunan, platin alt taraflarında manşet düğmeleri bulunan

  KOL VE FRAK DÜĞMESİ

  [​IMG]

  Toplam toplam dokuz parçadan oluşan takımın alt tarafı altın, kenarları platin ve ortakarı incilidir. Birinin ortasında inci yoktur. Alt tarafında dikin halkası bulunan üç adet düğme, aynı model iki düğmenin birleşmesiyle yapılmış olan iki adet manşet düğmesi ve iki adet yakaya takılan düğmeden oluşmaktadır. Kutusunun kapak içinde "A.Forster-Wien" yazılıdır.


  BROŞU

  [​IMG]

  Fiyonk biçiminde, platin üzeine pırlanta taşıdır. Broşun ortasında bir adet olmak üzere toplam 140 adet pırlanta taşı vardır. Atatürk tarafından Dr. Müftale SOYER'e 10 Mayıs 1936'da düğün hediyesi olarak verilmiş olup; Müftale SOYER tarfından Anıtkabir müzesine bağışlanmştır.


  ÇAKMAĞI

  [​IMG]

  Madeni kısımları beyaz nikalajlı altlığı yeşil mermerden yapılmış, Ronson marka ve Çekoslavakya malıdır.


  TABAKASI

  [​IMG]

  Altından yapılmış sigara tabakasının üst kısmında iki sıra ince şeritli kanallarda dört pırlanta, altı safir taş vardır. Kanallar üzerinde ince çizgiler ve nokta desenler işlenmiş olup, kapağın açma yerinde de safir taş gömülüdür.

  DOLMA KALEMİ

  [​IMG]

  Sivaslıların, Sivas Kongresi anısına Atatürk'e hediyesidir. Yakut ve pırlanta taşlarlara süslüdür. Kalemin üzerinde 412 adet küçük, 45 adet orta boy ve tepe kısmında ise 2,5 kırat olan büyük boy 1 adet pırlanta taş vardır. Kalemin üzerinde yakut taşlarla eski yazıyla yazılı "4.9.1335 (1919) Sivas Kongresi" yazılıdır. Ayrıca yedek kalem ucu bulunmaktadır.
  Kalem ve ucunun muhafaza edildiği gribej renkli süet kutunun üzeri ve kenarları altın işlemelidir. Kutu üzerinde dikdörtgen plakada eski yazıyla "Türkiye Reisi Cumhuru Gazi Mustafa Kemal Hazretlerine Sivas Hatırası " yazısı bulunmaktadır.


  KAĞITLIKLIĞI, MAKASI VE ZARF AÇACAĞI

  [​IMG]

  MAKAS VE ZARF AÇACAĞI

  Yeşil renkli deri kabı içeçindeki madeni makas ve zarf açacağının üzerinde çiçek ve yaprak desenleri işlenmiş olup, zarf açacağının sap kısmında ise helezonik çizgilerden oluşan işlemeler vardır.
  KÂĞITLIĞI Çeşitli boylardaki not yazım kağıtlarının konunabilmesi için kristal cam üzerine pirinç kubbeli vidalarla tutturullarak şekillendirilmiş bölmeleri olan kâğıtlıktır.


  MASA ZİLİ VE ÇETVELİ

  [​IMG]

  MASA ZİLİ

  Gümüşi renkli madenden olup, çan şeklindedir. Gövdesi çiçek ve yaprak motifleri ile işlemelidir. Zilin tepesinde ise çalmak için beyaz renkli bir düğmesi bulunmaktadır.
  ÇELİK ÇETVELİ Gümüş renginde metalden imal edilmiştir. Uç kısmından ise 4 mm. çapında asma deliği bulunmaktadır.  KÂĞIT DELGECİ

  [​IMG]

  Madeni siyah renkli "Soennecken 232 D.r.Patent" markalı, kâğıt delgecidir.


  KİTAP DESTEKLERİ

  [​IMG]

  Tunçtan imal edilmiş, kitap görüntülü iki adet kitap desteği olup, üzerlerinde ise İngiliz Yazar W.Sheakespeare' in portre kabaartmaları ve kabartmaların altında ise yazarın ismi yazılıdır.


