SİZCE ALEVİLERE NAMAZ KILMAK FARZ MI?

Konu, 'Ziyaretçiler ( Soru - Cevap )' kısmında sevgi_seli tarafından paylaşıldı.

 1. sevgi_seli

  sevgi_seli Daimi Üye

  Evet arkadaslar cevabınızı bekliyorum, kafama cok takılıyor bu soru dedelere sordom haram dedi size göre kılınmalı mı? kılın mamalımı?
   
 2. Hulya

  Hulya Daimi Üye

  Bugün bir Alevi ' in camiye gitmesi demek, her türlü hakarete gögüs germeyi göze almasi demektir!!!
  Alevilerin bugün camiye gitmedikleri bir gercektir. Bunun hem sosyal hem tarihi hemde felsefi nendenleri vardir.
  Bu konuda suclu olanlar camilerin politik merkezler haline sokulmasina göz yumanlardir.
  Devlet, camileri yalnizca dinsel islerin konusuldugu, Sünni insanlarin namaz kildigi ibadet evleri haline getirmelidir.

  Alevi felsefesinde, ibadette ictenlik önemlidir. Bütün ibadetelrin amaci da, Tanriya yönelik kullugun, tanri katindan geri insana yansimasiyla insanin mükemmel olmasidir. Eger Insan inancinda samimi ise ibadetin degisik sekilleri ile kendini mesgul etmesi yanlis bile sayilabilir. Cünkü bu bir oyalanmadir. Yüregin Tanri ile bulusmasini engelleyen bir oyalanma.....

  Aleviler yani bizler icin dindar olmanin yolu namaz kilmaktan gecmez!!
  Namaz reddedilmez ama, ibadet onunla sinirlandirilmaz!!!
   
 3. WorldFe

  WorldFe Daimi Üye

  bu birazda darwinin evrim teorisi gibi aksi ispatalanmadıkça geçerlidir mantığı bana göre namaz sonradan şekillenmiş ve arap kültürüyle bütünleşerek islamiyetin içinde kendine yer bulmuş bir ibadet şeklidir. namaz kök olarak farsça bir kelime kuranda geçen salattır salat arapçada yalvarmak dua etmek gibi anlamlara gelir dua edinde nasıl ederseniz edin yeterki kalbinizden allah aşkını eksik etmeyin
   
  YagmurYürekli bunu beğendi.
 4. bluedream

  bluedream Daimi Üye

  ben aleviyim ama namaz kılmam farz deil
   
 5. sevgi_seli

  sevgi_seli Daimi Üye

  bende aleviyim ama cuma namazlarına giderim ama benim özüm alevi cem e devamlı giderim bence ibadet yollları farklı ama tek bir kişi için ibadet edilir yaradana bende bunun için her yönde ibadet yaparım... katılımınız için çok saolun
   
 6. bluem

  bluem Daimi Üye

  Aleviler ve namaz konusunu bir kaç boyutuyla ele almak gerekiyor. Çünkü Alevilerin sürekli olarak maruz kaldığı soruların başında “neden namaz kılınmıyor” sorusu geliyor.

  Her Alevi mutlaka ömrünün birden fazla döneminde “siz Aleviler neden namaz kılmıyor, camiye gitmiyorsunuz?” sorusuyla karşılaşmıştır

  Bilindiği gibi namaz Farsça bir kelimdir. Namaz kelimesin Kuran´da ki karşılığı salat´tir. Salat ise dua, tanrıyı içten anıp selamlama anlamına geliyor. Allah´i içten anıp selamlamanın, duanın ise biçimi, sekli yoktur. Dua, insanin Yaratıcı ile beraberliğidir. Bunun için belli bir saat, mekan, kural yoktur. İnsan istediği vakit, istediği dilde, istediği şekilde dua edebilir, Yüce Yaratıcısına şükür edebilir. Yüce yaratıcıyı anmak, Yaratıcıyla dolu olmak, bir araya gelmek için belli bir zaman dilimi yoktur. Bu her an olmalıdır ve her anda mümkündür. İbadeti belirli zamanlarla sınırlayan kendisini biçimsel kurallar ve şekillerden arındırmamış demektir. Böylesi şekilsel bir kuşatma ise yaşamın gayesine ters bir durumdur.

