Grip Hastalığı

Konu, 'Sağlık Köşesi' kısmında devran tarafından paylaşıldı.

 1. devran

  devran Yönetici

  Bu hastalığın adına (influenza), (paçavra hastalığı) da derler. Bir yerde çıktığı zaman kolaylıkla etrafa bulaşan, bir memleketten ötekine atlayıp büyük salgınlar yapan meşhur hastalıklardan biridir.
  Dünya üstünde eskiden beri birçok salgınlar yaparak milyon*larca insanın hayatına mal ol*muştur.

  Gribin mikrobu uzun zaman bulunamamıştır. Nihayet bunu yapan mikrobun çeşitli cinsleri olan özel bir virüs olduğu anla*şılmıştır. Grip virüsü hastaların ve sağlam taşıyıcıların ağız, boğaz ve burunlarında pek çoktur. Bunlar söz söyler, aksırır, öksürürken dışarıya fırlayan tükürük damlacıkları içindeki grip virüsü, etrafa saçılarak, sağlam in*sanların da bulaşmasına sebep olur.
  Bazı kimseler grip hastalığını, hafif bir şekilde, ayakta ge*çirirler. Bunlar yer yer dolaşıp hastalığı etraflarına bulaştırır ve gribin büyük bir süratle yayılmasına kapı açarlar. Kış gün*lerinde havaların birden bire soğuması salgınların patlak ver*mesine sebebiyet verir.

  Okul, kışla, sinema, tiyatro gibi birçok kişilerin bir araya toplanıp yığılışma halinde yaşadıkları yerler, gribin yayılma*sında büyük rol oynarlar. Yorgunluk, uykusuzluk, açlık, kirli*lik ve soğuk algınlıkları vücudun mukavemetini kırarak gri*bin ortaya çıkmasına zemin hazırlamış olurlar.

  Grip Belirtileri, Grip Nedenleri

  Grip Hastalığı Belirtileri'nde Hastalık birden bire üşüme ve titreme ile başlar. Ateş az zamanda yükselir. Hastaların Vücudunda bü*yük bir kırıklık ve halsizlik vardır. Kendilerini pek bitkin his*sederler. Şiddetli bir baş ağrısı hâsıl olur. Boğaz gırtlak ve bü*yük nefes borusunda nezle hali baş gösterir. Kuru bir öksürük vardır. Yüz kırmızı, gözler kanlıdır. Dudaklar kuru, dil paslı*dır. Bilhassa vücudun kalça kısımlarındaki ağrılar daha şid*detlidir.

  Bazı hastalar bu yüksek ateş sırasında karışık rüyalar gö*rür, abuk sabuk sözler söyler, yataklarında sayıklar, atılırlar.

  Bazılarında burun kanaması olur. Bazılarının vücudunda ufak kırmızı lekeler çıkar. Bazıları bulantı, kusma, sürgün gibi mide ve bağırsak bozuklukları gösterirler.
  Hastalık birkaç gün sürdükten sonra, ateş bol bir terleme ile düşerek hasta nekahate girmiş olur.

  Grip hastalığı sırasında vücudun birçok organında ihtilâtlar ortaya çıkabilir. Grip zaturriesi ile en ince nefes boruları*nın da iltihaba katılması neticesi ortaya çıkan (Bronko - pnomoni) hastalıkları korkunç ve öldürücü ihtilâtların başına ge*lirler.

  Bunlar griplinin tam iyileşeceği sırada ateşin tekrar yük*selmesi, göğüste ağrılar, nefes darlığı, kanlı balgam, dudaklar*da morarmalar ile kendilerini göstererek hastayı fenalaştırırlar. Biraz sonra kalp ve damar sistemi de bozularak hastanın hayatı tehlikeye girmiş olur. îhtilâtların önemi buradan gel*mektedir. İhtilatsız gripten korkulmaz. Bütün tehlike ihtilâtlardan gelir.

