Hacı Bektaş-ı Velinin 800. doğum yılı

Konu, 'Etkinlikler ve Duyurular' kısmında prkacin tarafından paylaşıldı.

 1. prkacin

  prkacin Super Moderator

  [​IMG]

  Hacı Bektaş-ı Veli, doğumunun 800. yılında Nevşehir'in Hacıbektaş ilçesinde düzenlenecek bir dizi etkinlikle anılacak.
  Nevşehir- Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği tarafından düzenlenecek ve 14-15 Kasım tarihlerinde Hacıbektaş Veli Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilecek anma programına, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Ali Balkız, Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu ve Hacıbektaş Veli Kültür Derneği Başkanı Nafiz Ünlüyurt konuşmacı olarak katılacak.
  Anma programının birinci oturumunda, ''Doğumunun 800. yılında Hacı Bektaş Veli ve Düşüncesi, Hacı Bektaş'tan Günümüze Alevilik ve Bektaşilik'' konuları ele alınacak. Programın ikinci oturumuna Alevi Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Cengiz Güleç, Araştırmacı yazar Doç. Dr. Atilla Erden, Siyasi Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Yalçınkaya, Araştırmacı yazar Erdoğan Aydın, Ankara Üniversitesi'nden Dr. Ali Murat İrat konuşmacı olarak katılacak.
  Üçüncü oturumda ise ''Alevi Bektaşilerin Hacı Bektaş'tan Günümüze Örgütleme Çabaları Ve Alevi Açılı Sürecinde Gelinen Nokta'' konusu ele alınacak. Programda hükümetin Alevi Açılımı ve Alevi Çalıştayları sürecinin de değerlendirmesi yapılacak, Alevi Bektaşilerin öncelikli sorunları ve çözüm önerileri görüşülecek.
   

Sayfayı Paylaş