ernesto che guevara

Konu, 'DevrimciLer' kısmında Kutup Yıldızı tarafından paylaşıldı.

 1. Kutup Yıldızı

  Kutup Yıldızı Daimi Üye

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]
   
 2. Alevi_Kaptan

  Alevi_Kaptan Admin Yetkili Kişi

  paylaşımın için teşekkürler..
   
 3. kigi12

  kigi12 Daimi Üye

  ben de bir che hayraniyim........ eline saglik fatma can, sagol
   
 4. Kutup Yıldızı

  Kutup Yıldızı Daimi Üye

  che'lere ihtiyacımız var!!!
   
 5. teksin

  teksin Daimi Üye

  emegine saglık cok güzel resimler saol
   
 6. B_1_A_C_K

  B_1_A_C_K Daimi Üye

  fatma gercekten cook güzel hazırlamışsınn
   
 7. yalçındemir

  yalçındemir Aktif Üye

  gerçekten güzel hazırlamışsın eline sağlık
   
 8. Fotolar süper emeğine sağlık can.
   
 9. alevi_atakan

  alevi_atakan Daimi Üye

  paylaşımın için saol
   
 10. hasansafak

  hasansafak Üye

  bravo,güzel olmus,
  guevarizm ölmez!!!
   
 11. rojjjjjj

  rojjjjjj Daimi Üye

  [img width=400 height=350]http://img218.imageshack.us/img218/4101/y1p0ztdbenxuc0qzyjspexixo8.jpg[/img]
   
 12. dızlerımın üzerınde yasamaktansa ayaklarımın üzerınde ölmeyı tercıh ederım (ernesto che guevara)
   
  BARIŞ ve KARDEŞLİK bunu beğendi.
 13. ero

  ero Daimi Üye

  [​IMG]

  Ernesto Che Guevara 14 Haziran çarşamba günü Arjantin'in önemli şehirlerinden Rosario'da doğdu.
  Che henüz iki yaşında iken ilk astım krizine yakalandı.Sierra Maestra'da Batista ordularına karşı savaşırken Che'ye zorlu dakikalar yaşatan bu hastalık,Bolivya ormanlarında Barrientos'un askerleri tarafından vuruluncaya kadar yakasını bırakmadı.
  Yüksek mühendis olan babası Ernesto Guevara Lynch, İrlanda asıllı bir aileden, annesi Clia dela Sena ise İrlandalı-İspanyol karışımı bir aileden geliyordu.Che üç yaşında iken ailesi Buenos Aires'e yerleşti. Daha sonraları astım krizlerinden dolayı Che'nin durumu dahada kötüleşti. Doktorlar tedavisinin çok güç olduğunu, mutlaka iklim değiştirmesi gerektiğini söylediler. Böylece Guevara ailesi yeniden göç etti.Cordoba'ya yerleştiler.
  Guevara ailesi tipik bir burjuva ailesi idi. Politik eğilimleri itibarıyla da sola açık liberal olarak tanınırlardı. İspanya iç savaşında açıkça cumhuriyetçileri desteklemişlerdi. Zamanla maddi durumları bozuldu. Che, eğitim bakanlığına bağlı Dean Funes lisesine başladı. Okulda İngilizce eğitim yapılırken, annesinden de fransızca öğreniyordu. Daha ondört yaşındayken Freud'un kitaplarını okumaya başlayan Che, fransızca şiirlere bayılırdı. Baudelaire'e karşı büyük bir tutkusu vardı. Onaltı yaşında ise Neruda'ya hayran olmuştu.
  Guevara ailesi,1944 yılında Buenos Aieres'e göçtü. Durumları iyiden iyiye bozulmuştu. Che, biryandan öğrenimine devam ederken bir yandan da çalışıyordu.Tıp fakültesine yazıldı. Fakültedeki ilkyıllarında Arjantin'in kuzey ve batı bölgelerini baştan başa dolaşmış, buralardaki orman köylerinde cüzzam ve tropikal hastalıklar üzerinde çalışmalar yapmıştı.
  Son sınıfta iken Che, arkadaşı Alberto Granadas ile bütün Latin Amerika'yı içine alan bir motosiklet turuna çıktı. Bu tur ona, Latin Amerika'nın sömürülen köylülerini yakından tanıma fırsatı verdi. Che, 1953 yılının Mart ayında üniversiteyi bitirmiş doktor olmuştu. Venezuella'daki cüzzam kolonisinde çalışmak üzere anlaşmıştı. Buraya gitmek için çıktığı yolculuğu sırasında Peru'ya da uğradı. Orada yerliler hakkında daha önce yayınlanmış bir incelemesi yüzünden tutuklanarak cezaevine gönderildi.
  Hapisten çıktıktan sonra Ekvator'da bir kaç gün kaldı. Burada Ricardo Rojo adında bir avukatla tanışması hayatının dönüm noktası oldu. Che, Venezulla'ya gitmekten vazgeçip, Ricardo Rojo ile birlikte Guetamala'ya gitti. Devrimci Arbenz Hükümeti sağcı bir darbe ile devrilince Arjantin büyük elçiliğine sığındı. İlk fırsatta ihtilalcilerin safına katıldı. Faaliyetlerinden dolayı elçilik binasından çıkartıldı. Guetamala'da kalması tehlikeli bir durum alınca Meksika'ya gitti. Ernesto, Guatemala'da bir çok Kübalı sürgün ve Fidel Castro'nun kardeşi Raul ile karşılaşmıştı. Meksika'ya geçtiğinde ise Fidel Castro ve arkadaşları ile tanışarak Küba devrimcileri safında yer aldı. Daha sonra Granma gemisiyle Küba'ya hareket etti ve savaşın sonuna kadar en ön safhada yer aldı.
  Devrim sonrasında Binbaşı Ernesto Che Guevara Havana'nın la Cabana Kalesi'nin komutanlığına getirildi.1959 yılında Küba vatandaşı ilan edildi . Bir süre sonra silah arkadaşı Aleida March ile evlendi. 7 Ekim 1959'da Milli Tarım Reformu Enstitüsü başkanlığına atandı. 26 Kasım'da da Küba Milli Bankası başkanlığına getirildi. Böylece Che ülkenin mali işlerini yüklenmiş oluyordu.
  23 Şubat 1961'de Küba Devrim Hükümeti bir sanayi bakanlığı kurarak Che'yi bunun başına getirdi. Ancak Playa Giran çatışması sırasında, tekrar kale komutanlığı görevine getirildi. Daha sonra az gelişmiş ülkelere çeşitli seyahatlar yapan Che, sömürülen halkları ve emperyalistleri daha yakından tanıma fırsatı buldu. Bu durum Che'nin savaşcı yanının tekrar canlanmasına yol açtı.
  Artık başka Latin Amerika ülkelerine gidip halkları örgütlemesi gerektiği kararını vermişti.1965 Eylül'ünde bilinmeyen ülkelere doğru yola çıktı. 3 Ekim 1965'de Fidel Castro, Che'nin ünlü veda mektubunu Küba Halkı'na okudu.
  ...Ve ölüm Che'yi Bolivya'da Higueras yakınlarında yakaladı. Barrientos'un askerleri O'nu 7 Ekim 1967 gecesi Hieguras yakınlarında kıstırdılar. Bacağından ağır bir yara aldı ve Hieguras'da bir okula hapsedildi. Kimsenin karşısında eğilmedi. Ve 9 Ekim günü Barrientos'un kiralık katillerinden Mario Turan'ın dokuz kurşunuyla can verdi.
   
