TÜRKİYEDE İLK (UZAKTAN KUMANDA İLE BOY UZATMA)!!!!!

Konu, 'Kültür, Sinema, Müzik, Sağlık, Bilim ve Eğitim' kısmında sevgi_seli tarafından paylaşıldı.

 1. sevgi_seli

  sevgi_seli Daimi Üye

  Kayıt:
  8 Şubat 2007
  Mesajlar:
  234
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Uzaktan kumanda ile boy uzatma

  [​IMG]

  Bir kişinin boyu 3.5 ayda 10 santimetre uzatılabilecek


  5 Mart, 2007 11:19:00 (TSİ)


  Bacağını uzatmak isteyen kişi için önceden ne kadarlık bir uzama gerçekleştirileceği belirleniyor
  Dokuz Eylül Üniversitesi'nden dört bilimadamı, insan boyunu hem uzaktan kumanda ile hem de belirli bir ağırlık uygulayarak uzatmak için geliştirdikleri iki farklı projenin patentini almak için Avrupa Patent Ofisi'ne başvurdu.

  İlk projede boy uzatmak isteyenler için kemik içine çakılan çiviler, uzaktan kumanda ile her gün 1 mm boy uzatacak. Bu projede hasta, yattığı yerden boyunu uzatabilecek.

  Diğer projede ise günde bir kez ayağını yere sertçe vuran kişinin boyu aynı oranda uzayabilecek. Projeyle birlikte bir kişinin boyu 3.5 ay gibi kısa bir sürede 10 santimetre uzatılabilecek.

  Dokuz Eylül Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Hasan Havıtçıoğlu, TÜBİTAK ve DPT'den aldıkları destek sayesinde geliştirdikleri laboratuvarlarında, Bilgisayar Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Kimya Fakültesi ve bazı bölümlerle ortaklaşa projeler geliştirdiklerini anlattı.

  Doç. Dr. Önder Baran, araştırma görevlileri Bora Uzun ve Hakan Oflaz ile birlikte hem mekanik hem de şekil bellekli alaşımlardan yararlanılarak insan boyunu uzatmak için geliştirdikleri proje için Avrupa Patent Ofisi'ne 18 Eylül 2006 tarihinde başvurduklarını, üç ay sonra patentlerin gelmesini beklediklerini kaydetti.

  Bacağını uzatmak isteyen kişi için önceden ne kadarlık bir uzamanın gerçekleştirileceğini tespit ettiklerini, laboratuvarlarda, kemik içine çakılacak çivinin ona göre tasarlandığını belirten Havıtçıoğlu, ''Hastanın bacağı 4 cm kısa ise çivinin içine yerleştirilen özel sistemlerle o miktarda boy uzayacak. Hasta istese de bunun üzerinde bir uzama gerçekleşmeyecek'' dedi.

  Şekil bellekli alaşımlardan yararlanılarak insanın boyunun uzatılması projesinde, elektronik bir frekansın uzaktan kumanda ile harekete geçirilerek kemik içine çakılan çivinin yukarıya doğru hareketinin sağlanacağını dile getiren Havıtçıoğlu, hastaya verilecek kumandayla kendi boyunu kendisinin uzatabileceğini söyledi.

  Havıtçıoğlu, çivilerin kemik kaynaması sağlandıktan sonra çıkarılabileceğini kaydetti.

  Her gün 1 milimetre uzama

  Geliştirilen yöntemlerin uyluk ve kaval kemiklerine monte edilebileceği bilgisini veren Havıtçıoğlu, hastanın boyunun her gün 1 milimetre uzatılabileceğini, bu yöntemlerle kısa bir sürede uyluk kemiğinin 15, kaval kemiğinin 10 cm olmak üzere toplam 25 santimetrelik bir uzamanın gerçekleştirilebileceğini belirtti.

  Havıtçıoğlu, yöntemi anlattı:

  ''Mekanik yöntemde, hasta günde bir kez bacağına aşırı yüklenme yapacak. Kemik içine yerleştirilen çivinin özel aksamları var. Belirli yüklenme karşısında çivi kendiliğinden uzayacak.

  Vücut ağırlığının ortalama 3 katı kadar bir kuvvetle yere vurulduğunda çiviler dişliler yardımıyla harekete geçiyor ve 1 milimetrelik bir uzama gerçekleşmiş oluyor. İstenen uzama sağlandığında otomatik olarak sistem kilitleniyor.

  Diğer yöntemde ise belli bir frekansta bilgisayar mühendisleri tarafından yüklenen sistem, hastanın kendisi tarafından uzaktan kumandayla uygulanabiliyor.

  Hastaya bir şifre veriliyor, uzaktan kumandayla gönderilen frekansla sistem çalışıyor ve ne kadarlık bir uzama sisteme yüklenmişse bir günde 1 milimetrelik uzamayla istenen boya kavuşulmuş oluyor.

  Bu sistemlerin diğer boy uzatma sistemlerinden en büyük farkı hem acıyı çok azaltması, hem tedavi sürecini yarı yarıya indirmesi, hem de enfeksiyonu ortadan kaldırması. Diğer yöntemlerde 10 cm'lik bir boy uzatma işlemi 7 ay sürerken, bu yöntemlerde 3.5 ay sürecek.''

  Bu yöntemlerin her isteyene uygulanmayacağına dikkati çeken Havıtçıoğlu, bacağında travma sonrasında tek bacakta kısalığı olanların, değişik nedenlerle bacağı kısa olanların ve boyu kısa olanların boyunun uzatılacağını söyledi.

  Havıtçıoğlu, ''Boy uzatmanın amacı estetik amaçlı değil fonksiyon amaçlı. "Benim boyum 1.75 bir 10 cm daha uzatıp manken olmak istiyorum" diyenlerin boyunu uzatmayı uygun görmeyiz'' dedi.

  [​IMG]
   
 2. fefe

  fefe Misafir

  Bi 10 sanim fazladan boy fena olmazdi ama 3,5 ay iki bacaginda koc aletlerle dolasmaya degermi bilmem. :-&
  Emegine saglik can.
   
 3. ero

  ero Daimi Üye

  Kayıt:
  8 Mart 2008
  Mesajlar:
  1.588
  Beğenilen Mesajlar:
  56
  bence hiç kimse böyle saçmalıklara inanmasın. elbet doğruluk yanı var vu uygulamaların ancak bedenine ters etki yaptıklarıda mevcut.
  kısa boyunda kendine has avantajları vardır muhakkak.
  ama ben uzun boyun en büyük avantajını İETT otobüslerinde o kalabalık kargaşasında o baştan bu başa uçmamak için tepedeki demirlere tutunmakta bulmuştum.
  yanımda kısalar olduğunda ellerinden tutardım düşmesinler diye
  :)
   
 4. Asi_Prenses

  Asi_Prenses Daimi Üye

  Kayıt:
  1 Eylül 2009
  Mesajlar:
  829
  Beğenilen Mesajlar:
  10
  Yaw bu boy uzaması genetik... Zaten doktorlar boy uzamasının yüzde %75 inin genetik olduğunu söylüyor...Diğer kalan kısım da dengeli beslenmeye bağlı...Ben inanmıyorum böyle şeylere...
   
 5. alevi_kızı

  alevi_kızı Daimi Üye

  Kayıt:
  22 Eylül 2008
  Mesajlar:
  639
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  çok saçma bence ben çok kısadaolsan vallaa uzatmamm degmez çünkü arkadaşımın dedigi gibi ya ters tepki verirse..ayy allah korusunn.
   

Sayfayı Paylaş