Sivrisineklerden Korunma Yolları

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında devran tarafından paylaşıldı.

 1. devran

  devran Yönetici

  Canlar biliyorsunuz ki yaz ayı içerisine doğru gidiyoruz ve başımıza musallat olan sivri sinekler için acil çözüm üretmemiz de gerekiyor.Mutlaka içimizde gece çalışıp bu canlılardan şikayet eden vardır.
  -en yakın eczaneden sivrisinek kovucu tablet alın :)


  [​IMG]
  Sivrisinekler, hastalık ( sarı humma – sıtma ) ve ısırdıktan sonra kaşıntılı rahatsızlığı veren zararlı hayvanlardır. 1 saatte 1 mile yakın mesafe kat edebilirler.Bir defada 200-300 arası yumurta yumurtlayabilirler.Küçük durgun su birikintileri ,bataklık ve çamurlu ortamlar çoğalmaları için yeterlidir.Eğer gerekli önlemi almaz iseniz 3,5 hafta gibi bir zaman içerisinde daha çok çoğalarak , onlardan daha çok nefret etmenizi sağlayacaklardır. Sivrisineklerin olmadığı bir hayat istiyorsanız, bir dizi önlemler almalısınız.Yada onların varlığından şikayet etmemelisiniz.

  - Sivrisinekten kurtulmak için Önce onları nasıl kontrol edebileceğimize bakalım.-

  - Eviniz bahçeli ise genişi bir balkonunuz varsa, çevrenizde size gerekli olmayan durgun su birikintilerinden kurtulun.Eskimiş oto lastikleri ,kovalar,boş duran saksıların içindeki sular olabilir.
  - Bu su birikintilerinin olmaması sivrisinek lavraları´nın sizin bahçenizde olmaması anlamına gelir.

  - Çöplerinizi kapalı olsun ve mümkün olduğunca biriktirmeyin.Çöp kokuları sivrisinekler için davetiyedir.


  - Pencere ve kapılarınıza sinek ve sivrisineklerin gelmesini önleyecek dayanıklı tüller kullanın.

  - Bebeğiniz ve çocuklarınızın yattığı yerlere, hatta kendi yatağınızda bile cibindirik kullanın. Çocuklarınıza daha n fazla zarar verebilir.

  - Bahçenizde havuz ve akvaryum varsa mutlaka haftada bir temizleyin. Büyük bir havuza sahipseniz yeterli miktarda klorlandığından emin olun. İmkanınız varsa Havuz ve akvaryumunuza balık ve diğer su canlılarına zarar vermeyen ve larvaların ölmesini sağlayan “larvicide” ( larvalar için tablet ) koyun.

  - Bahçe ve balkonunuzda sodyum lambaları kullanın. Sivrisineklerin daha az gelmesine ve elektrik tasarrufu yapmanızı sağlar.

  Bu yazdıklarımız sivrisinekler için elbette çözüm değil. Ama bu önlemleri almamak kesinlikle onların çoğalmalarına ve size vereceği zararın devamı demektir.

  Şimdi sivrisineklerden kimyasal ilaç kullanmadan, nasıl kurtulacağımıza bakalım.

  -Listerine , sivrisineklerden kurtulmanın yollarından birtanesidir. Antibakteriyel özelliği olan listerin´in ağız ve diş sağlığı için kullanıldığını biliriz. Oysa sivrisineklerin düşmanıdır. Sprey olarak kullandığınızda sivrisinekler yaklaşmaz.Doğal ve yan etkisi yoktur.Diğer bazı haşere´leri de sizden uzak tutar.
  -Kedinanesi yağı yada nane yağı, Çay ağacı yağı, okaliptus ve su karışımı ile hazırlayacağınız silüsyonları sürmek, sivrisineklerin ısırmaması için sürdüğünüz “deet” tarzı sivrisinek kovucudan daha etkili ve zararsızdır. Ayrıca 10 kat daha etkilidir. Kedinanesi yağı yada Kedinanesi içeren kremleri sivrisineklere çözüm olarak kullanabilirsiniz.
  -Citronella mumu, Evinizde balkonunuzda sivrisinekleri kovmak için Citronella mumu veya Citronella mumu içeren kandil kullandığınızda. Bulunduğunuz ortama sivrisinekler gelmeyeceklerdir. Ayrıca Citronella yağı ve bilekliğide kullanabilirsiniz.
  -Vaniya, Saf vanilya parçasını yatarken nabız noktalarına sürmeniz , size sivrisinek´lerden uzak ve rahat bir uyku sağlar.
  -Bahçe yada Balkonunuzda Sarımsak , biberiye ,kadife çiçekleri ekerseniz kokusundan rahatsız olurlar , onlar için doğal bir engeldir.
  -Yine Açık havada mangal yaparken sizrisinek sizleri rahatsız ediyorsa, yanan mangala adaçayı ve biberiye atarak onları uzaklaştırabilirsiniz.

  Sivrisineklerden kurtulmak için bir sülüsyon hazırlayalım
  - 2 Bardak Su
  - 4 Damla Lavanta Yağı
  - Bulabilrseniz birkaç damla hint Limonu
  - Nane yağı ( Bulazsanız Taze nane )
  - Bir miktar Biberiye
  - Bir miktar Adaçayı

  Hepsini sprey bir şişede Güzelce karıştırıp bekletin. Alın size doğal haşere kovucu. Bu hazırladığınız karışımı Vücudunuza sürebilirsiniz. Sinek, sivrisinek, Yakarca, Bit, pire, Yaprak bitleri, Uçan karınca, Kırkayak, arı gibi haşereleri kovalamak,kurtulmak için kullanabilirsiniz.

  Sivrisineklerden bahsetmişken , yakarcalar'ı ( Tatarcık -yakarcık ) unutmadık. Aslında sivrisineklerden daha tehlikeliler. Çünkü onlar daha fazla hastalık yayabiliyorlar , sessiz olmalarıda cabası. Yakarcalardan kurtulmak için doğal çözüm , şimdilik sivrisinekler için kullandığımız yöntemleri kullanmak.

