MEVLANANIN DİLİNDEN HZ. ALİ

Konu, 'ALLAH'ın Arslanı. Hz. Ali' kısmında ozan24 tarafından paylaşıldı.

 1. ozan24

  ozan24 Aktif Üye

  MEVLANA'NIN DİLİNDEN HZ. ALİ ("NA'AT-I ALİ")

  O açıklayıcı imam, o Tanrı velisi safa ehlinin vücut güneşidir. Yerde, gökte, mekanda, zamanda Hak'la duran o imamın zatı, iç ve dış temizliği ile vasıflanmak vaciptir. Çünkü küfürden, ikiyüzlülükten kurtulmuştur, temizdir...

  Onun toprağı birlik alemidir. O, insanın hakikati ve canı gibiydi. Herşey fanidir, fakat can yaşar, ölmez. Onun hareketi kendinden diri olan ezeli varlıktandır. Beka çevresinde döner dolaşır, yaratıkları yaratanın zatı gibi O bakidir. Hakkın yüksek sıfatları Ali'nin vasfıdır. Hakk'ın sıfatları zaten ayrı değildir. O, Tanrı'nın zatına yapışmış "O" olmuştur. Hani duyduğun lahutun gizli hazinesi yok mu; işte o odur. Çünkü o, Hak'tan Hak'la görünmüştür. O hazinenin nakdi, tükenmez ilimdi. İşte o ilimden maksat, yüce Ali'dir. Hakkın hikmetini ondan başka kimse bilemez. Zira o hakimdir, herşeyin bilginidir.

  İptidasız evvel o idi, sonsuz ahir de o olur. Peygamberlere yardım eden o idi, velilerin gören gözü de hakikaten odur. Yüzünün nurlu parıltısı, kendi ziyasından bir güneş yarattı. O, Hak iledir; Hak ondan görünür. Hakka ki, o Hak ile ebedidir.

  Ademin toprağı onun nurundan idi, o sebeple meleklerin tacı oldu; Allahın isimleri ondan belirdi. O temiz ve yüce imamın ilmi sayesinde Adem, herşeyi anladı. O nur tek olan yaratanın nuru olduğu içindir ki, melekler onun huzurunda secde ettiler. Evet, muhakkak ki, Adem, O imamın nuru ile bütün ilahi isimleri bildi...

  Şit, kendinde Ali'nin nurunu gördü ve yüksek alemi öğrendi. Nuh, kendini yüksek menzile ulaştırıncaya kadar, istediğini hep ondan buldu. Gene ondandır ki kurtuluşa eren Nuh, dehirde gayret tufanını buldu da beladan kurtulmuş oldu. Halil peygamber, dostlukla onu andı da, ateş ona al lale oldu. Nemrudun ateşi, o Allahın dostuna hep gül, nesrin, lale oldu. Gene o idi ki, keyfiyle kendi koyununu İsmail'e kurban etti. Yusuf kuyuda onu andı da, o saltanat mülkünü süsleyen tahtı buldu. Yakup, onun önünde birçok inledi de Yusuf'un kokusunu alıp gözleri açıldı. İmran'ın oğlu Musa, onun nurunu gördü de uzun geceler hayran kaldı. Kırk gece kendinden geçti; kavuşma ve görüşme zevkine daldı. Sonra dedi ki: "Yarabbi! Bana bu lutfundan bir alamet ver." Hak ona: "İşte sana nurlu eli verdim" dedi. Gene Ali'nin vergisidir ki, Meryem'e arkadaş oldu da İsa vücuda geldi...

  O, şeriatte ilim şehrinin kapısıdır. Hakikatte ise iki cihanın beyidir. İki cihanın sultanı Muhammed, hakka yakınlık gecesinde, Allaha kavuşmanın harem yerinde onun sırrını gördü. Ali'nin nutkunu, Ali'den dinledi. Ali ile birleşilen o yerde Ali'den başka bulunmaz.(1)

  Allah yolunda gidenler isteyicidirler; Ali istenilendir. Söyleyenler söylerler, susarlar. O, susmaz, söyler. Ebedi ilim, onun göğsünde parlayıp göründü. Vahyolunanların sırlarını, o hakikat olarak bildi ve bildirdi. Ümmetlere haykırdı:
  -Allah yolunda Ali, sizin kılavuzunuzdur.

  Allah'a içi doğru olanlar yüzlerini ona çevirmişlerdir. Zira o şahtır, doğru yolu gösterendir, efendidir...

  O, bütün peygamberlerin sırrında idi. Cenabı Mustafa:
  -Benimle açıkça beraber bulundu, dedi.(2)

  Dinde evvel, ahır o idi. Allah ile içli dışlı o idi...

  İşte bunları söyledim ki, bu yüksek mananın nüktesini öğrenesin de yüksek velayete eresin. Sence apaçık bilinsin ki, hakikatte yüce olan O'dur.

  Ey efendi, benimle boşuna kavga etme. Bu böyledir. Hakikat budur ki, hepimiz bir zerreyiz, güneş odur. Biz hepimiz damlayız, deniz O'dur.  Divan-ı Kebir'den Seçme Şiirler, Milli Eğitim Bakanlığı Yayınları 1148, Cilt I, s. 3-4-5 (1989, İstanbul)

  (1) Çünkü Tanrı Kur'an'da kendini Ali diye vasfediyor.
  (2) "Tanrı Ali'yi her paygambere gizli gönderdi, benimle ise açık gönderdi" hadis-i şerifinden alınmıştır.
   
 2. Alevi_Kaptan

  Alevi_Kaptan Admin Yetkili Kişi

  emeğine sağlık can paylaşımın için teşekkürler
   
 3. hakangs52

  hakangs52 Daimi Üye

  ellerine sağlık paylaştığın bilgiler için can...
   
 4. alevininkıralı

  alevininkıralı Aktif Üye

  paylaaşım için saol can
   
 5. EMEĞİNE SAĞLIK OZAN EMEĞİNE YÜREĞİNE SAĞLIK
   
 6. yasemin

  yasemin Daimi Üye

  PAYLAŞIMIN İÇİN SAĞOL CAN.

  MEVLANIN SÖZLERİ DE BİR O KADAR ANLAMLI.

  KEŞKE OKUMAKLA KALMAYIP BİRDE UYGULAYABİLSEK.
   
 7. alevininhasi

  alevininhasi Daimi Üye

  emeeğine sağlık paylaşıım için teşekkürler
   
 8. cansivaslım

  cansivaslım Daimi Üye


  gercektende brde uygulaya bilsek
  emegine saglık can paylaşımın cok güzel
   
 9. yorum62

  yorum62 Daimi Üye

  güzel ve övgü sözlerle dolu bu paylaşımın için saol can eline emegine ve yüregine saglık...
   
 10. sevgi_seli

  sevgi_seli Daimi Üye

 11. gizem

  gizem Daimi Üye

  paylaşımın için saol can

  çok güzel bi yazı ! ! ! !
   
 12. alevi_atakan

  alevi_atakan Daimi Üye

  emeğine sağlık
   

Sayfayı Paylaş