Kuyuya Düşen Eşşek !!!

Konu, 'Hayat Bilgisi & Kıssadan Hisse' kısmında enelhak tarafından paylaşıldı.

 1. enelhak

  enelhak Super Moderator

  Bir gün, bir çiftçinin eşeği kuyuya düşer.
  Adam ne yapacağını düşünürken, hayvan saatlerce anırır.
  En sonunda çiftçi, hayvanın yaşlı olduğunu ve kuyunun da zaten
  kapanması gerektiğini düşünür ve eşeği çıkartmaya değmeyeceğine karar
  verir. Bütün komşularını yardıma çağırır. Her biri birer kürek alarak kuyuya toprak atmaya başlarlar. Eşek ne
  olduğunu fark edince, önce daha beter bağırmaya başlar. Sonra, herkesin şaşkınlığına, sesini keser.
  Birkaç kürek toprak daha attıktan sonra, çiftçi kuyuya bakar. Gözlerine inanamaz. Eşek, sırtına düşen her kürek toprakla müthiş bir şey yapmakta, toprağı aşağıya silkeleyerek yukarı çıkmasına basamak hazırlamaktadır.
  Bir süre sonra, komşular toprak atmaya devam edince, herkesin şaşkınlığı altında eşek, kuyunun kenarından dışarı bir adım atıp, koşarak uzaklaşır!

  Hayat üzerinize hep toprak atacaktır; her türlü pislik ile.
  Kuyudan çıkmanın sırrı, bu pisliği silkeleyip bir adım yükselmektir.

  Sıkıntılarımızın her biri bir adımdır. En derin kuyulardan bile yılma*****, usanma***** çıkabiliriz.
  Silkelenin ve biraz daha yukarı çıkın.
   
  ünver55 ve devran bunu beğendi.
 2. ünver55

  ünver55 Daimi Üye

  Ülkenin birinde padişah altın madalya veriyormuş. İnek de padişaha gidip altın madalya istemiş. Padişah sana altın madalyayı neden verelim demiş.
  İnek : -padişahım ben insanlara süt veriyorum, et veriyorum. Ben olmazsam bunlarsız kalırsınız demiş. Padişah ineği haklı bulmuş ve ona bir altın madalya verilmesini emretmiş. İnek madalyayı boynuna takmış sevinerek yürürken katıra rastlamış. Katır demiş ki:
  inek kardeş madalyayı kimden aldın? İnek olanları anlatmış. Katır da padişaha gidip altın madalya istemeye karar vermiş. Padişahın huzuruna çıkmış. Paşahım bende madalya istiyorum demiş. Padişah ne yaptında madalya istiyorsun demiş.
  Katır: - Padişahım savaşlarda bütün cephaneyi ve araç gereci ben taşıyorum. Ben olmazsam bunları kim taşıyacak. Padişah düşünmüş:Tamam demiş. Katıra da bir altın madalya verin. Katır altın madalyasını almış yürürken eşeğe rastlamış.Eşek katıra altın madalyayı nasıl kazandığını sormuş . Katır herşeyi anlatmış.Eşek katırı dinledikten sonra oda padişahın huzuruna çıkmış bende altın madalya istiyorum demiş . Padişah kızmış. Sen ne yaptında madalya istiyorsun demiş. Eşek: Padişahım ben kulunuz siz ne yaparsanız yapın hiç karşı çıkmadım. Herşeyi kabul ettim. Kömür verdiniz aldım , yiyecek yardımı yaptınız aldım ,kışın buzdolabı verdiniz aldım. Hiç size hayır dedim mi? Ben olmasam sen bu kadar kolay padişahlık yapabilir misin? demiş. Padişah düşünmüş Eşeğe hak vermiş. Altın madalyasını vermiş. Ve böyle eşek kullarım var oldukça sırtım yere gelmez diye sevinmiş.
  Günümüzde de böyle eşekler çok var değil mi?
   
  enelhak bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş