Divani Kebirde Nati Ali

Konu, 'ALLAH'ın Arslanı. Hz. Ali' kısmında rojaazme tarafından paylaşıldı.

 1. rojaazme

  rojaazme Üye

  Kayıt:
  12 Aralık 2006
  Mesajlar:
  8
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Divani Kebirde Nati Ali

  Hz Mevlana

  O açıklayıcı imam,o Tanrı velisi safa ehlinin vücut güneşidir. Yerde,gökte,mekanda,zamanda Hakla duran o imamın zati,iç ve dış temizliğiyle vasıflanmak vaciptir. Çünkü küfürden,ikiyüzlülükten kurtulmuştur,temizdir...
  Onun konağı birlik alemidir. Dünyevi ve beşeri sıfatlardan dışarıdır. O, insanın hakikati ve canı gibiydi. Her şey fanidir,fakat can yaşar ölmez. Onun hareketi kendinden diri olan ezeli varlıktandır. Beka çevresinde döner dolaşır,yarattıkları yaratanın zati gibi o bakidir.
  Hakkın yüksek sıfatları Alinin vasfıdır. Hakkın sıfatları zaten ayrı değildir. O, Tanrının zatine yapışmış o olmuştur. Hani duyduğun lahutun o gizli hazinesi yokmu; işte o odur. Çünkü o, Haktan Hakla görünmüştür. O hazinenin nakdi,tükenmez ilimdi. İşte o ilimden maksut,yüce Alidir. Hakkın hikmetini ondan başka kimse bilmez. Zira o hakimdir,her şeyin bilginidir.
  İbtidasız evvel o idi,sonsuz ahir de o olur. Peygamberlere yardım eden o idi,velilerin gören gözüde hakikaten odur. Yüzünün nurlu parıltısı,kendi ziyasından bir güneş yarattı. O,Hak iledir;Hak ondan gçrünür. Hakka ki, o hak ile ebedidir.
  Ademin topragı onun nurundan idi.o sebeple meleklerin tacı oldu; Allahın isimleri ondan belirdi. O temiz ve yüce imamın ilmi sayesinde,Adem her şeyi anladı. O nur tek olan yaradanın nuru olduğu içindir ki,melekut onun huzurunda secde ettiler. Evet muhakkak ki Adem, imamın nuriyle bütün ilahi isimleri bildi....
  Şit kendinde Alinin nurunu gördü ve yüksek alemi öğrendi. Nuh kendini yüksek menzile ulaştırıncaya kadar,istediğini hep onda buldu. Gene ondandırki kurtuluşa eren Nuh, dehirde gayret tufanını buldu da bu beladan kurtulmuş oldu. Halil Peygamber,onu andı da, ateş ona al lale oldu. Nemrudun ateşi, o Allahın dostuna hep gül,nesrin,lale oldu. Gene o idi ki, keyfiyle kendi koyununu İsmaile kurban etti. Yusuf ,kuyuda onu andı da o saltanat mülkünü süsleyen tahtı buldu. Yakup,onun önünde birçok inledi de Yüsuf´un kokusunu alıp gözleri açıldı. İmranın oğlu Musa,onun nurunu gördüde uzyn geceler hayran kaldı. Kırk gece kendinden geçti;kavuşma ve görüşme zevkine daldı. Sonra dedi ki; Yarabbi! Bana bu lutfundan bir alamet ver.
  Hak ona işte sana (Yed-i Beyza=nurlu el)i verdim;dedi.
  Gene Alinin vergisidir ki,Meryem´e arkadaş oldu da İsa vücuda geldi...
  O şeriatta ilim şehrinin kapısıdır. Hakikatte ise iki cihanın beyidir. İki cihanın sultanı Muhammed, Hakka yakınlık gecesinde,Allaha kavuşmanın harem yerinde onun sırrını gördü. Alinin nutkunu,Aliden dinledi. Ali ile birleşen o yerde Aliden başka bulunmaz[1]
  Allah yolunda gidenler isteyicidirler;Ali istenilendir. Söyleyenler söylerler,susarlar. O susmaz,söyler. Edebi ilim onun onun göğsünde parlayıp göründü. Vahyolunanların sırlarını, o hakikat olarak bildi ve bildirdi. Ümmetlere haykırdı;
  - Allah yolunda Ali,sizin kılavuzunuzdur. Allaha içi doğru olanlar yüzlerini ona çevirmişlerdir. Zira o şahtır,doğru yolu gçsterendir,efendidir....
  O bütün peygamberlerin sırrında idi.Cenabı Mustafa –benimle açıkca beraber bulundu, dedi [2]
  Dinde evvel,ahir o idi. Allah ile içli dışlı o idi...
  İşte bunları söyledim ki bu yüksek mananın nüktesini öğrenesin de yüksek velayete eresin. Sence apaçık bilinsin ki, hakkiyle yüce olan odur.
  Ey efendi! Benimle boşuna kavga etme bu böyledir. Hakikat budur ki, biz hepimiz zerreyiz,güneş odur. Biz hepimiz damlayız,deniz odur.
  Ey Şems-i din! Mademki sen aşıksın,Mevlana için aşkta canını feda et ki,canın canana kavuşsun ve aşka ulaştırıcı kılavuz olasın.
  1= Çünkü Tanrı Kur´anda kendini Alii diye vasfediyor
  2= Allah [ Aliyi her Peygamberde gizli gönderdi,benimle ise açık gönderdi] hadisi şerifinden alınmıştır.
   