  KÂĞIT AĞIRLIĞI

  [​IMG]

  Altlığı koyu kahverengi damarlı mermerden küp şeklinde olup, üst kısmında ise "WAGNER" in yarım boy tunçtan büstünü sembolize etmektedir. "WAGNER" in adının da yazılı olduğu bu eser kağıtların dağılmasını önlemek üzere ağırlık işlevi görmektedir.


  HOKKASI VE ÇETVELİ

  [​IMG]

  HOKKASI

  Beyaz mermer üzerine oyma tekniği ile renkli taşlardan çiçek ve yaprak motifleri işlenmiş olan, orta kısmında ise sarı madenden çiçek desenli kapağı bulunmaktadır. Manevi Evladı Prof. A. AFETİNAN tarafından Anıtkabir Müzesi' ne bağışlanmıştır.
  AHŞAP ÇETVELİ Çift taraflı ölçüm çizelgesi bulunan, sırt kısmında ise tutma bombesi bulunan ağaç metrik cetveldir.  KURUTMA TANPONU

  [​IMG]

  Somaki taşından yapılmış kahverenkli, üst kısmı dikdörtgen, üzerinde küre şeklinde tutamağı bulunmaktadır.  MASA KALEMİ VE MÜHÜRLERİ

  [​IMG]

  MASA KALEMİ
  Kaidesi, damarlı kahverengi mermerden yapılmış yarım daire şeklinde Shaffres marka dolma kalemdir. Mermer kaide üzerine dikdörtgen şeklinde üç yizli sarı madeni plaka yapıştırılmıştır.


  NOT DEFTERİ

  [​IMG]

  Gümüş kablı olup, ön kapak üzerine altından bir mermi kabartması, gönderi ve ipi altın olan bir Türk Bayrağı ve 18 ayar altın minyatür bir piyade tüfeği yer almaktadır.

  Tüfek kurşun kalem olarak kullanılmaktadır. 1925'de "Kurtuluş Günü Hatırası" olarak bir subay eşi olan Saadet Hanım tarafından Kendilerine hediye edilmiştir.


  KURŞUN KALEMİ

  [​IMG]

  Baş tarafı halkalı olup altından yapılmıştır. İiçerisinde daha ince ve uzun uç kısmı bulunmaktadır. Gövdesi üzerine bitkisel motif ve üzüm salkımları işlenmiştir.

  FİNCANI VE PORSELEN KAHVALTI TAKIMI

  [​IMG]

  FİNCANI

  Fincan takımı, altı adet fincan ve tabaktan oluşmaktadır. Porselen fincan takımının kenarlarında ince çizgi halinde, kulpları ise tamamı yaldızlıdır. Fincan takımında beyaz zemin üzerinde kırmızı renkli çiçek ve yaprak desenleri bulunmaktadır.
  PORSELEN KAHVALTI TAKIMI Takımın sütlük ve şerliğinin kulpları, kapakları ve emziği sarı yaldızlıdır. Zeminleri beyaz renkte, üzerlerinde ise kırmızı renkli çiçek ve yaprak desenleri bulunmaktadır.


  GÜMÜŞ KAHVALTI TAKIMI

  [​IMG]

  Gümüşten yapılmış bu takımın takımın, ağız kenarları kabartma motifli, şekerliği ise iki kulpludur. Sütlük ve kremalık kapaksız olup takımın diğer parçaları kapaklıdır. Kahvaltı takımı kare tabanlı ve yuvarlak ağızlıdır. Kremalık ise yuvarlak tabanlıdır.  KAHVE FİNCANI

  [​IMG]

  Poselenden yapılmış ve zemin rengi beyaz olan, küçük kahve fincanıdır. Tabağının kenarları ve fincan ağzı sarı yaldız süslüdür. Fincanın gövdesinde eski yazıyla "G.M.K." harfleri verdır. Bohemiya marka Çekoslavak yapımıdır.


