Hz. Ali'nin (R. A.) Son Ögütleri

Konu, 'ALLAH'ın Arslanı. Hz. Ali' kısmında Alevi_Kaptan tarafından paylaşıldı.

 1. Alevi_Kaptan

  Alevi_Kaptan Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  5 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  982
  Beğenilen Mesajlar:
  221
  Ogullarim!

  Allah'a, O'nun huzurunda veya huzuru disinda baglilik ve hasyetten ayrilmayin! Ahirete yaklasma ve dünyadan uzaklasma duygusunu kaybetmeyin! Dünya kayiplarindan kedere düsmeyin ve daima hayr islemeye bakin! Zalime düsmanlik ve mazluma dostluk gösterin! Öfke ve yumusaklik halinizde daima hakk kelimesi üzerinde olun! Genislik ve darlikta dogru yoldan sapmayin! Dost ve düsmaniniza adaletle muamele edin! Sevinçli ve gamli anlarinizda iyi is ve ölçülere baglilik suurunu kaybetmeyin; ve siddette, mülayemette, sevinçte kederde Allah'tan razi olun!

  Ogullarim!

  Bir is ki disi serli ve kerih görünür, fakat sonu cennettir; siz o fiili isleyin! Bir is ki disi güzel ve cazibeli durur, fakat sonu cehennemdir; siz o fiilden kaçinin! Cennet nimetinin asagisinda olan her sey hakir ve kiymetsizdir. Ahiret azabinin asagisinda olan her belâ ise afiyettir.

  Ogullarim!

  Bir insan kendi nefsinin ayibini görür ve bilirse baskasinin ayibini göremez ve ondan haberi olmaz. Bir insan Allah'in takdir ve taksimine riza gösterirse, kayip ve eksikliklere esef etmez.

  Bir insan nefs ve hirs kilicini çekip havale edecek olursa, akibet o kiliçla kendi maktul düser. Mümin kardesi yuvarlansin diye kuyu kazan, akibet o kuyuya kendi düser. Baskasinin yanlisini büyüten kimse, kendi hatasini unutur. Bir kimse rey ve tedbirinde gurura kapilacak olursa, hata ve delalete sapmis olur. Baskasinin rey ve fikrinden müstagni davrananlar, yani danismaya yanasmayanlar zillete düser. Halka kibir gösterenler neticede hakir ve zelil olur. Bir kimse, serseri ve ipsiz kisilerle düsüp kalkar ve kötülük yerlerine girip çikarsa istiraki olmasa bile itham altina girer. Iyiler ve ilim sahipleriyle düsüp kalkanlarsa, yücelir ve saygi görür. Mizah ve latifeye düskün olan hafife alinir. Kendi fiilleri, sözleri ve amelleri ile magrur olan, nefsi tarafindan magdur olur. Çok söz söyleyen çok hata eder. Hatasi çok olanda edep ve haya azalir. Edep ve hayasi az olanda takva fakirlesir. Takvasi fakirlesenin ise kalbi ölür.

  Ogullarim!

  Edep mizandir. iyi ahlak en iyi arkadastir. Afiyet on kisimdir ve bunun dokuz kismi, Allah'in zikri disinda sadece susmak, sükut etmektir. Bir kismi ise sefihlerle düsüp kalkmayi birakmak...

  Ogullarim!

  Fakirligin süsü sabir, zenginligin de sükürdür Islâm'dan üstün seref olamaz. Zühd ve takvadan üstün keramet olmadigi gibi... Tövbe ve istigfardan yüksek sefaatçi yoktur. Vücut afiyetinden güzel elbise olmadigi gibi...

  Hirs ve tamah, yorgunluk ve mesakkatin anahtaridir.


  Bu ögütler, nefs tedbirinde, malda ve ahlakta, Kitap ve sünnete tam uygun birer ölçü belirtir. Hz. Ali (R.A.) bu ögütleri verdikten iki gün sonra aldigi yara yüzünden ruhunu teslim etmis, cennet alemine kanat açmistir.

  Nurlu kabirleri, ogullarinin emirleriyle gizlenmistir. Bu sebeple, nerede medfun bulunduklari, ihtilafli bir meseledir. Necef taraflarinda oldugu rivayeti vardir.
   
 2. hakangs52

  hakangs52 Daimi Üye

  Kayıt:
  7 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  189
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Bu Da Benden Olsun İndirin Dinleyin...


  İmam'dan Öğütler
   
 3. Alevi_Kaptan

  Alevi_Kaptan Admin Yetkili Kişi

  Kayıt:
  5 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  982
  Beğenilen Mesajlar:
  221
  saol can dost
   
 4. cem35

  cem35 Daimi Üye

  Kayıt:
  6 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  80
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  emegin için saol yoldas...
   
 5. seli

  seli Aktif Üye

  Kayıt:
  16 Temmuz 2006
  Mesajlar:
  25
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  teşekkürler hakan
   
 6. dufy

  dufy Daimi Üye

  Kayıt:
  27 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  60
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  sagol hakan!!!!  dj DuFy selamlar
   
 7. Hüsseyin

  Hüsseyin Daimi Üye

  Kayıt:
  26 Aralık 2006
  Mesajlar:
  96
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  emeginize saglik, paylasim icin tskler
   
 8. alevininkıralı

  alevininkıralı Aktif Üye

  Kayıt:
  6 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  25
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  hakan kanka çoksaol nerdesin ya hiç göremiyoruz
   
 9. LinkinPark

  LinkinPark Daimi Üye

  Kayıt:
  1 Haziran 2007
  Mesajlar:
  292
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  sağolun sağolun sağolun:)
   
 10. fairy44

  fairy44 Daimi Üye

  Kayıt:
  23 Şubat 2010
  Mesajlar:
  58
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  Tskler emeklerın ıcın sagol yüregıne saglık:
  Sahın nuru daım olsun yüregınde:
   

Sayfayı Paylaş