Jop yiyenlere gözaltı

Konu, 'Alevilikle İlgili Haber, Yorum ve Duyurular' kısmında atatürkiyeli tarafından paylaşıldı.


 1. Sivas katliamının 18. yıldönümünde, ölümlerin gerçekleştiği eski Madımak Oteli önünde yapılan anma etkinliğini düzenleyenler hakkında yasal işlem başlatıldı. 30 Haziran´da, Madımak Oteli´nin Bilim ve Kültür Merkezi´ne dönüştürülmesi nedeniyle gazetecilerle bir araya gelen Sivas Valisi Ali Kolat, bina önünde toplanıp anma ve basın açıklaması yapılmasına izin verilmeyeceğini, yapanlar hakkında işlem yapılacağını söylemiş, Vali´nin bu sözleri özellikle Alevi örgütleri tarafından tepkiyle karşılanmıştı.

  Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından başlatılan soruşturmaya gerekçe olarak, Sivas Demokrasi Platformu tarafından organize edilen etkinliğin, Valilikçe yasaklanan bir alanda yapılması gösterildi. Anma etkinliğini tertipleyen Demokrasi Platformu Başkanı ve Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Temsilcisi Hidayet Yıldırım, komite üyeleri Hacı Bektaş Veli Derneği Şube Başkanı Cahit Albayrak, Alevi Kültür Derneği yöneticisi Niyazi Erden, Eğitim-Sen Şube Başkanı İbrahim Erdoğan, ÖDP İl Başkanı Muzaffer Deniz, EMEP İl Başkanı Cevat Aktaş ve CHP İl yöneticisi Hüseyin Erol hakkında cuma günü savcılığa suç duyurusunda bulunulacak. Emniyet Müdürlüğü´ne davet edilen bu kişilerin ifadelerine başvuruldu. Demokrasi Platformu üyeleri ifadelerinde anma etkinliğinden dolayı yürüyüş yapıldığını ve bunun anayasal bir hak olduğunu ifade etti. Tertip komitesi üyeleri hakkında, 1.5 yıldan 3 yıla kadar hapis ve 15 bin ile 30 bin liraya kadar ağır para cezası talep edileceği öğrenildi.

  Aleviler, ‘Utanç Müzesi´nde ısrarlı

  Alevi örgütleri ve katliamda yakınlarını kaybedenlerin ‘Utanç Müzesi´ olmasını istedikleri eski Madımak Oteli, kamulaştırıldıktan sonra ‘Bilim ve Kültür Merkezi´ olarak düzenlenmişti. Valilik, ‘kamu binası´ olması hasebiyle bina önünde artık anma etkinliği yapılamayacağını açıklasa da katliamda yakınlarını kaybedenler, Utanç Müzesi olana dek anmaları bina önünde yapacaklarını açıkladı.  Habercem.
   
 2. --------------------------------------------------------------------------------
  12.07.2011 - 08:18


  Madımak´ta 35 kişinin öldürüldüğü olayların “1 numaralı sanığı” olarak 18 yıldır aranan dönemin Refah Partili Belediye Meclis üyesi Cafer Erçakmak Sivas´ta öldü. Erçakmak´ın Fransa´da olduğu söyleniyordu Sivas Olaylarının 1 nolu firari sanığı Cafer Erçakmak'ın Sivas'ta öldüğü oğlunun evinden çıkarılışı güvenlik kemarası görüntülerine de yansıdı. Evinde kalp krizi sonucu ölen ve gizlice toprağa verilen Cafer Erçekmak'ın İstasyon Caddesi ve Hoca Ahmet Yesevi caddesinin kesiştiği noktada bulunan Başel Apartmanı'ndan çıkarılışı karşıda bulunan işyerinin güvenlik kameralarınca kaydedildi. Görüntülerde binanın bulunduğu yere saat 09.34 sıralarında belediyeye ait cenaze arabası geliyor. Bir süre sonra binadan çıkan 3-4 kişi içinde Erçakmak'ın cesedinin bulunduğu sanılan tabutu cenaze arabasının içine koyarken görülüyor. Kayıtlara göre araç saat 09.40'ta mezarlığa gitmek üzere hareket ediyor.
  Share


  Sivas´ta 2 Temmuz 1993 tarihinde Madımak otelinde 35 kişinin ölmesiyle ilgili soruşturmanın ´1 numaralı sanığı´ olarak aranan dönemin Refah Parti´li Belediye Meclis üyesi Cafer Erçakmak´ın, dün Sivas´ta yaşamını yitirdiği ortaya çıktı. Erçakmak´ın cenazesinin, aynı gün yakınları tarafından gizlice Yukarıtekke Mezarlığı´nda toprağa verildiği öğrenildi. 18 yıldır firarda olan Erçakmak´ın Fransa´da saklandığı öne sürülmüştü. Erçakmak´ın ne zaman Sivas´a geldiği henüz netleşmedi.
  Erçakmak, olaylarda, itfaiye aracından indirilen yazar Aziz Nesin ile aynı karede görüntülenmişti.