  Grip Tedavisi, Grip Soğuk Algınlığı

  Grip Hastalığının Tedavisi için Hasta yatakta yatmalı ve iyi bakılmalıdır. Ye*mekleri sulu, besleyici olmalıdır. Meyva suları, bilhassa limo*nata ve portakal suyu (C) vitamininden zenginlikleri bakımın*dan pek iyidir. Çünkü (C) vitamini grip tedavisinde pek fayda*lıdır. Çay, ıhlamur gibi sıcak içecekler iyi tesir eder. işe git*mek bahanesile yatağı erken terk edenler ağır ihtilâtlara uğra*yabilirler.

  Yüksek ateşe ve vücut ağrılarına karşı az miktarda ateş; düşürücü ve ağrı kesici ilâçlar verilmelidir. (Kinin) gribe kar*şı pek faydalı bir ilâçtır. Hem tedavi edici hem de koruyucu bir tesiri vardır. (Sülfamid) sınıfından olan ilâçlarla antibiyo*tiklerin grip virüsüne karşı hiç bir tesiri olmadığından bunla*rı boş yere kullanmak doğru değildir. Bu gibi ilâçlar başka mikroplar tarafından husule getirilmekte olan ihtilâtlı vaka*larda kullanılırlar ve pek şifalı olurlar.

  Girpten Korunma Hakkında

  Gripten korunmak için sağlamlar hastalarla temas etmekten çekinmelidirler. Grip hastalığını ayakta hafif bir surette geçirmekte olanların sağlamlar araşma karışabi*leceğim düşünerek sinema, tiyatro, kahvehane gibi kalabalık yerlere gitmemelidir. Hastalık büyük salgın yapmak tehlikesi gösterirse okulların bir müddet için tatil edilmesi uygun olur. Bütün vücudu bilhassa ağız ve burun boşluklarını gayet temiz tutmalı, vücudu üşütmemeğe çalışmalıdır.
  Son yıllarda grip virüsü ortaya çıkarıldıktan sonra bunu taze yumurtanın zarında üreterek bir aşı hazırlamak mümkün olmuştur. Bu aşı henüz tatbik sahasında geniş bir yer tutama*mıştır.


