Dersim yöresi yemekleri

Konu, 'Genel Muhabbet ve Eğlenceli Anketler' kısmında ero tarafından paylaşıldı.

 1. ero

  ero Daimi Üye

  BAKALIM KİMLERİN KAÇ ÇEŞİT YÖRE YEMEKLERİ VAR...


  memleketime (Dersim yöresine) ait yemekleri

  1.GÖMME (ZILFET):

  Yöremizde hazırlanan en eski yemeklerden olan gömme değişik hazırlama ve servis şekillerine göre zılfet, borani, parğaç, deve lokması gibi isimler alırlar. Ayrıca bulgurlu ve içli gömme çeşitleri de mevcuttur.

  Malzemesi: 1kg un, 1kg ayran veya yoğurt, 500gr. tere yağı, 2 baş sarımsak Yapılışı: Özellikle kış mevsiminde yapılan, ilçemize özgü bir yemek çeşididir. Asıl gömme, killi bir topraktan yapılmış özel bir ocakta pişirilmekle beraber bazen iki saç arasında da pişirilir. Hazırlanan hamura (mayasız olaca ocağın büyüklüğüne göre kalın ve yuvarlak bir ekmek şekli verilir. Kızgın ocağın tabanı temizlendikten sonra ocağa konur, üzerine saç kapatılır, ateş örtülür ve pişirilmeye bırakılır. İyice pişirilen ekmek çıkarılıp soğutulduktan sonra, orta kısmı tabak şeklinde oyulup ekmekler ufaltılır (küçük küçük doğranır) oyulan kısma yerleştirilir. Kenarlarına sarımsaklı yoğurt dökülür. Gömmenin üst kabuğu yuvarlak şeklinde kesilerek ortası delinir. Ufalanmış gömmenin üst tepesine konur üzerine eritildiği kızgın tere yağı dökülür.

  2.AYRAN ÇORBASI:

  Malzemesi: 1 veya 2 kg ayran, 1 kaşık tuz, bir kaşık (avuç) un, 1 adet yumurta, 500 gr. döğme, 1avuç nohut, (yabani nane). Yapılışı: Bakır bir tencere içine ayran konarak içine un, tuz,yumurta sarısı ilave edilir ve iyice karıştırılır. Kaynayıncaya kadar tahta kaşıkla karıştırılmaya devam edilir. Önceden ıslatılmış nohut ilave edilir. Nohut biraz piştikten sonra döğme katılır, 20-30 dakika kaynatıldıktan sonra yarpuz (yabani nane) konur. Taze yarpuz daha iyi tat verir. Mevsim kış ise kuru nane karıştırılır. 5 dakika daha kaynatılır. Servis yapılır. Soğuk olarak da içilebilir.

  3.HEYRE(GEBOL):

  Kaynatılmış tuzlu suya un ilave edilir. Katılaşıncaya kadar karıştırılır. Sahana(tepsi) konduktan sonra ortası açılarak eritilmiş tere yağı, kenarlarına sarımsaklı ayran dökülür. Yemek yenmeye hazırdır. Bazen de bu yemeğin ununa bulgur ilave edilerek gebol adı verilen yemek de yapılır.