  Mezarda tam ismi yok
  Cenazesi sessizce defnedilen Erçakmak´ın defin işlemleri de Mezarlık Müdürlüğü sistemine bugün işlendi. Mezar tahtasının ön tarafına “Mehmet Dayı”, arka tarafında ise “C.E.” kısaltmasının, ölüm tarihi olarak 11.07.2011´in yazıldığı görüldü. Yakınlarının, olayın ortaya çıkmaması için bu şekilde yazdığı öne sürüldü. Olaylardan sonra başlayan dava sürecinde ortadan kaybolan ve zaman zaman Fransa´da olduğu yönünde haberler alınan Erçakmak, Interpol tarafından kırmızı bültenle aranıyordu. Erçakmak´ın bu süre boyunca mı, yoksa daha sonra mı Sivas´a geldiği araştırılıyor.
  Davanın müdahil avukatlarından Şenal Sarıhan, sanık Cafer Erçakmak´a ait olduğu iddia edilen mezarın açılarak, ölen kişinin kimliğinin tespit edilmesi için 7 firari sanığın yargılandığı Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi´ne dilekçe verdi.
  Madımak´ta hayatını kaybeden Metin Altıok´un kızı Zeynep Altıok, mahkemeye başvurarak Erçakmak´ın ölümünün mahkemece teyit edilmesini istediklerini açıkladı. Altıok, “Erçakmak´ın ölüm zamanlaması çok manidardır. Zaman aşımı talebi kabul edilmeyen tek isim Erçakmak, işe bakın ki tam da şimdilerde ölüyor!” dedi.


  Bir kaçan bir ölen kurtuldu
  Sivas Katliamının ardından bulunamadıkları için dosyaları ayrılan biri yargılama sürecinde ölen 7 sanığın yargılandığı davada, son olarak 21 Haziran´da esas hakkındaki görüşünü mahkemeye sunan Ankara Cumhuriyet Savcısı Hakan Yüksel, 5 sanık hakkındaki davaların zamanaşımı süresinin dolması nedeniyle düşürülmesini, Erçakmak hakkındaki davanın da ayrılmasını istemişti. Yüksel, Erçakmak hakkındaki tutuklama kararının devamına, hakkındaki davaya başka bir esasa kaydedilerek görülmesine karar verilmesini talep etti. Yüksel, diğer sanıklar Şevket Erdoğan, Köksal Koçak, İhsan Çakmak, Hakan Karaca, Yılmaz Bağ ve Necmi Karaömeroğlu hakkında açılan kamu davasının ise zaman aşımı süresinin dolması nedeniyle düşürülmesini istedi. Sanık Çakmak´ın, aranmakta iken 1999´da Sivas Altınyayla Belediyesi´nde evlendiği, 1997´de askerlik görevine başladığı, çocuğu olduğu, çocuğunu nüfusa kaydettirdiği, 2000´da ehliyet bile aldığı ortaya çıkmıştı.
  Sanık Bağ´ın da yine aranırken, katliamdan sadece 14 gün sonra 16 Temmuz 1993´te düğününü yaptığı belirlenmişti. Emniyet, 25 Aralık 2006´da ölen Bağ´ın nüfus kayıt örneğini ancak bir önceki duruşmada mahkemeye gönderdi.
  Mahkeme, Erçakmak hakkındaki yakalama emrinin infazının beklenmesine, müdahil avukatlarına esas hakkındaki beyanlarını hazırlamaları için süre verilmesine karar verip duruşmayı ertelemişti.
  Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı, bulunamayan Erçakmak hakkında 22 Temmuz 1993´te dava açmıştı.


  Otopsi yapılabilir


  Erçakmak´ın oğlu Ömer Ergin Erçakmak´a ait dairede kalp krizi geçirerek öldüğü öğrenildi. Dr. Levent Oktar imzasıyla verilen ölüm raporunda, ölüm nedeni olarak ´kalp krizi´ yazıldığı belirtildi. Ölüm raporunda ve Belediyeden alınan defin belgesinde ´Cafer Erçakmak´ adının yazılı olduğu öğrenildi. Polis mezar yerinde inceleme yaptı, ardından mezarlık yetkililerinden bilgi aldı. Bu arada kesin kimlik belirlemesi için otopsi yapılabileceği de iddia edildi.


  CHP´li başkanın işyeri var

  Sivas Valisi Ali Kolat, cenazenin kesin olarak Erçakmak´a ait olup olmadığı yönündeki soru üzerine ise “Yeni bir şey, duyduk ama daha netleşmedi” dedi. Emniyet yetkilileri ise araştırmalarının sürdüğünü, büyük ihtimalle cenazenin firari sanık Erçakmak´a ait olduğunu belirtti. Basın mensupları ölüm belgesi ve cenaze bilgi formundaki adrese gitti. Aile görüşmeyi reddetti. Binanın girişinde kuruyemişçilik yapan bir esnaf, sabah apartmandan bir cenazenin çıkarıldığını, belediyenin cenaze aracıyla götürüldüğünü söyledi. Erçakmak´ın cenazesinin çıkarıldığı binanın hemen karşısında restoran işleten CHP Sivas İl Başkanı Cahit Korkut ise şaşırdığını belirterek “Basından öğrendim” dedi.


  110712005_SIVAS-CENAZENIN_EVDEN_CIKARILMASI... hsncetinkaya
   

Sayfayı Paylaş