  Bazıları ibadeti biçimsel kurallarla sinirliyor. Çokça tekrarlamak durumunda kaldığımız gibi biz Alevilerde ise ibadeti kalıplaştırmak yoktur. Elbette ibadette belirli kurallar olması gerekiyor. Özellikle toplumsal olarak yerine getirilen ibadetin kuralları vardır. Ancak inancın temelidir gibi bazı yanlış uygulamalarla sırf ibadet olsun diye ibadet, ibadetin gayesini yok saymak demektir. Biz Alevilere dayatılanda budur. Deniliyor ki; “Aleviler illa camiye gidin, namaz kilin”. Amaç burada ibadet ise Aleviler zaten toplumsal olarak Cem de ibadetlerini yerine getiriyorlar. Aleviler kimseye, “Cem evine gelip Cem ederek ibadet edin” gibi bir dayatmanın sahipleri değiller. Aleviler “herkesin inancı kendisine” ilkesi ile hareket ederken başkaları ısrarla Alevilere dayatmalarda bulunuyor. Hem de inançsal anlamda temeli olmayan gerekçelerle.

  Amacımız burada Alevilerle Sünniler arasındaki inanç farklılığını bütün boyutlarıyla tartışmak değildir. Amacımız ısrarla Alevilere dayatılan “günde beş (5) kez namaz kilin böylece iyi bir Müslüman olursunuz” gibi inancı biçimsel kurallara indirgeyen, hatta neredeyse bunu inancın özü sayan mantığın yanlış olduğunu belirtmektir. Namaz, neredeyse birileri tarafından inancın asıl gayesi haline getirilmiştir. “günde beş vakit namaz kılan kişi iyi bir insandır ve yaşamı anlamına uygun yasayan kişidir, kılmayan ise münafık, kafir kişidir” gibi bir anlayış ortaya çıkmıştır. Aleviler asırlardır bunun inancın özüne ters bir tutum olduğunu belirtmişlerse de, siyasi anlamda iktidarda olmadıklarından dolayı seslerini kimseye duyuramamışlardır. İnancın asıl özünü takip edip uygulamak yerine gösteriş için yapılan fiillerle zamanını harcayanlara Maun suresinde söyle ikaz edilmektedir: “Dini yalanlayan gördün mü? İste yetimi itip-kakan, yoksulu doyurmayı teşvik etmeyen odur. İste namaz kılanların vay haline, ki onlar namazlarında yanılgıdadırlar, onlar gösteriş yapmaktadırlar, ve ufacık bir yardımı da engellemektedirler”. Biz Alevilerce anlaşılması gereken en önemli nokta burasıdır.

  Konun daha iyi anlaşılması ve doğrularımızın bilince çıkarılması için bazı tekrarları yapmak durumunda kalıyoruz. Konuya hakim olanların anlayışına sığınıyoruz.

  Önceki satırlarda da belirtmeye çalıştığımız gibi namaz Farsça bir kelimedir. Kuran da ki karşılığı Salat´ir. Salat´in anlamı ise Allah´i içten anıp selamlama ve duadır. Bu gün egemen Sünni anlayışın günde beş vakit kıldığı ve Alevilere dayattığı ve neredeyse dinin temeli saydığı namaz ibadetinin Kuran da beş vakit olduğu yönünde acık bir beyan yoktur. Madem namaz inancın özü sayılacak kadar önemli bir ibadet neden Yüce Yaratıcı bu konuda acık ve kesin hükümler ortaya koymasın?

  Aleviler namazı ret etmiyor. Nitekim Cem ibadetinde halka namazı seklinde ibadetlerini yerine getiriyorlar. Ancak bu namaz hiç bir şekilde egemen Sünni anlayışın namazıyla benzer değildir. Bazıları çıkıp diyebilir ki: “su kadar milyon insan namazı böyle kılıyor da siz Aleviler neden farklı anlıyor ve uyguluyorsunuz?” Hemen belirtelim ki çoğunluk her zaman doğru yapıyor anlamına gelmez.

  İbadetle amaçlanan kişinin kendini yenilemesi, arındırması ve sosyal dayanışmayla kişiliğini tamamlamasıdır. Maun süresi böyle bir anlama sahip. İbadet için ibadet, gösteriş için yapılan ibadet nafile ibadetlerdir.

  Alevi ibadet anlayışı biçimsellikten uzak içtenliği esas alır. Al-i İmran Suresi 191. Ayetinde “Onlar; ayakta iken, otururken, yan yatarken Allah´i anarlar”. Bakara s Suresi 239. Ayeti: “Eğer korkarsanız, (namazı) yaya yahut binekte iken kilin”. Bu ve benzer ayetlerde de anlaşılacağı üzere Allah insanlara içten ibadet etmeyi emrediyor.

  Birileri kabul etsin veya etmesin, Alevilerin ibadet anlayışı bu minval üzeredir.

