Alevi ailelere baskı ve tehdit sürüyor...

Konu, 'Haberler ve Yorumlar' kısmında melek5825 tarafından paylaşıldı.

 1. melek5825

  melek5825 Üye

  Alevilere yönelik "korkut sisteme katılsınlar" provokasyonları kapsamında devlet kışkırtmasıyla körüklenen tehditlere bir yenisi daha eklendi.
  Aydın'ın Didim ilçesi Cumhuriyet Mahallesi, 1110 Sokak´ta Alevi ailelerin oturduğu üç katlı apartmanın birinci katındaki dairenin kapısına, geçen Cumartesi günü, 'Ulan pis Aleviler icci icmeyun. Çocuglamıza götü örnek oliyesiniz' diye başlayan ve yazım hatalarıyla dolu, yazı yazmayı pek de bilmeyen bir kişinin elinden çıktığı belli olan bir not bırakıldı. Notu görünce tedirgin olan Malatyalı aile ile apartmanın diğer sakinleri polise şikayetçi oldu. Polis, nottaki el yazısının kime ait olduğunun tespiti ve notu bırakan kişinin yakalanması için çalışma başlattığını söyledi.

  Didim Alevi Bektaşi Kültür Merkezi ve Cem Evi Derneği Yönetim Kurulu üyesi Hasan Dikçe, olayı kınayıp, “Didim gibi farklı kültürlerin bir arada yaşadığı bir ilçede bu tür şeylerin yaşanmasından üzüntü duyuyoruz. İlçemizde geçen 5 Mayıs´ta da Alevi ailelerin yaşadığı iki evin kapısı boyayla işaretlenip, 'Alevilere ölüm' ve 'Aleviler´i yakın' yazılı tehdit içerekli mesajlar yazılmıştı. Bu olayında fail ve failleri henüz yakalanmadı. Bunu yapanların yanına kar kalması benzer olayların yaşanmasına neden oluyor. İlçemizdeki huzur ortamına gölge düşüren bu kişilerin bir an önce bulup, adalete teslim edilmesini istiyoruz” dedi.
   
  ünver55 ve Alevi_Kaptan bunu beğendi.
 2. melek5825

  melek5825 Üye

  AKP'li belediyeden Alevi derneğine 'Cem Evi' davası!  AKP'li Sultangazi Belediyesi Sultangazi Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Zeynal Odabaş hakkında Cem Evi açtıkları gerekçesiyle dava açtı. Hakkında 5 yıl hapis cezası istenen Odabaş, "Bu dava AKP´nin siyasi bir kararıdır, Alevi yurttaşlara uygulanan ayrımcı politikaların sonucudur" dedi.
  Sultangazi Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Zeynal Odabaş hakkında AKP´li Sultangazi Belediyesi tarafından 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Sultangazi'de yaşayan Alevilerin taleplerinin karşılanmaması üzerine Cem Evi açması üzerine "işgalcilik" suçlamasıyla dernek başkanı açılan davanın ilk duruşması bugün görüldü.
  Sultangazi Belediyesi'nin kayıtsızlığı üzerine Cem Evi'ni açtılar
  Yaklaşık 200 bine yakın Alevinin yaşadığı Sultangazi´de Alevilerin ibadetlerini yerine getireceği bir tane Cem Evi bulunduğundan ötürü mevcut ihtiyacın karşılanabilmesi için AKP´li Sultangazi Belediyesi´ne taleplerini iletmek istedi. Dernek tarafından yapılmak istenen görüşmeler karşılıksız kaldı ve bölgede yaşayan Alevi halkı, Sultangazi Pir Sultan Abdal Cem Evi´ni yeniden inşa etti.
  Dernek Başkanı saldırıya uğradı
  â€œİşgalci” oldukları gerekçesiyle yıkılmak istenen Cem Evi´nin çevresinde birçok kamu kuruluşunun bulunması da dikkat çekerken ibadet alanlarını yeniden inşa eden bölge halkına baskılar artarak devam etti. Geçtiğimiz sene yaşanan bu gelişmeler içerisinde Dernek başkanı Zeynal Odabaş saldırıya uğradı ancak saldırganların kim olduğu halen tespit edilemedi.
  Mobese görüntüleri, görgü tanıkları bulunamadı
  Saldırıyı gerçekleştirenlerin bulunması için çalışma yürüten avukatlar ise bölgedeki mobese kameralarının kayıtlarının silindiğini ve saldırıya dair görgüsü olan hiçbir tanık tespit edemediklerini belirttiler.
  5 yıla kadar hapis isteniyor
  Sultangazi Belediyesi de bölge halkının inşa ettiği Cem Evi´ni yıkmak için belediye encümen kararıyla 67 bin TL imar para cezası verilerek dernek hakkında icra başlattırıldı. Ayrıca derneğin Cem Evi´nin inşasına neden olarak “işgalci” konumunda bulunduğunu iddia eden belediye, dernek başkanı hakkında da 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı.
  Davanın ilk duruşması bugün görüldü
  Açılan davanın ilk duruşması bugün Gaziosmanpaşa Adliyesi´nde görüldü. Davada yargılanan dernek başkanı Odabaş, Alevilerin haklarının gaspedildiğini, bölge halkının kendi imkanlarıyla Cem Evi´ni varettiğini ve taleplere kayıtsız kalan AKP´li Sultangazi Belediyesi´nin çıkarttığı encümen kararını tanımadıklarını söyledi. Saldırıya uğradığı Eylül 2011 yılında haklarında icra çıkartıldığını karakolda öğrendiklerini söyleyen Odabaş, Cem Evi´nin yasal statüye kavuşturulmasının gerekli olduğunu ifade etti.
  Duruşma 28 Mart'a ertelendi
  Odabaş´ın avukatları da bölgenin havadan ve karadan fotoğrafının alınarak imara uygun olmayan yerlere hangi uygulamaların yapıldığının tespit edilmesini, bölge halkının imece usulüyle Cem Evi´ni inşa ettiği yönünde tanıkların dinlenmesini talep ettiler. Duruşma 28 Mart´a ertelendi.
  "Dava AKP'nin Alevilere uyguladığı politikaların sonucudur"
  Görüşünü aldığımız Sultangazi Pir Sultan Abdal Derneği Başkanı Zeynal Odabaş, açılan davanın AKP´nin siyasi bir kararı olduğunu Alevi yurttaşlara uygulanan ayrımcı politikaların sonucu olduğunu ifade etti. Davanın “işgalcilik” suçlamasıyla açılması hakkında Odabaş, “Biz işgalci tutumu kabul etmiyoruz. O bölgede emniyet müdürlüğü var, devletin olanaklarından yararlanan kamu kuruluşları var. Cami var, kuran kursu var ama onlara imar sorunu yaşatılmaz. Biz cemevlerinin yasal statüye kavuşmasını istiyoruz” diye konuştu.
  (soL - Haber Merkezi)
   
  ünver55 ve Alevi_Kaptan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş