Aleviler 8 Kasım'da miting düzenleyecek

Konu, 'Etkinlikler ve Duyurular' kısmında prkacin tarafından paylaşıldı.

 1. prkacin

  prkacin Super Moderator

  Türkiye Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, "Alevi çalıştaylarının göz boyamaktan öte bir hizmeti olmadığını" öne sürdü. Balkız, "eşit yurttaşlık hakkı" taleplerini bir kez daha haykırmak amacıyla geçen yılki mitingin yıldönümü olan 8 Kasım 2009 tarihinde Kadıköy'de miting düzenleyeceklerini bildirdi.
  Balkız, Pir Sultan Abdal Kültür Derneğinin (PSAKD) Ataşehir Mustafa Kemal Mahallesi'ndeki şubesinde, PSAKD Genel Başkanı Fevzi Gümüş ve dernek yöneticileriyle birlikte basın toplantısı düzenledi.
  Türkiye'nin 7 ayrı bölgesinden geçen yıl başlattıkları ve Ankara'da yapılan "Büyük Alevi Yürüyüşü Mitingi" ile "eşit yurttaşlık hakkı" taleplerini kamuoyu ile paylaştıklarını hatırlatan Balkız, bu mitingin Alevi tarihinde bir milat olduğunu, Türkiye'nin demokrasi tarihinde önemli bir yer tuttuğunu belirtti.
  Miting sonrası oluşan kamuoyu baskısının da etkisiyle AK Parti Hükümetinin "Alevi Açılımı", "Alevi Çalıştayı" adı altında bir süreç başlattığını, başlangıç olarak da Alevilerin dinlendiğini kaydeden Balkız, şunları söyledi:
  "Alevi çalıştaylarının göz boyamaktan öte bir hizmeti olmamıştır. Alevi talepleri Alevilerle çözülebilecek iken hükümet, sorunu sürece yayarak, ipe un sermeye başladı. Diyanetçiler ile ilahiyatçılar da dahil olmak üzere ilgili ilgisiz birçok kesimi dinledi, dinlemeye devam ediyor. AKP gerçekten sorun mu çözüyor, bizleri oyalıyor mu? Bizce belli oldu.
  Zira Diyanet İşleri Başkanlığı, 'zorunlu din derslerinin kaldırılması' talebimizin İslam için tehdit oluşturduğunu ilan etti. Diyanet İşleri Başkanlığının yaptığı, başta tüm laik, demokrat kimseler olmak üzere, Alevilerin hak ve hukukunu savunan örgütlerimizi ve örgüt yöneticilerimizi tehdit etmektedir.
  Şeriatçı gizli örgütlere ve militanlara hedef göstermektedir. Diyanet İşleri Başkanlığı'nın, 'zorunlu din derslerinin kaldırılması' talebimizi, İslam için tehdit ilan etmesi, hedef gösterme ve ayrımcılıktır."
  "8 Kasım'da miting düzenleyeceğiz"
  Hükümetin, Alevilerin sesini duymadığını ileri süren Balkız, "eşit yurttaşlık hakkı" taleplerini bir kez daha haykırmak amacıyla geçen yılki mitingin yıldönümü olan 8 Kasım 2009 tarihinde Kadıköy'de miting düzenleyeceklerini bildirdi.
  Balkız, "Dileriz ki AKP önce önüne konulmuş olan mahkeme kararlarını uygular, devamında tek tek ama hızlıca bu haklı, meşru, insani, vicdani taleplerimizi yerine getirir, ülkemizi rahatlatır. Böylece 'açılım' oyununa son verir" dedi.
  Balkız, basın mensuplarının soruları üzerine, Alevilere Osmanlı'dan hediye olan dergahların Vakıflar Genel Müdürlüğünün elinde bulunduğunu, Alevilerin bu mekanlarda "kiracı" olarak yaşadığını söyledi.
  "Kendi cemevimize para ödeyerek girip ibadet edebiliyoruz" diyen Balkız, "Bu bir zulümdür, vicdanla, insanlıkla alakası yoktur. Camilerde para vererek ibadet edildiğini düşünürseniz, Alevilerin sorunlarını daha iyi anlayacaksınız" dedi.  AHA
   
 2. seyduna_34

  seyduna_34 Daimi Üye

  [​IMG]  ALEVİ BEKTAŞİ FEDERASYONU (ABF) ÖNCÜLÜĞÜNDE
  8 KASIM’DA İSTANBUL'DA BULUŞUYORUZ.

  08 Kasım 2009 Pazar

  Saat:11:00-18:00


  TALEPLERİMİZ ;

  - CEMEVLERİ YASAL STATÜYE KAVUŞSUN

  - ZORUNLU DİN DERSLERİ KALDIRILSIN

  - MADIMAK OTELİ MÜZE OLSUN

  - DİYANET İŞLERİ BAŞKANLIĞI KALDIRILSIN

  - HACIBEKTAŞ VELİ DERGAHI GERÇEK SAHİBİ ALEVİLERE VERİLSİN

  - ALEVİ YERLEŞİM BÖLGELERİNE CAMİİ YAPILMASI DURDURULSUN
   
 3. gülüş

  gülüş Daimi Üye

  bir aksilik çıkmadığı takdirde katılcam


  Eşit yurtaşlık hakkımı haykırmak için...
   
 4. seyduna_34

  seyduna_34 Daimi Üye

  evet canlar siteden kimler geliyo benimlee
   
 5. hüseyin 3419

  hüseyin 3419 Aktif Üye

  Birlikten kuvvet dogar gelin canlar bizde sesimizi duyuralım birlik beraberlik için toplanalım emeginize saglık canlar allhatan bir aksilik olmassa ben de gelcem inşalah
   
 6. seyduna_34

  seyduna_34 Daimi Üye

  canlar cogu canımız bu mıtıngden habersız afısler asılmaya calısılmıs ama polısler afıs asanları keyfı olarak goz altına almıs yanı bı sekılde engellenıyo lutfen maıl yoluyla facebookla veya bı sekılde bırbırımıze duyuralım....
   
 7. LinkinPark

  LinkinPark Daimi Üye

  ya benım 8kasımda sınavım var ınanmayacaksınız sımdı ama :D
   
 8. seyduna_34

  seyduna_34 Daimi Üye

  senı yalancı ordulu senıı :D:mad::rolleyes:
   
 9. LinkinPark

  LinkinPark Daimi Üye

  qöndercem sana vıze programımı:)
   

Sayfayı Paylaş