Ecdadımız Kayıkları, Biz Gemicikleri Yürüttük.

Konu, 'Serbest bölge' kısmında Özcan1 tarafından paylaşıldı.

 1. Özcan1

  Özcan1 BÖlüm YÖnetici

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan her fırsatta ecdadından bahsetmekten geri durmuyor. Yerel seçimlere yönelik bir yatırım olduğu herkesçe bilinen, konunun uzmanlarınca da birçok eksiği bulunduğu iddia edilen Marmaray tüp geçidi milyonların can güvenliği hiçe sayılarak apar topar açıldı. Başbakan açılıştaki konuşmasında da “ecdadımız gemileri karadan yürüttü, iktidarımız da denizlerin üstünden vagonları yürütüyor” dedi.

  Evet, bu iktidar gerçekten daha önce de “Hızlı Treni” yürütmüştü. Yine bir takım alt yapı, teknik vs eksikliğe rağmen yürütülen hızlı tren 22 Temmuz 2004 tarihinde Sakarya ili Pamukova ilçesinde devrildi ve trendeki 230 yolcudan 41 kişi yaşamını yitirdi ve 80 kişi yaralandı. Sırası gelmişken, dönemin Ulaştırma Bakanı kimdi dersiniz? Evet, yanılmadınız, şimdiki bakan, yani Binali Yıldırım.

  Evet, bu iktidar sadece Hızlı Treni ve Marmarayı da yürütmedi. Bu ülkenin tüm yeraltı, yerüstü zenginliklerini emperyalist sermaye ve cemaatlerle işbirliği içindeki şirketlere vererek yürüttü. Zenginliklerimizin ve vergilerimizin önemli bir kısmını gemiciklere dönüştürdü, kimisini oğluna, kimisini damadına, kimisini de çok yakın çevresindekilere vererek yürüttü.

  Konuşmaya dönersek, insanların tarihine, inançlarına, kültürlerine, ecdatlarına sahip çıkması, bilince çıkartmalarında bir sorun yok. Ama Başbakanın ecdadı konusunda önemli sorunları olduğu da yadsınamaz. Şöyle ki, Başbakan´ın her nedense ecdadım dediği kişilerden hangilerinin gerçekten Başbakan´ın ecdadı olduğu, hangisinin ecdadı olmadığı da pek belli değil..

  Örneğin Mimar Sinan..

  Hani birçok camii, medrese, türbe, kemer, köprü, kervansaray ve saraylar yapan Mimar Sinan. Hani en önemli eserlerinden birisi olan Edirne Selimiye Camisinin bir benzerinin Başbakan Erdoğan tarafında İstanbul Ataşehir´de yaptırılan Mimar Sinan..

  İşte o Mimar Sinan, bir Ermeni devşirme(*).

  İşte o “ecdad” Mimar Sinan, Kayseri Kesi nahiyesinin Ağırnas köyünde bir Ermeni çocuğu olarak doğuyor ve 20 yaşındayken başefendinin bir başka “ecdadı olan, 40 binden fazla Kızılbaşı katleden Yavuz Sultan Selim tarafından devşirilerek Osmanlı yapılıyor. İşte o Mimar Sinan, Kanuni ile Belgrad seferine yeniçeri olarak gidiyor, 40 yaşındayken baş mimar oluyor ve 3 padişah, pardon 3 ecdad döneminde de baş mimar olarak görev yapıyor..

  Şimdi “ecdad” diye bildikleri Mimar Sinan´ın aslında bir Ermeni çocuğu olduğunu öğrenecek olan Osmanlıcılar, Türk kafatasçılar, İslamcılar ve bilcümle müslümanlar ne diyecekler bundan sonra? Ermeni Mimar Sinan halen ecdad olarak kalacak mı?

  Bu iktidar dahil, tüm egemenlerin bir başka taparcasına sevdikleri kişi ki, 1937-38 yıllarında Dersim´de 60 bine yakın Dersim´liyi bombala***** öldüren Atatürk´ün manevi kızı ve bizzat Atatürk tarafından Dersim´i bombaladığı için kahramanlık madalyasıyla ödüllendirilmiş olan Sabiha Gökçen´dir. (asıl ismi Hatun Sebilciyan) İşte o Sabiha Gökçen de yetim bir Ermenidir. Yani devşirmedir.

  Sadece bu kadar da değil.. Bunların “ecdadım” dedikleri Osmanlı padişahlarının nerdeyse tamamına yakının anneleri de çeşitli uluslardan devşirmedir..

  Bu konuda da o kadar çok örnek var ki.. Sadece birkaçını örnek vereyim de, ecdatlarını tanımayanlara biraz katkım olsun..

