GARİP DEDE

Konu, 'Alevi Dernekleri ve vakıfları' kısmında ozani tarafından paylaşıldı.

 1. ozani

  ozani Üye

  Kayıt:
  15 Aralık 2006
  Mesajlar:
  18
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  GARİP DEDE'NİN TARİHÇESİ

  Garip Dede hakkında kesin kronolojik bir bilgiye sahip değiliz. Garip Dede kimdir? Nereden gelmiştir? Ne zaman ve hangi tarihler arasında yaşamıştır? Bilinmemektedir. Bilinen bir şey varsa o da, Garip Dede' nin ulu kişi olduğudur.Kimsesizliğinden dolayı Garip Dede diye anılmış olabilir. 1600'lü yıllarda yaşadığı, 102 yaşında Hakk'a yürüdüğü söylenmektedir. Küçükçekmece göl kenarında onu tanıyan ve sevenler, küçük bir türbe yapmışlar. Halk sürekli gelip bu evliyayı ziyaret ederek günümüze taşımıştır. Bu evliyalar ülkemizin yüz aklarıdır. Onlar bizim tarihimiz, kültürümüz ve ecdatlarımızdırlar.

  Garip Dede' nin de menkıbesi şöyledir:

  Nurani yüzlü, uzun sakallı, garip bir dede bütün köyü dolaşmasına rağmen, bir lokma ekmek, sıcak bir aş bulup karnını doyuramamıştı. Bu zavallı Hak dostunu, kimse evine davet edip sofrasını açmaz. Umutsuzdur, açtır. Karnı doyduktan sonra dünya malı onun için anlamsızdır. Uğramadığı bir tek ev kalmıştır. Son umutla o kapıyı da çalar.

  -“Buyurun ne istiyorsunuz?”

  -“Açım!”

  Kapıyı açan yaşlıca kadıncağız onu içeriye davet eder. Sıcak bir aş ikram eder,karnını doyurur.

  Garip Dede dua ettikten sonra, yaşlı kadına ;

  -“Çocuklarını al ve bu köyden uzaklaş, ama uzaklaşırken arkana bakma” der.

  Kadıncağız çocuklarını alır ve köyden uzaklaşır, yolda aklına gelir, "Neden arkana bakma dedi?" merakını yenemez ve döner bakar. Ne görsün; köy çökmekte ve yerini sular kaplamakta. Bağırırlar; -“Köy çöktü...Köy çöktü...!”

  Evet söylence bu ya köy çökmüştür. Yerinde göl oluşmuştur. İşte çöken köyün bulunduğu yerin adı "ÇEKMECE GÖLÜ"olarak değiştirilmiştir. İşte Çekmece ve Garip Dede' nin hikayesi...Garip Dede, Allah'ın verdiği ilahi gücü kullanır. Onun işi sevgidir, halk insanı olmaktır. Garip Dede kerametleri sayesinde evliya olmuş, halkımızın gönlüne taht kurmuş,dertlere derman, gönüllere şifa olmuş, sevilmiş, umut olmuş.

  O bir Hak aşığıdır. İçindeki o ilahi aşkı aramış,ömrü boyunca Anadolu'yu karış karış dolaşmıştır. Pir Hünkar Hacı Bektaş Veli'nin felsefesinden etkilenerek onunla gönül ilişkisi kurmuş, onun hoşgörü ve insan sevgisini kendisine ilke edinmiştir. Rumeli'de Hacı BektaşVeli'nin halifesi gibi İslam'ı yaymakla ömrünü geçirmiştir. Ve ömrü boyunca insanları uyarmak uğraşmış, insanlara yol göstermiştir, umut olmuştur.

  KAYNAK:GARİP DEDE TÜRBESİ(bende ordayım..)
  www.garipdede.com
   
 2. seyduna_34

  seyduna_34 Daimi Üye

  Kayıt:
  6 Nisan 2008
  Mesajlar:
  2.650
  Beğenilen Mesajlar:
  17
  emegıne saglık can cok etkılendım dogrusu yerını bılıyorum ama gıtmek kısmet olmadı hıc en kısa zamanda zıyaret edecegım tesekkurler ...
   
 3. gülüş

  gülüş Daimi Üye

  Kayıt:
  21 Ocak 2008
  Mesajlar:
  661
  Beğenilen Mesajlar:
  4
  Garip dede türbesi yakın olduğu için zaman zaman ziyarete giderim burda güzel bir cem evi yapılmış türbede biraz gariplikten çıkmış yani onarılıp en güzel hale getirilmiş kapalı küçük bir alanın içinde yatan garip dede cemlerimiz ve semahlarımız arasında uyumaya devam ediyor

  paylaşım için teşekkürler
   
 4. sanem_62

  sanem_62 Daimi Üye

  Kayıt:
  28 Kasım 2007
  Mesajlar:
  1.162
  Beğenilen Mesajlar:
  61
  BeNde cok etkılendım :(
  Emeğine sağlık canım Teşekkürler...
   
 5. oktay

  oktay Daimi Üye

  Kayıt:
  11 Şubat 2007
  Mesajlar:
  355
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  Güzel bir paylaşımdı .Emeğine yüreğine sağlık
   
 6. nisan güneşi

  nisan güneşi Daimi Üye

  Kayıt:
  19 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  643
  Beğenilen Mesajlar:
  25
  EMEĞİNE SAĞLIK CAN PAYLAŞIMIN İÇİN TEŞEKKÜRLER.
  İSTANBULDA OLUP GARİP DEDENİN HUZURUNA VARMIYANLAR EŞİĞİNE YÜZ SÜRMEYENLER BENCE ÇOK ŞEY KAÇIRIYORSUNUZ ÇOK ŞÜKÜR BEN O ULU ZATIN EŞİĞİNE YÜZ SÜRMEK ŞEREFİNE NAİL OLDUM KİRVEMİZLE BİRLİKTE AİLECE CEM,DE BULUNDUK SABAHA KADAR 12 HİZMETİ TAM MANASIYLA YERİNE GETİRDİK,AKŞAM BAŞLADI CEM,İMİZ KURBANLAR CEM ODASINA DEDENİN HUZURUNA ALINDI DUASI OKUNDU ARDINDAN HİZMETLER YERİNE GETİRİLDİ CEM,İN ARDINDAN PİLAVLAR YENDİ SABAHIN İLK IŞIKLARINA DEK SÜRDÜ ÇOK GÜZELDİ ALLAH HEPİNİZE NASİP ETSİN CANLAR BENCE MUTLAKA GİDİN :eek:k
   

Sayfayı Paylaş