  ŞEKERLİĞİ

  [​IMG]

  Türkiye İş Bankası Şişe ve Cam Fabrikası' nca 29 Kasım 1935 tarihinde Atatürk' e hediye edilen şekerlik mavi renkli camdandır. Kapağı üzerinde profilden görünümlü Atatük' ün kabartması bulunmaktadır. Manevi Evladı Prof. A. AFETİNAN tarafında Anıtkabir Müzesi' ne hediye edilmiştir  ŞEKER MAŞASI

  [​IMG]

  Gümüş şeker maşasının her iki yanında yaprak motifleri şeklinde kabartma işlemeler bulunmaktadır. Bir tarafı üzerinde bulunan yaprak motifinin içinde ise, içiçe geçmiş "M.A" harfleri yazılıdır.


  İÇKİ TAKIMI

  [​IMG]

  Yuvarlak gövdeli sarı renkli camdan yapılmıştır. Ortasında "K.A." harflerinin olduğu büyük kapaklı kâsesi ve bir düzine kulplu bardağı bulunmaktadır. Kâse ve bardaklar kesme camdandır. Takımın kepçesinin yerleşe bildiği kapak kenarında bir yivide bulunmaktadır.


  İÇKİ SÜRAHİ VE KADEHLERİ

  [​IMG]

  Rus Mareşali Voroshilov' un Atatürk' ü 1933 yılında ziyaretinde hediye ettiği bir sürahi ve altı kadehli içki takımıdır. Gümüş üzerine mine işlemeleri olan, bu takımın aralarında sentetik akomarin, yakut ve topaz taşlardan süsleri bulunmaktadır. Sürahi ve kadeh ayakları altıgen şekillidir. Gövdeleri ise altıgen şişkin karınlıdır. Sürahi dar bayunlu olup kapağı zincirle ağız kenarına bağlıdır.


  BİRA KUPASI

  [​IMG]

  Pembe cam ve beyaz porselen yapılmış yuvarlak kupa tabağı ve ince uzun bira kupasıdır. Kapığı ve kulpu yaprak ve çocuk başı kabatmalıdır. Kupun dışı renksiz ve içi kırmızdır.


  KADEH VE BARDAK SETİ

  [​IMG]

  Çeşitli şekil ve ebatlarda, dördü ayaklı olmak üzere altı adet cam içki kadehi ve bardağından oluşmaktadır. Ağıza yakın kısmı şerit şeklinde yaldızla işlenmiştir. Atatürk'ün Manevi Kızı Sabiha Gökçen Tarafından Anıtkabir Müzesi'ne bağışlanmıştır.

  SİGARA KUTUSU

  [​IMG]

  Yeşil mermerden yapılmış, kapağı üzerinde dört şerit halinde süs amaçlı madeni çubukların bulunduğu bir sigara kutusudur.


  KİBRİT KUTUSU

  [​IMG]

  Altından yapılmış olan bu kutunun alt ve üst tarafına iki bant içinde siyah mineler baklava şeklinde motif olarak işlenmiştir. Gazi Mustafa Kemal isiminin kısaltılmışı "G.M.K."armasının bulunduğu kutudur.


  SİGARA TABLASI

  [​IMG]

  Pirinçten yapılmış, at başı şeklinde sigara tablasıdır.  BASTON VE KIRBACI

  [​IMG]


  BASTONU
  Ahşap üzerine siyah renkli ve altın işlemelidir. Sap kısmı ve gövdenin başlangıcı altın işlemelidir. uç bölümünde altın halka geçirilmiştir.KIBARCI
  Altın saplı, kırbaç kısmı kemik olup, üzerinde meşin ve altın şerit sarımlıdır. Ucundaki vurma yerinde altın kısım bulunmaktadır.


  SAATİ

  [​IMG]

  Üç adet altın beşibirlikten yapılmıştır. Kapağının ön yüzünde ay yıldız olup eski yazıyla da, "Ankara 23 Nisan 1336 (1920)" yazısı bulunmaktadır. Kapağın içinde ise yeni harflerle "G.M.K." işlidir. saatin dış alt kısmında ise defne yaprağıdan çelenk içerisinde Osmanlıca yazı ile "Türkiye Cumhurreisi 1929" yazılıdır. Saat "Audemors Riquet and CO" markalı İşviçre malıdır.  ALTIN CEP SAATİ

  [​IMG]

  Dış kapağı estetik bir şekilde dal ve bitki motifleri ile şekillendirilmiş altın cep saatidir. Dal motifleri arasında 69 adet pırlanta taşla işlenme yapılmış, Saniye göstergeside bulunan bu saat "C.H.F. Tissot Fils Locle" markalıdır. Saatin kutusunun kapağı içerisinde "Oscar Fresard Lausanne Meme Maison A Luceme" yazılıdır.