  4.SİRIN(Nane sire-Sarımsaklı ekme:
  [COLOR=blue]
  [COLOR=blue]Malzemesi: mayasız hamurla yapılmış yufka (pişmiş olara 2 veya 4 diş, sarımsak, yoğurt tere yağı. Yapılışı : Yufka ekmekler yuvarlanarak (rulo şekline getirilere küçük parçalar halinde koparılıp sarımsaklı yoğurda batırılıp tepsi veya tabağa dizilir. Yağ iyice kızdırılır,tabağa dizilen ekmeğin üzerine dökülür(gezdirilir).Servise sunulur.
  [COLOR=blue]
  [COLOR=blue]5.KEŞKE:
  [COLOR=blue]
  [COLOR=blue]Yöremizde iki şekilde pişirilir: I.Malzemesi:Ayran,ufak bulgur,tereyağı,tuz Yapılışı:Ayran,ufak bulgur,tuz tencereye konur.Kaynayıncaya kadar karıştırılarak pişirilir. Pişme işleminden sonra geniş bir sahana (tabağa) alınır,ortası çukurlaştırılır.Çukurlaştırılan yere kızdırılmış tereyağı konur.Tahta kaşıkla yenmeye başlanır.Tereyağlı kısım bitince sarımsaklı yoğurt veya ayran dökülerek de yenebilir. II.Malzemesi:Un,bulgur,su,tuz,tereyağı,pekmez Yapılışı:Un,bulgur,su,tuz tencereye konur.(göz kararınca veya kişi sayısına göre) Kaynayıncaya kadar oklava ile karıştırılır. Tam kıvamına gelinceye kadar pişirilir.Piştikten sonra geniş bir sahana alınır.Ortası çukurlaştırılarak bu kısma içine pekmez katılmış eritilmiş tereyağı dökülür.Tereyağı eritilirken içine pekmez katılması ve bir taşım pişirilmesi esnasında karıştırılması gerekmektedir.Servise sunulur.
  [COLOR=blue]
  [COLOR=blue]6.KELDAŞ:
  [COLOR=blue]
  [COLOR=blue]Malzemesi:Kurut ayranı,soğan,kavurma,yağ,tandır ekmeği veya yufka ekmeği. Yapılışı:Soğan halka şeklinde doğranır,kavurma,yağ ve salça ile kavrulur.Üzerine yavaş yavaş kurut ayranı dökülerek kaynayıncaya kadar karıştırılır.20 dakika pişirilmeye bırakılır.Bir sahan içine ekmeği veya pişmiş yufka ekmeği (yörede fetir ekmeği de denir) doğranır.Küçük parçalar halinde doğranmış ekmeğin üzerine dökülür.Sabah kahvaltısında yenir. Kurut:Törede yoğurt ikinci kez pişirilir.Süzeklere (bez) konur,suyu iyice alındıktan sonra güneşte küçük topaklar halinde kurutulur.Büyüklüğü yumurta kadardır.Kış mevsiminde ayran haline getirilerek çorba,keşkek,keldaş için kullanılır.Halk arasında çurtan olarak ta adlandırılır.
  [COLOR=blue]
  [COLOR=blue]7.BINBAR DOLMASI:
  [COLOR=blue]
  [COLOR=blue]Malzemesi:Küçük baş hayvan bağırsağı (temizlenmiş şekli ile),ince bulgur,tuz,tahta tokmakla tahtada dövülmüş kıyma,baharat,reyhan. Yapılışı:Bulgur,kıyma,salça,baharat,reyhan bir kap içinde su ile karıştırılarak az sulu bir şekilde temizlenmiş bağırsakların iç kısmı dışa gelecek şekilde doldurulur.Uçları bağlanır ve bakır tencerede mantız üzerinde kömür ateşi ile haşlanarak pişirilir.Pişme işleminden sonra tavada ısıtılmış yağda kızartılır.Kızartma işleminden sonra küçük parçalar halinde (dolma şekli bozulmadan) doğranarak servis yapılır.
