Pir Sultan Abdal Kültür ve Cemevi Açıldı

Konu, 'Etkinlikler ve Duyurular' kısmında devran tarafından paylaşıldı.

 1. devran

  devran Yönetici

  Pir Sultan Abdal Kültür ve Cemevi açıldı.Pir sultan Abdal Derneği Kadıköy Şubesi´nin sabır, inat, çaba ve direnişle yaptıkları Kültürevi ve cemevi´nin açılş sevincini ve coşkusunu, halk ile, canları ile buluşarak yaşadı.
  CEMEVİ VEKÜLTÜREVİ BİNASI KOLAY YAPILMADI
  1993 yılında arsası Kadıköy Belediyesi tarafından tahsis edildi. Ancak Derneğin, Kültür ve Cemevi projesini gerçekleştirecek ne parası ne de gücü vardı. Dernek yaşam mücadelesi içerisinde hem baskılara karşı direniyor, hemde projeyi gerçekleştirmek için çareler arıyordu. Bu proje Kadıköy belediyesinde seçimden seçime akla geliyor, çeşitli vaatlerde bulunuyor sonra unutuyordu. Proje için komisyonlar kuruluyor, paralar vaad ediliyor, ancak yeterli kaynak bulunamıyordu. Sıkıştırmalar sonucu hafriyat alındı. Gelen bağışlarla temel atıldı. Yıllarca atılan temel göl oldu, malzemeler çürüdü. Çevre sakinlerinin, çocukları için korkulu rüyası oldu. Sonunda kat karşılığı formülü ile çözüm bulundu.Kim Marketleri kat karşılağı inşaat yapımını üstlendi. Bu çözümde de sıkıntılar yaşandı. Çünkü arsa derneğe para karşılığı verilmiş, ancak satışı yapılmamıştı. İnşaat bir yıl bekledi. Çünkü arsayı alacak parası yoktu. Arsanın satışı Pir Sultan Derneği´ne verildi parasını Kim Marketleri ödedi.


  Sonunda yüklenici firma olan Kim Marketleri bu parayı da tahsis edip inşaatı bitirmek zorunda kaldı. Bu günden itibaren derneğin gelirlerinden peyder pey alacaklarını tahsil edecek.
  Başkan Fethi Bölükgiray konuşmasında teşekkür ve şükranlarını iletti. Bölükgiray, bu sıkıntılı yıllarını, sıkıntılarını nasıl aştıklarını şu cümlelerle anlattı. “ Biz, ne zaman sıkıntıya girsek Pir Sultan dostlarının kapısını çaldık. Çaldığımız kapılar yüzümüze hiç kapanmadı. Ne zaman bir gereksinimiz olsa sizlerin, canlarımızın şevkatli kollarına sığındık. Bu bina, sizlerin birlik dayanışma ruhunuz, Pirlerimizin, Dedelerimizin bizlere miras bıraktığı İMECE yöntemi ile yapıldı.” dedi.
  Pir Sultan Abdal Derneği Genel Başkanı Kemal Bülbül´de konuşmasında Alevi-Bektaşi inancının Anadolu´dan sökülüp atılmak, asimile edilip Şii´leştirilmek istendiğine değinerek hükümeti eleştirdi. Bülbül,“AKP hükümeti açılımlar yaptı. Kürt açılımı yaptı. Kürt´lerin anasını ağlattı. Halen vurmak öldürmekle, savaşla sorunu çözmeye çalışıyor. Romen açılımı dedi. Romen´leri yerinden yurdundan etti. Sulukule ortadan kaldırıldı. Alevi açılımı dedi, Madımak katillerinin avukatlığını yaptı. Sonra katilleri zamanaşımından affeti. İnsanlık suçunun zaman aşımı olmaz.” diyerek bu Cemevi´nin yapımında emeği geçenlere teşekkür etti.
  Cemevi´nin yapımında emeği geçenlere plaketler verildi. Ataşehir belediye Başkanı Battal İlgezdi, başkan yardımcısı S.Semih Kayhan, Fahrettin Kayhan ve Kim Marketleri Yönetim Kurulu Başkanı katkılarından dolayı plaket alanlardı.
  Sunuculuğunu Zeynep Derya Yıldız ve Orhan Aydın´ın yaptığı açılış törenine çok sayıda sanatçı katılarak on binleri coşturdu.
  Kültür ve Cemevi´nin halen bir çok eksiği olduğunu dile getirendernek başkanı Fethi Bölükgiray. “Cemevi´ni açıyoruz, faaliyete geçiriyoruz ama sevgili canlar. Daha çok eksiğimiz var. Modern bir morgumuz var, cenaze arabamız yok. Can yemekleri verecek 400 kişilik salonumuz var ama malzemelerimiz çok eksik. Konferans salonumuz var ama koltuklarımız ve sahne tertibatımız yok. Ancak sizler varsınız, Pir Sultan dostları var. Katkılarınızla bu eksiklerimiz en kısa zamanda sona erecek” diyerek bağış yapılması için çağrıda bulundu.
  Sanatçıların türküleri eşliğinde gece yarısına kadar süren etkinlik katılımcıların, yorgun ama gülen yüzleri ile sona erdi.

  (allıntıdır.)
   
 2. aden turkan

  aden turkan Aktif Üye

  açılışta ordaydım, çok güzel bir açılış oldu.... kendimizce katkıda da bulunduk... faaliyetlerini yakından takip ediyorum.. hayırlı olsun herkese
   

Sayfayı Paylaş