Almanya vizesi tüm bilgiler...

Konu, 'Faydalı Bilgiler' kısmında prkacin tarafından paylaşıldı.

 1. prkacin

  prkacin Super Moderator

  1. Almanya vizesi için randevu almak gerekiyormu ?
  Evet. Almanya vizesi başvurusu için (+90) 212 - 340 49 00 nolu telefondan randevu almak gerekmektedir. Detaylı bilgiler için "Almanya vizesi için gerekli evraklar" bölümünü tıklayınız.Randevu almadan önce yada aldıktan sonra evrakları hazırlamaya başlayabilirsiniz. Tavsiyemiz evraklarınızı hazırlamak için kendinize yeterli zaman ayırmanızdır.

  2. Biyometrik fotoğraf nedir? Neden başvuru için biometrik fotoğraf istiyorlar ?
  Biyometrik fotoğraf teknik olarak kısaca 4,5 cm x 3,5 cm ebatında, yüzünüzün %70 kadarını ön cepheden kapsayan, herhangi bir gölge olmayacak şekilde ve net olarak çekilmiş vesikalık resminizdir. Fotoğrafınız kesinlikle gözlüksüz olmalıdır.
  Vizerehberiniz.com olarak "neden bu fotoğraf, bu almanlarda abarttılar" şeklinde yorumlar alıyoruz. Bu kesinlikle yanlış arkadaşlar. Biometrik fotoğraf şu anda hemen hemen tüm avrupa da pasaportlarda kullanılan ve gün geçtikçe yaygınlaşan bir standarttır. Yani sadece biz Türklere has bir uygulama değil. Sadece Alman konsolosluğu değil çoğu avrupa ülkesi konsolosluğunun istediği bir formattır. Amaç kişinin yüzünüzü açık ve net bir şekilde tanımaktır.

  3. Almanya ya gidebilmek için almanca bilmek şartmıdır?
  Turist olarak, ziyaret amacıyla vs. geçici olarak gidiyorsanız almanca bilmek zorunda değilsiniz. Ama müracatınız çalışma vizesi için ise almanca bilip bilmediğiniz önem kazanıyor. Resmi bir kanun olmasa da alman konsolosluklarının bu konuya önem verdikleri bilinmektedir.Aile birleşimi için gidiyorsanız temel seviyede almanca bilginiz olmalıdır (konsolosluk üzerinde duruyor).

  4. Eşim alman vatandaşı yada çifte vatandaş. Almanyaya gitmek için ne tür vize almam gerekiyor?
  Amacınıza göre değişir. Eşiniz Almanya vatandaşı ise ve Türkiyede yaşıyorsanız ve geçici kısa bir süre için kalmak üzere almanyaya gidecekseniz eşinizle birlikte vize başvurusu işlemi yapmanız yeterlidir.
  Eşiniz Almanya da ise ve daimi ikamet etmek istiyorsanız aile birleşimi vizesi için almanca şartı aranır ve eşinizin Almanya'dan sağlayacağı evraklar ile vize alabilirsiniz. Bkz. "Almanya vizesi için gerekli evraklar"

  5. Türkiyedeyim, bir alman kız arkadaşım. Almanya'da evlenmek için ne yapmam gerekiyor?
  İlk olarak ziyaret vizesi almanız gerekiyor. Kız arkadaşınızın Almanya'dan size sağlayacağı evraklar ile başvuru yapmalısınız. Bu konuda geniş yardım "Yurtdışında Evlilik" bölümümüzde anlatılmıştır. Yine de başka evrak gerekip gerekmediğini konsolosluğa sorunuz. Evlilik için vize müracatında kesinlikle yalan söylemeyin. Vize mülakatı sırasında "Neden ziyaret ediyorsun" sorusu ile karşılaştığınız zaman "evlenmek için" diyebilirsiniz. Açık sözlü olduğunuz için onlarca sıkıştırma sorudan bir anda sıyrılabileceğiniz garantidir. Gerekli evrakları sağladıktan sonra aykırı bir durumunuz yoksa vize almanız daha kolay olur. Red edilirseniz insan hakları mahkemesine gitme yolunuz açılır. Konsolosluk bunu önemseyecektir.

  6. Almanya da vize uzatmak istiyorum. Ne yapmam gerekiyor?
  Almanya ya gittiniz, vize süreniz geçti geçecek ve vizenizi uzatmak istiyorsunuz. Aslında vizerehberiniz.com editörleri olarak yurtdışında yaşanan bütün sorunların dış temsilciliklerimize yada yerel makamlara danışılarak çözülmesinden yanayız ama yinede gelen soruları yanıtlamak istiyoruz. Bu sorunun cevabı; müracatı ilgili ülkenin yabancılar şubesine yapacaksınız. Sizden vize müracatınız sırasında istedikleri evrakların hemen hemen hepsini tekrar isteyeceklerdir. Ayrıca sağlık raporu isteme ihtimalleri de yüksektir. Size yinede yabancılar şubesine (emniyet birimde) başvurun.