  [COLOR=blue]
  [COLOR=blue]8.DÜĞÜN ÇORBASI:
  [COLOR=blue]
  [COLOR=blue]Kemikli et haşlanır.İyice haşlandıktan sonra doğranmış soğan eklenir.Tekrar karıştırılır. Islanmış nohut eklenir,ateşte pişirilmeye bırakılır.İyice piştikten sonra ocaktan indirilir ve yenmeğe hazır hale gelmiş olur.
  [COLOR=blue]
  [COLOR=blue]9.EŞKENE-İŞKENE:
  [COLOR=blue]
  [COLOR=blue]Malzemesi:Yufka ekmek,haşlama suyu (soğan,kavurma,tavuk eti,patates). Yapılışıişirilmiş yufka ekmeği doğranarak tepsiye konur.Üzerine bol soğanlı,kavurmalı haşlama suyu dökülür.Bazen yufka ekmeği yerine kurumuş ekmek parçaları da kullanılır.
  [COLOR=blue]
  [COLOR=blue]10.HASİDE:
  [COLOR=blue]
  [COLOR=blue]Pekmez su ile karıştırılarak şerbet haline getirildikten sonra un ilavesiyle elde edilen bir yemek çeşididir.
  [COLOR=blue]
  [COLOR=blue]11.NANE ŞILKİ (Taş ekmeği):
  [COLOR=blue]
  [COLOR=blue]Malzemesi:Un,yumurta,su,tereyağı,şeker,tuz. Yapılışı:Un,su,yumurta,tuz bir kapta karıştırılır.Bulamaç haline getirilir.Kızgın taş veya saç yağlı bezle temizlenir.Bulamaç kepçe ile üzerine dökülür.Taşın üstündeki ekmekler piştikten sonra bir tepsiye alınarak üst üste dizilir.Baklava dilimi doğranır.Üzerine şeker şerbeti ve tereyağı dökülür.Yemek servise hazırdır.
  [COLOR=blue]
  [COLOR=blue]12.PATİLE (Lortek-Kılç-Muska):
  [COLOR=blue]
  [COLOR=blue]Ekmek hamuru oklava ile açılır.İçine çökelek,soğan,maydanoz veya kavurmalı bulgur serilir.Ekmek hamuru ikiye katlandıktan sonra üçgen şeklindeki görüntüsüyle saçta pişirilir.Bu şekilde yenebileceği gibi ekmekler doğranarak üzerine eritilmiş tereyağı dökülerek de yenir.
  [COLOR=blue]
  [COLOR=blue]13.LOPIK (Köfte,içli köfte):
  [COLOR=blue]
  [COLOR=blue]Malzemesi:Bulgur, un, kıyma veya kavurma,tuz, soğan, baharat Yapılışı:Bulgur suda az kaynatılarak yumuşatılır. Yumuşayan bulgura leğende biraz un karıştırılarak yoğrulur. Bir baş soğan doğranarak kıyma veya kavurmaya karıştırılır. İsteğe bağlı olarak baharat kullanılabilir. Bu iç hazırlandıktan sonra bulgur ceviz büyüklüğünde topaklar haline getirilir ve baş parmakla içi açılır. Hazırlanan kıymalı, soğanlı iç doldurulduktan sonra topak bulgurun ağzı kapatılır. Hazırlanan köfteler kaynatılmış suya bırakılır. Yaklaşık on dakika kaynadıktan sonra ocaktan indirilir. Bu köfteler bütün olarak yenebileceği gibi bir sahanda doğranarak üzerine tereyağı dökülerek de yenebilir.
  [COLOR=blue]
  [COLOR=blue]
  [COLOR=blue]
  [COLOR=blue] [/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR]
   
 2. seyduna_34

  seyduna_34 Daimi Üye

  emegıne saglık can degsık bı paylasım olmus : ) bende bı kac tane ekleyem barım ı: )

  ETLİ MANTI

  MALZEMELERİ:1Kilogram kıyma, 2 baş soğan, 2 yumurta, yeteri kadar un, tuz , su, kıymaya katmak için karabiber, kimyon ve nane.

  YAPILIŞI: Unu 2 yumurta tuz ve suyla kulak memesi kıvamından daha sert bir hamur elde edilir. Üç dört pazıya bölünür.Yufkalar halinde açılarak karelere bölünür. Diğer tarafta kıyma baharat, soğan ve tuzla hazırlanır. Karelere fındık büyüklüğünde yerleştirilir. Üçgen şeklinde kapatılır. Bir tencerede su tuz ilave edilerek kaynatılır. Kaynayan suya mantılar atılır.15-20 dakika bu şekilde pişirilir. Pişen mantıları süzdürerek servis tabağına alınır. Üzerine önce yoğurt sonra kızdırılmış tereyağı dökülerek servis yapılır.

  FESELLİ

  MALZEMELERİ: Un, su, maya, tuz,  YAPILIŞI: Malzemeler birleştirilir. Yoğrularak hamur haline getirilir. Kulak memesi yumuşaklığında yoğrulur. Biraz bekletilir. Hamur küçük küçük kesilerek künt (pazı) yapılır. Oklava ile yufka halinde açılır. Yufkanın içinin yağlayarak rulo halinde bükülür. Tekrar yuvarlak hale getirilir.Yeniden açılır istediği incelikte olabilir. Sacda kısık ateşte pişirilir, isteyen tekrar yağlayabilir.

  KATMER

  MALZEMELERİ: Un, Su, tuz, yağ, maya

  YAPILIŞI: Malzemeler karıştırılıp yumuşak hamur haline getirilir. İyice yoğrulur. 10 Dakika bekletilir.Hamur küçük küçük kesilerek künt (pazı) yapılır. Oklava yardımı ile ince yufkalar açılır.Yufkalar tek tek yağlanarak üst üste dizilir. 6 yufka dizilir.rulo halinde bükülerek yuvarlak haline getirilerek tepsi büyüklüğünde elle açılır, üzerine yoğurt yada yumurta sürülerek 200 derece kızgın fırına sürülür. Pişmeye bırakılır. Fırından çıkartılan katmer ılındıktan sonda dilim halinde kesilerek servis yapılır.

  KESME AŞI

  MALZEMELERİ: 1 kg un, tuz , 2 yemek kaşığı salça , karabiber, nane ve kekik, 2 yemek kaşığı tereyağı

  YAPILIŞI: Un içine tuz ve su konularak kulak memesinden daha sert bir hamur yoğrularak 2 yada 3 pazı yapılır.Pazının biri diğerlerinden daha küçük olarak ayrılır. Pazılar biraz dinlendirilir. Fazla ince olmayan yufkalar açılır. 5-6cm uzunluğunda kesilir bu şeritler daha sonra enine eriştelik doğranır. Bir tencerede suya tuz ilavesiyle kaynatılır. İçine erişteler atılarak pişirilir. Diğer taraftan ayırdığımız küçük pazıyı küçük parçalara ayırıp yuvarlayarak l er cm uzunluğunda doğranır.(halk dilinde nuğul denir.) Tavada yağ eritilir. Nuğullar yağda kızartılır.Salça ve diğer baharatlar katılır, yemeğin üzerine dökülüp sıcak servis yapılır.

  GEVREK

  MALZEMELERİ: Un, kaymak, tuz

  (Malzemeler isteğe yada kişi sayısına göre ayrılır.ölçüsüzdür)

  YAPILIŞI: Bir kapta kaymak, un ve tuz konularak kulak memesinden biraz yumuşak hamur hazırlanır. Yumurta büyüklüğünde kütler (pazı) hazırlanır. Oklavayla açılan yufkalar bir taraftanda orta ısıda hazırlanmış olan saçta pişirilir. Servisi peynir, çay, yada salatayla yapılır.

  PİŞİ

  MALZEMELERİ: Un, tuz, maya, su.

  YAPILIŞI:Bütün malzemelerin katılımıyla kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edilir. Mayalanmaya bırakılır. Hamur mayalanınca, derince ve büyük bir tavanın yarısına kadar yağ doldurulur, bu yağ yüksek ateşte kızdırılır, hamurdan pazılar alarak oklava yardımıyla tavanın genişliğinde açılır, ortasından delinir. Kızgın yağda kızartılır. Servisi sıcak yapılır.

  [COLOR=darkred]AYRAN ÇORBASI

  [COLOR=darkred]MALZEMELERİ: ½ Kg. Un, 1 yumurta, 250 gr. Süzme yoğurt, tuz, nane, kırmızı biber, 2 yemek kaşığı tereyağı, su

  [COLOR=darkred]YAPILIŞI: Un, yumurta, tuz suyla kulak memesinden daha sert yoğrulur, yufkalar açılır, eriştelik doğranır, bir taraftan tencereye 3 lt. su konur, tuz ilave edilerek kaynatılır. İçine erişteler atılarak pişirilir, diğer taraftan süzme yoğurt suyla açılarak ( yemeğin suyu fazlaysa bu sudan da alınıp kullanılabilir) kalınca bir ayran haline getirilir. Pişen yemeğe katılır, diğer taraftan tereyağı bir tavada eritilir, içine nane ve kırmızı biber katılır, ayran aşının üzerine dökülür, sıcak servis yapılır. deveboynu kaplıcaları çermik ardahan kayabeyi köyü çıldır çayıs

  [COLOR=darkred][IMG]http://www.murekkep.org/resim/siluet2.jpg[/IMG][/COLOR][/COLOR][/COLOR][/COLOR]
   
 3. nesimi kırış

  nesimi kırış Daimi Üye

  insanın iştahını kabartıyorsunuz olsa da yesek.Teşekkürler paylaşımınız için
   
 4. pınar__

  pınar__ Daimi Üye

  paylaşımınız için teşekkürler.

  acıktım birden ya:)
   
 5. ero

  ero Daimi Üye

  acıkıpta kendi yöresinin yemeklerinin taarifini yazmayan arkadaşlar, sizin oraların mönüleri özel galiba..hiç örnek vermemişsiniz(nesimi abi iki karadeniz tarifi yaparsın artı...korkmayın yav telif hakkı nasılsa sizde...

  değilmi seyduna...sizin gevreği de merak etmedim değil..
   
 6. seyduna_34

  seyduna_34 Daimi Üye

  bı gun yaparım sana can : ) evet canlar sızllerde yorenızın yemeklerını paylasın bakalım sızlerde neler var ...
   
 7. sanem_62

  sanem_62 Daimi Üye

  Valla bizde olanları saolsun erhan yazmış bana mahal kalmamış :D
  Emeğinize sağlık Canlar Teşekkürler...
   
 8. aynuraltn

  aynuraltn Üye

  hhhhhhiiiiiiiiiiiiiiiiiimmmmmmmmmmmmm canim isdedi simdi bende karadenizliyim fakat karadeniz yemegi bilmem öyle fazla fakat dogu yemeklerini cok cok seviyorum bu yörelerden arkadaslarim var bende yaparim bazen tabki zor yaparim usta olmayinca ellerine saglik ne güzel tarifler yazmisin sagol
   
 9. alevi_kızı

  alevi_kızı Daimi Üye

  AÇIKTIK VALLA CANLAR ÇOK GÜZEL YEMEK TARİFLERİ BUNLAR YAPIN YAPIN YİYİN SONRA ŞİŞİN VALLA KİM YEMEZ BU YEMEKLERİ EMEGİNİZE SAGLIK VALLA. :)
   
 10. türkü_gÖzlüm

  türkü_gÖzlüm Daimi Üye

  bizde antepliyiz bakın bakalım

  Yuvarlama (Gaziantep)

  --------------------------------------------------------------------------------


  Malzeme:

  Yarım kg. iri doğranmış et
  250 gr. yağsız kıyma
  1 kg torba yoğurdu
  yarım kg. kırık pirinç
  1 küçük soğan
  yarım kg. nohut. (akşamdan ıslatılmış)
  tuz
  karabiber
  1 kaşık katı yağ
  1 kaşık nane


  Yapilisi:

  Pirinci ayıklayıp yıkadıktan sonra suyunu iyice süzün. Daha sonra havanda iyice ezip makineden geçirin. Diğer tarafta geceden ıslattığınız nohutla ete bir kaşık tuz ve su ilave ederek malzemeler iyice pişinceye kadar orta ateşte kaynatınız. Ezip un haline getirdiğiniz pirince, rendelenmiş soğan, yağsız kıyma tuz ve karabiber katarak yoğurun. Elinizi ıslatarak bundan nohut iriliğinde parçalar koparıp köftecikler hazırlayın. Bir tencereye 10 bardak su koyup tuz ekerek kaynatın, su kaynayınca köfteleri içine atıp 10 dakika kaynatın. Daha önce pişen nohutlu eti kalan suyu ile bareber köfteli suya ekleyin. Torba yoğurduna 1 yumurta kırıp hafif ateş üzerinde kaynayan yemeğin suyundan ekleyerek sulandırın. Bunu yemeğe yavaş yavaş terbiye yapar gibi katın. Katı yağı eritip naneyi ilave edip yemeğin üzerine gezdirin. Bu yemek Gaziantep ilinde Ramazan bayramlarında yapılan bir yemektir.
   
