"Gizli izzettinler"in dikkatine...

Konu, 'Haberler ve Yorumlar' kısmında DEMAN tarafından paylaşıldı.

 1. DEMAN

  DEMAN Daimi Üye

  Gizli izzettinler in dikkatine...

  Kral çıplak demenin vakti geldide geçti !!!

  Bundan sonra yolumuza gayri müslimler olarak devam etmeliyiz !

  Yani alevizmin islamdışı; kendine özgü doğal ve felsefi müstakil bir din olduğunu Kamuoyuna beyan ederek ve
  Bu beyanatla devletin gerekli mercilerine başvurarak;
  Alevizmin resmen tanınmasını sağla*****;

  Yolumuza devam etmeliyiz !!!

  Zaten gerçek ve doğru olanıda budur !!!

  Çünkü bizim islamiyet ile uzaktan ve yakından bir takım islami şahıslar dışında ortak yönlerimiz yoktur !!!

  İslam "semavi dinler" kategorisinde yer alırken;

  Alevizm ise "doğal dinler" kategorisinde yer almaktadır !
  Alevizm doğal ve felsefi bir dindir !
  Bundan dolayı doğaya ve insana büyük bir önem verir; doğayı ve insani kutsar !

  Sözde alevi kurum ve kuruluşlarına; başkan ve yöneticilerine önemle duyurulur !!!

  Gizli izzettinliğe son verme zamanı !!!
  Riyakarlığa son verin artık !!!


  Deman
   
  berfine36 bunu beğendi.
 2. DEMAN

  DEMAN Daimi Üye

  Benim dinim Aleviliktir diyebilecegiz!

  En azından Almanya'daki Aleviler artık rahatlıkla ve göğüslerini gere gere "Dinim din-i Aleviliktir" diyebilirler. Zira Alevilik Almanya´da Yahudilik, Hıristiyanlık ile İslam´dan ayrı ve üstelik bunlarla eşit statüde bir din olarak kabul ve ilan edildi.


  ALMANYA'DA ALEVİLER "BENİM DİNİM DİN-İ ALEVİLİKTİR" DİYEBİLECEKLER

  Dr. Hüseyin DEMİRTAŞ

  Önce haberi ele alalım. Haber şöyleydi: "Türkiye'de Alevilik resmen tanınmazken Almanya'da Alevilere diğer inanç gruplarıyla eşit statü tanındı. Hamburg Eyalet Parlamentosu'nda üzerinde uzlaşmaya varılan sözleşme önceki gün medyaya tanıtıldı. Hamburg Eyalet Meclisi tarafından onaylandıktan sonra yürürlüğe girecek olan bu sözleşmeyle özellikle Aleviler açısından tarihi öneme ve ilk olma özelliğine sahip değişik haklar yer alıyor. Buna göre, üniversitelerde Alevilik konusunda bilimsel çalışma yapılması için mali destek sağlanacak ve kadro ayrılacak. Okullarda verilecek Alevi din derslerinin içeriğini bizzat belirleme ve öğretmenleri tayin yetkisini Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) kullanacak. ARD ve ZDF gibi kamu medyasına ait karar ve denetim organlarında Aleviler temsilci bulundurma, buralarda söz ve oy hakkı kazandı. Alevilik için önemli olan Muharrem, Hızır, Kurban Bayramı gibi günlerde Alevi çalışanlar, önceden başvurmak koşuluyla bu günlerde resmen izinli sayılacak. Cem evleri ise resmi olarak ibadethane kabul edilirken, kilise, sinagog ve cami ile eş ve eşit bir statüye getirilmiş oldu. Tarihte ilk kez Almanya'nın Hamburg Eyaleti'nde imzalanan bu sözleşmeyle İslam dini ile birlikte Alevilikte daha önce resmen tanınan Yahudilik, Hıristiyanlıkla eşit bir statüye kavuştu. İşin ilginç yanı Almanya'da çoğunluk halkın neredeyse yüzde 95'ini temsil eden Katolik ve Protestan kiliseleri merkez konseyleri de yaptıkları açıklamalarla İslam dini ve Aleviliğin kendileriyle eşit haklara kavuşmasından duydukları memnuniyeti dile getirdiler."

  Bu çok güzel bir gelişme, ancak Almanya'da ve Türkiye'de dernek, federasyon başkanı olupta hala Alevilik İslam'ın içinde mi dışında mı diye tartışan mı ararsın; Alevilik İslam'ın özüdür diyenleri mi ararsın, hepsi var. Bu karar bir şeyi tescillemiş oldu: "Alevilik İslam'dan etkilenen bir yanı bulunmakla beraber bugün itibariyle bağımsız ve kendine has bir din-inanç kimliğini kazanmıştır.

  Ayrıca şunu da hatırlatmak isterim; Almanya'da Aleviliğe verilen bu hukuki tanınma, arkasındaki 1400 yıllık tarihinde ve günümüzde sayısız devletin desteği bulunan, resmi dini olan İslam'a Almanya'nın diğer eyaletlerinde henüz verilmemiştir. Buna karşılık Alevilik ise daha 2003 yılında Marburg Üniversitesi'nden Prof. Dr. Ursula Spuler-Stegemann'ın hazırladığı bilirkişi raporu sonucu resmi din olarak kabul edilerek, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu'na (AABF) Almanya genelinde Alevileri temsil etme yetkisiyle beraber, Alman okullarında verilecek isteğe bağlı Alevi din derslerinin müfredatını belirleme ve öğretmenleri seçme hakkı verilmiştir. İslami dernek ve kurumların çatı örgütleriyse bu hakkı Almanya çapında kazanabilmek için hala mücadele etmektedir.

  Bunun yanı sıra hiçbir eyalette İslam henüz resmi din olarak kabul edilmediğinden Müslüman çocukları İslam din dersleri alamazken, Aleviler ise başta Berlin ve Kuzey Ren Vestfalya olmak üzere Türkiye kökenlilerin yoğun yaşadığı bütün eyaletlerde 2003 yılından bu yana çocuklarına seçmeli Alevilik dersleri aldırabiliyor.

  Sonuç: En azından Almanya'daki Aleviler artık rahatlıkla ve göğüslerini gere gere "Dinim din-i Aleviliktir" diyebilirler. Zira Alevilik Almanya´da Yahudilik, Hıristiyanlık ile İslam´dan ayrı ve üstelik bunlarla eşit statüde bir din olarak kabul ve ilan edildi.

  http://www.alevizyon.com/haberler/benim-dinim-aleviliktir-diyebilecegiz.html
   
 3. ero

  ero Daimi Üye

  Aslinda almaya veya başka ülkeler bu tip kararlari alarak aleviliğe nitelik kazandirmiş "olma-mak" ile beraber, sadece birlikte yaşiyor olmanin gerekliliğini kamuoyu ile paylaştiklarini anlatmiş olurlar..
  Bir inanca yada ideolojiye mensup insanlar, kendilerini illaki birileri açikça kabul etsinler diye çaba sarfetmemelidirler...
  Sevgi ve saygi temelinde yaşanagelmiş bu inaç şekli, aleviliğe ayni zamanda yaşam-felsefesi boyutu kazandirmiştir...
  Güzel bir alevi atasözü: Bir olalim iri olalim diri olalim
   

Sayfayı Paylaş