  Özellikle yaz aylarında ve kuraklık dönemlerde ortaya çıkan sivrisineklerin, en fazla hastalık taşıyan hayvanlar olduğu ve yılda yaklaşık 3 milyon insanın ölümüne sebep olduğu belirlendi. Sivrisineklerden korunmanın en etkin yollarından birinin sarımsak yağı ve naturel sarımsak olduğu bildirildi.
  Dünyada bulunan 3 bin farklı türünden 400 çeşidinin 100'e yakını bulaşıcı hastalık etkeni taşıyan sivrisineğin, hedef olarak 'sarışın ve kızılları, adet dönemindeki kadınları, ayağı kokanları ve çok terleyenleri' seçtiği ortaya çıktı.
  Sivrisinekler, insanları sokup acı acı kaşındırmaktan başka, bazı hastalıkları da bulaştırıyorlar. Yılda 1 milyon, yani 12 saniyede 1 insan sıtmadan ölüyor.
  İnsanların, bu en küçük ama en önemli düşmanı olan 'küçük vampirler' ile mücadele için ülkemizde ve tüm dünyada kullanılan çeşitli yöntemlere milyonlarca dolar harcandığı, yine de tam olarak başarıya ulaşılamadığı kaydedildi.
  Sivrisinekler çeşitlerine göre başta sıtma ve tifo gibi birçok hastalığa sebep oluyor. Bazıları da zararlı kurtları insanlara taşıyor. Asya ve Pasifik adalarında her yıl yaklaşık 100 milyon insan sivrisinekten bulaşan hastalıklara yakalanıyor. Dünya üzerinde yılda 3 milyon insan da sivrisineklerden bulaşan hastalıklar sebebiyle hayatını kaybediyor.
  Beyin iltihabı ve menenjit hastalığına sebep olan Batı Nil virüsü gibi dünyaya korku salan hastalıklar da hesaba katıldığında, sivrisineklerin yol açtığı tehlike korkutuyor. Ancak, ilginç olan, sivrisinekler yoksullara dokunmuyor. Afrika ve Asya'daki birçok insanın, batılıları öldüren sivrisineklerden bulaşan hastalıklara karşı bağışıklık sahibi olduğu bildirilirken, bu insanların salgın hastalıklarla karşılaşmamasının en büyük sebebi, sarımsak olarak gösteriliyor.
  KÜÇÜK VAMPİRLER
  'Küçük vampirler', Amerika'da da araştırma konusu oldu. Sadece Amerika'da bir yıl içerisinde 30 milyon insanı sivrisineklerin soktuğu ve bunlardan 1 milyon civarında insanın da hastalığa yakalandığı tespit edildi. Sivrisinekler üzerine yapılan kapsamlı araştırmaya göre, kendilerine hedef olarak, topluluk içinde herkesten farklı görünen kişileri seçen bu hayvanların en büyük favorisi ise sarışınlar ve kızıllar. Adet dönemindeki kadınlar, ayakları kokanlar ve çok terleyenler, aynı sebepten dolayı 'sivri'lerin baş hedefleri arasında yer alıyor. Kasların fazla çalışmasından dolayı salgılanan laktik asit ve vücut ısısının artması da bu hayvanların iştahını kabartıyor.
  SİVRİSİNEK YÜZÜNDEN EVİNİ YAKTI
  Brezilya'nın Dourados'ta yaşayan Rogerio Assis Cavalcante, bu yıl mayıs ayında sivrisinekleri ateş yakarak kaçırmak gibi bir parlak fikre kapıldı ve bir tabaka kağıt yaktı. Odanın ortasına bıraktığı kağıtlar yüzünden önce halı, ardından perde tutuştu. Alevler, itfaiye ekiplerinin çalışmaları sonucu söndürülürken, evde maddi hasar meydana geldi.
  İnsanları sineklerin zararlarından korumak için bilimsel çalışmalar yürütmek amacıyla kurulan Almanya Sivrisinek Kontrol Birliği Teknik Direktörü Dr. Norbert Becker, sivrisinek ile en çevreci mücadelenin, biyolojik çalışmalarla yapılan mücade olduğunu, çalışmalarını bu yönde sürdürdüklerini açıkladı.
  SİVRİSİNEKE KARŞI SARMISAK YAĞI
  Dünyada en modern ülkeler bile baş belası olan sivrisineklerden kurtulmak için çare arayışlarını sürdürürken İsveçli bir köylünün buluşu, sivrisineklerden kurtulmak için umut oldu. İsveçli köylü Rolf Lunden, evinin dört bir yanına sarmısak yağı koyduğu zaman sivrisineklerin 50 metre yaklaşamadıklarını söyledi.
  Amerika ve Kanada'da yapılan araştırmalardan da yüzde yüz sonuç alınmış. İsveç'in Osterfarnebo kazası halkı, bu faydalı buluşundan ötürü Lunde'ye teşekkür şildi vermişler. Uzmanlar, buluşun denenmesinde fayda olduğunu belirtiyorlar.
  Türkiye'de, Kastamonu'nun Taşköprü İlçesi'nde dünyanın en kaliteli sarımsağı üretiliyor. Buradaki çiftçiler, seraların veya sebze-meyve diktikleri tarlaların etrafına tek sıra halinde sarımsak dikerek ürünlerini sivrisinek ve diğer zararlılara karşı koruyor. Sarımsak hasadı sonrası ürününü tarlada kurutmaya çalışan köylüler, geceleyin tarlada kendilerini sivrisineklerin rahatsız etmemesi için yanlarında sarımsak bulunduruyorlar.
  SARIMSAK, VÜCUDU SİVRİSİNEK VE HAŞEREDEN DE KORUYOR
  Uzmanlar, sarımsağın, salgın hastalıkların yayılmasını engelleyen en önemli faktör olduğunu belirtiyor. Mikroplarla iç içe yaşayan, kontrolsüz yiyecekleri tüketen, kanalizasyonların yollara aktığı gecekondu mahallelerinde yaşan insanların salgın hastalıklarla karşılaşmamasının en büyük sebebi, sarımsak olarak gösteriliyor.
  Sivrisineğe karşı 'Citrosa' adlı bir bitki geliştirildi. Latince'de 'Geur geranium' adı verilen ve 1989 yılında sardunya ve Çin otunun melezlenmesiyle ortaya çıkartılan Citrosa adlı bitki, ABD, Japonya ve Kanada'da büyük rağbet görüyor. Bitkinin içerdiği 'citronella oil' maddesinden çıkan kokuyu sivrisineklerin sevmediğini belirten uzmanlar, 'Citrose, etrafa limon kokusu vermektedir. Bu kokuyu alan sivrisinekler üç gün baygın kalıyor ve bu süre içerisinde kan ememediği için de ölüyor. Sadece sivrisinek değil, ışığa gelen tüm uçan böcekler üzerinde de etkisi bulunmaktadır' dediler.
  15 yıllık bir çalışma süreci içerisinde üretilen bu bitkinin, Hollanda'dan tohum olarak getirilen Citrose bitkisinin, ülkemizde Fethiye'deki seralarda üretildiği kaydedildi.
  Bakımı çok kolay olan bu bitkinin toprağı ne çok ıslak, ne de çok kuru olmalı. Güneşi gören ve gölge yerlerde muhafaza edilebilir. Kullanımı ise, elle yapraklarına kısa bir süre temas yapılarak kokunun yayılması sağlanır. Yatarken yapraklarına dokunulup vücudun açık yerlerine kokusu sürülebilir. Bu koku 8 ila 12 saat arasında etkili olur.
  (alıntı)
   
