Garİp Dede Cemevİ GenÇlİk ÇaliŞmalari

Konu, 'Alevi Dernekleri ve vakıfları' kısmında ozani tarafından paylaşıldı.

 1. ozani

  ozani Üye

  Kayıt:
  15 Aralık 2006
  Mesajlar:
  18
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  SEMAH ÇALIŞMALARI  Semah, “Semâ, Gök, Gökyüzü” kelimesinden gelir ki; ruhen “yükselmek” demektir. Yani, aşk ve vecd içerisinde dönen “Semagan”ın bedeni bir dönüş halindedir ama, gönül âleminde o, ilahi aşk beldesinde maşukunu aramaktadır.

  Semahın bu halini yaşamadan izahına çalışanlar, körün gökkuşağı renklerini tarif etmesine benzer. Semahtan maksat; Hakk aşkının tezahürüdür... Anadolu Alevîlerinin ibadetlerindeki o içten Allah´a yönelişin sonucunda, gönüllerden taşan Hakk aşkı, kişiyi böyle bir vecd içerisinde dönmek isteğiyle harekete geçirir.

  Hz. Peygamberimiz zamanında oluşturulmuş olan ve “KIRKLAR MECLİSİ” olarak tanımlanan, nezih topluluğun kutlu cemaatinde, yapılan ibadet neticesinde Hz. Muhammed´in de iştirak edip döndüğü semah, Ehl-i Beyt´in pâk soyu vasıtasıyla, imanlı ve itikatlı atalarımızın ibadetleri olmuş ve günümüze kadar yaşatılmıştır.

  Semahın kaynağı hakkında türlü rivayetler anlatıp bir çok kaynaklar icat edilmiştir. Herhangi bir şeyin gerçek kaynağını o konuyu yaşayanlar bilir. Semahın gerçek kaynağını da semahı asırlardır ibadetinin parçası olarak yaşayan biz inancına bağlı Alevîler biliriz.

  Bugün de biz GARİP DEDE TÜRBESİ gençleri olarak, KIRKLAR MECLİSİ'nde ki o ilahî aşk ile semahlarımızı dönüyor ve Muhammed-Ali´nin “AHLAKSAL YAŞAMINI” sürdürmeğe çalışıyoruz.  HAŞA BİZİM SEMAHIMIZ OYUNCAK DEĞİL

  İLAHİ BİR AŞKTIR, SALINCAK DEĞİL

  (Hacı Bektaş Veli)  Semah çalışmalarımız Aydoğan Daşdan yönetiminde devam etmektedir.  SAZ ÇALIŞMALARI  Garip Dede Türbesinde verilen çalışmalardan biri de sazdır. Alevi ibadetinde sazın yeri büyüktür. On iki hizmetten biri de zakirliktir. Çünkü tarikat gönül yoludur, sevgi yoludur. İnsan saz ile ilahi coşkuyu yakalar tefekkür alemine dalar.

  Saz çalışmalarımız Aydın Başkan yönetiminde devam etmektedir.  Her pazar bende türbedeyim canları beklerim....
   

Sayfayı Paylaş