Mezhep nedir,alevilik mezhepmidir,abdest nedir?

Konu, 'Merak ediyorum..' kısmında nisan güneşi tarafından paylaşıldı.

 1. nisan güneşi

  nisan güneşi Daimi Üye

  Canlar bir yerde okudum ve aynen paylaşmak istedim umarım beğenirsiniz.

  Merhaba Erenler-Dostlar !!!
  Alevilik bir mezhep değil zaten, bence bu sorundan önce mezhep ne demek onun anlamını öğrenirsek daha iyi... Aslında biz ne çekiyorsak bu kavram karmaşası yüzünden çekiyoruz biliyormusunuz. Mezhep kelimesi Arapça'dan gelen bir tabirdir ve Türkçe'si de ''yol'' demektir. Mezhepler tarihi Peygamber efendimiz zamanında zaten yoktu çünkü, İslam dinini anlatmak için başka bir yardımcı yola gerek yoktu. Mezhepler tarihi Peygamber efendimiz öldükten sonra çıkmıştır ve çıkış sebebi de şöyle olmuştur;...
  Peygamber efendimiz öldükten sonra onun soyundan gelen kişiler imamlık yani öğretmenlik yaparak dinimiz yaymak istemişler ve dergahlara gelen kişileri eğitmişler. Bu imamlardan biride 12 imamlardan olan Hz. İmam Cafer-i Sadık efendimizdir. Hz. İmam Cafer-i Sadık efendimizin öğrencileri olan HANEF-İ -- ŞAF-İ -- MALİK-İ -- HANBEL-İ eğitimlerini aldıktan sonra Cafer-i Sadık efendimiz tarafından bunlar dinimiz hakkında kendisinden öğrendiklerini Anadolu'da yaymak üzere bu öğrencilerini dergahtan eğitim vermeleri için göndermiş ve bunların Anadolu'ya yayılmasıyla mezhepler tarihi ortaya çıkmıştır çünkü, bunlar gittikleri yerin durumuna göre insanların dinlerini yaşamasını sağlamışlardır yani bir bakıma yaşadıkları yere göre kendilerince bir yol öğretmişlerdir. Bu zatı muhteremler eğitimli oldukları için insanları etraflarında toplamayı bilmişler. Mesela Şaf-i'lerin ab-dest alma ve namazları Hanif-i mezhebine göre farklıdır. Bakın ab-dest dedim onunda Türkçe'si ab=su, dest=el demektir yani suyla elin temizlenmesi anlamındadır. İşin boyutu çok uzun ve konu konuyu açacağı için burada bitirmek istiyorum hepinize iyi-hoş-mutlu-sağlıklı-huzur-maddi ve manevi anlamda güzel yaşamlar temenni ediyorum.
   
  canlar33 bunu beğendi.
 2. Asi_Prenses

  Asi_Prenses Daimi Üye

  Sonuna kadar okudum çok güzel bilgiler :) ve de çok güzel ve değerli paylaşım:) paylaştığın için sağoL....:)
   
  nisan güneşi bunu beğendi.
 3. ero

  ero Daimi Üye

  güzel açıklamalar teşekkürler nisan güneşi..
  bilgilerimizi pekiştirmemize neden olduğun mesajın bilmeyenlere nisan güneşi gibi doğsun..
   
  nisan güneşi bunu beğendi.
 4. nisan güneşi

  nisan güneşi Daimi Üye

  okuyup yorumladığınız için teşekkür ederim canlar :)
   
 5. ünver55

  ünver55 Daimi Üye

  Sünnilikte hak olan mezheplerde abdestin farzları:
  Hanefilikte :4
  Şafiilikte:6
  Malikilikte:7
  ve Hanbeli mezhebinde:6
  Ayrıca Kuranda ise:4
  Mezheplerde birbirini tutmayan uygulamalar var.Burdanda İslamın çok parçalara ayrıldığı ortaya çıkıyor.
   
 6. munzur29

  munzur29 Misafir

  olmaz ki
   
 7. YagmurYürekli

  YagmurYürekli Daimi Üye

  güzel bir yazi paylasimin icin sagol...
   
 8. mesepler hz muhammetten sonra cıkmıştır dogrudur ama hanifi yada şafi bunların imam caferden ders aldıklarını sanmıyorum ben öyle olsaydı imam caferi onlarda tanır bilirlerdi bence pekbi alakası yok ve bubların mesepleri bir biriyle çelişkide yok köpek elledim aptestim bozuldu yok bi kadına elim deydi aptestim bozuldu bilmiyorum bu mesepler biraz tuhaf bence ilk önce bu hanifi şafi kim bunun araştırılması lazım ben hanifi olan bi arkadaşa hanifi kaç yılında yaşamıştır diye bi soru sordumda aldıgım cevap nerden bilyim oldu enteresanlar biraz bu benim düşüncem saygılarımla...
   
 9. MUHAMMEDALİ

  MUHAMMEDALİ Daimi Üye

  iyi de abi adam napsın kaç yılında yaşadığını zaten senin umrunda mı ali nakinin ne zaman öldüğü? önemli olan bıraktığı tefekkür...
   
 10. MUHAMMEDALİ

  MUHAMMEDALİ Daimi Üye

  hem üslubun da biraz aşağılayıcı sanki "yok köpek elledim... " gibi alınabilirler dikkat edelim.
  bu mezhep imamlarının imam caferden ders aldklarını herkes bilir. imam hanefi düşüncesini açıklarken imam bakır ( k.s.a) e teyid ettirmiş onayını almıştır onlara göre hatta.

  bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olunmaz. azıcık ilim diyorum boş muhabbetten uzak duruyorum itikadımca haramdır. :))))
   
 11. MUHAMMEDALİ

  MUHAMMEDALİ Daimi Üye

  paylaşım fındık gibi küçük ama lezzetli oluş bu arada allah emeğinden razı olsun nisan güneşi....
   
 12. MUHAMMEDALİ

  MUHAMMEDALİ Daimi Üye

  hap gibi maşallah :)))
   
 13. Degerli canlar abdest yunmak,yani namazdan önce temizlenmek,ancak suyla sabunla yunmayan kalp- gönül temizligidir,bu yoksa hepsi hikaye.İnsanlar cuma namazından çıkıp oteldeki savunmasız insanları ateşe verebiliyorsa,bu kadar acımasız olabiliyorsa,ne kadar su döksede boşuna.İnsanın dini vijdanıdır.Kalpi pak olanıdır.Bu düşüncelerle asırlardır günümüze ışık tutan Hacı Bektaş Velilere,PirSultanlara,Veysellere,Mahzuni
  lere,vede nice nicelerine bin selam olsun.
   
 14. Ekogul

  Ekogul Yeni Üye

  Oncelikle kendimin tam bir alevi oldugunu soyleyemicegim Nusayriyim, Arap Aleviligi diyede gecebilir. Alevilikten cok daha farklidir. Aciklamada guzelce anlatildigi gibi mehzepler aslinda yoktu. Kuran-i Kerim'dede mehzep diye bir sey hic bir zaman bulunmamistir ve bulunmayacaktir. Gani Peksen'in cok guzel bir turkusu vardir." Sorma Be Birader Mehzebimizi, Biz Mehzep Bilmeyiz Dolumuz Vardir, Cagirma Meclisi Riyaya bizi, Biz serbet bilmeyiz dolumuz vardir" diye bence cok guzel bir sekilde aciklayabilir bu olayi. Bana sorarsaniz mehzep kelimesini kullanmamiz bile bir yanlistir.

  Saygilar...
   
 15. SibeLim.

  SibeLim. Misafir

  Nisan gunesi, paylasim icin tskler, emegine saglik, diger arkadaslarin'da yorumlarini okudum onlar'ada tskler, anladigim su meshep = yol, Hanif-i, Saf-i, Malik-i ve Hanbel-i, yollar bunlar simdi demi yani meshep ? Bu meshep'ler Alevilik'emi bagli ? yoksa hiç alakasi yokmu ? Alevilik meshep degil se (yol deilse) ne oluyo ??
   