 11. türkü_gÖzlüm

  türkü_gÖzlüm Daimi Üye

  buda bi başka lezzetli :eek:k
  İçli Köfte Gaziantep

  Malzemeler:
  - 1 kilo bir defa çekilmiş yağsız kıyma
  - Yarım kilo iki defa çekilmiş yağlı kıyma
  - 750 gr köftelik bulgur
  - 250 gr. dövülmüş ceviz
  - 3 adet iri soğan
  - 1 çay kaşığı karabiber
  - 1 demet maydanoz
  - 1 çorba kaşığı tereyağ
  - 1 adet yumurta

  Tarifi:
  İnce kıyılmış soğanlar, kızdırılmış tereyağında kızartılır, aynı tencereye yağlı kıyma konur 4 - 5 dakika kadar daha çevrilir. Ardından dövülmüş ceviz içi, doğranmış maydanoz, karabiber katılarak içi hazırlanmış olur. Yağsız et, yumurta ve bulgurla birlikte bir saat iyice yoğurulur. Sonra yumurta büyüklüğünde parçalar alınır, parçaların içleri oyularak hazırlanan içten doldurulur. Uçları dikkatlice kapatılır. (Bu işlem yapılırken eller ıslatılmalıdır) Bütün köfteler hazırlandıktan sonra kaynar suda 15 - 20 dakika haşlanır

  :eek:k
   
 12. gülüş

  gülüş Daimi Üye

  Bingöldede zılfet çok meşhurdur tekrar yazmamak için Ero nun satırlarını kopyaladım (umarım beni şikayet etmez ) :DD
  Bizde ayrıca eritilmiş balda zılfetin tepesine serpilir yanında lahana turşusu yada lahana suyu olur yazında ayranla süper gider
   
 13. nisan güneşi

  nisan güneşi Daimi Üye

  BİR İKİ TARİFTE BENDEN OLSUN KARADENİZ YEMEĞİ YAZAN OLMAMIŞ :eek:k

  EBEGÜMECİ KAVURMASI

  Malzemeler: 1kg ebegümeci,2 soğan,1 kaşık biber salçası,zeytinyağı,tuz,kırmızı biber

  soğanlar ince ince doğranır zeytin yağında pembeleştirilir içine biber salçası katılarak öldürülür.
  tuz ve sonrada ince ince doğranmış ebegümeci eklenir ateş kısılır kavrulmaya devam edilir.
  en son kırmızı biber eklenir biraz soğuyunca servis edilip yenir afiyet olsuuuun. :)


  KETE

  Malzemeler: un,su,tuz,maya,yağ,çökelek

  malzeme karıştırılıp hamur yoğurulur,biraz bekletip mayalandırılır limon büyüklüğünde yumaklar yapılır
  ve teker teker oklavayla açılır içine çökelek veya istenen herhangi bir iç malzeme serpilir yağlanır açılan yufka içe doğru kare olacak şekilde dörde katlanır kızgın sac üzerinde iki tarafı yağlanarak pişirilir sonrada yanına güzel bir çay demlenip afiyetle yenir. :)

