Alevilerin %97 si hayır dedi

Konu, 'Serbest bölge' kısmında gezgin1881 tarafından paylaşıldı.

 1. gezgin1881

  gezgin1881 Daimi Üye

  AKP, 12 Eylül referandumunun sonuçlarıyla ilgili analizini tamamladı ve ortaya çarpıcı sonuçlar çıktı. Çalışmayla referandumda 'hayır' oyu veren yüzde 42'lik seçmenin röntgeni çekildi.

  'Hayır' oyunun gerekçeleri; demokratik açılıma tepki, yaşam tarzı kaygısı ve yargıda kadrolaşma olduğu inancı olarak sıralandı. Anayasa değişikliğine 'evet' diyenlerin en önemli gerekçesi olarak da sivil anayasa beklentisi öne çıktı.

  ALEVİLER'DEN DESTEK YOK!

  Açılımlarla birlikte terörün sona ermesi ve istikrar ise diğer önemli talepler olarak tespit edildi. Ayrıca açılım ve atılan bir dizi adımlara rağmen Alevi vatandaşlarına anayasa değişikliğine destek vermediği de belirlendi. AK Parti'nin sandık analizlerinden Alevilerin yüzde 97'sinin pakete 'hayır' dediği ortaya çıktı.

  Başbakan Erdoğan, referandumun ardından yüzde 42'lik kesimin 'neden hayır' verdiğini araştıracaklarını söylemişti. AK Parti, referandum sonucunu analiz eden dev bir araştırma yaptırdı. 45 ilde yapılan ve 70 bin vatandaşı kapsayan araştırma sonuçları AK Parti'nin hafta sonu yapılacak olan Kızılcahamam kampında sunulacak.

  NEDEN HAYIR OYU VERİLDİ?

  Zaman gazetesi, araştırmayla ilgili önemli detaylara ulaştı. Buna göre, 'hayır' diyenlerin önemli bir bölümü açılım projesiyle Kürtlere imtiyaz sağlandığını ve bunun terörü azdıracağını düşünüyor. Verilere göre, iç göçün yoğun yaşandığı kentlerde, güvenlik ve ekonomik kaygılarla oluşan tepkiler 'hayır' oylarına dönüştü.

  Çalışmada, sahil şeridinin anayasa değişikliklerine karşı çıkması, iç göçün doğurduğu sorunlarla birlikte yaşam tarzına yönelik kaygılara bağlanıyor. AK Parti'nin muhafazakâr yaşam tarzı dayatacağına yönelik pompalanan korkuların bazı vatandaşları etkilediği gözlendi. Bununla beraber yargıda kadrolaşma ile Türkiye'nin baskıcı yönetime gideceğine inanan önemli bir kesim de 'hayır' oyunu tercih etti.

  KILIÇDAROĞLU'NA ÖZEL DESTEK Mİ?

  Referandum sonucunda Alevi vatandaşların yoğun yaşadığı bölgelerdeki sonuçlar da dikkat çekti. İktidar partisinin yaptırdığı sandık analizlerine göre, Alevilerin yaşadığı köylerde hayır oyları yüzde 100'e yakın çıktı. Bazı köyler ve sandıklarda tek bir 'evet' oyuna bile rastlanmadı. Bu durum, 'hayır' kampanyası yürüten CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na özel destek verilmesine bağlandı.

  Yüksek yargıda Alevi kadrolaşma olduğu ve bunların tasfiye edileceği propagandasının seçmeni etkilediği de gözlendi. Kılıçdaroğlu'nun memleketi Tunceli, yüzde 81 ile en yüksek 'hayır' oyunun çıktığı il olmuştu


  Kaynak : Reklam
   
 2. pastacı

  pastacı Üye

  baş örtüsü gelmesin diye elinden geleni yapan zihniyet hayır der zaaten..
   
 3. MUHAMMEDALİ

  MUHAMMEDALİ Daimi Üye

  ya sus konuştukça batıyorsun. ne alaka ?...tüm olayları tek bir ayrıntıya bağlamak ne kadar doğru.. ayrıca benim anam da başörtülü :)
   
 4. ero

  ero Daimi Üye

  iyisimi sen daha fazla pasta börek gibi karbonhidratlı ürünlerden tüketme arkadaşım.
  hayır demek ile başörtüsünün bağlantısı ne anlamadım..
   
 5. pastacı

  pastacı Üye

  anla o zaman kardeşim. yaani anayasa daha sivil olacak gerçi yargıtay başkanı dinini merak ediyorum da. kapalı alanlarda baş örtüsü yasakmış yok canım peki neden o insanlardan vergi alıyorsun neden başı kapalı birinin oğlunu askere alıyorsunuzda yemin törenine almıyorsunuz. yazık yaa. örtü gelmesin diye elinden geleni yapan birinin kendi dükkanı olsa esnaf olarak. ve oraya kapalı biri gelse.. ooo efendim hoş geldiniz buyrun der ama resmi yerler girme der niye kendi dükkanını girince menfaati vardı ...
   
 6. MUHAMMEDALİ

  MUHAMMEDALİ Daimi Üye

  bir kere başörtülülerin bazı yerlere alınmaması gibi birşey yok türbanlılar alınmıyorlar. önemli olan sembolik bir şekilde örtüp örtmemek.
  ayrıca alevilik islamdan bağımsız bir din değil materyalistlerin islamı değiştirme çabalarına karşı özü, aşkı, Hak ve insan sevgisini korumayı amaçlayan bir inançtır, külttür. İslamın özüdür, kendisidir.
   
 7. gezgin1881

  gezgin1881 Daimi Üye

  Merhaba can,

  öncelikle şunu belirtmeliyimki biz aleviler insanların inanç biçimlerini şekillerini giyimlerini asla sorgulamayız. Kaldıki çok geniş hoşgörüye sahibiz.

  Yüzyıllardır bukadar hoş görülü olmamıza ragmen hep yakılan katledilen yok edilen çeşitli iftiralara ugrayanlar yine biz olmusuzdur. bunun en son örnegini daha yakın zamanda sivasta insanlarımızı diri diri yakmalarıyla gördük. İşte biz bu zihniyete karsıyız.

  Bugün malesef basından takip ediyoruz. Kapalı kadın doktor erkek cocuga bakmam demiş ve bakmamış. Bizler buna karsıyız. Eger doktor olduysa bir kişi kendisine gelen kişiye erkek kadın ayrımını yapamaz bunun bir ilerisi mezhep ayrımcılıgıdır. Doktor oluyorsan bu ayrımı yapamazsın aynı sekilde dini bir simge ve bir mezhebin giyinis tarzı oldugu icin özellikle kamusal alanda yani tüm kamuya ait alanda bu simgelerin kullanılmaması gerektigini söylüyoruz.

  Kaldıki kamu hizmeti veren kişilerin dini sembollerle kendilerini afise etmesi birlesmeye degil kutuplasmaya götürecektir. Üniversitelerde dini geregi örtülü okumak isteyen bir kişiye karsılık dinim geregi mayoyla gelmek istiyorum diyen bir kişiyede aynı hoş görüyü gösterebilecekmisiniz diye merak ediyorum.

  Dedigim gibi insanların bireysel hayatlarında özel yasamlarında ne giydigi kendisini ilgilendirir. Ama olayı kamu hizmeti veren alana tasırsanız bu ne laiklikle bagdasır nede insan haklarıyla

  Bu düsünceleri 7 defa Kuran-ı kerimi okumus biri olarak söylüyorum

  saygılarımla
   

Sayfayı Paylaş