  7. Vize sürem geçti yada vize süresinin son günü . Vize mi uzatmazdam ne olur ? Ne yapmam gerekiyor ?
  Vize süresi nin bittiği, dolduğu gün merkezi otomatik bilgi sistemleri (bilgisayarlar) bağlı tüm emniyet birimlerini uyaracaktır. Mesela vizeniz bugün bitiyor, diyelim ki bugün ayın 26sı. Ülkeyi terketmezseniz 24 saat mazeret için bildirim hakkınız var. Yani en geç ayın 27sinde ülkeyi terketmeli veya kalmanız ile ilgili mazereti yabancı ülke makamına bildirmeniz gerekiyor. Yani vize süresi geçtikten sonra 1 gün mazeret bildirme yada ülkeyi terketme hakkınız var. Bu süre geçerse aranmaya başlarsınız. Ve kaçak durumuna düşeceğiniz için muhtemelen o ülkenin vizesini uzun bir süre alamazsınız.
  - Vize uzatma başvurunuzu vize süresinin geçtiği son gün yaparsanız ilgili emniyet birimi size başvuru yaptığınıza dair bir belge verecek ve bunu merkezi emniyet bilgi sistemine iletecektir. Kaçak durumda olmazsınız ama bir dahaki vize işlemlerinizde sicilinizde gözükecektir. Genellikle geçici uzatma süresi alırsınız (3-5 gün). O süre içinde evrakları tamamlar ve vizenizi uzatırsınız.

  8. Almanya vize başvurusunda mülakatta ne gibi sorular sorarlar?
  Gerekli cevap " almanya vizesi için ipuçları ve öneriler " bölümünde mevcut. Herzaman olduğu gibi gidiş amacınızdan başlayarak sorular gelir. Vizerehberiniz.com olarak en büyük tavsiyemiz sağdan soldan kulaktan dolma soruları öğrenip kendinizce cevaplar hazırlamamanızdır. Basit ve doğru cevap verin. Yalan söylemeyin.

  9. Vize başvurusu sırasında nasıl davranmalıyım ?
  Heyecan yapmak ile panik yapmak arasında ince bir çizgi var. Heyecanlanmanız anlayışla karşılanacaktır ama panik yapmayın. Düzgün giyinin, bir diplomatın karşısına çıkacaksınız. Takım elbise giyinip gitmeniz gerekmiyor yada illaki şık giyinin demiyoruz ama düzgün ve temiz giyinin. Herzaman savunduğumuz bir fikir var; evraklarınız tamamsa ve yalan söylemezseniz vizenizi alırsınız. Bunun bilincinde olun.

  10. Vize başvurum reddedildi . Şimdi ne olacak ?
  Vize başvurusu red edildi ise evraklarda eksiklik yada yanlışlık olma ihtimali çok yüksek. Düzeltip tekrar başvurun. Çok uzun beklemenize gerek yok. Belgede gereken düzeltmeyi yapıp ertesi gün tekrar başvurabilirsiniz. Evraklarda yanlışlık yok ise vize veren makam ile yaptığınız mülakatı tekrar düşünün. Yalan söylemediğinize ve dönüş yapacağınıza inanmamış olabilir. Tekrar başvuru yapın. İpuçları ve öneriler bölümünde almanya konsolosluğundan aldığımız istatistiğe dayanarak yapılan başvuruların çok büyük bir bölümünün kabul edildiği görülmüştür. 2. veya 3. kez başvuru yapmaktan çekinmeyin. Eğer aykırı bir durumunuz yok ise ve evraklarınız tamam ise hiçkimse seyehat özgürlüğünüzü engelleyemez.

  11. Almanya da askerlik durumum ne olacak? Yurtdışında Askerlik ten kaçmak mümkünmü?
  Askerlik vatan borcumuzdur arkadaşlar. Asker kaçağı olacağınıza yurtdışında ki erkek vatandaşlarımıza devletimizin sağladığı olanaklardan faydalanın. Dövizle çok kısa dönem (1 ay) askerlik yapabilirsiniz.

