''MADIMAK'' MÜZE YAPILSIN

Konu, 'Alevilik Genel' kısmında sevgi_seli tarafından paylaşıldı.

 1. sevgi_seli

  sevgi_seli Daimi Üye

  Kayıt:
  8 Şubat 2007
  Mesajlar:
  234
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Madımak müze yapılsın´
  Sivas´ta 2 Temmuz 1993´te yakılarak katledilenler için her yıl olduğu gibi bu yılda birçok ilde etkinlikler düzenlendi. Madımak Oteli önünde yapılan açıklamada, “Madımak, katliamlara karşı duruşun anıtı olarak müze haline getirilmelidir´´ denildi.

  ‘Sivas´ta yakanlar memleketi satanlar!´
  İstanbul´da Kadıköy İskele Meydanı Sivas katliamının lanetlendiği alan oldu. Aralarında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi-Bektaşi Federasyonu, ÇHD ve TMMOB gibi kitle örgütleri ve siyasi partilerin bulunduğu binlerce kişi...

  Kitaplı kışkırtma!
  Kürtleri, Kürtçe´yi, Kürt kültürünü ve tarihini yok saymak amacıyla Diyarbakır YURT-SAV tarafından yayınlanan “Biz, Hepimiz, Aynıyız...” adlı kitap 10 bin adet basılarak ücretsiz dağıtılmaya başlandı. Durum “müslüman mahallesinde salyangoz” sözünü akla getiriyor.

  Yıkıma geçit verilmeyecek
  Pendik Belediyesi´nin evleri için aldığı yıkım kararı nedeniyle adeta diken üstünde yaşayan Kurtköy Cambazbayırı halkı, mahalle girişinde hazırladıkları barikatlarla, her an gelebilecek yıkım ekiplerine karşı hazırlık yapıyor.  ‘Madımak müze yapılsın´

  Sivas´ta 2 Temmuz 1993´te ‘´Madımak Oteli´´nde yakılarak katledilenler ölümlerinin 12. yılında da unutulmadı.
  İlk etkinlik Eğitim Sen Şubesi tarafından düzenlendi. Şube binasında yapılan panelde katılımcılar katliama ilişkin düşüncelerini belirttiler.
  Eğitim Sen Sivas Şube Başkanı Veli Hasgül “Elleri kelepçeli insanların infaz edilmesi nasıl bir sistemle yönetildiğimizin en güzel örneğidir” dedi. Avrupa Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Turgut Öker ise “35 kişinin yakıldığı Madımak Oteli, Et Lokantası yapıldı. Otel sahibinin İstanbul´da da bir sürü lokantası var. Buranın müze olması için onbinler imza verdi” şeklinde konuştu.
  Emeğin Partisi Genel Başkan Yardımcısı Kamil Tekin Sürek ise Sivas´ın ilk olmadığını belirterek “Bu faşist zihniyet ortadan kalkmadıkça Sivas ne ilk ne de son olacaktır” dedi. Sivas´ın müze olmasına da destek verdiklerini söyleyen Sürek “Müze olması halinde insanların faşist, ırkçı yüzleri deşifre edilecektir” diye konuştu. SDP Genel Başkan Yardımcısı Devrim Bozalioğlu ise, “Omuz omuza verirsek din, dil, ırk ayrımı gözetmeksizin birlik ve beraberlik yaratılır” diye konuştu. DEHAP Genel Başkan yardımcısı Ali Rıza Yurtsever de Türkiye´de operasyonların devam ettiğini belirterek “Türkiye´de operasyonlar yaygın bir şekilde sürmektedir.Türkiyede sadece ırkçı saldırılar yok Türkiye halklarının kimliklerine yönelik de saldırılar bulunmaktadır” diye konuştu.
  ÖDP PM üyesi Hasan Yağız ise hakim sınıf ve yerli işbirlikçilerin Trabzon´daki linç girişimleri devletin en son yaptığı icraatlarından olduğunu göstermiştir. Ortak bir hat çizmedikçe bu tür olaylar hep olacaktır” diye konuştu.
  Panelden sonra kitle Hikmet Işık Caddesi´ne geldiklerinde Hacı Bektaşi Veli Derneği ile birleşerek Atatürk Büstü´ne çelenk bırakıp saygı duruşunda bulunuldu.
  Kortej eşliğinde Madımak Oteli önüne kadar çeşitli sloganlar atarak yürüyen grup, otelin önüne karanfil bıraktı.
  Olaylarda hayatını kaybedenlerin isimlerinin tek tek okunmasının ardından tertip komitesi adına konuşan KESK Dönem Sözcüsü Veli Hasgül, Madımak Oteli yangınının insanlık tarihine kara bir leke olarak geçtiğini, hayatını kaybedenleri unutmayacaklarını belirterek, Madımak Oteli´nin kültür müzesi olarak düzenlenmesini istedi.
  Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kazım Genç ise olayların olduğu Madımak Oteli´nin halen otel olarak hizmet verdiğini belirterek, ‘´Daha da can acıtıcısı 35 canımızın yakılarak katledildiği Madımak Oteli´nin girişi kebap salonu haline getirildi. Ne yazık ki insanlar orada katliamı unutturmak istercesine kebap pişirip yiyorlar´´ diye konuştu.
  Madımak Oteli´nin kamulaştırılarak, barış ve kardeşlik adına ‘´2 Temmuz Kültür ve Sanat Müzesi´´ olması için imza topladıklarını ifade eden Genç, ‘´Madımak, katliamlara karşı duruşun anıtı olarak müze haline getirilmelidir´´ dedi.


  ‘Sivas´ta yakanlar memleketi satanlar!´

  İstanbul´da Kadıköy İskele Meydanı Sivas katliamının lanetlendiği alan oldu. Aralarında Pir Sultan Abdal Kültür Derneği, Alevi-Bektaşi Federasyonu, ÇHD ve TMMOB gibi kitle örgütleri ve siyasi partilerin bulunduğu binlerce kişi, Karacaahmet´ten miting alanına “Sivas´ta yakanlar memleketi satanlar, Sivas´ın katili Susurluk devleti, Dün Maraş´ta bugün Sivas´ta çözüm faşizme karşı savaşta” sloganları ile yürüdüler. Madımak´ta katledilenlerin fotoğraflarının taşındığı kortejlerde, kırmızı kurdele bağlanmış sazlar ve “Sivas katliamının sorumluları Amerikan uşakları, Diyanet kaldırılsın, Şeriata geçit yok” gibi pankart ve dövizler taşıdılar. Canlı bomba oluduğu iddia edilen Eyüp Beyaz´ın Adalet Bakanlığı önünde kafasından vurularak öldürülmesine de tepki gösterildi.
  Sivas ve devrim şehitleri için saygı duruşu ile başlayan mitingde Pir Sultan Abdal Kültür Derneği´nin semah gösterisi ilgi çekti.
  İlk sözü alan ise Asım Bezirci´nin eşi Refika Bezirci oldu. “Ölenlerin suçu aydın olmaktı; tüm emeklerini aydınlık bir Türkiye için adamaktı” dedi. Bezirci, katliamdan 12 yıl sonra da ülkede güzel şeyler olmadığını işsizlik ve yoksulluk artarken şeriata da prim verildiğini söyledi. Tertip komitesi adına konuşan Metin Aslandoğmuş ise Madımak katliamını yaratan zihniyetin tüm kadroları ile iktidara taşındığının altını çizdi. Aslandoğmuş, ABD emperyalizmi ve Büyük Ortadoğu Projesi ile uygulamaya koyulan yeni politikalar ve “ılımlı islam projesi” ile model ülke olarak sunulan Türkiye iktidarının kıblesini ABD´ye çevirdiğini sözlerine ekledi. Eğtimden sağlığa, TEKEL´den Telekom´a özelleştirme saldırılarını eleştiren Aslandoğmuş, Eğitim Sen´in kapatılmak istenmesini de kınadı. Miting Grup Yorum´un şarkıları ile sona erdi. İzmir´de, Alevi Bektaşi Platformu öncülüğünde bir araya gelen DİSK´e bağlı sendikalar, siyasi partiler ve kitle örgütleri Sivas´ta katledilenleri andı. Alevi Bektaşi Dernekleri ile birlikte, Eğitim-Sen, EMEP, ÖDP, SDP ve ESP´nin de yer aldığı eylemde bir araya gelen yaklaşık 1000 kişi Cumhuriyet Meydanı´nda toplanarak Gündoğdu Meydanına yürüdü.
  Fotoğrafları taşındı
  Sivas katiamında hayatını kaybedenler Ankara´da yapılan mitingde de anıldı, katliamı yapanlar kınandı. Toros Sokak´ta bir araya gelen 5 bine yakın kişi “Sivas´ın hesabı sorulacak”, “Sivas katliamı unutulmayacak”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları ile Abdi İpekçi Parkı´na yürüdü. Sivas katiamında hayatını yitirenlerin fotoğraflarının taşındığı yürüyüşte katilamda hayatını kaybedenlerin yakınları kortejin en ön sırasında yer aldı. Yürüyüşte Madımak Oteli´nin müze yapılması talebini içeren dövizler de taşındı.

  --------------------------------------------------------------------------------

  Birçok ilde anıldılar
  2 Temmuz 1993 yılında Sivas´ta madımak otelinde katledilenler için bu yıl da birçok ilde anma etkinlikleri düzenlendi.
  Adana´da İnönü parkında düzenlenen anma etkinliğinde, Sivas´ın unutulmadığı dile getirildi. Çeşitli siyasi parti, kitle örgütü ve sendika temsilcilerinin de destek verdiği eylem öncesi müzik ve şiir dinletisi verildi. Grup adına bir açıklama yapan Alevi Bektaşi Birlikleri sözcüsü Metin Çelik, emperyalizme, faşizme, şeriata ve her türden gericiliğe karşı mücadelelerinin devam edeceğini aktardı. Ayrıca EMEP Adana İl Örgütü, Sivas katliamının 12. yıldönümü nedeniyle yaptığı açıklamada; katliamın sorumlularından hesap sorulmasını istedi. EMEP adına açıklama yapan İl Başkanı Sevil Aracı, “Yitirdiğimiz aydınların düşüncelerini ve anılarını mücadelemizde yaşatacağız.” dedi.
  Mersin´de de, Mersin Demokrasi Platformu tarafından bir anma etkinliği düzenlendi. Saat 12:30´da sloganlarla İHD önüne gelen yaklaşık 150 kişilik grup sık sık “Sivas şehitleri ölümsüzdür”, “Sivas´ın hesabı sorulacak”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Mercan şehitleri ölümsüzdür” sloganlarını attı. Mersin Demokrasi Platformu adına basın açıklamasını okuyan EMEP İl Başkanı Mehmet Taşçı, Sivas katliamını unutmadıklarını ve unutmayacaklarını söyledi.
  Eskişehir Demokrasi Platformu üyeleri, Sivas olaylarının 12. yıldönümü nedeniyle, Atatürk Anıtı´na çelenk koydu, saygı duruşunda bulundu.
  Kocaeli Hacı Bektaşi Veli Kültür ve Tanıtma Derneği Başkanı Haydar Yıldız, düzenlediği basın toplantısında, 12 yıl önce bugün Sivas´ta Madımak Oteli´nde 37 kişinin yakılarak öldürüldüğünü hatırlatarak, ‘´Hiç unutulmayacak bir insanlık ayıbı olarak tarihe geçen bu katliamın, geçmişteki katliamlardan birçok trajik özelliğiyle farklı´´dedi.
  Sivas olaylarının 12. yıldönümü nedeniyle İHD Muğla Şubesi ve 78´ler Muğla Girişimi tarafından basın açıklaması yapıldı. İHD Muğla Şube Başkanı Şadi Arslan, Sınırsızlık Meydanı´nda yaptığı basın açıklamasında, Sivas olaylarının unutulmadığını, unutulmaması gerektiğini söyledi. Arslan, ‘´Katliamda ölenlerin ailelerin maddi ve manevi zararları karşılanmalıdır. Olaylarda sorumluluğu olan kamu görevlileri hakkında idari ve cezai kovuşturma açılmalıdır´´ diye konuştu.

  KAYNAK;www.evrensel.net
   
 2. bluedream

  bluedream Daimi Üye

  Kayıt:
  8 Şubat 2007
  Mesajlar:
  545
  Beğenilen Mesajlar:
  3
  madımakı müze yerine restuarnt yapan yetkililer utanmadıgı sürece devlet bunları umursamaz can
  bizim devlettimiz ancak kendi mal varlıgıyla gündeme gelsin makam aracıgıyla
  o yüzden madımakta yitirdigimiz canların hesabını bile sormaya gerek duymadı.bunu yapan caniller hayatlarını yaşıyorlar

  paylaşım için teşekkürler can
   

Sayfayı Paylaş