 16. devran

  devran Yönetici

  hakka uşlaşmak için gidilen inançlar yani yollar var tabiki ama özünde hep hakyolu var eğer doğru dürüst gidiliyorsa tabiki Kur'an da meshepler yok olmadıda meshepler İmam Cafer Sadık tan sonra ortaya çıktı. Biz ehlibeyt e inanır ve onların yolunda gitmeyi hedef bilmiş ve onları lider seçmişiz hiçbir zaman ayırdım yapmadık ancak ayırdım yapanlara ve bizi tüketmek isteyen yezide karşı çıktık Eba Müslüm zamanında yezit soyu bunu en ağır şekilde ödemiştir.
  şu bir gerçek ki inanç sız yaşanamaz
  çöldesiniz ve kendinize bir gölge arıyorsunuz kimi ona erişmek için varsa imkanı çadır kurmak ister kimi bir ağaç bulmak ve gölgesine sığınmak ister kimiside bunun yaratandan geldiğini bilir ve sadece O'nun kendisine fayda sağlayacağını bildiği için dua eder Tanrısına sığınır ve bekler sıcağı yaratan da serinliği verecek olanda yalnızca Allahtır.
  işte mesheplerde böyle ortaya çıkmış kimisi çadıra koşmıu kimisi ağaç gölgesi aramaya gitmiş doğruyu bulan Hakyoluna İkrar veren Alla sığınmış, yanlış mı düşünüyorum acaba?
   
  YagmurYürekli bunu beğendi.
 17. enelhak

  enelhak Super Moderator

  Mezhep (Arapça: مذهب mazhab, çoğ. مذاهب mazāhib), bir dinin çeşitli görüş ayrılıkları nedeniyle ortaya çıkan kollarından herbirine verilen isimdir.


  İslam dininde Sünni ve Şii olmak üzere 2 ana mezhep vardır. Bu mezhepler de çeşitli açılarından kendi içinde alt mezheplere sahiptir.


  Sünniler günümüzde inanç açısından Maturidilik ve Eşarilik, fıkhi açıdan da sırayla Hanefi, Şafii, Maliki ve Hanbeli mezheplerine bağlıdırlar. Bu dört mezhepten ilki olan Hanefi mezhebi Maturidilik'e diğer üç mezhep ( Şafii, Maliki ve Hanbeli ) ise Eşarilik'e bağlıdır. Bu mezhepler dışında, Sünnilik'te icma-i ümmete, kıyasa ve reye başvurulmasını kabul etmeyen, her sorunun çözümünü Kur'an'da, sünnette, sahabe ve tabiunun görüş ve uygulamalarında arayan bir grup daha vardır; bunlar Selefiyye veya Selefiyyun ( geçmişe bağlılar ) olarak anılır. Bu düşünceye bağlı olanlar ortaya çıkan yeni sorunlara çözüm bulmakta yetersiz kaldıkları için fazla yandaş kazanamamışlardır. Hanbeli mezhebi Selefiyye anlayışına en yakın Sünni mezhep olarak tanınır.


  Şiilerin günümüzde bağlı olduğu en büyük fırka ise İmamiye ( Caferiyye ) dir. Bunun dışında sayıları az olmakla birlikte Zeydiyye ve İsmailiyye fırkaları da günümüze ulaşmıştır.


  İtikadi Açıdan Mezhepler İtikadi açıdan mezhepler iki tanedir.

  Maturidi mezhebi; İmam Maturidi tarafından kurulmuştur.
   
  Eş'ari mezhebi; İmam Eş'ari tarafından kurulmuştur.


  Bu iki mezhep temelde birdir. Ancak teferruata ait kırka yakın konuda fikir ayrılığına düşmüşlerdir. Fikir ayrılığına düştükleri konular sadece ayrıntılardan ibarettir.


  Ameli Açıdan Mezhepler Ehl-i Sünnet itikatında, ameli konularda dört mezhep vardır:


  Hanefi mezhebi; İmamı Azam Ebu Hanefi tarafından kurulmuştur.
   
  Şafii mezhebi; İmam-ı Şafii tarafından kurulmuştur.
   
  Hanbeli mezhebi; İmam-ı Hanbeli tarafından kurulmuştur.

  Alıntıdır.Saygılarımla....
   
 18. MUHAMMEDALİ

  MUHAMMEDALİ Daimi Üye

  arkadaşlar alevilik diğer mezheplerden farklı olarak tasavvuf temelli bir yol (mezhep) tir.
  kavram kargaşası yaplamayalım.
  hızır yoldaşınız olsun!
   
 19. E=mc²

  E=mc² Daimi Üye

  abdest almak
  dest almak
  test olmak
  mest olmak

  selam sevgi saygi hurmetler..
   

Sayfayı Paylaş