  bir diğer yazıda böyle

  1- Grip, basit bir üst solunum yolu enfeksiyonudur.
  Yanlış!
  Grip, ani olarak başlayan ve yüksek ateşle seyreden, aşırı halsizlik, kuru öksürük, kas, eklem ve baş ağrısı ile kendini gösteren bir hastalıktır. Gribe yakalanan kişi, en az 3-5Gün sürecek bir yatak istirahatı ile kendini toparlayabilir. Ayrıca, bağışıklık sisteminin zayıflaması sebebiyle zatürre gibi ikincil hastalıkların da tabloya eklenmesi ile hastalık daha da ağırlaşabilir ve özellikle çocuklar, yaşlılar, diyabetliler, astımlılar, kalp ve Kanserhastalarında ölüme sebep olabilir.2- Grip aşısı gribe yol açar.
  Yanlış!
  Grip aşıları, inaktive veya ölü grip virüslerinden üretilir, bu nedenle de gribe kesinlikle yol açmaz.3- Grip aşısı yüzde 100 koruma sağlamadığından, aşı olmak gereksizdir.
  Yanlış!
  Yapılan araştırmalar, grip aşısının yüzde 89 oranında etkili olduğunu göstermektedir. Ancak; aşı olduktan sonra dahi gribe yakalanan bir hasta, hastalığı, aşı olmamış bir hastadan çok daha hafif geçirecektir ve grip sebebiyle hastaneye yatması önlenmiş olacaktır.4- Aşının yan etkileri, grip hastalığına yakalanmaktan daha kötüdür.
  Yanlış!
  En fazla yaşayacağınız yan etki, aşı yapılan yerde hafif bir kızarıklık ya da ağrı, hafif ateş ve halsizliktir. Bu yan etkiler, aşının koruma sağladığı grip hastalığının sebep olabileceği ağır komplikasyonlardan çok daha önemsizdir.5- Kasım ve aralık ayları, grip aşısı olmak için geç bir tarihtir.
  Yanlış!
  Grip aşısı tüm grip sezonu boyunca uygulanabilir. Aşı olmak için en uygun zaman ekim ve kasım ayları olsa da, aralık, hatta ocak ve şubat aylarında aşı olunması da gripten korunma sağlayacaktır.C VİTAMİNİ, GENEL KANININ TERSİNE, GRİBİ ÖNLEMEZ[COLOR=#333333][FONT=Arial]6- Bol C vitamini kullanırım ve gripten korunurum.
  Yanlış!
  C vitamini, genel kanının tersine, gribi önlemez. Sistemi güçlendirir, hastalıklara karşı vücut direncini artırabilir, ama gribi kapmamızı ve hasta olmamızı kesinlikle engellemez. Hatta aşırı derecede alınan C vitamini, özellikle çocuklar ve yaşlılarda ishale sebep olabilir. Bu da hastalığın ağırlaşmasına, iyileşmenin gecikmesine yol açabilir.[COLOR=#333333][FONT=Arial]7- Sadece hastalığın belirtileri mevcut iken etrafa grip bulaştırırım.
  Yanlış!
  Grip virüsünün bulaşması, hastalık belirtilerinin başlamasından 1-2 gün öncesine dayanır ve hastalık başladıktan 3-7 gün sonrasına kadar devam eder.[COLOR=#333333][FONT=Arial]8- Yüzlerce çeşit grip virüsü olmasına rağmen, aşı sadece 3 virüse karşı hazırlanmıştır. Bu nedenle de etkisizdir.
  Yanlış!
  Yüzlerce çeşit grip virüsü olduğu bilgisi doğru değildir. A, B ve C olmak üzere üç tip grip virüsü vardır. Ancak bu virüsler zaman zaman yapılarını değiştirebildikleri için alt tipleri oluşabilir. Grip virüslerinde görülebilen bu yapı değişiklikleri, Dünya [URL="http://www.diyadinnet.com/Saglik-Bilgisi"]Sağlık[/URL] Örgütü (DSÖ) tarafından içinde Türkiyeˊnin de bulunduğu dünyanın çeşitli bölgelerinde sürekli izlenmekte ve değişiklikler saptanarak salgın yapma olasılığı bulunan virüs tipleri belirlenmektedir. Örgüt, belirlediği bu virüs tiplerini aşı üreticilerine bildirmekte ve aşıların içerisinde bulunmalarını zorunlu olarak sağlamaktadır. Böylece aşıların içeriğinde, salgın yapma olasılığı en yüksek olan virüsler bulunmakta ve korunma sağlanmaktadır.[COLOR=#333333][FONT=Arial]9- Grip esnasında [URL="http://www.diyadinnet.com/YararliBilgiler-1583&Bilgi=antibiyotik"]Antibiyotik[/URL] kullanımı hastalığın süresini kısaltır ve daha çabuk ayağa kalkmayı sağlar.
  Yanlış!
  Antibiyotikler, grip hastalığına yol açan influenza virüsüne karşı etkisiz olduğu için hastalığın süresini kısaltmaz.[COLOR=#333333][FONT=Arial]10- Her [URL="http://www.diyadinnet.com/YararliBilgiler-1248&Bilgi=y%C4%B1l"]yıl[/URL] grip aşısı olmaya gerek yoktur.
  Yanlış!
  Grip virüsleri sürekli değişmektedir. Genellikle her yıl dolaşan virüs türleri değişmekte ve buna bağlı olarak aşıların içeriği de değişmektedir. Sonuç olarak, her yıl aşılanmak gereklidir.

  [/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR][/FONT][/COLOR]
   
  fairy44 bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş