Devreş Baba

Konu, 'Ozanlarımız' kısmında devran tarafından paylaşıldı.

 1. devran

  devran Yönetici

  [​IMG]

  Baba Dewrêş Varto lu Ozanlarındandır.Doğaçlamalar,taşlamalar yaptığını, korkunç zeki ve üretken bir insan olduğu bilinir.Kendi anadilini (Zazaca) çok iyi kullanır kısacası tarihsel biriydi.Ama Baba Dewrêş çok talihsizdi genç yaşta kendisini kaybetik. Varto da hemen hemen herkes onu tanırdı.Avrupadan insanlar onu ziyaret edip ondan hayatlarının bestelenmesini isterlerdi.Buna rahmen tam anlamıylan bir derviş yaşamını yaşamış ve yoksuldu.Baba Dewrêş 1938 Goşkar (yeni ismi Yarlısu ) doğumludur. 1985 yılına kadar Varto da yaşayan Baba Dewrêş geriye kalan diğer yaşamını izmirde sürdürür. İzmirde yine aynı hayatı yaşamaya başlar yani Varto daki hayatının aynısını ve aynı yoksulukta izmir de devam eder.Baba Dewrêş in Varto da bu kadar çok sevilmesinin nedeni ise halk ozanı olması, duyarlı olması, Girişken olması, Sosyal olması, okuma yazması yoktu ama cok pıratik zekaya sahip olması ve hıç çıkarcı olmamasıdır.Altı kardeşin en küçükleri olmasına rahmen onun sözü dinlenir ve onun öğütleri benimsenirdi.Bestelerinde geneliklen Türkçe ve Kürtçe dilerini kulanır.Kürtçe ve Zazaca dilerini çok iyi kulanırdı. Değişlerini geneliklen türkçe söylerdi. Bestelerinde ise ağırlıklı olarak zazaca ve kürtçe kulanırdı.1999 Mart ayında Baba Dewrêş aramızdan ayrıldı.Kabri İzmir de Çiğli mezarlığındadır.
  (alıntıdır)
   
  fairy44 bunu beğendi.
 2. enelhak

  enelhak Super Moderator

  Tu Dıbe Ez Te Nasnakım

  Zatın birinin musahibi Almanya´ya işçi olarak gider ve bir kaç yıl dönmez. Almanya´da çalışır para biriktirir zengin olur ve yaz tatilinde Türkiye´ye döner. Memleketine gider Musahibi kendisini ziyarete gider. Ancak ne yazıkki Almanya´dan gelen musahip kendisini tanımaz.Tüm hatırlatmalara rağmen ben sizi tanımam der ve işte bu güzel türkü çıkar ortaya

  Format : MP3

  Boyut : 2.07 MB

  Link :
  TIKLAYIN

  Alternatif Link :
  TIKLAYIN
   
 3. enelhak

  enelhak Super Moderator

  Derde To Çekeli

  Devreş Baba Almanyaya gider. Gidiş ve dönüşü sırasında başından geçenleri bu türküye döker Özellikle Çekel(Sarı) dediği kendisine sorun çıkaran Alman polistir.

  Format : MP3

  Boyut : 2.33 MB

  Link :
  TIKLAYIN

  Alternatif Link :
  TIKLAYIN
   
  fairy44 bunu beğendi.
 4. enelhak

  enelhak Super Moderator

  Değerli canlar Devreş Baba'yı şahsen tanır ve canlıda dinlemiştim zamanında. Allah rahmet eylesin, sevilen bir zat idi. Yıllar önce bizim Varto.com sitesinden indirmiştim ve iyikide indirmişim. Site bir süre önce kapandı. Ancak Mp3 leri bilgisayarımda aradım ve nihayet bulabildim. İyi dinlemeler.
   
 5. enelhak

  enelhak Super Moderator

  Paylaşım için teşekkürler değerli Can :)
   
 6. devran

  devran Yönetici

  Eyvallah değerli can paylaşım için teşekkürler Pirim yardımcın Hızır yoldaşın olsun
   
 7. enelhak

  enelhak Super Moderator

  Allah Allah değerli Can ben teşekkür ederim :)
   
 8. enelhak

  enelhak Super Moderator

  Linkler Yenilenmiştir...
   

Sayfayı Paylaş