EVLILIK, KIZ ISTEME, SÖZ KESME, NI$AN, NIKAH ve DÜGÜN.....

Konu, 'Alevi İnancı ve İbadetleri' kısmında kigi12 tarafından paylaşıldı.

 1. kigi12

  kigi12 Daimi Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2007
  Mesajlar:
  840
  Beğenilen Mesajlar:
  190
  KIZ ISTEME ve SÖZ KESME:

  Alevi-Bektasilerde kiz ve erkek cocuklari esit olarak görülmekte ve aile icerisinde kendine guvenen, terbilyeli, özgur bireyler olarak yetismektedirler. bu nedenle evlenecek eslerin seciminde hem kiz hemde erkegin raziligi olmasi sarttir. Alevi-Bektasilerde erkegin veya kizin razil olmadigi zorla evlendirmeler olumlu görülmemektedir. Gencler evlenmeden önce birbirilerini tanimakta ve evlilige anne-babalarininda görüsünü alarak özgür iradeleriyle karar vermektedirler. Iki genc evlenmeye karar verdikten sonra sira kiz istemeye gelmistir. Anne-babasi ve ailenin yasli bir büyügü ile kizin evi ziyaret edilerek "Allah`in emri ve Peygamberin kavli yol erkanimiz ve Imam Cafer Buyrugu üzere" ile kiz istenir. Kizin aileside evlilige onay verdikten sonra iki tarafin yakinlarininda katildigi bir törenle ; "söz kesme" isi yapilir.

  NISAN, NIKAH ve DÜGÜN TÖRENI:

  Kiz istenip söz kesildikten sonra Nisan ya kiz evinde yada bir salonda yapilir. Nisan`dan sonra dügün öncesi nikah kiyilir ve Dügün hazirliklarina baslanir. Dügünden önce yine kiz evinde Kina gecesi düzenlenir. Daha sonra resmi ve dini nikah kiyilir. TC yasalari uyarinca dini görevlilere yasal gecerliligi olan nikah kiyma yetkisi verilmemistir, bu nedenle dini nikah öncesi resmi nikah mutlaka kiyilmak zorundadir.
  Resmi nikahla yasal kosullar yerine gelmis olur ve evlilik resmen yürürlüge girer. Geleneksel dini nikahi dede veya yasli; saygideger bir aile büyügü kiyar. Nikah törenini sade veya davetli misafirlerin katildigi bir törenle yapilabilir. Nikahi kiyacak olan genellikle Dede, evlenecek genclerin anne-babalarinin, kiz ve erkek vekillerinin adlarini bir kagida yazar. Sonra ilk olarak evlilik kurumunun sosyal onemini, kisisel sorumluluklarini belirten ve ögütlerde iceren kisa bir konusma yapar. Ardindan dede bir gülbank okur ve Nikahin kiyilmasina gecer. Önce kiza sorar:
  "Kizim, Allah`in emri Peygamberin kavli, Imam Cafer_i Sadik Buyrugu üzere ve burada bulunan canlarimizin tanikligi ile....oglu ve...den olma...yi ws olarak kabul ediyor musun?
  "Kiz bu soruya evet yaniti verirse, soru üc defa yinelenir. her evet yanitindan sonra Dede vekilleri ve orada bulunana herkesi tanik göstererek, "Canlar duydunuz taniksiniz." der. Bundan sonra ayni soruyu Dede oglana sorar:
  "Oglum, Allah`in emri, Peygamberi kavli; Imam Cafer-i sadik Buyrugu üzere ve burada bulunan canlarin tanikligi ile.....kizi ve.....den olma.....yi es olarak kabul ediyor musun? Oglan bu soruya evet yaniti verirse, soru üc defa yinelenir. her evet yanitindan sonra Dede, vekiller ve orada bulunan herkesi tanik göstererek, " canlar duydunuz taniksiniz" der.
  Böylece kizin, oglanin ve vekillerle, katilanlarin sahitligi ve onayi ile Dede nikahin tamamlandigini aciklar. Taniklarin ve konuklarin huzurunda, kendi rizaniz ile Allah`in emri Peygamber`in kavli Imam Cafer-i Sadik Buyrugu üzere sizi birbirinize es olarak acikliyorum. Hak-Muhammed-Ali, Hunkar Haci Bektas Veli, gökteki melekler, gercek erenler ve burada bulunan tüm canlar evlilik icin verdiginiz söze tanik olsun. Kiyilan bu nikah, her iki taraf icin hayirli, ugurlu olsun. Yüce Tanri sizleri mutlu eylesin, darda birakmasin... der.

