Ölüme yolladığınızda dinini sordunuz mu?

Konu, 'Haberler ve Yorumlar' kısmında Alevi_Kaptan tarafından paylaşıldı.

1. Alevi_Kaptan

Alevi_Kaptan Admin Yetkili Kişi

Şırnak'ın Beytüşşebap ilçesinde 3 gün önce çıkan çatışmada yaşamını yitiren 10 askerden biri olan Uğur Sağdıç'ın Tokat'taki cenaze törenine yaşanan ayrımcılık damga vurdu.
    [h=4]'ÖLÜME YOLLARKEN DİNİNİ SORDUNUZ MU?'Tokat Turhallı olan Uğur Sağdıç'ın cenazesi'nin önce Yavşan Cemevi'ne getirildiğini ve burada bir tören yapıldığını belirten CHP'li İlhan Cihaner, cemevindeki törene AKP'li vekillerin ve garnizon komutanının katılmadığını doğruladı. Cemevindeki törene katılan Tokat Valisi hariç, o sandalyeyi boş bırakan her yetkilinin ayrımcılık yaptığını belirten İlhan Cihaner, "Sen çatışmaya gönderirken bu çocukların dini inancına bakmıyorsun, etnik kökenine bakmıyorsun ama öldükten sonra resmen bölücü ayrımcı bir politika uyguluyorsun. Bu dehşet verici bir şey" dedi.[h=4]AYRI BİR TÖREN DÜZENLENDİCihaner, cemevindeki törenin ardından Turhal Belediyesi önündeki meydanda ayrı bir tören düzenlendiğini ve cemevindeki törene katılamayan AK Partili vekiller ile garnizon komutanının meydanda kılınan cenaze namazında saf tuttuğunu söyledi.
    Valinin cemevindeki törene katılmasını taktir ettiğini belirten Cihaner, öte yandan Valinin dahi katıldığı törene seçilmişlerin katılmamış olmasının bir garabet olduğunu vurguladı.[h=4]CİHANER: ÇOK UTANIYORUMSözlerine "Bunları konuşurken çok utanıyorum, ortada 20 yaşındaki bir gencin cenazesi varken bunları konuşuyor olmamalıydık ama ırkçı, bölücü, ayrıştırıcı politikalar bizi buraya itiyor" diyerek devam eden Cihaner, "Genel sansürcü, ayrıştırıcı politikalarla değerlendirildiği zaman bu çatışmalarda Alevi'si Kürt'ü, Türk'ü, Ermeni'si hepsi ölüyor. Devlet, gidip cemevinde dursaydı ne olurdu? Sen resmi törenini yine yap" diye konuştu. (Birgün)

2. guilty_84

guilty_84 Üye

canlarım işte böyle yazıklar olsun ki kurtlere dıl hakkı onu bunu verırken aleviliği görmezler ben bır sunnıyım nasıl rahatça ibatimi yapabiliyorsam alevilerde yapabirmeli sonuçta hepimizin dili ortak bende hz ali(sav) peygamberimize inanıyorum sizlerde hz. muhammed (sav) inanıyorsunuz sadece ibadet yontemlerımız farklı o yuzden işte bu başimizdakiler zorla birseyler yapmaya calısıyolar ama basaramayacaklar

3. ero

ero Daimi Üye

bu olaya, mizahi yaklaşanlar: ben gitmem sen git derler,
    bu olaya, mevki makam sahipleri: cemevi nde görüntü vermem alevi olduğumu düşündürebilir der,
    bu olaya, gidilmemesi doğrudur yönünde bakanlar: devlet sadece resmi ibadethanelere gider der,

bu olaya, realist bakanlar (kendini bu kategoriye sokmak zordur) : CUMHURİYET KURULDUĞUNDAN BU YANA DEVLET HANGİ TARİHTE CEMEVİNE GİTMİŞTE BU SEFER GİTMEMİŞ DİYE SORARIZ ???????????

Sayfayı Paylaş