  12. Yurtdışında askerlik problemi ile ilgili bilgi verirmisiniz?
  Yurtdışında askerlik sorunu nuz varsa ilk bilmeniz gereken 1111 sayılı kanunun 35/g maddesidir. Burada kısaca özetlemek gerekirse; oturum veya çalışma izniniz varsa askerliğinizi 38 yaşına kadar bağlı bulunduğunuz dış temsilciliğimiz yani konsolosluk yardımıyla erteleyebilirsiniz. Askerlik problemini olanların pasaport ve oturma yada çalışma izinleriyle beraber dış temsilciliğimiz konsolosluklara müracat etmesi gerekir. Gerekli evrakları öğrenmek için ilgili ülke temsciliğimizi arayınız.
  Önemli not : Eğer askerlik çağınıza geldiğiniz halde tecil etmeden yada mazeret bildirmeden yurtdışına çıkmışsanız yurtdışında askerlik ile ilgili işlem yapamazsınız.

  13. Kredi kartı borcum var ve bu borçtan dolayı hakkımda icra davası var. Almanya ya vize alabilirmiyim?
  Türkiyedeki borçlarınız alman konsolosluğunu veya almanya federal devletini bağlamaz. Sorun hava alanı pasaport kontrolleri sırasında karşınıza çıkabilir.Eğer davanız sonuçlanmamışsa yurtdışına çıkabilirsiniz hava alanı kontrolleri sırasında sorun olmaz. Ama iki durum var;
  1. Eğer borcunuz 25.000 ytl yi geçiyorsa borçlu olduğunuz banka size yurtdışına çıkma yasağı koydurabilir (sadece böyle bir hakları var, koydurmayabilirlerde bunu emniyet birimlerinden öğrenebilirsiniz).
  2. Eğer borcunuz devlet bankasına ise yurtdışına çıkmanız biraz zor. Genellikle az sayılabilecek bir borcunuzda olsa hava alanı pasaport kontrollerinde bu sorunu çözmek üzere geri çevrilebilirsiniz. Ama kesin bilgi edinmek için emniyet birimlerinden bilgi alın. Korkmayın sizi tutuklamazlar.

  14. Almanyaya vize almak için açıköğretim ( aöf ) diploması göstermek yeterli mi?
  Bu konuda birkaç soru geldi. Değil aöf diploması ortaokul diploması bile geçerli olur ve hatta hiç diplomanız olmasa bile olur. Yeterki diğer evraklarınız ve şartları yerine getirin. Seyehat özgürlüğünüz okuduğunuz okul ile sınırlanamaz. Tabi ki üniversite diploması olması kolaylık sağlar ama olmaması vize almanızı imkansız bir hale sokmaz. Gerekli bilgiyi konsolosluğa iletin ve işlemlerinizi ona göre yapın.
  Ünivesiteye kimlik kartı, üniversitede okuyor olduğunuza dair resmi belge yada üniversite diploması yoksa mezuniyet durumunuzu "lise" olarak işaretleyin. Giriş belgesi yada referans muhtemelen geçerli olmayacaktır.

  15. Almanya Konsolosluğunun adres, telefonları ve çalışma saatleri nelerdir?
  İstanbul : Alman Başkonsolosluğu İnönü cad. 10, 34437 Gümüşsuyu Telefon: 0212-3346100
  Ankara : Paris Caddesi 29 Kavaklıdere 06540 Ankara Tel.: (+90.312) 4555 330
  Çalışma saatleri : Hafta içi 08:00 ile 12:00 arası. Randevu alındığında saat verilecek


  ALINTI
   
 2. Alevi_Kaptan

  Alevi_Kaptan Admin Yetkili Kişi

  bu sene Almanya'ya gitmek istiyorum orda çalışan ve hem Alman hemde Türk vatandaşı olan yakınım istek yapacak sorun çıkar mı? gezmek amaçlı gitmeyi düşünüyorum.. bu konuda bilgin varmı Coşkun kabul olur mu sence?
   
 3. prkacin

  prkacin Super Moderator

  Erkan gezmek amacı (turist vizesi) gidenlere vizede sorun çıkarmıyorlar diye biliyorum. Davet edenin evi yeterince geniş olmalı, ve de yanılmiyorsam davet edenin maaşınıda göz önüne aliyorlar. Eğer bunlarda sorun yoksa vizeyi 1 ay içinde alırsın.


  eminimki bilgi edinmişsindir, ama belki bu sana biraz yardımcı olur. büyük ihtimalle sen müracaatı Ankara'dan yapman gerek..

  http://www.istanbul.diplo.de/Vertre...__Allgemeine__Hinweise__DD,property=Daten.pdf
   
 4. Alevi_Kaptan

  Alevi_Kaptan Admin Yetkili Kişi

  verdiğin bilgiler için teşekkür ederim Coşkun, sağol..
   
 5. prkacin

  prkacin Super Moderator

  ayrıca gezme amaçlı gidecek olan kişinin mutlaka sigortalı yada emekli veya bir mal sahibi olduguna dair, tapu, maaş gelir belgesi göstermeniz gerekir
   

Sayfayı Paylaş