  PAZI ÇORBASI

  Malzemeler: yarım demet pazı,yarım kg yoğurt,yarım subardağı buğday,2kaşık un,2su bardağı etsuyu,2soğan,2kaşık tereyağ,tuz,pulbiber,nane

  buğdayı bol tuzsuz suda pişiririz iyice yumuşayınca et suyunu ekleriz kaynatmaya devam ederiz yoğurt ve unu karıştırıp iyice çırpar yavaş yavaş tencereye ekleyerek karıştırırız,kaynayan çorbaya ayıklanıp yıkanmış ince ince doğranmış pazıyı ekleriz yumuşayıncaya kadar kısa bir süre kaynatır tuzunu ekleriz,soğanları tereyağında pembeleştirip
  üzerine nane ekleriz çorbanın üzerine gezdirip karıştırırız tabaklara paylaştırırken üzerini pulbiberle süsleriz afiyet olsuuun. :)
   
 14. ero

  ero Daimi Üye

  gece gece böyle konularıda okumaya gelmiyor
   
 15. seyduna_34

  seyduna_34 Daimi Üye

  evet canlar sızlerde yorenızın yemeklerını sunun bakalım ..
   
 16. Asi_Prenses

  Asi_Prenses Daimi Üye

  iştahım açıldı yaa oy oyy yerim bn bu yemekleri :) paylaşımlarınız çok hoş yüreğinize sağlıkk :)
   
 17. Alevi_Kaptan

  Alevi_Kaptan Admin Yetkili Kişi

  Ordu Yöresel Yemekleri


  ÇORBALAR :

  • Pancar ( Kara lahana ) çorbası

  • Mısır corbası

  • Kabak corbası

  YEMEKLER :

  • Pancar ( Kara lahana ) sarması

  • Pancar (Kara lahana ) döşemesi

  • Pancar (Kara lahana )diplesi

  • Melocan (Diken ucu ) kavurması

  • Sakarca mıhlaması (İlkbahar)

  • Galdirik kavurması ( İlkbahar )

  • Isırgan yağlaşı (İlkbahar )

  • Hoşgıran kavurması ( İlkbahar )

  • Tirmit ( Mantar ) kavurması (Sonbahar )

  • Çerkez tavuğu

  • Kabak muhallebisi

  • Mısır yağlaşı (Kış mevsiminde )

  • Pallabye

  • Keşkek (Gendeme )-Her mevsimde yapılır düğün yemeğidir.

  • Fırın fasulyesi ( Kış mevsiminde )

  HAMSİ YEMEKLERİ : HAMUR İŞLERİ :

  • İçli tava 1- Su böreği

  • Hamsi buğulaması 2- Yufka böreği

  • Hamsi köftesi 3- Ev makarnası (Kesme makarnası)

  • Hamsi tava

  TATLILAR : EKMEK ÇEŞİTLERİ :

  • Kabak tatlısı 1 - Mısır ekmeği

  • Asure 2- Bileki ekmeği

  • Un helvası 3- Saç ekmeği

  4- Golit

  REÇELLER : TURŞULAR :

  • İnçir reçeli 1 - Fasulye turşusu

  • Üzüm reçeli 2- Domates turşusu

  • Elma reçeli 3- Salatalık turşusu

  4- Patlıcan turşusu

  5- Kelem lahanası (Top,Beyez lahana)

  TURŞU KAVURMALARI :

  • Fasulye turşusu kavurması

  • Domates turşusu kavurması

  • Salatalık turşusu kavurması

  • Kelem lahana turşusunun kavurması

  * Çorbalar
  * Yemekler
  * Hamsi Yemekleri
  * Hamur İşleri
  * Tatlılar
  * Ekmek Çeşitleri
  * Reçeller
  * Turşular

  [​IMG]

   
 18. zALİş

  zALİş Daimi Üye

  yemekten çok fotoğraf dikkatimi çekti:D çok güzel!

  hepiniz ne güzel döktürmüşsünüz:)

  Melocan (Diken ucu ) kavurması
  Galdirik kavurması ( İlkbahar )
  Hoşgıran kavurması ( İlkbahar

  EBEGÜMECİ KAVURMASI

  bunları hiç duymadım ne değişik yemekleriniz var
   
 19. seyduna_34

  seyduna_34 Daimi Üye

  ordununda mutfagı zengınmıs:D gelcem zaten o tarafa bunların hepsınden ısterım erkann :)
   

Sayfayı Paylaş