Yeniçeri yoldaşlığı ve Bektaşilik!

Konu, 'Kültür & Sanat' kısmında prkacin tarafından paylaşıldı.

 1. prkacin

  prkacin Super Moderator

  [​IMG]

  Tarihçi Erdal Küçükyalçın’ın kuruluşundan "bozuluşuna" kadar Yeniçeri Ocağını anlattığı "Turna’nın Kalbi" kitabı, akademik bir çalışma olmasının yanında, şimdiye kadar çözülememiş,Yeniçerilerin askeri organizasyon yapısını ve terfi sistemi şemasını ilk kez gözler önüne seriyor. [​IMG] 15 Haziran 1826’da Kara Cehennem Paşa tarafından Yeniçeri karargahının kapısına yaptırılan top atışları köklü bir Osmanlı kurumunun sonuna işaret etmekteydi….. Ne olmuştu da bu köklü kurum bizzat hamileri tarafından düşman ilan edilebilmişti?”

  Tarihçi Erdal Küçükyalçın’ın kuruluşundan "bozuluşuna" kadar Yeniçeri Ocağını anlattığı "Turna’nın Kalbi" kitabı, akademik bir çalışma olmasının yanında, şimdiye kadar çözülememiş,Yeniçerilerin askeri organizasyon yapısını ve terfi sistemi şemasını ilk kez gözler önüne seriyor.

  Osmanlı'yı beylikten, imparatorluğa taşıyan yeniçerilerin, çağdaşları şövalye ve samuraylarla benzerlikleri, aşçıların neden önemli olduğu, Seğirdim Yarışlarının ne anlama geldiği, kendilerine neden "Yoldaş" dediklerini, neden Bektaşi olduklarını, "bozulmanın" hangi padişah döneminde başladığını ve Yeniçeri ocağınını neden kaldırıldığını anlatıyor.

  Geçmişten günümüze ışık tutan, bilmediğimiz tüm yönleriyle, Mehter'den Mimar Sinan'a... Yeniçeriler
  habercem
   

Sayfayı Paylaş