 2. al mucteba

  al mucteba Aktif Üye

  Kayıt:
  15 Aralık 2006
  Mesajlar:
  29
  Beğenilen Mesajlar:
  2
  MEVLANA HZ ALİ Yİ ÇOK GÜZEL TARİF ETMİŞ AMA BAZI DURUMLAR VAR Kİ BUNU İYİ ANLAMAK GEREKİYOR ..ORAKİ ACIKLAMALARI DERİNDEN ANLAMAK GEREKİYOR..ALLAH IN ADININ ALİ OLDUGUNU BİLİYORUZ AMA ALİ ALLAH DEGİLDİR..BİLİYORUZ Kİ ETRAFIMIZDA BİR OK INSAN ALLAH IN DİĞER İSİMLERİNİ COCUKLARINA KOYUYORLAR.BU ONLARA ALLAH OLDUGU SONUCUNU CIKARMAZ..BENIM DEMEK İSTEDİGİM BAI GRUPLAR HALA HZ ALİ ALLAH TIR DIOR..SORARIM OZAMAN BEN SİZE KURAN DA HZ İSA İÇİN NE DENEİYOR..NASIL HESAP SORULYOR ALLAH HZ İSA YA..VE DE HRISTIYANLARIN DURUMU NASIL .? HEPSİ HZ İSA YA TANRI VE ÖTESİ DERLER..ALLA ONUN BEDENINDE DÜNYAYI DOLAŞTIGI ICIN O ALLAHTIR DERLER..ENEL HAKK VARDIR ALEVILIKTE AMA CARPITILIRSA ALLAH A ŞİRK KOŞMAK OLUR Kİ ALLAH BİR KUL HAKKINI BIR DE ŞİRK KOŞULMAYI ASLA AFFETMEYECEKTIR...HEPİMİZDE ALLAH TAN BIR PARCA VAR ..DENİZDEN KOPNA BİR DAMLA HALA DENIZIN OZELLİKLERİNE SAHIPTIR..KİMYA DA BİR KÖÜR PARCASINININ KÜCÜCÜK BİR TANESİ BİLE KOMUR OZELLIGINI TASIR SADECE YAPTIGI İŞLEV ORJINLA BUYUKLUKTE OLANA GORE DAHA AZ VE KISITLIDIR..ARADAKI BAGINTIYI KURAMAZSK O ZAMAN HZ ALİ ALLAH OLMUS OLUR Kİ HAŞA OZAMAN HZ ALİ BANA TAPIN BEN ALLAH IM DERDİ..SADECE YERYUZUNDE SADE VE SADECE YERYUZUNDE ALLAH I EN I YI TEMSIL EDEN KULUYDU O..BAZI DEYİŞLERDE SANKI HZ ALİ ALLAH MIS GIBI BAHSEDİLSEDE ASLINDA ORDAKI AŞK İL SOYLENMISTIR VE ALLAH IN DIGER ISMI OLAN ALİ OLARAK GECER COGU ZAMANDA HZ ALİ OLARAK GECER..ONU ANLAMAK COK ZORDUR..KLASIK BİR ÖRNEK MESELA ESKILER HEP KULLANIR ALİMALLAH DEYİMİNİ..VE DE BAZILARI İŞTE DER ALİ ALLAHTIR BAK ALIM ALLAH DIYORUZ DER..HAYIRRR ASLA DEGİL..ALİ YÜCE DEMEK .YÜCE ALLAH DENİYOR ORDA..AMA ESKİ İNSALAR MANA ANLAMINI BILMEDIKLERI ICIN BNIM NENEM BİLE OYLE SANIYORDU.ALİM ALLAH İŞTE DİYORDU...HZ ALİ DER Kİ : BENIM YUZUMDEN 2 GURUP HELAK OLACAK..
  1 İSİ BEN COK SEVMEKTE AŞIRI GİDENLER
  2, Sİ BANA BUGUZ EDENLER
  HZ İSA NIN KONUMUNA DÜŞÜRMEYELİM ALİ MİZİ VE ASLA İZİN VERMEYELİM
   
 3. alevi_atakan

  alevi_atakan Daimi Üye

  Kayıt:
  18 Ocak 2008
  Mesajlar:
  169
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  emeğine sağlık
   
 4. musayuce

  musayuce Daimi Üye

  Kayıt:
  6 Şubat 2008
  Mesajlar:
  118
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  Teşekürler arkadaşlar emekleriniz için.Ali gibi er gelmedi cihana,
  onada buldular türlü bahane.
   
 5. N-u-r-a-y

  N-u-r-a-y Daimi Üye

  Kayıt:
  31 Ocak 2008
  Mesajlar:
  264
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  €m€Ğiniz€ SaĞLık CanLarr...

  Te$ekkürLerr...
   
 6. mim.nesli

  mim.nesli Daimi Üye

  Kayıt:
  30 Ocak 2008
  Mesajlar:
  80
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  EMEĞİNİZE SAĞLIK CANLAR BİZİMLE BÖYLE BİLGİLERİ PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN..
   
 7. hüseyin3

  hüseyin3 Üye

  Kayıt:
  13 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  7
  Beğenilen Mesajlar:
  0
  emeginize ellerinize saglik cok güzel ve manali bir yazi
   
 8. selenayy

  selenayy Yeni Üye

  Kayıt:
  30 Kasım 2007
  Mesajlar:
  0
  Beğenilen Mesajlar:
  1
  emeklerinize sağlık canlar güzel bir paylaşım olmuş
   

Sayfayı Paylaş