  ŞAPKASI

  [​IMG]

  "Leon Premier de Paris" markalı çevresi parlak siyah kumaşla sarılmış siyah fötr şapkadır.  MELON ŞAPKASI

  [​IMG]

  Törenlerde giyilen siyah renkte melon şapkanın iç kısmında "G.M.K.", "Lincoln Bennet" ve "F. Collara İstanbul" yazısı bulunmaktadır.

  MİLLETVEKİLLİĞİ ROZETİ

  [​IMG]

  Kırmızı mineli, yuvarlak biçimli olup, alt kısmı altındır. Mine kısmına altından ayyıldız motifi ve "T.C.", "T.B.M.M." harfleri işlenmiştir.


  İSTİKLÂL MADALYASI

  [​IMG]

  İstiklal Madalyası oval biçimli olup kırmızı, yeşil renkli kurdelesi vardır. Pirinçten olan madalya T.B.M.M. tarafından 21 Kasım 1933 tarihinde Atatürk'e verilmiştir. Ön yüzünde Ankara'nın, ortada T.B.M.M. binasının silüeti bulunmakta, bunun arkasında, zafer ve barışa işaret eden güneş ışınları görülmektedir.

  Meclis'in sağında 23 Nisan, solunda ise 1336(1920) tarihi yazılıdır. Meclisin altında bulunan dünya haritası bilgiyi, orak ve tırpanlar tarıma önem verileceğini, iki taraftaki meşe dalları ise barışı anlatır. En altta kağnısıyla köylü kadını tasviri yer almaktadır. Arka yüzünde ayyıldızla çevrilmiş olarak Misak-ı Milli sınırlarının göseren Türkiye Haritası ve en altta madalyanın yapılış yılı olan 1 Teşrinisani 1338 ( 1 Ekim 1922) tarihi yazılıdır.


  NİŞANI

  [​IMG]

  Türk Tayyare grubu tarafından 20 mayıs 1925'te Atatürk'e verilmiştir. Platinden yapılmış nişanın üzerinde murassa nişanın 131 adet pırlanta ve bir adet de zümrüt taşı bulumaktadır. büyük taş iki krattır. Alt ortadaki ayyıldızın heriki yanından açılıp, yukarıya doğru daralan tepe noktasında birleşen bir çelenk verdır. Çelengin ortasında bir uçak görüntüsü bulunmaktadır. Büyük taş, yıldızın ortasında yer almakta zümrüt taş ise uçağın ucunda yer almaktadır.  MADALYONU

  [​IMG]

  20 Ağustos 1937 tarihli madalyonun ön yüzünde, "Trakya 1.Ordu Manevrası Hatırası" yazısı, tarihin üzerinde K.Atatürk imzası, arka yüzünde de ayyıldız arması bulunmaktadır.  PLAKETİ

  [​IMG]

  Yuvarlak ve altından yapılmış pşaketin ön yüzünde Ankara Kalesi' nin kabartması, arka yüzünde ise zeytin dalından oluşturulmuş bir çelenk içerisinde "Atatürk'e Ankara'ya gelişlerinde 18. yıldönümünde şehrin minnet ve şükeran hatırası 27.12.1919 - 27.12.1937" yazısı bulunmaktadır.  MÜHÜRÜ

  [​IMG]

  Madeni bombeli bir sapı vardır. Sapın ortasında kırmızı renkte nokta bulunmaktadır. Mühür kısmı dikdörtgen şekilli olup, içinde "K.Atatürk" imzası yer almaktadır.  BROŞU

  [​IMG]

  Fiyonk biçiminde, platin üzeine pırlanta taşıdır. Broşun ortasında bir adet olmak üzere toplam 140 adet pırlanta taşı vardır. Atatürk tarafından Dr. Müftale SOYER'e 10 Mayıs 1936'da düğün hediyesi olarak verilmiş olup; Müftale SOYER tarfından Anıtkabir müzesine bağışlanmştır.

