Muharrem Orucu ve Aşure

Konu, 'Alevilik Genel' kısmında Alevi_Kaptan tarafından paylaşıldı.

 1. Alevi_Kaptan

  Alevi_Kaptan Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  5 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  982
  Beğenilen Mesajlar:
  221
  Muharrem Orucu ve Aşure  Muharrem ayı Hicri takvime göre yılın birinci ayıdır. Bu ayda Aleviler oruç tutarlar. Bu ayın ilk 10 – 12 günü İmam Hüseyin´in Kerbela´da Muharremin 10. günü şehit edilmesi anısına oruç tutulur. O gün yas günüdür. Muharrem ayı “Matem Ayı” olarak da adlandırılır. Miladi takvime göre Muharrem ayı her yıl yaklaşık 10 gün ileri gelir (Çünkü Hicri takvime göre bir yıl 355 gündür). Matem Orucu Kurban Bayramı´ndan 20 gün sonra başlar.  Alevilerin çoğunluğu Ramazan ayında oruç tutmaz.  Muharrem Orucu Alevilerde zorunlu değildir. Herkes kendi arzusuna göre ister tutar, ister tutmaz. Kimse kimseyi etkilemeye de çalışmaz. Oruç tutan kişi gündüz yemek yemez, sigara içmez, herhangi bir içecek içmez, cinsel ilişkide bulunmaz. Akşam yenilen yemeklerde de et yenilmez. Ayrıca doyasıya yemek yemek de doğru değildir.

  Bu süre içinde baskı ve şiddete uğrayarak öldürülen Kerbela Şehitleri anılır. Değişik bölgelerde yukarda anlatılanlardan başka bazı farklı kurallar uygulanmaktadır.  Aşure  Matem Orucu bitiminde Aşure pişirilir. Aşure, tatlı bir çorba olup, birlikte yenilir veya evlere dağıtılır. Aşure çorbasında et bulunmaz. Buğday, fındık, ceviz veya meyvelerden oluşan 12 değişik üründen yapılır (tarif). Aşure Günü, Sünnilerin Ramazan Orucu bitiminde kutladığı Şeker Bayramı gibi bir bayram kutlaması değildir. Aleviler; Kerbela´da İmam Hüseyin´in oğlu Zeynel Abidin´in sağ kurtulduğu için mutludurlar, bu nedenle çorba tatlı olur.  Muharrem ayında Aleviler bir araya gelerek birlikte mersiyeler, şiirler, deyişler, Alevi önderlerinin kahramanlık öykülerini okurlar, anlatırlar, söylerler.
   
 2. WorldFe

  WorldFe Daimi Üye

  Kayıt:
  28 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  210
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  sağol erkan şu orucu ramazanda oruç tutanlar tutsa 2. günde pes edip bırakırlar allah Nasip ederse tutmaya çalışacağım bu sene bilgiler için teşekkürler
   
 3. teksin

  teksin Daimi Üye

  Kayıt:
  14 Şubat 2007
  Mesajlar:
  158
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  sagol kaptan
   
 4. sevgi_seli

  sevgi_seli Daimi Üye

  Kayıt:
  8 Şubat 2007
  Mesajlar:
  234
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  TEŞEKKÜRLER ERKAN... SAĞOL
   
 5. bluedream

  bluedream Daimi Üye

  Kayıt:
  8 Şubat 2007
  Mesajlar:
  545
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  ellerine saglık erkan
   

Sayfayı Paylaş