  Alevikonseyi.com Alıntı..
   
  Pir Mehmet, ünver55 ve YagmurYürekli bunu beğendi.
 7. Al-i İmran Suresi 191. Ayetinde “Onlar; ayakta iken, otururken, yan yatarken Allah´i anarlar”. Bakara s Suresi 239. Ayeti: “Eğer korkarsanız, (namazı) yaya yahut binekte iken kilin”.

  Allah kuranda emretmiş iken
  habib Resulallah sav. efendimiz ve Hz Ali dahil sabahlara kadar ayakları şişinceye kadar teheccüd
  namazı ve 5 vakit namazı cemaatle camide kılmış iken biz kimiz ki
  kendi aklımıza uyup namaz yok diyebilirz??
  ama kendi nefsimize ve aklııza uyarsak kim bilir daha ne kötükler emreder

  Allah hakkı göstersin hepimize

  acizan
   
 8. Aleviyyun

  Aleviyyun Engellendi

  Acaba Aleviler namaz kılmak zorunda mıdır?

  Cevap: Evet, ben Aleviyim diyen namaz kılmak zorundadır, yani farzdır. Zira Alevilerin İmamı olan Hz. Ali (a.s) ve Ehlibeyt imamları namaz kılmış ve namaz kılmayı da önemle vurgulamışlardır. Kuran'da namazla ilgili birçok ayetler vardır. Başta Hz. Ali (a.s) olmak üzere Ehlibeyt İmamları (a.s) Kuran'ı bizzat kendileri okuyor, onu okutuyor ve ona göre de amel ediyorlardı. Onlar hiçbir zaman Kur'an'ın emri dışına çıkmamışlardır, Kur'an'ın emirlerini uygulamak yolunda can ve mallarından geçmişlerdir. İmamların siresine baktığımızda onların Kur'an'a ne kadar önem verdiklerini çok iyi görebiliyoruz, hatta bizlere her gün Kuran'dan elli bir ayet okuyun diye tavsiyede bulunmuşlardır.
   
  ünver55 bunu beğendi.
 9. ünver55

  ünver55 Daimi Üye

  Namaz kılmanın mezhebi olmaz.İçinde Allah inancı taşıyorsan ve Kurana inanıyorsan zaten namaz kılarsın.Önemli olan namazı dosdoğru kılmak. İbadet sadece namaz kılmakla da sınırlı değil. Nisa Suresi 31. ayette dediği gibi" büyük günahlardan sakınırsanız küçük olanları örteriz ve sizi şerefli bir yere yerleştiririz." Büyük günahlar sorulduğunda Peygamber şöyle cevap vermiş:
  1- insan canına kıymak.
  2- Ribacılık yani tefecilik
  3- Alkol ve uyuşturucu maddeleri kullanmak
  4- Yeryüzünün doğal dengesini bozmak yani çevreye zarar vermek
  5- Hayvanlara eziyet etmek
  6-Ana ve babaya saygısızlık
  7- Türbeleri mabetleştirmek.
  Gördüğünüz gibi namaz kılmamayı çok büyük günah olarak saymıyor Hz. Muhammed.
   
 10. Pir Mehmet

  Pir Mehmet Daimi Üye

  Bu konuda bluem cana katılıyorum. Anadolu Aleviliğinde şekil olarak namaz söz konusu değildir. Fakat cemlerde de halka namazı yaparız. Yani bu konuda Anadolu Aleviliği farklı bir anlayış sergiler.
   
 11. Unregistered

  Unregistered Misafir

  Alevi musluman ise kılmalıdır çunku kuranda Allah emretmiş bunu dedeye sormak yerine kuran okusan hiç kafan karışmaz
   
 12. Tuna T.

  Tuna T. Misafir

  Allah 40 rekat namazı fark kılmış. Ona buna sorup istediğin cevabı alınca kendi kendini tatmin etmek sadece dışa kapalı insan modelinde tatminkârlık yaratır. Yıllardır camiye gideriz 1-2 kez haricinde siyasi konular konuşulduğunu görmedim. Ya camiye gitmek isteyen kişi kılıf bulmasın. Bunun alevi yada sünni olması farketmez. Yanlışı savunuyor çoğu alevi buna sinirleniyorum. İbadeti yapıp yapmamak elbette ki kişinin hürriyeti ama kılaf bulun insanlar çok avam gözüküyor. "Hayır kardeşim Allah bunu farz kılmış, he yapmıyorum ama ben buna karşı çıkamam" diyin en azından, yoksa Allah'a şirk koşuyor çoğu insan haberi yok...
   

Sayfayı Paylaş