  I.Murat´ın annesi Bizanslı Horofira (Nilüfer Hatun),

  Yıldırım Bayezid´in annesi Bulgar Marya (Gülçiçek Hatun),

  Fatih Sultan Mehmed´in annesi Sırp Despina (Hüma Hatun),

  Yavuz Sultan Selim´in annesi Ayşe takma adlı Pontuslu bir Rum,

  Kanuni Sultan Süleyman´ın annesi Polonya Yahudisi Helga (Hafza Sultan),

  II.Selim´in annesi Yahudi kızı Roksalan (meşhur Hürrem Sultan),

  III. Murat´ın annesi Yahudi Raşel (Nurbanû Sultan),

  I.Ahmet´in annesi Yunan Helen (Handan Sultan),

  Genç Osman´ın annesi Sırp Evdoksiya (Mahfiruz Sultan),

  IV.Murat´ın annesi Sırp Anastasya (Mahpeyker Sultan),

  II.Ahmet´in annesi Polonya Yahudisi Eva (Hatice Sultan),

  I.Mahmut´un annesi Aleksandra (Saliha Sultan),

  II.Osman´ın annesi Sırp Mari (Şehsüvar Sultan),

  III.Mustafa´nın annesi Fransız Janet (Mihrişah Sultan),

  III.Selim´in annesi Cenevizli Agnes (Mihrişah Sultan),

  IV.Mustafa´nın annesi Bulgar Sonya (Sineperver Sultan),

  II.Mahmut´un annesi Fransız Rivery (Nakşidil Sultan),

  I.Abdülmecit´in annesi Rus Yahudisi Suzi (Bezm-i Âlem Valide Sultan),

  Abdülaziz´in annesi Roman Besime (Pertevniyal Sultan),

  II.Abdülhamit´in annesi Ermeni Virjin (Tirimüjgân Sultan),

  Mehmet Reşat´ın annesi Arnavut Sofi (Gülcemal Sultan),

  Mehmet Vahdettin´in annesi Çerkes Henriet (Gülistan Sultan)..

  Ve daha burada saymadığım birçok isim… Bir çok devşirme.. Mensubu oldukları toplumlara karşı düşmanca yetiştirilen ve daha sonra kullanılan birçok isim.

  Liste daha sayfalarca uzatılabilir. Listede değişik etnik kimliklerden isimler olması asla önemli değildir. Önemli olan şey, o kişinin yaşadığı dönemde farklı etnik ve inançsal kimliklere karşı egemenlerin emrinde hizmet edip etmediğidir.

  Salt bu tespitten ötürü çok net bir biçimde görülecektir ki, Kızılbaşları katleden Yavuz Sultan Selim´in, Kuyucu Murat´ın, Ebu Suud´un, Topal Osman´ın, Sakallı Nurettin ve Abdullah Alpdoğan´ın veya Sabiha Gökçen´in AKP iktidarınca da, daha önceki tek tipçi zihniyetlerdeki iktidarlarca da başka bir ulustan devşirilmiş olmasının önemi yoktur.

  Bu zıhniyet için önemli olan, bu kişilerin farklı inanç ve etnik yapılara karşı düşmanca tavırlar içinde olması ve kendilerine hizmet etmesidir. Böyle olunca bu kişiler değerli, hatırı sayılır “ecdad” olarak anılmaya devam edilecekler, iktidarlar da zenginliklerine zenginlikler katarak yürütmeye devam edeceklerdir.

  (*) Devşirme sözcüğüyle asla herhangi bir etnik veya inançsal kimliği hor görmek, aşağılamak gibi bir düşüncem olamaz -yoktur.. Durumu açıklamak için zorunluluktan ötürü kullanılmıştır

  Kaynak; Erdal YILDIRIM

  1 Kasım 2013

  Yönetimi elinde tutan %50 AKP iktidar Reis'i RT Erdogan'in her ikide bir günümüzde Devsirme Osmanli'dan vurgu yaparak, esasinda Cumhuriyeti manüpilasyon'larla düsman göstermesinin altinda yatan eksen,Osmanli dönemine geri dönme niyet'idir.
  Bu konuda Yorumlarinizi bekliyorum.
  Ve.
  Bu makale sahibi Degerli Erdal Yildirim'in, bileklerine saglik.
  iyi Forum'lar.
   
 2. sanem_62

  sanem_62 Daimi Üye

  Ecdadı Atın sırtında 30 yıl durdu belkide .. Bu 30 saniye bile duramadı .. Emeğine Sağlık Can ...
   

Sayfayı Paylaş