Gelin Osmanlının yaptığı katliamlara ve padişahlara bakalım

Konu, 'Alevilik Tarihi' kısmında Burak C tarafından paylaşıldı.

 1. Burak C

  Burak C Üye

  Kayıt:
  4 Aralık 2011
  Mesajlar:
  12
  Beğenilen Mesajlar:
  9
  Burdaki yazılanlar hayal urunu degıl Direkmen Osmanlı'nın padişahlarına geliyor..........

  Amasya-Merzifon-Osmancık- Çorum-Tokat bölgesinde Alevi katliamlarına ilişkin: Osmanlı yönetiminin üst düzey karar organı olan “Divân-i Hümâyun”a ait ferman suretlerini kapsayan “Mühimme Defteri” kayıtlarında çok sayıda belge mevcuttur. Ayrıca çok sayıda Şeyhülislam fetvalarıda vardır. Bölgede gerçekleşmiş önemli bazı olayları tarihi kaynaklardan özetleyerek verelim. Buyrun bakalım
  Köprülü Mehmet Paşa (1656-1661)

  Celali ayaklanmaları bastırmak ve eşkıya tedibi adı altında; Anadolu Türkmenlerini kırımdan geçirmiş sağ kalanlara da zülüm yapmıştır.


  Kuyucu Murat Paşa 6.12 l606´da

  sadrazam olduktan hemen sonra Anadolu´da geniş çaplı Alevi katliamı harekatı başlatır. 155 bin Alevi Türkmeni diri diri kazdırdığı kuyulara gömdürür. 1580-1620 yılarında Osmanlı ülkesin de tüm Alevilere devlet terörü uygulanır.


  Yavuz sultan Selim ;

  Yavuz Sultan Selim, Çaldıran savaşı dönüşü 24 Kasım 1514´de Amasya´ya gelir ve konaklar, yörede Kızılbaş avına adamlarını göndererek katliamlar yaptırır.Şubat 1515´de Yeniçeri ayaklanmasını ile pahalılığı ve kıtlığı bahane ederek, Alevi köylerinin topraklarına el ko***** Sünni eşrafa ve dönmelere “tımar” olarak verir. (13) Amasya, Tokat, Çorum bölgesinde kırımdan kaçan Alevi köylerine doğudan getirilen Sünni Kürtler iskan edilir. Yörede konuştuğumuz Kürt Köylüleri 500 ila 300 yıllık bir zaman diliminde doğunun çeşitli vilayetlerinden geldiklerini söylemektedirler. Bölgede bazı Alevi Kürt köyleri de vardır.

  3) Bölgeden biri olan ve Kürt kökenli İskilipli Ebussuûd Efendi (1545-1574)´in Şeyhülislâm olmasıyla ve 30 yılda verdiği fetvalarla “Kızılbaş Türkmen katliamı”nı “Sünni Şeriatı” kurallarına göre yasal hale gerirmiştir. Yedi Kızılbaş öldürenin “Cennete Gideceği” Osmanlı uleması tarafından halka camilerde anlatılmıştır. Bu nedenlede Anadolu´nun her yöresinde Alevi Türkmen avına çıkılmıştır. (14)

  4) 1568 yılında Amasya kadısının suçsuz görerek salıverdiği Alevileri; Osmanlı yönetimi “Gizli şekilde öldürün” diye ferman yollaması sonucu öldürülürler.

  5) Amasya ve Merzifon´daki Kızılbaşların cezalandırılmasına ilişkin 1570 ve 1574 ve 1583 yıllarına ait buyruklar ile yörede keyfi katliamlar yapılmıştır.  II.Murad 1427

  yılında Amasya - Tokat - Çorum bölgesinde; dört kardeşin oymak beyi olduğu Alevi Kızılcakocaoğulları Türkmenleri üzerine Yörgeç Paşa´yı bir ordu ile göndererek hile ile verdiği yemekte 4 kardeşin başını ketirir ve 400 kişide z****r ve prangalarla bağla***** bir mağarada yaktırır.Çorumlu ovasında çoluk çocuk demeden Türkmenleri kırıp geçirir. Sürü ve davarlarına da el koyar. (10) Hoca Sadeddin Efendi bu Osmanlı katliamını övünerek ve ballandırarak anlatarak şöyle demektedir: “Yörgüç Paşa bir Türkmen getirene bir hil´at adamış, bunu da tellallarla duyurmuştu. Bu yollada pek çok Türkmeni temizlemiş oldu.” Kılıçtan kurtulanlar ise dağlara sığınırlar. Yörgeç Paşa, Osmancık yöresinde Zeytun´da Kocakayası adıyla anılan ve Haydar adlı bir beye ait hisarı fetheder. (11) Zeytun´da bugün Kırca adlı bir alevi köyü vardır ve soyadı “zeytun” ve oğulları adıyla çok sayıda insan vardır.
  Ve hala Osmanlıyı Soyu olarak gorenler varsa Yazık o alevilere....
   
  fairy44 ve enelhak bunu beğendi.
 2. enelhak

  enelhak Super Moderator

  Kayıt:
  1 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.778
  Beğenilen Mesajlar:
  622
  Paylaşım için teşekkürler değerli Can...
   
 3. fairy44

  fairy44 Daimi Üye

  Kayıt:
  23 Şubat 2010
  Mesajlar:
  64
  Beğenilen Mesajlar:
  8
  way be buneya insansayilmaslar bunu yapanlar Osmali adaletini yabanci lara uygulamis kendi halkini hic insan gibi adaletli davranmamis kadinlar peceli adamlar sarikli kim camiye gidiyor kim gitmiyor gitmeyeni öldürtüyorlar Aclik fakirlik icinde yasamislar peygamberimizi seven vede ehlibeytine bagli alevileri katlettiyorlar nasil baglilik bu peygamberimize sasmamak elde degil Alevilere zulm ettirenler yezidin tohumlari olan padisahlar hepsi degillerdir sanirim hz peygamberimizin onun ehli byitini sevenleri katletdip zulm ettirmisler cok aci icler acisi kurani kerimde acik acik yaziyor benim ehli beytimi sevin sizden hic baska birsey istemem diye hicmi okumuyorlar kurani kerimi nasil baglilik bu peygamberimize koskoca osmalinin sonu gelmezdi kendi halkina adaletli olsaydi vede böyle zulum etmeselerdi Allah Atatürkü gönderdi insangibi yasiyoruz sayesinde kimsenin esiri degiliz hürüz Allah daima ruhunu sadetsin kabrini nurlarla doldursun...aslinda hürde sayilmayiz kendi memleketimizde hür yasatmiyorlarATATÜRKÜN KURALLALARINI UYGULASALAR HERKES HÜROLUR illaki yaptiklarini yapmalisin dini onlarin inandigi sekilde yapmalisin biz sekilci gösterici degiliz dini insanlar dinci diye bilsinler diye göstrerek inanmayiz özümüzde din iman bizim özden dinimizi yapariz Allahi peygamberimizi özümüzden severiz tapariz ama yezitlerin tohumlari illaki bir katliyam yapiyorlar insanlari kiskirtip terörüs yaratiyorlar esas terörüst iste onlar yezitlerin tohumlari Daima nalet olsun yezide vede onun tohumlarina halada varlar birde sefaat beklerler peygamberimizden
   

Sayfayı Paylaş