Kurandaki Ayet Sayısı

Konu, 'Alevilik Genel' kısmında ünver55 tarafından paylaşıldı.

 1. ünver55

  ünver55 Daimi Üye

  Kuranda 6666 ayet var,deniyor. Bugünkü Türkiye'de bulunan Kuran'da 6236 ayet var.Peki geri kalan ayetler nerede? Bu konuda bilgisi olan arkadaşların cevaplarını bekliyorum.
   
 2. seyduna_34

  seyduna_34 Daimi Üye

  vallah ünver can herkes kendı kafasına gore yazıp cızıyo bırbırınden farkı kuran ı kerım ler var..ömer, zamanında esas kuranın sayfalarını yakmıs ben hepsını ezbere bılıyorum dıyerek..ımam boyle yaparsa cemaat ne yapmaz lafınada bakılırsa herkes kendıne gore bıseyler yapmıs o yuzdendır herhalde bırınde eksık dıgerınde fazla,bırınde gunah olan dıgerınde sevap...
   
 3. Fakir

  Fakir Üye

  Allah'ın Selamı Üzerinize Olsun

  Kuranın metni bellidir. Sadece numaralandırma farklılığı vardır. Örneğin hanefilerde besmele ayet değilken, şafilerde ayettir. Bundan dolayı ayet sayısı değişik görünebilir. Ayetleri noktalama işaretlerine benzetebiliriz.. Kuranı çoğaltan alimlerden bazıları uzun bir ayeti iki parça yazabilir. Yani noktalama işareti gibi. Kuranın Metni tamdır ve ilk günki gibidir. Kıyamete kadar da öyle kalacaktır.. 6666 lık Kuranı açsanızda 6400 lük Kurana baksanızda 6236 ayetlik Kurana baksanız da söylediklerimi anlayacaksınız..
  Hz. Ömer'in de böyle birşey yapması söz konusu değildir. HATTA VE HATTA kuranın kitaplaştırılmasını Hz. Ebubekir döneminde O istemiştir. ve Hz. Ebubekiri ikna ederek kuranın kitaplaştırılmasını sağlamıştır.

  Allah hepimizi hidayete erdirsin. Kötülere fırsat vermesin .Selam ve dua ile..
   

Sayfayı Paylaş