  Nikah bu sekilde kiyildiktan sonra Dede evlenen cift ve ordakiler icin söyle dua eder:
  "Saygideger Canlar! Birbirini es olarak secmis bu canlarimizin mutlulugu icin, öz gönül birligi ile dua edelim. Diyelim bir ALLAH, ALLAH...

  Allah, Allah... Allah-Muhammed_Ali, Pirimiz Hunkar Haci Bektas Veli, erenler meydaninda, Muhammed-Ali yolunda, siz degerli canlarimizin huzurunda kiydigimiz bu bu nikahi kutlu eylesin. nikahi kiyilan bu canlarimizin ömürlerine bereket, vücutlarina saglik, riziklarina genislik versin. Dünya ve ahirette mutlu olsunlar. Varlikta yoklukta, hastalikta, saglikta, tasada ve kivancta birbirilerini en icten sevgiyle destekleme gucu versin. Yuvalari mutlu, agizlari tatli olsun. Imam Huseyin katarindan, didarindan, yolundan ayirmasin.
  Aralarindaki sevgi, Hz.Ali ile Hz.Fatma arasindaki sevgi olsun. Soylarindan gelecek cocuklari kendilerine, Alevi-Bektasi toplumuna ve bütün insanliga hizmet etsin, hayirli ugurlu olsunlar.
  Ücler, besler, yediler, Oniki Imamlar, gercek erenler her zaman yardimcilari olsun.
  Bozatli Hizir yoldaslari olsun. Görünur görünmez kazalardan, belalardan saklasin, beklesin. Ulu Tanri gönüldeki dileklerini versin. Esinizin, dostunuzun, icinde de bu canlarimizin agiz tatlarini bozmasin. burada, bu mutlu gunde bulunan siz canlarimizi da her iki cihanda mutlu eylesin. Hazreti Pir, Ulu divanda utandirmasin. Dualarinizi kabul eylesin.
  Nur-u Nebi, Kerem-i Ali, Pirimiz Hunkar Haci Bektas Veli, Kerem-i Evliya, gercekler demine hü mümine Ya Ali..."

  Dede`nin okudugu bu duadan sonra nikahi kiyilan cift, önce Dede`nin ardinan anne ve babalarinin ve daha sonrada orada bulunanlarla görüsürler. Daha sonra Dede, Nikah icin hazirlanmis serbetten bir bardaga doldurarak yarisini kiza, yarisini da erkege icirir. Orada bulunanlara da serbet dagitilir, lokmalar yenir. Böylece dini nikah töreni bu sekilde sona ermis olur. Alevi geleneginde dügünlerde dini icerik bulunmaz, misafirler yemek yer, icip dans edip eglenir.
   
 2. sessiz-okyanus

  sessiz-okyanus Daimi Üye

  Kayıt:
  26 Eylül 2007
  Mesajlar:
  1.037
  Beğenilen Mesajlar:
  58
  güzel bir paylaşım emeğine sağlık
   
 3. mazzda

  mazzda Daimi Üye

  Kayıt:
  7 Nisan 2007
  Mesajlar:
  324
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  kültürümüzü ögrenmek hepimizin hakki, tsk bu guzel paylasim icin...emin ol ki yazdigina degdi...
   
 4. huseyin mert

  huseyin mert Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Mart 2007
  Mesajlar:
  334
  Beğenilen Mesajlar:
  0
   
 5. huseyin173

  huseyin173 Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  85
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  emeğine sağlık can gerçekten harika bilgi olmuş
   
 6. YILMAZ-58

  YILMAZ-58 Daimi Üye

  Kayıt:
  21 Eylül 2007
  Mesajlar:
  182
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  emeğin3 sağlık can
   
 7. Adanalı_musayipler

  Adanalı_musayipler Daimi Üye

  Kayıt:
  22 Nisan 2007
  Mesajlar:
  284
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Eline yüreğine sağlık ablacım paylaşımın harika !!
   
 8. alevininhasi

  alevininhasi Daimi Üye

  Kayıt:
  23 Nisan 2007
  Mesajlar:
  242
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  emeğine sağlık can
   
 9. zeinel

  zeinel Üye

  Kayıt:
  22 Mart 2008
  Mesajlar:
  6
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  bu guzel yazi icin tesekurler . tum genclerimiz okumali...
   
 10. seyduna_34

  seyduna_34 Daimi Üye

  Kayıt:
  6 Nisan 2008
  Mesajlar:
  4.042
  Beğenilen Mesajlar:
  26
  emegıne saglık can paylasım ıcın tesekkurler
   
 11. kigi12

  kigi12 Daimi Üye

  Kayıt:
  12 Nisan 2007
  Mesajlar:
  840
  Beğenilen Mesajlar:
  190
  ilgilenen canlara tesekkürler ediyorum.. kiz isteyen varsa haydin gidek :D
   

Sayfayı Paylaş