Hacbektaş Veli Külliyesi müze olmaktan çıkarılsın

Konu, 'Haberler ve Yorumlar' kısmında devran tarafından paylaşıldı.

 1. devran

  devran Yönetici

  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Mehmet Görmez, Danimarka gezisi sırasında, Danimarka Alevi Birlikleri Federasyonu´na bağlı Ringstead Alevi Kültür Merkezi´ni de ziyaret etti. Aleviliğin ayrı bir inanç topluluğu olarak resmen kabul edildiği Danimarka´nın en büyük Alevi örgütlenmesine yaptığı ziyarette Görmez´i, Federasyon Başkanı Çağdaş Sağlıcak karşıladı.

  PARA ÖDÜYORUZ
  Görmez´in “Hacıbektaşâ€ çıkışı, Başkan Sağlıcak´ın “Posnişimiz, Serçeşmemiz Alevilere teslim edilmeli. Ama bırakın teslim edilmeyi devlet gitti Serçeşme´nin tam ortasına cami dikti. Bizim hiç gitmediğimiz bir yer üstelik. Üstelik bizim için çok önemli olan Serçeşmemize girebilmek için 1 lira para ödüyoruz. Siz camilerinize girerken para ödüyor musunuz? Üstelik giriş parasına ek olarak vergi de alınıyor, toplanan paraların bir kısmı Diyanet´e ödeniyor” dedi. Ve Görmez´e “sizler camilere girerken para ödüyor musunuz” diye sordu.
  Bu soruyu Diyanet İşleri Başkanı şöyle cevaplandırdı: “O sorunun giderilmesi için bizzat öncülük yapacağım. Çünkü Çelebilik devam etseydi, Çelebiler, dedeler, babalar diplomalarını Hacıbektaş´tan alsaydı pek çok sorunu bugün yaşamıyor olurduk. Alevi- Bektaşi inanışının neredeyse yüz sene önce orada icra edilen neleri varsa, ayniyle sahiplerine iade edilerek sürdürülmesi lazım. Bu meselenin çözülmesi için öncülük yapacağım. Ayrılığı, gayrılığı ortadan kaldırmalıyız.”
  Bilindiği gibi Alevi örgütleri çok uzun süredir, Hacı Bektaş dergahı başta olmak üzere, bütün Alevi Bektaşi dergahlarının ve tekkelerinin Alevilere iade edilmesi için talepte bulunuyordu. ABF Genel Başkanı Selahattin Özel yaptığı açıklamada “Dergahın iadesi ve müze statüstüsünden çıkartılması bizim yıllardır süren talebimizdi. Umarım Sayın Görmez söylediklerinini unutmaz ve bu konuda gerekli düzenlemeleri yapar ve hakkımızı bize teslim eder” dedi.
  alıntı :Alevi haber ajansı - 11 nisan 2012
   

Sayfayı Paylaş