 14. teksin

  teksin Daimi Üye

  güzel paylaşım saol
   
 15. daha önce görmediğim çok fotoğrafı varmış..çok beğendim paylaşımı ..teşekkürler..
   
 16. cansuizmir

  cansuizmir Yeni Üye

  çok qüzeL...
   
 17. kartal1977

  kartal1977 Daimi Üye

  devr,mci arıyorsanız önder bitek var dünyada oda ulu önder ATATÜRK TÜR gerisi yalan bence :
   
 18. MUHAMMEDALİ

  MUHAMMEDALİ Daimi Üye

  !!!!!!!!!!! ( bir araştırın -tarafsız!- kimden destek almış sonra devrimci yakıştırmasını yapın) bizim Muhammed (s.a.v.) lere, Ali (r.a.) lere, Selmanlara, Hüseyinlere, Bektaş Velilere...Mustafa Kemallere ihtiyacımız var.
  Biz Anadoluyuz...
   
 19. devran

  devran Yönetici

  [!!!!!!!!!!! ( bir araştırın -tarafsız!- kimden destek almış sonra devrimci yakıştırmasını yapın) bizim Muhammed (s.a.v.) lere, Ali (r.a.) lere, Selmanlara, Hüseyinlere, Bektaş Velilere...Mustafa Kemallere ihtiyacımız var.
  Biz Anadoluyuz...]

  aksini söylemedik MUHAMMEDALİ can yanlışım varsa düzeltin lütfen
  DENİZ GEZMİŞ
  YUSUF ASLAN
  MAHİR ÇAYAN
  İBRAHİM KAYPAKKAYA
  TAYLAN ÖZGÜR

  YouTube - DENIZ GEZMIS VE ARKADASLARI


  ve inandıkları uğruna hiç geri dönmeyi düşünmeden katledilen onlarca can
  daha sivas ta olanları saymadım bile

  sorarım can PEKİ BUNCA İNSAN ANADOLUNUN EVLADI DEĞİLMİYDİ
  adları ne olursa olsun herkes inandığı için savaştı ve hiç geri dönmediler
  ÇANAKKALEDE şehit olan binlerce insan hangisi ANADOLULU değildi ??
   
 20. ben bu adamı çok seviyom vallaa <3
  çokkkkkkkkk teşekkürler :)
   

Sayfayı Paylaş