  TABANCASI

  [​IMG]

  TABANCASI
  Amerikan yapımı Smith-Wesson markalı, kabzası üstü siyah sert bakalit kaplıdır. Tetik korluğu siyah renklidir. Kahverengi meşin bir kılıfı vardır.

  Manevi kızı ve ilk Türk Kadın Savaş Pilotu Sabiha GÖKÇEN'e verdiği bu silah daha sonra Sabiha GÖKÇEN tarafından Anıtkabir Müzesi'ne bağışlanmıştır.


  KILICI

  [​IMG]

  KILIÇLARI
  İstanbul halkınca "Tercüman-ı Hakikat Gazetesi" aracılığı ile Atatürk'e hediye edilmiş kılıçtır. Kabzasının alt kısmı, kınının alt ve üst kısımları onsekiz ayar altından yapılmıştır. Kınında iki altın bilezik ve bunlar bağlı olan altın iki halka bulunmaktadır. Kılıç kınının diğer kısımları siyah meşinden olup, kabzasının altında bağları bulunmaktadır. Kılıç üzerinde altı adet küçük elmas taş bulunmaktadır.
  Kılıçta Osmanlıca olarak" İstanbul halkınca "Tercüman-ı Hakikat Gazetesi" aracılığı ile Gazi Mustafa Kemal Paşa Hazretlreine hediyedir yasısı ve 12 Rebiülevvel 1341 (12 Nisan 1925)" yazılıdır.

  MERMER TEPSİSİ

  [​IMG]

  Yeşil memerden dikdörtgen şeklinde yapılmış, kulpları beyaz nikelajlı metal, tutma yerleri ise yuvarlak mermerden olan, özellikle kahve servisinin ikram edilmesinden zevk aldığı bir tepsidir.

  PORSELEN MEYVE TABAĞI

  [​IMG]

  Resimde görülen porselen meyve tabağından altı adet olup, tabakların kenarlarına ince bant halinde yaldızlı desen, orta kısımlarında ise çeşitli renklerde iri çiçek ve yaprak motifleri işlenmiştir.


  GÜMÜŞ TEPSİSİ

  [​IMG]

  Gümüşten yapılmış yuvarlak tepsinin ortasında çok köşeli geometrik şekiller, kenarlarında ise bitki motifleri bulunmaktadır.


  PEÇETE HALKASI

  [​IMG]

  Gümüşten yapılmış iki adet, silindir şeklindeki peçete halkaların ortasında eski yazıyla birisinde "G.M.K." diğerinde ise "L.G.M.K." harfleri bulunmaktadır.  YUMURTA ALTLIĞI

  [​IMG]

  Gümüş olan yumurtalığın ağız kenarı ve kaidesi çiçek yaprakları şeklinde sekiz girintilidir.  TUZLUĞU

  [​IMG]

  Gümüşten yapılmış ve dikdörtgen biçimli tuzluğun, tek yöne açılan kapağı, kulpu ve dört ayağı bulunmaktadır. Kapağın bir yanında kaşığın durması için yiv yapılmıştır.  MEYVE ÇATALI-BIÇAĞI

  [​IMG]

  Sapları sedeften yapılmış madeni meyve bıçak ve çatalın birer yüzü işlemeli diğer yüzlerinde ise içiçe "M.K." harfleri yazılıdır.
   
 2. Bayat

  Bayat Üye

  eline,emeğine sağlık can..
   
 3. nisan güneşi

  nisan güneşi Daimi Üye

  teşekkürler Yener eline sağlık hepsi birbirinden güzel :)
   
 4. devran baki

  devran baki Daimi Üye

  emeğine sağlık:)
   
 5. çok güzelller tşk doğrusu imrendim canım atamın ne kadar da güzel zevkleri varmış meğersem ;)
   
 6. enelhak

  enelhak Super Moderator

  Paylaşım için teşekkürler değerli Can :)
   

Sayfayı Paylaş