 2. Alevi_Kaptan

  Alevi_Kaptan Admin Yetkili Kişi

  Bu konuyu ben açmayı düşünüyodum bu sivrisinek beni yedi bitirdi msn iletimde bile bu yazıyor :)
  Raid sivri sinek ilacı aldım etkili tavsiye ederim.
   
 3. devran

  devran Yönetici

  Kaptan'ım msn iletinde ve profilinde gördüğüm için açtım konuyu zaten :) anladım ki başın sivri sinekle dertte.
  belkim faydası olur diğer canlarada :)
   
  Alevi_Kaptan bunu beğendi.
 4. kigi12

  kigi12 Daimi Üye

  :) :) yüregine saglik deniz can, benim de ilk etapta kaptan aklima geldi valla :) :)
  güzel bilgileri bizimle paylastigin icin cok tesekkürler can, yaz aylarinda herkes sivri sinek taciz ve saldirilari ile karsilasiyor maalesef ;)..
   
  Alevi_Kaptan bunu beğendi.
 5. E=mc²

  E=mc² Daimi Üye

  hepsi ayri bir agacin dali
  boyledir son kapinin hali
  kuyrukta igne agizda bali
  basinda sivri sonunda ari

  selam sevgi saygi hurmetler ;)
   
 6. Alevi_Kaptan

  Alevi_Kaptan Admin Yetkili Kişi

  geçen akşam 1 tane sivrisinek girmiş nerden girdiyse odama tam uykuya dalıcam kulağımın dibinde ötüyor o saate kadar zaten 4 5 yeri soktu kaşı kaşı sakat yapıyordum az daha sonra yorganı üstüme çektim hem sıcak hemde üstümde yorgan var tam bir ızdıraptı :)

  Aşağıdaki ürünü aldım sanırım işe yaradı o geceden sonra göremedim sivri sineği..
  [​IMG]
   

Sayfayı Paylaş